Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
16 Styczeń 2018, 16:22:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach  (Przeczytany 1000 razy)
chyl
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #15 : 12 Styczeń 2018, 20:55:15 »

Mam nadzieję że moje posty wnoszą coś do wątku  Zły

Zawsze miło oglądnąć monetki Kolegów  Uśmiech Choć przyznam , że przydałoby się kilka słów opisu.
dariusz.m
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
Zainteresowania:
polskie szelągi

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 12 Styczeń 2018, 21:52:58 »

Boratynka koronna 1660 mennica  (strzelam) Ujazdów
Oj, chyba Kraków.

zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe ziem polskich XX wieku monety zastępcze Zielonej Góry,boratynki

« Odpowiedz #17 : 13 Styczeń 2018, 09:36:15 »

Mennica oliwska biła szelągi przez kilka miesięcy 1663 roku na mocy kontraktu zawartego miedzy Jerzym Białozorem administratorem skarbu litewskiego a Jerzym fon Hornem zarządcą mennicy w Oliwie.Emisja jest bardzo bogata w odmiany portretów,Pogoni itp ale jakość szelągów jest fatalna i bardzo trudno zdobyć przyzwoity egzemplarz.Portrety Jana Kazimierza odbiegają stylistycznie od od portretów z innych mennic.Warto wspomnieć,że tylko na szelągach z Oliwy pod Pogonią znajdujemy dwa herby;Wieniawa- herb Jerzego Białozora administratora skarbu litewskiego i Snopek-herb rodziny królewskiej Wazów dla uwiarygodnienia monety.Na zdjęciu 1 ładna sztuka w pięknej, złocistej patynie,a na zdjęciu 2 przykłady małego,średniego i dużego portretu

* Oliwa.jpg (68.54 KB, 770x392 - wyświetlony 15 razy.)

* PO.jpg (142.17 KB, 991x314 - wyświetlony 16 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 14 Styczeń 2018, 17:22:49 »

Mennica w Wilnie biła szelągi przez dwa i pół roku/1664-66/emitując ponad 400 milionów sztuk boratynek.Jeśli chodzi o portrety,to raczej bez ekstrawagancji i w kolejnych latach bardzo podobne z drobnymi różnicami.Podobnie z rewersami.Dopiero w 1666 pojawiły się odmiany Pogoni z małą i dużą tarczą.Ale oczywiście trochę "kwiatków"można zdobyć :)Zdjęcie 1 przykładowe szelągi z 1664 i 65,zdjęcie 2 z podobnymi awersami ale za to trzy różne odmiany Pogoni.Moneta z Pogonią bez tarczy nienotowana u Wolskiego podobnie jak moneta z dużą tarczą - autor stempla poszalał z kropkami w napisie otokowym awersu Uśmiech Na 3 zdjęciu pokazałem ewolucję cyfry 5 w dacie.Ostatnia moneta w tym zestawie mylnie sugerowała jakoby bito boratynki w 1668 roku Chichot

* Wilno 64-65.jpg (155.04 KB, 628x601 - wyświetlony 23 razy.)

* Wilno 66.jpg (284.25 KB, 1162x579 - wyświetlony 20 razy.)

* 5.jpg (102.88 KB, 859x275 - wyświetlony 15 razy.)
Tytus
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety Polski królewskiej

x

« Odpowiedz #19 : 15 Styczeń 2018, 18:18:16 »

Uśmiech ...przypadkowo trafiłem na taką karykaturalną facjatę królewską...  Mrugnięcie

* Boratynka 1664 av (Copy).png (326.66 KB, 398x406 - wyświetlony 23 razy.)

* Boratynka 1664 rv (Copy).png (332.4 KB, 400x406 - wyświetlony 11 razy.)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #20 : Dzisiaj o 13:11:55 »

Przyznam szczerze,że produkcyjne buble budzą we mnie żal i smutek.Tylko monety prawidłowo wybite i dobrze zachowane pozwalają mi podziwiać kunszt rytowników,zachwycać się detalami.A jak jeszcze ubrane są w piękną patynę,to tylko napawać się pięknem tych monet. Uśmiech
Boratynki z mennicy w Kownie produkowano od X 1665 do końca 1666 i wybito blisko 42 miliony sztuk.Cechą charakterystyczną jest herb Kryszpin w postaci głowy jelenia należący do Podskarbiego Wielkiego Litewskiego Hieronima Kryszpina Kirszensztajna.Portrety króla są również/jak w Oliwie/bardzo charakterystyczne.Na rewersie w 1665 występuje jedna odmiana Pogoni,a w 1666 dwie.Monety z tej mennicy są bardzo ciekawe do zbierania ze względu na dużą rozmaitość odmian herbu

* K.jpg (262.11 KB, 1409x700 - wyświetlony 14 razy.)

* K1.jpg (158.89 KB, 969x322 - wyświetlony 12 razy.)
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Dzisiaj o 13:26:21 »

produkcyjne buble budzą we mnie żal i smutek.Tylko monety prawidłowo wybite (...)
Eee... Często właśnie w różnej maści bublach siedzi dużo więcej ducha epoki niż w superwybitym i superzachowanym egzemplarzu. A boratynki są idealnym tego przykładem. Wszystkie te koślawe popiersia świadczące o często stosunku rytowników do króla i/lub ich zanikającym kunszcie spowodowanym gwałtownym wzrostem produkcji, wszystkie te koślawe falsy wybite przez Kiemliczów z blachy ściągniętej z dachu smolarni - to naprawdę ma swój urok.

Co do powyższego przykładu nie wiem, czy to oficjalna emisja uderzona dwa razy, czy Kiemlicze, ale naprawdę ma coś w sobie :-)
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #22 : Dzisiaj o 15:25:18 »

Ma Pan rację.Znam kolekcjonerów falsyfikatów boratynek,a nawet powstała ciekawa praca na ten temat:  http://tomcat6.emcgroup.kei.pl/ptn/!repository/BIULETYN/BN_2013_3_WNEK.pdf
Znam kolekcjonerów wszelkiej maści destruktów boratynek posiadających spore kolekcje.Każdy zachwyca się czymś innym i zbiera to co lubi.Ja do bubli i falsyfikatów jakoś przekonania nie mam
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM