Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:44:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmagania z oświetleniem  (Przeczytany 61220 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Stycznia 2018, 22:29:12 »
Trojaczki bardzo ładne i zdjęcia dobrze zrobione.
Przy tej sporo bawiem się światłem ale efekt wydaje się dobry.
Pomimo połysku chciałem uchwycić powierzchnię.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2018, 22:39:55 wysłana przez chyl »

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Stycznia 2018, 23:49:17 »
A to parę moich zdjęć zrobionych przy pomocy lampy pierścieniowej. To jeszcze nie to, czego oczekuję, ale myślę, że jestem coraz bliżej...
Aż mi głupio, że dałem taką zbieraninę ;) Muszę się przyłożyć, aż z ciekawości zobaczę, co można wycisnąć z lampy (właśnie rozwaliłem jedną żarówkę), dawno się nie bawiłem ze zdjęciami monet. Celowo dałem sporo zdjęć z kompakta wartego dziś z 50 złotych ::)
Lampa pierścieniowa ładnie doświetla monetę, ale likwiduje cienie, trudniej też pokazać połysk. U mnie w sumie żarówka jest blisko i efekt jest podobny, bo światło się odbija ze wszystkich stron (miałem nawet przygotowany czarny papier, żeby świeciło mocniej z jednej strony, ale jakoś zarzuciłem eksperymenty, mnie wystarczały czysto dokumentacyjne zdjęcia pokazujące szczegóły).
Na zdjęciach np. WCN widać kierunek padania światła na czoło i twarz portretowanej postaci (w każdym razie od góry, różnie, z prawej lub lewej).

Ps. Do dokumentacji i badań muzealnych (powiedzmy) m.in. monet stosuje się wspominaną już kiedyś metodę RTI. Na  filmie z tej strony widać, jak zmienia się obrazowanie powierzchni monety w zależności od kąta oświetlenia.
http://culturalheritageimaging.org/What_We_Do/Fields/numismatics/
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2018, 23:51:32 wysłana przez anonimus »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Stycznia 2018, 03:56:26 »
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu rozgryzc ten RTI do potrzeb domowych, zeby nie zaplacic za duzo.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Stycznia 2018, 08:52:48 »
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu rozgryzc ten RTI do potrzeb domowych, zeby nie zaplacic za duzo.

Co do zasady, to potrzebna jest lampa błyskowa, którą można wyzwolić poza aparatem.Oczywiście aparat na statywie z odpowiednim obiektywem. Lampę trzeba umieścić nisko, żeby oświetlała monetę z boku, pod małym kątem dla wydobycia za pomocą cieni szczegółów rysunku, musi być więc dość ciemno w pomieszczeniu. Potem kręcimy monetą (lub biegamy naokoło z lampą  ;) ).
Trochę bardziej zaawansowane aparaty mają możliwość wyzwolenia zewnętrznej lampy błyskowej za pomocą tej wbudowanej w trybie sterownika. W przeciwnym razie potrzebny jest wyzwalacz, taki zestaw jakiegoś chińskiego producenta, który wystarczy przy umiarkowanym użytkowaniu, to kilkaset złotych. Najlepiej sprawdzi się tryb manualny, zarówno lampy, jak i aparatu, parametry trzeba dobrać doświadczalnie. Potem program do efektownego łączenia zdjęć i efekt gotowy.

gumer

  • Gość
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #49 dnia: 19 Stycznia 2018, 10:33:07 »
Kiedyś bawiłem się w fotografowanie monet. Najlepsze efekty uzyskiwałem, oświetlając monetę światłem odbitym, a nie bezpośrednim. Miałem Nikona D300 z funkcją unoszenia lustra i z wężykiem spustowym, żeby nie dotykać aparatu. Do tego trzy stałki - 35mm, 50mm i 90mm. Najlepiej mi się fociło dziewięćdziesiątką, ponieważ miałem najwięcej miejsca pomiędzy monetą, a aparatem. Fajny efekt dawało ułożenie monety tak, jak na poniższym rysunku. Oczywiście wtedy przesłona była ustawiona na F/8 - F/11, w zależności od kąta nachylenia monety. Zdjęcia robiłem w RAW, a obróbkę w fotoszopie.



chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #50 dnia: 19 Stycznia 2018, 14:41:21 »
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu rozgryzc ten RTI do potrzeb domowych, zeby nie zaplacic za duzo.

Co do zasady, to potrzebna jest lampa błyskowa, którą można wyzwolić poza aparatem.Oczywiście aparat na statywie z odpowiednim obiektywem. Lampę trzeba umieścić nisko, żeby oświetlała monetę z boku, pod małym kątem dla wydobycia za pomocą cieni szczegółów rysunku, musi być więc dość ciemno w pomieszczeniu. Potem kręcimy monetą (lub biegamy naokoło z lampą  ;) ).
Trochę bardziej zaawansowane aparaty mają możliwość wyzwolenia zewnętrznej lampy błyskowej za pomocą tej wbudowanej w trybie sterownika. W przeciwnym razie potrzebny jest wyzwalacz, taki zestaw jakiegoś chińskiego producenta, który wystarczy przy umiarkowanym użytkowaniu, to kilkaset złotych. Najlepiej sprawdzi się tryb manualny, zarówno lampy, jak i aparatu, parametry trzeba dobrać doświadczalnie. Potem program do efektownego łączenia zdjęć i efekt gotowy.

Metoda ciekawa ale nie do końca chwytam jakie są jej plusy. To , że możemy w programie oglądnąć efekty oświetlenia z różnych stron ?

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #51 dnia: 19 Stycznia 2018, 15:15:10 »
Korzystając z wolnej chwili zrobiłem kilka zdjęć , bez specjalnych ustawień i z jedną doświetlającą lampą. Cały zestaw wygląda jak na zdjęciach, prosty nieskomplikowany, statyw może być wykorzystywany nie tylko do fotografii monet, lampa może być niekonieczna taka, aparat wyzwalany pilotem z focus peakingiem (bardzo ułatwia) i live view, co ułatwia jeszcze bardziej :-) Oczywiście wyzwalane pilotem  (tutaj bezprzewodowym). Jako, że nie robię w zasadzie zdjęć monet, albo bardzo rzadko to mi taki zestaw wystarcza.
Przykładowe zdjęcia monet - groszy praskich i trachy. Wybrałem pierwsze lepsze z brzegu, w stanach takich sobie.
Według mnie chyba do fotografii dokumentacyjnej taka jakość jest wystarczająca. Oczywiście można jeszcze bardzie pobawić sie w programach do obróbki, ale specjalnej potrzeby nie ma. W zasadzie należałoby powiedzieć, że program do obróbki jest bardzo ważny, w dobie fotografii cyfrowej prawie niezbędny, liczyć na algorytmy ustawień programów aparatu nie zawsze można. Te zdjęcia wykonywałem w trybie manualnym, ręcznie dobierając parametry i oczywiście bez AF.
DSC01143 by Przemysław Zięba

DSC01141 by Przemysław Zięba

_DSC5682 by Przemysław Zięba

_DSC5680 by Przemysław Zięba

_DSC5678 by Przemysław Zięba



cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #52 dnia: 19 Stycznia 2018, 16:05:36 »
Wlasnie sie zastanawialem jakby tu rozgryzc ten RTI do potrzeb domowych, zeby nie zaplacic za duzo.
Co do zasady, to potrzebna jest lampa błyskowa, którą można wyzwolić poza aparatem... ...Potem program do efektownego łączenia zdjęć i efekt gotowy.
Wlasnie chodzilo mi nie tylko o sprzet, ktory tez moze slono zakosztowac, ale glownie o obrobke-oprogramowanie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Stycznia 2018, 16:15:22 »
Myślę, że w metodzie RTI chodzi o wyeksponowanie wszelkich elementów powierzchni monety (czy innego artefaktu), także wad, widocznych pod różnymi kątami. Myślę, że takie zdjęcie sprawdzi się przy różnych analizach stempla.

Chyba tu jest dość dokładnie wytłumaczona metoda
http://culturalheritageimaging.org/What_We_Offer/Downloads/index.html

Myślę, że na potrzeby własne wystarczy jakiś program do tworzenia obrazków w formacie GIF. Spróbuję to zgłębić w wolnym czasie.


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #54 dnia: 19 Stycznia 2018, 16:32:14 »
Korzystając z wolnej chwili zrobiłem kilka zdjęć , bez specjalnych ustawień i z jedną doświetlającą lampą. Cały zestaw wygląda jak na zdjęciach, prosty nieskomplikowany...
Lubie proste rozwiazania. Wezme sie w weekend za majsterkowanie.
Kiedyś bawiłem się w fotografowanie monet. Najlepsze efekty uzyskiwałem, oświetlając monetę światłem odbitym, a nie bezpośrednim. Miałem Nikona D300 z funkcją unoszenia lustra i z wężykiem spustowym, żeby nie dotykać aparatu. Do tego trzy stałki - 35mm, 50mm i 90mm. Najlepiej mi się fociło dziewięćdziesiątką, ponieważ miałem najwięcej miejsca pomiędzy monetą, a aparatem. Fajny efekt dawało ułożenie monety tak, jak na poniższym rysunku. Oczywiście wtedy przesłona była ustawiona na F/8 - F/11, w zależności od kąta nachylenia monety. Zdjęcia robiłem w RAW, a obróbkę w fotoszopie.
Wlasnie tak to ostatnio ustawialem, pod katem, by wykorzystac swiatlocien do maksimum. Troche problematyczny jest owalny ksztal monety sfotografowanej w ten sposob. Po zrobieniu zdjecia, obrabialem to tak, by ten ksztalt byl kolisty, co niestety powoduje niewielkie znieksztalcenie. Z punktu widzenia estetycznego, takie zdjecie w mojej opinii jest do przyjecia, kiedy jednak idzie o analize szczegolowa detali, ta obrobka moze je przeklamac.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #55 dnia: 19 Stycznia 2018, 16:35:22 »
Myślę, że w metodzie RTI chodzi o wyeksponowanie wszelkich elementów powierzchni monety (czy innego artefaktu), także wad, widocznych pod różnymi kątami. Myślę, że takie zdjęcie sprawdzi się przy różnych analizach stempla.

Chyba tu jest dość dokładnie wytłumaczona metoda
http://culturalheritageimaging.org/What_We_Offer/Downloads/index.html

Myślę, że na potrzeby własne wystarczy jakiś program do tworzenia obrazków w formacie GIF. Spróbuję to zgłębić w wolnym czasie.

Zestawik kulek i sznurka kosztuje $370 plus przesylka ze Stanow plus $15 za zapakowanie w pudelko i marsz na poczte...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Stycznia 2018, 18:26:28 »
No to taniej. Zrobiłem 4 zdjęcia tej monety w moim pudełeczku, ale z użyciem lampy błyskowej z 4 różnych pozycji ale tak, żeby podkreślić rysunek (wręcz przesadnie), moneta była w tym samym miejscu.
Potem wygenerowałem darmowy GIF przez stronę www, niestety spora kompresja. Można zobaczyć jak wygląda ta sama powierzchnia w zależności od kąta padania oświetlenia.
Drugi GIF to wycinek z tego samego zdjęcia poglądowo.
ciekawe czy forum przyjmie ten format, jakby co dam linka.

Ps. Tylko po co to przeciętnemu kolekcjonerowi ;)?

Trzeba kliknąć w obrazek i cierpliwie chwilę poczekać.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Stycznia 2018, 18:48:04 »
Widać że kompresja spora, bo odbiła się na jakości - niestety.
No i fakt pytanie czy to dla przeciętnego kolekcjonera chcącego mieć jedynie zdjęcie dobrej jakości w katalogu zbiorów?
Czy nakład pracy potrzebny do jego stworzenia nie jest nieproporcjonalnie wysoki?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #58 dnia: 19 Stycznia 2018, 18:51:53 »
Widać że kompresja spora, bo odbiła się na jakości - niestety.
No i fakt pytanie czy to dla przeciętnego kolekcjonera chcącego mieć jedynie zdjęcie dobrej jakości w katalogu zbiorów?
Czy nakład pracy potrzebny do jego stworzenia nie jest nieproporcjonalnie wysoki?
Mam ten sam problem z RTI.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Stycznia 2018, 19:48:28 »
Nakład pracy i czasu żaden  ;) nawet jak na pierwszy raz poszło szybko (może dzięki magicznemu pudełku, takie było założenie konstrukcji ;)) tyle co zrobienie 4 zdjęć i szybka obróbka.
Myślę, że to zdecydowanej większości kolekcjonerów nie potrzebne, ciekawostka. Może przy sprzedaży, zamiast filmu, taki marketing?
Kompresja duża, bo wykorzystałem na szybko stronę www, w wolnej chwili zainstaluję program do GIF, powinno być lepiej.

Wycinek (zdjęcie na dole) pokazuje, jak oświetlenie wydobywa rysy stempla widoczne na pow.monety. Może to komuś potrzebne?
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2018, 19:51:55 wysłana przez anonimus »

 

R E K L A M A
aukcja monet