Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:02:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych  (Przeczytany 8979 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« dnia: 09 Stycznia 2018, 01:50:27 »
Mam WIELKĄ prośbę, bardzo potrzebuję kilku artykułów z Biuletynów Numizmatycznych. Jeśli ktoś z Was posiada jakikolwiek z nich będę naprawdę wdzięczny jeśli mi go udostępni. Format pliku jest nieważny, odczytam każdy ;)
Artykuł (autor/tytuł/numer BN)
1.   A. Białkowski  - Działalność mennicza Zygmunta Jagiellończyka w księstwie głogowskim (Biuletyn Numizmatyczny 10/1973)
2.   J. Dutkowski – Moneta pruska w Gdańsku (Biuletyn Numizmatyczny 1-3/1988)
3.   M. Gumowski – Zagadkowe szelągi gdańskie (Biuletyn Numizmatyczny 24/1967)
4.   B. Paszkiewicz – Polskie denary z 1506 i 1526r. (Biuletyn Numizmatyczny 4/2002)
5.   G. Skąpski  - Działalność mennicy krakowskiej w latach 1507-1548 (Biuletyn Numizmatyczny 2/1999)
6.   G. Skąpski – Mennica elbląska XIII-XVI wiek (Biuletyn Numizmatyczny 1/2000)
7.   Z. Kiełb – Herby osobiste na monetach jagiellońskich (Biuletyn Numizmatyczny 1/2006)
8.   A. Białkowski – Ludzie i monety. Szkice biograficzne z dziejów mennictwa polskiego 1 połowy XVI wieku Kasper Ber (Biuletyn Numizmatyczny 2/1974)
Pogrubioną kursywą zaznaczyłem te, które dla mnie są najważniejsze, mogę je również kupić gdyby ktoś chciał sprzedać. Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Stycznia 2018, 15:37:43 »
Numer 5 i 6, czyli artykuły Pana Skąpskiego już nam, kupiłem całe biuletyny. Nadal poszukuję pozostałych.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Stycznia 2018, 16:58:18 »
Dzięki koledze Mad_Tiger mam już artykuł numer 4. BARDZO DZIĘKUJĘ.
Qui Non Proficit, Deficit.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Stycznia 2018, 17:44:00 »
Niestety nie pomogę, to nie jest moje pole zainteresowań.
Doctrina multiplex, veritas una

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:02:38 »
Jak mi podasz dokladnie co potrzebujesz z Kielba, to moge poszukac w jego ksiazce, ktora mam.
Jesli wpadniesz na trop trojki, to prosze, podeslij i mnie ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2018, 18:04:40 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:12:37 »
1-3/88 (może jeszcze jakieś inne) jest na zbiory.net

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:44:20 »
trop trojki
Skoro artykuł krótki, nieco starszawy, a chętnych więcej, mogę tak na szybko sfotografować:


« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2018, 18:46:17 wysłana przez DzikiZdeb »

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:44:37 »
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Stycznia 2018, 18:49:44 »
trop trojki
Skoro artykuł krótki, nieco starszawy, a chętnych więcej, mogę tak na szybko sfotografować:

Dzieki
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Stycznia 2018, 21:20:22 »
mam BN 10/73
jesli Panu odpowiada to zeskanuje we czwartek

Michal

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Stycznia 2018, 23:33:19 »
mam BN 10/73
jesli Panu odpowiada to zeskanuje we czwartek

Michal

Wspaniale. Oczywiście poczekam :)
A teraz wytłumaczę się po co mi to wszystko jest potrzebne. Od kilku lat zbieram materiały oraz zdjęcia monet Zygmunta I na potrzeby książki którą chcę napisać. Przeczytałem już kilkadziesiąt książek, zdjęć monet nie policzyłem ;).  Teraz zbieram interesujące mnie artykuły z czasopism numizmatycznych, dużo mam, ale dużo mi brakuje. Czasami są to bardzo stare opracowania, wiele książek w pdf mam z końca XIX i początku XX wieku. Czasami z książki nic mi się nie przyda, czasami jedno zdanie, ale są książki naprawdę wnoszące dużo w mój projekt. Książka ma pokazać okres życia Zygmunta I w skrócie, a rozwinięte będą kwestie ekonomiczne i finansowe oraz sprawy mennicze. Chcę opracować mennictwo głogowskie. koronne, gdańskie, elbląskie i toruńskie. Każdy rozdział będzie opowiadał o innej mennicy, a będzie się kończył katalogiem monet bitych w tej mennicy. Chcę opracować nominały od denara do trojaka, czyli monety, które są dostępne dla każdego numizmatyka. Z pominięciem wyższych nominałów oraz mennictwa litewskiego. Już zacząłem pisać, ale wiem, że wszystko zajmie napewno kilka lat. Sam ogrom materiału, klasyfikacja monet oraz liczenie poszczególnych odmian i wariantów aby określić stopień rzadkości jest naprawdę czasochłonne, a wszystko robię sam. Wiele razy będę się zwracał do Was o pomoc, chociażby w takich kwestiach jak w tym wątku. A napewno już teraz proszę o przysyłanie mi zdjęć wariantów lub odmian nienotowanych lub błędnych monet Zygmunta I, ale nie destruktów. Jest to dla nas (numizmatyków) bardzo ważne, gdyż okres panowania Zygmunta I był bardzo interesujący, nie tylko w kwestii historycznej ale również w kwestii numizmatycznej (dwie reformy monetarne, wprowadzenie nowych nominałów, itp.). Z góry BARDZO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC, gdyż mimo, iż ja sam będę chciał wszystko scalić w jedno, to jednak nie będę mógł zrobić tego bez WASZEJ pomocy.  :)
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Stycznia 2018, 09:04:06 »
Z pominięciem wyższych nominałów oraz mennictwa litewskiego.
Jeśli decyduje się Pan na dużą monografię, byłoby zaniechaniem nie podejście do całości tematu. Szóstaki i talary są tak niewielkim marginesem mennictwa Zygmunta Starego, że szkoda byłoby nie dołożyć nieco pracy dla pełności opracowania; co do mennictwa litewskiego podobnie - z tego co pamiętam jego zakres nie jest aż tak obszerny, by się z nim nie zmierzyć.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Stycznia 2018, 10:11:27 »
Wszystko opiera się na zdjęciach monet. Osoby kupujące drogie monety nieraz nie chcą aby zdjęcia ich numizmatów znalazły się w jakiejś książce. Chcę aby wszystkie monety, które będą w książce, przedstawić w formie zdjęć, a nie rysunków. Szóstaków i dukatów, które pojawiły się  na rynku lub znajdują się w muzeach jest niewiele. Możliwe, że w prywatnych kolekcjach (w skrytkach bankowych) jest więcej takich monet, ale numizmatycy takiego formatu nie chcą się dzielić z innymi, czasami nawet wizerunkiem takiej monety. A z mennictwem litewskim jest troszkę inaczej. Gdybym chciał być dokładny, to musiałbym przedstawić wszystkie warianty półgroszy litewskich, więc musiałbym skopiować ostatni katalog tych monet, który został wydany w tamtym roku, a jest to niemożliwe. A przedstawienie tego tematu pobieżnie lub pokazanie tylko groszy mija się z celem. Dlatego nie będzie to książka przedstawiająca pełne mennictwo Zygmunta I, ale pewien jego fragment, który od wielu lat nie został opracowany. Zresztą Pan Jarosław Dutkowski w książce Złoto czasów dynastii Jagiellonów przedstawił m.in. dukaty Zygmunta I, D.Hulecki, G.Bagdonas i M.Daraszkiewicz w Katalogu półgroszy litewskich 1495-1529 przedstawili kilkaset odmian i wariantów półgroszy litewskich Zygmunta I, E.Ivanauskas z każdym wznowieniem katalogu monet litewskich coraz bardziej go rozbudowuje, a po zakończeniu pracy nad katalogiem monet Zygmunta II, za jakiś czas możemy liczyć na wznowienie katalogu monet litewskich.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2018, 10:14:18 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Stycznia 2018, 14:44:50 »
Jest wyjście z tej sytuacji. W rozdziale o mennictwie koronnym prowadzę szóstaki i dukaty, ale tylko w formie informacyjnej, bez prezentowania odmian i wariantów tych monet. Natomiast o mennictwie litewskim napiszę w suplemencie, na końcu książki, również bez prezentowania odmian i wariantów. A skataloguję tylko nominały od denara do trojaka. Wtedy opisane będzie pełne mennictwo Zygmunta.
« Ostatnia zmiana: 10 Stycznia 2018, 14:46:28 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Artykuły z Biuletynów Numizmatycznych
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Stycznia 2018, 16:13:15 »
Mam nadzieję, że rzeczywiście chce Pan opracować mennictwo - napisać monografię. Ciągle nie rozumiem tej tendencji sprowadzania numizmatyki do tworzenia wykazów monet różniących się jakimiś drobnymi cechami. W tym czasie np. w archiwach leżą i czekają na opracowanie inwentarze mennic, a niektóre typy monet wymagają zweryfikowania atrybucji i analizy stopy ich wybijania.

 

R E K L A M A
aukcja monet