Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:20:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denar Krzyżowy  (Przeczytany 13530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Denar Krzyżowy
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Stycznia 2018, 07:52:32 »
Tak z ciekawości spytam, co sądzicie panowie na temat artykułu E. Kopickiego w BN 1-2/2003 "Monety saskie biskupów (krzyżówki) X-XI w.". Autor wyszczególnił 176 odmian. Jego ujęcie podobno podważa ustalenia Gumowskiego w CNP.
Przeczytałem ten artykuł i powiem chociaż z góry przepraszam za amatorskie podejście do tematu w którym nie siedzę i dopiero się zagłębiam, że Kopicki wyróżnił w sposób bardziej ,,techniczny" większa ilość typów/grup, dzieląc je ze względu na podstawowe wyobrażenia. Schemat ten jest bardziej precyzyjny niż w CNP, i chociaż Kopicki nie poddał go głębszym analizom, to schemat jest bardzo przejrzysty i dużo bardziej szczegółowy i nowocześniejszy niż prezentowany w CNP. I chyba wygodniej byłoby się nim posługiwać przy klasyfikacji krzyżówek. Ale czy wyprze typologię Gumowskiego to nie wiem :-)
Natomiast bardzo apetyczne z punktu widzenia historii Polski jest pogląd o rodzimej produkcji krzyżówek, zwłaszcza z okresu połowy i końca XI wieku. Badania składu zawartości metali - domieszek srebra, które w naukowy sposób przemawiają za rodzimymi złożami srebra a i zapewne nad rodzimymi ośrodkami menniczymi, to jest bardzo ciekawy temat !!

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Denar Krzyżowy
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Maja 2018, 16:52:01 »
Jednak dobrze pamiętałem - mam monetę z tego stempla, jednak trochę bardziej zmęczoną życiem. Wcześniej gdzieś mi umknęła w tłumie  ;)

Pozdrawiam

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Denar Krzyżowy
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Maja 2018, 20:18:39 »
Jednak dobrze pamiętałem - mam monetę z tego stempla, jednak trochę bardziej zmęczoną życiem. Wcześniej gdzieś mi umknęła w tłumie  ;)

Pozdrawiam

Waldek
A jednak się znalazł.  ;)
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet