Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:30:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!  (Przeczytany 22157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Lutego 2018, 19:30:19 »
Tak też podpisana jest jedna z fotografii zamieszczonej na onecie galerii: dwudukat Jana Kazimierza Wielkiego...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Lutego 2018, 19:35:18 »
Jak ująłby to Fox Mulder - gdzieś w pobliżu czai się dowcip o papieżu...

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Lutego 2018, 22:04:38 »
te odkrycie skarbu to na zamówienie?
taki skarb to prawdziwy skarb :)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Lutego 2018, 08:06:25 »
O ile dobrze rano w radiu słyszałem to wystawa już czynna albo będą wkrótce otwierać. Z wypowiedzi kustosza wynikało, że jest pod 500 monet + inne artefakty, najmłodsza moneta za 1652, przez co łączą ukrycie skarbu z najazdem szwedzkim. Pytanie, czy faktycznie jest to skarb miejscowy, jak chce kustosz, skoro jest tam tylko 5 polskich monet, czy może to jakiś żołnierz szwedzki przytargał swoje skarby z poprzednich wojen i już ich z Bydgoszczy nie wywiózł? Jest jakiś porównywalny skarb z tamtych terenów i okresu, na podstawie którego można coś więcej powiedzieć o stosunku ilości polskiej monety złotej do ogólnie obiegającej?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Lutego 2018, 14:50:57 »
O ile dobrze rano w radiu słyszałem to wystawa już czynna albo będą wkrótce otwierać. Z wypowiedzi kustosza wynikało, że jest pod 500 monet + inne artefakty, najmłodsza moneta za 1652, przez co łączą ukrycie skarbu z najazdem szwedzkim. Pytanie, czy faktycznie jest to skarb miejscowy, jak chce kustosz, skoro jest tam tylko 5 polskich monet, czy może to jakiś żołnierz szwedzki przytargał swoje skarby z poprzednich wojen i już ich z Bydgoszczy nie wywiózł? Jest jakiś porównywalny skarb z tamtych terenów i okresu, na podstawie którego można coś więcej powiedzieć o stosunku ilości polskiej monety złotej do ogólnie obiegającej?

Dukaty były lepsze niż euro. Polska ogólnie cierpiała na niedobór złota w porównaniu do innych krajów Tak więc wydaje mi się, że mimo wszystko odsetek monet obcych byl dość spory.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Lutego 2018, 16:20:38 »
odsetek monet obcych byl dość spory.
No, ale żeby 98-99%? Nawet na terenach bliskich krajom, które emitowały dukaty w większej ilości niż Polska?

Powtórzę (może źle usłyszałem, więc ewentualnie proszę o poprawę) - 5 na ~480 dukatów w skarbie jest polskich. Naprawdę bardziej mi to pasuje na najemnika hasającego po różnych frontach Wojny Trzydziestoletniej, na którego przyszedł kres podczas szwedzkiego panowania w Bydgoszczy, przez co złoto zostało w mieście.
« Ostatnia zmiana: 16 Lutego 2018, 16:22:17 wysłana przez DzikiZdeb »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Lutego 2018, 17:57:35 »
... i od razu żurnalista się popisał...
"Najmłodsza moneta pochodzi z 1652 roku, najstarsza z 1570 roku. Skarb trafił do katedry przed potopem szwedzkim na początku pierwszej połowy XVII wieku"

ZM

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Lutego 2018, 20:46:49 »
... i od razu żurnalista się popisał...
"Skarb trafił do katedry przed potopem szwedzkim na początku pierwszej połowy XVII wieku"
ZM
dobrze, że nie dodał,,przed naszą erą", ale współcześni dziennikarze nie przejmują się takimi drobiazgami ;-)

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Lutego 2018, 15:41:24 »
Odwiedziłem wczoraj wystawę. Niestety nie było akurat żadnej osoby z muzeum z wiedzą na ten temat, więc pozostały mi tylko zdjęcia i zwiedzanie.

Zaskoczyła mnie ilość zwiedzających - na plus, choć przeszkodziło to mi w robieniu zdjęć, przez co nie wyszły najlepiej - z góry przepraszam.
Generalnie ilość złota robi wrażenie i przede wszystkim co rzuca się w oczy to ilość dukatów niderlandzkich (70-80-% monet ), potem dukaty z Niemiec i Austrii no i garstka innych,
w tym 5 "naszych".

Do dyspozycji jest lista, którą również zamieszczam.

Poza tym całkiem spora ilość biżuterii -  w tym bardzo ciekawe pierścionki i obrączki i pięknie prezentująca się siatka na włosy.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2018, 15:48:05 wysłana przez qcho »
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Lutego 2018, 15:42:46 »
I jeszcze lista.
jarek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Lutego 2018, 12:20:05 »
Szkoda, że do Bydgoszczy mam kawałek drogi a nikt i nic (poza owymi monetkami) mnie tam nie ciągnie... pożyjemy, zobaczymy. Mam tylko nadzieję, że to stała wystawa a nie czasowa.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Lutego 2018, 12:50:34 »
I jeszcze lista.
Tam jest 43 pozycje, bo tyle było różnych typów monet i reszty nie wystawiono, czy to cały skarb i komuś się na początku jedno zero omsknęło przy ogólnej liczbie dukatów?

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Sensacyjne odkrycie, bezcenny skarb w bydgoskiej katedrze !!!
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Lutego 2018, 13:45:35 »
Wystawa jest czasowa. Obecnie sa dwie czasowe wystawy:

-Dzieje Pieniądza. Księstwo Warszawskie (1807-1815)
http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,235,0,0,Dzieje-Pieniadza-Ksiestwo-Warszawskie-1807-1815

-Skarb bydgoski
http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,246,0,0,Skarb-bydgoski

Ta pierwsza również bardzo ciekawa, zwłaszcza stan monet powala ( większość to wypożyczenia z MNW)


Co do drugiego pytania:
Lista zawiera typy monet, ale na wystawie są chyba wszystkie. Pod numerem 1) np sa Niderlandy - dukaty i dwudukaty a w gablocie pod tym numerem cała masa monet. Proszę spojrzeć na pierwsze zdjęcie. Wszystkie te monety są pod tym jednym numerem.

Nie liczyłem dokładnie ale liczba mniej więcej by się zgadzala. Myslę, że we wszystkich gablotach mogło być około 400 monet. ( W skarbie było ponad 480 )


jarek

 

R E K L A M A
aukcja monet