Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Październik 2018, 14:03:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zmagania z oświetleniem  (Przeczytany 15679 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #120 : 17 Luty 2018, 19:52:00 »

Wielkie dzięki za Wasze opinie.
Pewnie już macie dosyć fotek tego trojaka dlatego zamieszczam OSTATNIE już zdjęcie  Uśmiech
W chwili obecnej wydaje mi się najlepsze.
Zdjęcia bardzo ładne!
Będę wdzięczny za informację, w jaki sposób doświetlasz monetę?

Idealnie do tego nadaję się lampa z regulacją mocy - trochę czasu zmarnowałem zanim doszedłem do tego.
Lampę już mam..., to jeszcze tylko zapytam jaki kolor blendy polecasz?

Na alle.. zakupiłem z metra białe płótno do namiotów bezcieniowych ( kilka PLN + wysyłka ) .
To jeszcze jeden portrecik - tym razem Zygmunta Wazy
Kupione.Uśmiech
Portrecik ładny!

Marcin
chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #121 : 17 Luty 2018, 19:58:18 »

Pewnie już macie dosyć fotek tego trojaka dlatego zamieszczam OSTATNIE już zdjęcie  Uśmiech
Zdjęcia bardzo ładne!

Idealnie do tego nadaję się lampa z regulacją mocy - trochę czasu zmarnowałem zanim doszedłem do tego.

Na alle.. zakupiłem z metra białe płótno do namiotów bezcieniowych ( kilka PLN + wysyłka ) .
Kupione.Uśmiech
Portrecik ładny!

Teraz zaskoczyłem , że być może  mówimy o różnych sprawach. To co odbija pod kątem światło to oczywiście szkło.
Płótno tylko do zmiękczenia światła lampy.

* coin-photography-axial-lighting-overhead.jpg (15.66 KB, 240x360 - wyświetlony 63 razy.)
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #122 : 17 Luty 2018, 20:10:17 »

Efekty sa tak dobre, ze mam ochote zrezygnowac z mojego projektu RTI. Ale juz wszystko w drodze, wiec chyba poprobuje.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #123 : 17 Luty 2018, 20:16:12 »

Zdjęcia bardzo ładne!

Kupione.Uśmiech
Portrecik ładny!

Teraz zaskoczyłem , że być może  mówimy o różnych sprawach. To co odbija pod kątem światło to oczywiście szkło.
Płótno tylko do zmiękczenia światła lampy.
Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  Uśmiech
Będę wdzięczny za więcej zdjęć, jak konkretnie ustawione jest szkło (pod jakim kątem)?

Marcin
chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #124 : 17 Luty 2018, 21:19:05 »

Efekty sa tak dobre, ze mam ochote zrezygnowac z mojego projektu RTI. Ale juz wszystko w drodze, wiec chyba poprobuje.

Jacku , nie porzucałbym tego projektu. Efekty jakie możesz uzyskać mogą być zaskakujące.
Dobrze aby była możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych diod z osobna.

chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #125 : 17 Luty 2018, 21:21:51 »

Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  Uśmiech
Będę wdzięczny za więcej zdjęć, jak konkretnie ustawione jest szkło (pod jakim kątem)?

Teoretycznie jak na obrazku kąt 45 stopni powinien odbić najwięcej swiatła . Jednak  dużo nie znaczy lepiej. W zależności od powierzchni monety wystarczy muśnięcie swiatem. Trzeba się trochę pobawić aby wstępnie ustawić szkło . Trochę góra lub dół , prawo lub lewo aby równo doświetlić CAŁĄ powierzchnię. Co ważne ustawione parametry nie zawsze pasują do tej samej monety z drugiej strony.

W większosci przypadków mam stałą przysłonę 7 ( jest zakres dla którego  mój obiektyw ma największą rozdzielczość ) i zmieniam tylko czas naświetlania. ISO oczywiscie 100 -  najmniejsze ziarno.

Nie wiem co jeszcze można by dodać.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #126 : 17 Luty 2018, 21:39:48 »

Jacku , nie porzucałbym tego projektu. Efekty jakie możesz uzyskać mogą być zaskakujące.
Dobrze aby była możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych diod z osobna.
Dowcip polega na tym, ze kazda dioda musi byc wlaczona z osobna i obraz uzyskuje sie przez nakladke 36 do 48 zdjec. Nie wiem skad te liczby ale mam w drodze dwa przelaczniki: dwunasto i cztero-polozeniowe.

chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #127 : 17 Luty 2018, 21:48:54 »

Dowcip polega na tym, ze kazda dioda musi byc wlaczona z osobna i obraz uzyskuje sie przez nakladke 36 do 48 zdjec. Nie wiem skad te liczby ale mam w drodze dwa przelaczniki: dwunasto i cztero-polozeniowe.

Jak duża będzie ta kopuła ? Diody nie powinny być zbyt blisko ponieważ może być  widać ich punktowe odbicie na powierzchni monety. Światło powinno być bardzo delikatne , miękkie . Może potrzebna będzie kolejna kopuła jako dyfuzor. Powinieneś pomyśleć też o możliwości regulowania mocy.
chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #128 : 17 Luty 2018, 22:24:56 »

Przyciemniłem trochę drugą fotkę. Lepiej widać powierzchnię.

* 12p.jpg (372.96 KB, 800x800 - wyświetlony 66 razy.)

* 13p.jpg (357.04 KB, 800x800 - wyświetlony 63 razy.)
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #129 : 17 Luty 2018, 22:53:34 »

Jak duża będzie ta kopuła ? Diody nie powinny być zbyt blisko ponieważ może być  widać ich punktowe odbicie na powierzchni monety. Światło powinno być bardzo delikatne , miękkie . Może potrzebna będzie kolejna kopuła jako dyfuzor. Powinieneś pomyśleć też o możliwości regulowania mocy.

Na poczatek najdrozsza z moich zon dala mi polkulista miske o srednicy 310mm. Dyfuzor nie wchodzi, niestety w gre, gdyz oprogramowanie wymaga odbiornika w formie kulki (w moim przypadku 12mm srednicy), w ktorej maja sie odbijac swiatla w celu analizy padania. Regulacja mocy ma sens. Mam zamiar uzyc rezystora, ale najpierw bedzie wiele prob.

Chyba napisze doktorat, jak juz to dopracuje.

chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #130 : 17 Luty 2018, 22:59:57 »

Chyba napisze doktorat, jak juz to dopracuje.

Uważaj bo to wciąga  Uśmiech

Bardzo jestem ciekaw jakie będą efekty. Trzymamy kciuki  Uśmiech
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #131 : 17 Luty 2018, 23:15:00 »

Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  Uśmiech

Teoretycznie jak na obrazku kąt 45 stopni powinien odbić najwięcej swiatła . Jednak  dużo nie znaczy lepiej. W zależności od powierzchni monety wystarczy muśnięcie swiatem. Trzeba się trochę pobawić aby wstępnie ustawić szkło . Trochę góra lub dół , prawo lub lewo aby równo doświetlić CAŁĄ powierzchnię. Co ważne ustawione parametry nie zawsze pasują do tej samej monety z drugiej strony.

W większosci przypadków mam stałą przysłonę 7 ( jest zakres dla którego  mój obiektyw ma największą rozdzielczość ) i zmieniam tylko czas naświetlania. ISO oczywiscie 100 -  najmniejsze ziarno.

Nie wiem co jeszcze możnaby dodać.
Dzięki już wszystko jasne. Uśmiech

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem kilka ciekawych linków dla zainteresowanych tematem:
http://www.dipacedigitalmedia.com/coins/numismatics.php
https://www.diyphotography.net/use-mirrors-get-perfect-axial-lighting-macro-subjects/
https://www.dpreview.com/forums/post/53807943
https://www.youtube.com/watch?v=Xgb0RR41shM

Marcin
chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #132 : 17 Luty 2018, 23:24:26 »

Szczególnie ten link fajny.

https://www.diyphotography.net/use-mirrors-get-perfect-axial-lighting-macro-subjects/

Bardzo ładnie pokazane jak z przeciwnej strony żródła zastosowano czarny materiał aby  uniknąć refleksów do obiektywu ( o czym zapomniałem wspomnieć )
chyl
Stały bywalec
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #133 : 27 Luty 2018, 21:58:29 »

Dziś powróciłem do fotografowania  monet w slabach. Które ze zdjęć najbardziej Wam się podoba ? Będę wdzięczny za Wasze uwagi.

* s1.jpg (339.6 KB, 800x800 - wyświetlony 64 razy.)

* s2.jpg (352.38 KB, 800x800 - wyświetlony 64 razy.)

* s3.jpg (361.25 KB, 800x800 - wyświetlony 57 razy.)
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #134 : 03 Marzec 2018, 22:08:43 »

Dziś powróciłem do fotografowania  monet w slabach. Które ze zdjęć najbardziej Wam się podoba ? Będę wdzięczny za Wasze uwagi.
Drugie i trzecie zdjęcie jest b. dobre..., a które zdjęcie wg Ciebie odzwierciedla, lub jest zbliżone do rzeczywistego wyglądu monety?

Marcin
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM