Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:07:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: grosz praski z kontrmarką  (Przeczytany 16521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
grosz praski z kontrmarką
« dnia: 07 Stycznia 2018, 18:20:09 »
Pojawił się taki dosyć ciekawy grosz praski
http://allegro.pl/grosz-praski-jan-luksemburski-1310-1346r-kontrmar-i7089873757.html

co sądzicie Państwo na ten temat? Chodzi mi o oryginalność...Dlaczego ktoś nabił kontrmarkę z herbem Pilawa? Historia tego herbu to co prawda chyba i XII wiek, ale jakoś tak mi coś nie pasuje...

Numizmat 21

  • Gość
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Stycznia 2018, 18:32:40 »
Widziałem i według mnie to fałszywa kontramarka.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Stycznia 2018, 19:20:54 »
Kontrmarka jest fałszywa.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Stycznia 2018, 21:00:13 »
W mojej ocenie i na podstawie zdjęć z aukcji uważam, że kontramarka jest fałszywa. Sam układ patyny i zarysowań na to wskazuje.
Grosze praskie jedynie Wacława IV były często gęsto obijane kontramarkami i na dodatek w przeważającej większości kontramarkami niemieckojęzycznych miast. Wyjątek stanowią np. Brno i Jihlava.
Wprawdzie zdarzają się grosze praskie innych władców z kontramarkami, ale to są ekstremalnie rzadkie przypadki. Gdyby coś takiego wypłynęło w Polsce to gwarantuję, że cena aukcji to nie byłoby 510,00 zł.
Co więcej, nieprzyozdobiona kontramarką moneta jest zwyczajnie brzydko wybita. Odnoszę wrażenie, że ktoś chciał ją "zlegendować" tj. dorobić jej pochodzenie ze zbioru Potockich.

Kupującemu zalecam na gwałt kontakt z p. Jiří Hána z Pilzna celem potwierdzenia wyartykułowanych tutaj wątpliwości.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Stycznia 2018, 07:15:51 »
:-) dziękuję za podzielenie wątpliwości. tez takie miałem, kto kupił ten zapewne stracił.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Stycznia 2018, 15:20:12 »
Będę bardzo nieskromny, ale ktoś chyba przeczytał mój artykuł w kwartalniku GROSZ/blogu o groszu praskim Wacława IV z kontramarką miasta Augsburg i wziął sobie do serca poniższe dwa fragmenty.

"Ogółem ponad sto różnych ośrodków miejskich używało kontramarek do oznaczania groszy praskich Wacława IV (na marginesie, grosze praskie innych władców również były znaczone kontramarkami, ale są to niebywale rzadkie przypadki)."

"Mało tego, moneta ta kursowała nie tylko w Królestwie Czeskim i niemieckojęzycznym obszarze, ale także w Koronie. Nawet na terenie dzisiejszej Ukrainy spotykane są skarby groszy praskich Wacława IV wraz z egzemplarzami z nabitymi kontramarkami."

Pełna treść artykułu jest dostępna na blogu.

https://staralesniczowkablog.wordpress.com/2017/09/02/grosz-praski-waclawa-iv-z-kontrmarka-miasta-augsburg/

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Stycznia 2018, 18:51:46 »
Panie Piotrze, z przyjemnością przeczytałem odkrywając na Pańskim blogu fenomenalne źródło wiadomości numizmatycznych !

Ten problem z fałszywymi kontrmarkami dominium Potockich to chyba nie taka nowość, bo w ten sposób fałszowane monety, czy raczej ,,uszlachetniane" pojawiają się dosyć często na rynku numizmatycznym, z tego co zdążyłem wyszperać w sieci.
Zgroza, ilość fałszerstw wzrasta w zaskakującym tempie....

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Stycznia 2018, 19:57:01 »
O fałszerstwach i oszustwach, nie tyle kontramarek, ale ogólnie w skali makro nt. zagadnienia fałszerstw można popełnić niejedną dysertację doktorską.
W telegraficznym skrócie o motywacjach fałszowania pisałem w artykule o mennicy fałszerskiej w Chrzanowie, ale to inna bajka...

Niestety, tam gdzie pojawia się perspektywa szybkiego wzbogacenia tam pojawiają się fałszerstwa i nie tylko fałszerstwa.
Jedynym lekarstwem na to jest permanentne pogłębianie wiedzy, aby być o krok przed fałszerzem, nie na odwrót.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Kwietnia 2018, 20:40:39 »
Wziąłem na warsztat tego grosza praskiego z zagadkową kontramarką z herbem Pilawa.
W najnowszym numerze kwartalnika "GROSZ" jest tekst na ten temat, dzisiaj puściłem go również na blogu.
Tak jak przypuszczałem z kontramarką coś jest nie tak. Konsultowałem się z p. Hána, przez którego ręce przeszło mnóstwo groszy praskich z kontramarkami. Nigdy czegoś podobnego nie widział.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Kwietnia 2018, 16:50:21 »
Oczywiście kontramarka jest fałszywa. Kontramarka ta miała naśladować,kontramarkę dominialna. Prawdziwe kontramarki dominialne bite były na miedziakach AUGUSTA 3 i St. Poniatowskiego,oraz miedziaków państw obcych.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Kwietnia 2018, 17:00:56 »
Kontramarek dominialnych nigdy nie bito na monetach srebrnych, tym bardziej na monetach średniowiecznych. Pod koniec 18 wieku i na początku 19 wieku monety te nie były dostępne w takich ilościach, by obite jakąś kontramarka, być w obiegu w jakimś dominium.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Kwietnia 2018, 16:11:40 »
Bardzo ciekawe spostrzeżenia Panie Stanisławie. Nie brałem nawet pod uwagę kontramarki dominialnej.
To co może również świadczyć o fałszerstwie to stan zachowania samej monety, która jest oczywiście oryginalna. Grosze Wacława IV z prawdziwymi kontramarkami są zwykle wytarte i zmęczone obiegiem. W ogóle były niechlujnie wybijane.
Pomysłowość ludzka ciągle mnie zadziwia.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Kwietnia 2018, 16:42:53 »
Kontramarki dominialne wybijano na zużytych prawie nieczytelnych miedziakach. Po nabiciu jakiegoś stempla była to zupełnie nowa moneta.Stara służyła jedynie jako materiał.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: grosz praski z kontrmarką
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Kwietnia 2018, 18:24:29 »
No właśnie. Podobnie było z groszami Wacława IV.
Mam wrażenie, że ktoś szczególnie upodobał sobie grosza praskiego z kontramarką m. Bad Hersfeld widoczną na stronie http://stribrnak.cz/kontramarky-prazskych-grosu/ i inspirował się tymi zdjęciami.




 

R E K L A M A
aukcja monet