Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:30:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmagania z oświetleniem  (Przeczytany 61210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Stycznia 2018, 13:42:56 »
Do jakiego aparatu? Tzn. z jakim aparatem będzie Pan wykorzystywał ten stojak? O jakiej masie? Wygląda dosyć delikatnie, chociaż ... kto wie? :-) Sprzętu powyżej kilograma bałbym się mocować na takim statywie. Mówię o cięższym aparacie. Bo deklaracje producenta o udźwigu do 2 kg zazwyczaj są zawyżane.
bardzo fajne statywy reprodukcyjne można wykonać wykorzystując stare kolumny powiększalników, koszty adaptacji z dokupieniem mocowań dla płytki etc, wychodzi niewiele ponad 100 złotych.
Ale nie jest tak kompaktowy i estetyczny jak ten ,,chinol" :-)

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Stycznia 2018, 14:11:35 »

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Stycznia 2018, 16:25:54 »
Zaczynają krążyć poważne kwoty :)
To ja z drugiego krańca, takie "zrób to sam". Plan był taki, żeby stanowisko było małe, do schowania gdzieś w kącie ale szybko dostępne, wtyczka do sieci, przykręcam aparat i gotowe.
O ile czegoś nie przeoczyłem, to zakupy w markecie budowlanym plus allegro w tanich sklepach typu eltec, ceny z pamięci szacunkowe
- drewniana skrzynka (~15zł)
- łączniki budowlane, wkręty, przewód, oprawki (20 zł?)
- szyna fotograficzna (makro), najdroższy element (jakieś 50 zł)
- oprawka do żarówki foto z uchwytem (20 zł)
- 2 żarówki/świetlówki fotograficzne 40W (50 zł)
- podstawka akrylowa ze sklepu foto (12 zł) plus biały karton.
- kawałek mlecznej szyby dociął mi szklarz (10 zł), może być np. plexi mleczne, zwykła szyba/plexi plus kartka papieru, itp.
Całość do skręcenia wkrętakiem, nawet wiertarka nie była mi potrzebna.

Chciałem uniknąć wycinania monety z tła, stąd podświetlenie od spodu, ruchoma 1 żarówka daje możliwość zmiany kąta oświetlenia, można ją przysłonić kartką papieru, wprowadzić cienie, itd. Zainstalowałem w rogach 2 oprawki do żarówek LED, w sumie ich nie używam do monet.

Na zdjęciu przykręciłem kompakt, ale zestaw utrzymuje sporą lustrzankę ze sporym obiektywem makro, razem ok 1kg. Szynę mogę obrócić i aparat jest  wystarczająco odsunięty, całość jest też wystarczająco stabilna.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2018, 16:27:33 wysłana przez anonimus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Stycznia 2018, 17:40:53 »
Nie wiem, czy to w czyms komus pomoze, ale znalazlem ciekawy artykul na temat.

http://digitalizacja.nimoz.pl/uploads/zalaczniki/Raport_Odwzorowania_NIMOZ_2012.pdf

Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Stycznia 2018, 20:18:56 »
Do jakiego aparatu? Tzn. z jakim aparatem będzie Pan wykorzystywał ten stojak? O jakiej masie? Wygląda dosyć delikatnie, chociaż ... kto wie? :-) Sprzętu powyżej kilograma bałbym się mocować na takim statywie. Mówię o cięższym aparacie. Bo deklaracje producenta o udźwigu do 2 kg zazwyczaj są zawyżane.
bardzo fajne statywy reprodukcyjne można wykonać wykorzystując stare kolumny powiększalników, koszty adaptacji z dokupieniem mocowań dla płytki etc, wychodzi niewiele ponad 100 złotych.
Ale nie jest tak kompaktowy i estetyczny jak ten ,,chinol" :-)
Nie mam się czym chwalić, używam Nikona D5200 i obiektywy: AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G lub Tamron 90mm f/2.8 (waga body + nikkor (850 g); body + tamron 1000 g). Stojak rzeczywiście wygląda delikatnie, ale kupiłem go z ciekawości, 290 zł to nie majątek mogę zaryzykować. Myślę, że kolumna choć jest delikatna powinna utrzymać i cięższy aparat, spokojnie do 3 kg, tu raczej chodzi o szerokość podstawy i utrzymanie równowagi. Stojak powinien dotrzeć do końca miesiąca to postaram się dokładnie go przetestować, zobaczymy czy do czegoś się będzie nadawał. :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Stycznia 2018, 20:26:44 »
Zaczynają krążyć poważne kwoty :)
To ja z drugiego krańca, takie "zrób to sam". Plan był taki, żeby stanowisko było małe, do schowania gdzieś w kącie ale szybko dostępne, wtyczka do sieci, przykręcam aparat i gotowe.
O ile czegoś nie przeoczyłem, to zakupy w markecie budowlanym plus allegro w tanich sklepach typu eltec, ceny z pamięci szacunkowe
- drewniana skrzynka (~15zł)
- łączniki budowlane, wkręty, przewód, oprawki (20 zł?)
- szyna fotograficzna (makro), najdroższy element (jakieś 50 zł)
- oprawka do żarówki foto z uchwytem (20 zł)
- 2 żarówki/świetlówki fotograficzne 40W (50 zł)
- podstawka akrylowa ze sklepu foto (12 zł) plus biały karton.
- kawałek mlecznej szyby dociął mi szklarz (10 zł), może być np. plexi mleczne, zwykła szyba/plexi plus kartka papieru, itp.
Całość do skręcenia wkrętakiem, nawet wiertarka nie była mi potrzebna.

Chciałem uniknąć wycinania monety z tła, stąd podświetlenie od spodu, ruchoma 1 żarówka daje możliwość zmiany kąta oświetlenia, można ją przysłonić kartką papieru, wprowadzić cienie, itd. Zainstalowałem w rogach 2 oprawki do żarówek LED, w sumie ich nie używam do monet.

Na zdjęciu przykręciłem kompakt, ale zestaw utrzymuje sporą lustrzankę ze sporym obiektywem makro, razem ok 1kg. Szynę mogę obrócić i aparat jest  wystarczająco odsunięty, całość jest też wystarczająco stabilna.
Będę wdzięczny za przykładowe zdjęcia monet zrobione przy użyci Pańskiego wynalazku. :)
Marcin

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Stycznia 2018, 20:42:49 »
Nie ma problemu, mogę pogrzebać w archiwum, mogę zrobić jutro.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:14:02 »
Nie mam się czym chwalić, używam Nikona D5200 i obiektywy: AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G lub Tamron 90mm f/2.8 (waga body + nikkor (850 g); body + tamron 1000 g). Stojak rzeczywiście wygląda delikatnie, ale kupiłem go z ciekawości, 290 zł to nie majątek mogę zaryzykować. Myślę, że kolumna choć jest delikatna powinna utrzymać i cięższy aparat, spokojnie do 3 kg, tu raczej chodzi o szerokość podstawy i utrzymanie równowagi. Stojak powinien dotrzeć do końca miesiąca to postaram się dokładnie go przetestować, zobaczymy czy do czegoś się będzie nadawał. :)

NIe liczy się czym fotografowane tylko jak :-) Aparat to sprawa wybitnie drugoplanowa :-)
Ja martwiłbym się nie tyle o udźwig samego statywu co o zaciski kolumny (poszczególnych sekcji). Mogą się chować, miałem tak z jednym statywem, ale może się sprawdzi i będzie całkiem fajny zestaw? Chętnie obejrzę jak to sprawuje się praktycznie.
Jutro pokażę czym ja robię, chociaż może niekoniecznie monety.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:18:55 »
Nie ma problemu, mogę pogrzebać w archiwum, mogę zrobić jutro.
To czekam z niecierpliwością... :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #39 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:35:38 »
NIe liczy się czym fotografowane tylko jak :-) Aparat to sprawa wybitnie drugoplanowa :-)
Oczywiście ma Pan rację, ale w tym przypadku trzeba mieć już jakieś doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie.
Cytuj
Ja martwiłbym się nie tyle o udźwig samego statywu co o zaciski kolumny (poszczególnych sekcji). Mogą się chować, miałem tak z jednym statywem, ale może się sprawdzi i będzie całkiem fajny zestaw? Chętnie obejrzę jak to sprawuje się praktycznie.
Jutro pokażę czym ja robię, chociaż może niekoniecznie monety.
Zaciski powinny wytrzymać, aparat nie jest aż tak ciężki..., a jak nie wytrzymają, to będę miał okazję wprowadzić swoje poprawki do tego modelu. ;)
Marcin

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:36:36 »
Tak na szybko, stare zdjęcia robione 10-letnim kompaktem, z podobnej epoki nikonem d80, większość obiektywami 50 i 35 mm z nałożoną soczewką Raynox (tani sposób na makro, nie powoduje zniekształceń), zdjęcia z przed kilku lat. Moim założeniem była kompaktowość pudełka, żeby na szybko zrobić zdjęcie do archiwum czy do w trakcie czyszczenia, w kilka minut bez rozstawiania sprzętu, bałaganu, itd.

http://drive.google.com/open?id=1SdjtFuNfvsfrCtyNPubbPl2qnjGWThFh

Ps. Do jakichś monet lustrzanych, itp. pewnie trzeba by użyć trochę innego zestawu, ale to nie jest zakres moich zainteresowań.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #41 dnia: 18 Stycznia 2018, 21:48:06 »
Tak na szybko, stare zdjęcia robione 10-letnim kompaktem, z podobnej epoki nikonem d80, większość obiektywami 50 i 35 mm z nałożoną soczewką Raynox (tani sposób na makro, nie powoduje zniekształceń), zdjęcia z przed kilku lat. Moim założeniem była kompaktowość pudełka, żeby na szybko zrobić zdjęcie do archiwum czy do w trakcie czyszczenia, w kilka minut bez rozstawiania sprzętu, bałaganu, itd.

http://drive.google.com/open?id=1SdjtFuNfvsfrCtyNPubbPl2qnjGWThFh

Ps. Do jakichś monet lustrzanych, itp. pewnie trzeba by użyć trochę innego zestawu, ale to nie jest zakres moich zainteresowań.
Dzięki :)
Niektóre zdjęcia są trochę prześwietlone, ale ogólny efekt jest zadowalający.
A jak jest z odwzorowaniem barwy/barw lustra monety?
Marcin

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Stycznia 2018, 22:06:50 »
Mogą być trochę prześwietlone, daję korektę ekspozycji na +1-1,33 żeby tło było białe, pewnie było mi to potrzebne.
Z barwą zwykle nie ma problemu przy lustrzance, kompakt czasem się delikatnie gubił z balansem bieli.
Lustro da się pokazać, ale trzeba bardziej pokombinować z ustawieniem górnego światła. Teraz użyłby pewnie lampy błyskowej.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Stycznia 2018, 22:17:14 »
Mogą być trochę prześwietlone, daję korektę ekspozycji na +1-1,33 żeby tło było białe, pewnie było mi to potrzebne.
Z barwą zwykle nie ma problemu przy lustrzance, kompakt czasem się delikatnie gubił z balansem bieli.
Lustro da się pokazać, ale trzeba bardziej pokombinować z ustawieniem górnego światła. Teraz użyłby pewnie lampy błyskowej.
No jasne przy lustrzane nie powiano być już takiego problemu, a przy lampie błyskowej to penie zastosowałbyś jakiś dyfuzor. Ogólnie nie lubię lamp błyskowych, bo bardzo łatwo prześwietlić monetę..., jeszcze nie mam tyle doświadczenia co koledzy. :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Stycznia 2018, 22:24:59 »
A to parę moich zdjęć zrobionych przy pomocy lampy pierścieniowej. To jeszcze nie to, czego oczekuję, ale myślę, że jestem coraz bliżej...
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2018, 22:26:48 wysłana przez Marienburg »
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet