Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:08:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach  (Przeczytany 31851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #30 dnia: 17 Stycznia 2018, 09:20:17 »
Skoro o przypadłości królewskiej mowa,to pozwolę sobie przytoczyć krótką opowieść o Janie Kazimierzu ilustrowaną 4 portretami,którą swego czasu zamieściłem na forum PS.
Jan Kazimierz europejski bon vivant.Wydawało się,że bez szans na koronę królewską.Jego przyrodniemu bratu Władysławowi urodził się syn i on miał zostać królem Rzeczpospolitej.Jan Kazimierz szukał więc w Europie swojej przyszłości.Dwory europejskich władców stały przed nim szeroko otwarte/tak jak ramiona pięknych kobiet ;) /. Szukał kariery wojskowej na dworze cesarskim,o mało nie został wicekrólem Portugalii i admirałem portugalskiej floty,dwa lata spędził we francuskim areszcie,nabawił się syfilisu zwanego wtedy "przypadłością dworską"gdyż była to choroba częsta na dworach europejskich.Próbował kariery kościelnej dwa lata spędzając w klasztorze ale święceń kapłańskich nie przyjął.Nie przeszkodziło to papieżowi w nadaniu Janowi Kazimierzowi tytułu kardynała.Trudno powiedzieć jak by się potoczyła jego kariera kościelna,bo nagle pojawiła się szansa na tron Rzeczpospolitej.Zmarł syn Władysława i nie długo potem i sam Władysław.Jan Kazimierz zrezygnował z kapelusza kardynalskiego,wrócił do kraju i w wieku 39 lat został królem Rzeczpospolitej w 1648 roku.
Ten portret/jeden z moich ulubionych/pasuje do tego młodzieńczego okresu w życiu Jana Kazimierza :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Stycznia 2018, 09:22:47 »
Poniższy portret doskonale pasuje moim zdaniem do koronacji i pierwszych lat panowania Jana Kazimierza.Dumny król ogromnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów,państwa o powierzchni trzy razy większej niż obecnie.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Stycznia 2018, 09:24:47 »
Ten portret może być doskonałą ilustracją końca rządów Jana Kazimierza,który zrezygnował z korony abdykując w 1668 roku.Zostawił kraj zrujnowany i rozgrabiony z liczbą ludności zmniejszoną o 1/3.Rzeczpospolita pod jego rządami na skutek przegranych wojen utraciła ogromne terytoria na północy i wschodzie.Skutki nieudanej reformy monetarnej/boratynki i tymfy/odczuwalne będą przez następne 100 lat.Kraj wstrząsany był powstaniami chłopskimi i kozackimi,buntowała się szlachta.Szczytem było pokonanie wojsk koronnych przez prywatną armię magnacką pod Mątwami w 1666.Już za życia Jana Kazimierza złośliwie tłumaczono jego inicjały ICR-Ioanes Casimirus Rex) jako Initium Calamitatis Regni - początek nieszczęść królestwa.
Z różnych przekazów wiemy,ze Jan Kazimierz zamiast sprawami państwowymi zajmował się damami dworu, jedzeniem i piciem.Żadnej dwórce,która mu wpadła w oko nie przepuścił.Przyprawił rogi Hieronimowi Radziejowskiemu podkanclerzowi koronnemu,co jak pisali ówcześni przyczyniło się do potopu szwedzkiego/Radziejowski uciekł z kraju do Szwecji i namawiał króla Szwecji do najazdu na Rzeczpospolitą.Nawet w apogeum najazdu szwedzkiego kiedy król schronił się w Głogówku na Śląsku przyprawiał rogi podkomorzemu koronnemu zamiast myśleć o pokonaniu Szwedów jak pisał Jan Zamoyski.Po niespodziewanej śmierci żony króla Marii Ludwiki Gonzagi w 1667 rozwiązłość Jana Kazimierza sięgnęła zenitu.Przez królewską sypialnię przewijać się zaczęło coraz więcej bezimiennych kochanek, aż zarzucać poczęto królowi nadmierną rozwiązłość.
Ostatecznie zrezygnował z korony i wyjechał do Francji
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Stycznia 2018, 09:27:46 »
Król Francji w podzięce za promowanie interesów francuskich w Rzeczpospolitej obdarzył Jana Kazimierza zgodnie z wcześniej zawartą umową siedmioma opactwami, w tym opactwem paryskim Saint Germain des Pres gdzie zamieszkał.Oczywiście nie zaprzestał hulaszczego trybu życia.Korowód kobiet przewijał się dalej przez jego pałac.Najdłużej trwał romans z z piękną Anną Marią de l’Hôpital wdową po marszałku Francji z którą zawarł związek małżeński tuz przed swoją śmiercią.Plotka głosi,że Anna Maria urodziła mu córkę Marię Katarzynę,której zostawił w spadku 15 tysięcy liwrów.Jan Kazimierz zmarł w grudniu 1672 roku.
Jego ciało pochowano na Wawelu,a serce spoczęło w kościele Saint-Germain-des-Prés
Poniższy portret Jana Kazimierza jest niezwykły.Widzimy starego schorowanego,zgorzkniałego mężczyznę,który zaprzepaścił
szansę jaka mu historia dała.
Aby nas nie dziwiło zachowanie Jana Kazimierza we Francji dodać trzeba,że był on opatem komendatoryjnym czyli świeckim.
Sprawami klasztornymi zajmował się opat klasztorny
Pozdrawiam. zdzicho

Tytus

  • Gość
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Stycznia 2018, 10:32:54 »
... oto i nagrobek nieszczęsnego, który onegdaj odwiedziłem...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Stycznia 2018, 11:12:46 »
Initium Calamitatis Regni
Faktycznie jest jakieś źródełko z epoki, że tak już wtedy tłumaczono? Bo ja przeważnie stykałem się z opinią, że Sienkiewicz to wymyślił (zresztą anachronicznie, bo podał to na początku Potopu, osiem lat przez wybiciem tymfów); nawet w jakimś bardzo nobliwym zbiorze łacińskich sentencji był podany właśnie Sienkiewicz jako autor powiedzenia.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Stycznia 2018, 12:16:43 »
Spotkałem się z tym tłumaczeniem w kilku opracowaniach bardziej popularnych niż naukowych ale bez podania żródla z epoki
Pozdrawiam. zdzicho

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Stycznia 2018, 12:34:59 »
Siłą rzeczy nie mam tego przy sobie :-), ale niemal na pewno było to to: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dicta-Zbior-lacinskich-sentencji-przyslow-zwrotow-powiedzen,68609104,p.html

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Stycznia 2018, 17:58:47 »
Ostatnią mennicą bijącą boratynki była mennica w Malborku,w której w ciągu 8 miesięcy 1666 wybito blisko 61 milionów sztuk tych monet.I jest dość tajemnicza sprawa,bo tych monet praktycznie nie ma na rynku.W Krakowie wybito około 16 milionów i pospolitsze odmiany są dostępne,w Oliwie wybito ponad 41 milionów i też są,w Brześciu 1665 wybito 21 milionów i można zdobyć.Nawet monety z Kowna z 1665 wybite w ilości około 7 milionów sztuk są stosunkowo łatwe do zdobycia,a z Malborka nie.C.Wolski w boratynkowej monografii przywołał dwie hipotezy tłumaczące brak na rynku boratynek z Malborka;że boratynki malborskie zalegają w nieodkrytych skarbach,co wydaje mi się nieprawdopodobne i,że w Malborku wykorzystywano stemple z mennicy w Kownie.I ta hipoteza jest prawdopodobna,bo mamy dowody w postaci monet hybrydowych na przemieszczanie się pracowników i stempli między Ujazdowem i Krakowem,Wilnem i Brześciem mennicami zarządzanymi przez Boratiniego.Mennice w Kownie i Malborku miały też wspólnego  zarządcę Jerzego fon Horna,a i portrety z tych mennic są łudząco podobne.W każdym razie w swoim zbiorze mam tylko kilka sztuk malborskich i to w słabych stanach.Jeśli ktoś ma ładne sztuki,to proszę się pochwalić :)
Na pierwszym zdjęciu 3 rewersy monet /od lewej/z Brześcia,Wilna i Malborka z monogramem HKPL.W tym zestawieniu doskonale widać różnicę w kształcie i wielkości monogramu
Na zdjęciu drugim dwa w mojej kolekcji  najlepsze portrety z Malborka
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #39 dnia: 19 Stycznia 2018, 17:52:04 »
O wizerunkach Jana Kazimierza na boratynkach z mennicy w Brześciu można poczytać tutaj:  http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11992.0.html
a dla porządku jeden z wizerunków na zdj.1
O wizerunkach krakowskich,a przynajmniej o jednym tutaj :  http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,11986.0.html
a dla porządku jedno zdjęcie .Ach ten wspaniały krakowski Orzeł.Proszę porównać z ujazdowskim,który nazywam Orłem w berecie :D
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Stycznia 2018, 13:01:56 »
Ujazdów to mennica,której nie darzę szczególnym sentymentem.Być może wielkość emisji mnie przytłacza,bo wybito oficjalnie szelągów koronnych 676 milionów sztuk i litewskich 90 milionów.Napisałem ,ze wybito oficjalnie,bo według C.Wolskiego uzasadnione są podejrzenia o nielegalnym biciu boratynek poza kontraktami.Kilka dużych portretów ujazdowskich pokazałem w pierwszym poście tego wątku,niżej kilka kolejnych.Oczywiście pokazane portrety nie wyczerpują tematu,bo ilość odmian jest ogromna.
Przy okazji chcę pokazać jedną z odmian Orla,która moim zdaniem wyróżnia się z masy innych.Ta odmiana pojawiła się w 1659 i ponownie w 1663.Monety z z tym Orłem należą do rzadkich.Przez wiele lat omyłkowo przypisywano tę odmianę do mennicy krakowskiej
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2018, 13:04:31 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Stycznia 2018, 12:13:07 »
Kilka wizerunków Jana Kazimierza na szelągach hybrydowych;
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #42 dnia: 31 Stycznia 2018, 12:24:20 »
Mennica Ujazdów 1661.Portret w manierze krakowskiej bez kokardy na końcu wieńca na szelągu litewskim
Pozdrawiam. zdzicho

Dodeq

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #43 dnia: 31 Stycznia 2018, 23:31:41 »
bardzo ładny kolor patyny.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Wizerunki Jana Kazimierza na boratynkach
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Lutego 2018, 16:52:07 »
Kilka portretów tej samej odmiany z mennicy krakowskiej 1661
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet