Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:02:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych  (Przeczytany 17800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« dnia: 07 Stycznia 2018, 18:01:11 »
Zamieszczam trzy fotki monet, na których owa punca (?) jest bardzo wyraźna i dość głęboka. Czy może to być celowe oznaczanie, czy raczej przypadkowy skutek jakiejś zautomatyzowanej czynności, segregowania, liczenia itp.
Czy ktoś wie, lub ma pomysł, co to może być?


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Stycznia 2018, 19:35:26 »
Poniewaz punca nie ma zadnego napisu, wydaje mi sie, ze to moze byc znak po testowaniu twardosci, jak zebem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Stycznia 2018, 10:19:06 »
To chyba rzeczywiście dobry trop. Ciekawe, czy może ktoś widział takie ślady na innych złotych monetach?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Stycznia 2018, 13:53:50 »
Proszę wpisać
Chop marks coins w googla iwybrac zdjęcia.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia 2018, 14:47:57 »
Proszę wpisać
Chop marks coins w googla iwybrac zdjęcia.

No nie, mnie chodzi o TĘ konkretną puncę (przyjmijmy, że to punca). Ten sam kształt odcisku na trzech zamieszczonych przeze mnie dukatach sugeruje, że zostało to zrobione w jednym miejscu. Ciekawi mnie, czy ktoś widział taki prostokącik na innych złotych monetach obiegowych.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Stycznia 2018, 15:19:09 »
Ja rozumiem, o co Panu chodzi, ale punca jest prostokątna i nie ma żadnych znaków oprócz kształtu i wymiarów. Trudno będzie ją tak od razu zidentyfikować. Trzeba po prostu przeszukać jak najwięcej zdjęć. Mnie się nigdy nie rzuciła w oczy. Czy są też jakieś ślady na awersach?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Stycznia 2018, 15:42:22 »
No niestety, problem właśnie polega na tym, że punca jest na tyle dyskretna, że nawet nie pojawia się w opisach aukcyjnych, stąd wyszukiwanie po słowie "punca" raczej nie przyniesie efektu (przejrzałem w ten sposób archiwa polskich domów aukcyjnych).
Po tym jak zasugerował Pan, że to może być test miękkości metalu, przyszło mi do głowy, że to nie punca (w sensie metalowy punktak i łup młoteczkiem), tylko np. jakiś ręczny zacisk, pozwalający sprawdzić łatwość, z jaką próbnik zagłębia się w metal pod wpływem ściskania w dłoni. Ta koncepcja tym bardziej do mnie przemawia, że na awersach nie znalazłem żadnych śladów zniekształceń punktowych po przeciwnej stronie wgłębienia, a które często widać na monetach puncowanych uderzeniem.
Wyobrażam sobie, że taki zacisk mógłby po stronie przeciwległej do próbnika mieć nieco większą powierzchnię, może nawet z jakiegoś miękkiego materiału,na której rozkładałyby się siły i awers nie ulegałby widocznym uszkodzeniom.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Stycznia 2018, 16:43:54 »
W przemysle uzywa sie twardosciomierzy, i mam tu na mysli dawne czasy, kiedy nie bylo elektroniki, lecz uzywane do dzis; ktore to urzadzenia maja penetrator wciskany w metal. w zaleznosci od metody, ksztalt penetratora jest albo diamentowa piramidsa (metoda Vickersa) albo kulka stalowa (metoda Brinnela). W obu metodach uzywa sie okreslona sile by uzyskac powtarzalnosc pomiarow.
Twardosc okreslalo sie mierzac glebokosc zaglebienia penetratora (Vickers), lub srednice wgniecenia (Brinnel).

Moje podejrzenia wskazuja na byc moze jakiegos jubilera, ktory mial podobne narzedzie, gdzie okreslona sila wciskala penetrator, pradopodobnie stalowy, w monete i mierzono jak gleboko udalo sie to wcisnac. Mozliwe jest, ze nie bylo to az tak dokladne, moze po prostu uderzano mlotkiem, o czym moga swiadczyc slady niekompletnego odbicia puncy, jakby ustawiona byla pod katem.

Mozliwosc, ze bylo to jakies imadlo sa wedlug mnie niewielkie, bo skoro nie ma sladow po drugiej stronie monety, to ewidentnie ktos bylby swiadomy, ze nacisk punktowy powoduje zwiekszenie stresu a tym samym odksztalcenia, ktore nie bylo konieczne, by umocowac monete. Chyba kazdemu zalezalo na pozostawieniu powierzchni w jak najmniej naruszonym stanie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Stycznia 2018, 17:16:07 »
Dzięki za informacje, ciekawe to wszystko i będę szukał dalej monet z takim wgnieceniem. Przyglądając się odciskowi można zwrócić uwagę, że za każdym razem odciska się głębiej przy krawędzi, a płycej w stronę środka monety, taki sam jest kąt ustawienia - narożnikiem do brzegu - i odstęp od krawędzi też jest bardzo podobny. Mamy więc jakąś powtarzalność, co moim zdaniem sugeruje, że to nie był młoteczek i punca.

Wpisałem sobie twardościomierz w google i znalazłem np. takie urządzenie przenośne, jak wklejam poniżej. Mniej więcej właśnie tak, tylko w wersji sprzed ponad 100 lat, wyobrażałem sobie ustrojstwo, którym ktoś chwytał monetę za brzeg i ręcznie ściskał.


« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2018, 17:18:00 wysłana przez khubeo »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Stycznia 2018, 21:48:16 »
Byc moze tak to wygladalo.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Kwietnia 2018, 15:58:23 »
Trochę inna orientacja, ale jest podobieństwo. Chyba ślad po podobnym badaniu?

« Ostatnia zmiana: 25 Kwietnia 2018, 16:01:01 wysłana przez khubeo »

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpnia 2019, 08:19:58 »
A może to jednak ślad po maszynie menniczej? Może obcęgi, którymi przenoszono płaty blachy?
Ciekawa, że ta przypadłość występuje głównie na monetach powstańczych.
Na zdjęciu dolna część monety 2 złote.
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sierpnia 2019, 15:47:10 »
Mam 5-tke z 1831  z podobnymi "wgnieceniami" (podrzuce pozniej zdjecie). Zastanawialem sie nad tym - i nie mysle, ze to cegi, te slady sa malutkie, nieregularne i dosc blisko siebie - tak jakby ktos cos testowal metal,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Września 2019, 20:10:34 »
Troche mi zajelo ale oto jedna z moich 5-tek ze "znakami" : https://drive.google.com/open?id=1fiYnaZPOMi0Y8B81LjYs1A3KTUjavVe0

Dodam, ze na kilka, ktore mam tylko jedna ma te "wgniecenia

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kwadratowa punca na dukatach powstańczych
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Września 2019, 19:43:11 »
A na rewersie są jakieś ślady? Dziwne to trochę, po co aż w tylu miejscach ściskać, po całym obwodzie? I te ślady co najmniej trzy różne...

 

R E K L A M A
aukcja monet