Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:15:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmagania z oświetleniem  (Przeczytany 61216 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #120 dnia: 17 Lutego 2018, 18:52:00 »
Wielkie dzięki za Wasze opinie.
Pewnie już macie dosyć fotek tego trojaka dlatego zamieszczam OSTATNIE już zdjęcie  :)
W chwili obecnej wydaje mi się najlepsze.
Zdjęcia bardzo ładne!
Będę wdzięczny za informację, w jaki sposób doświetlasz monetę?


Idealnie do tego nadaję się lampa z regulacją mocy - trochę czasu zmarnowałem zanim doszedłem do tego.
Lampę już mam..., to jeszcze tylko zapytam jaki kolor blendy polecasz?

Na alle.. zakupiłem z metra białe płótno do namiotów bezcieniowych ( kilka PLN + wysyłka ) .
To jeszcze jeden portrecik - tym razem Zygmunta Wazy
Kupione.:)
Portrecik ładny!
Marcin

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #121 dnia: 17 Lutego 2018, 18:58:18 »
Wielkie dzięki za Wasze opinie.
Pewnie już macie dosyć fotek tego trojaka dlatego zamieszczam OSTATNIE już zdjęcie  :)
W chwili obecnej wydaje mi się najlepsze.
Zdjęcia bardzo ładne!
Będę wdzięczny za informację, w jaki sposób doświetlasz monetę?


Idealnie do tego nadaję się lampa z regulacją mocy - trochę czasu zmarnowałem zanim doszedłem do tego.
Lampę już mam..., to jeszcze tylko zapytam jaki kolor blendy polecasz?

Na alle.. zakupiłem z metra białe płótno do namiotów bezcieniowych ( kilka PLN + wysyłka ) .
To jeszcze jeden portrecik - tym razem Zygmunta Wazy
Kupione.:)
Portrecik ładny!


Teraz zaskoczyłem , że być może  mówimy o różnych sprawach. To co odbija pod kątem światło to oczywiście szkło.
Płótno tylko do zmiękczenia światła lampy.
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2018, 19:02:02 wysłana przez chyl »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #122 dnia: 17 Lutego 2018, 19:10:17 »
Efekty sa tak dobre, ze mam ochote zrezygnowac z mojego projektu RTI. Ale juz wszystko w drodze, wiec chyba poprobuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #123 dnia: 17 Lutego 2018, 19:16:12 »
Wielkie dzięki za Wasze opinie.
Pewnie już macie dosyć fotek tego trojaka dlatego zamieszczam OSTATNIE już zdjęcie  :)
W chwili obecnej wydaje mi się najlepsze.
Zdjęcia bardzo ładne!
Będę wdzięczny za informację, w jaki sposób doświetlasz monetę?


Idealnie do tego nadaję się lampa z regulacją mocy - trochę czasu zmarnowałem zanim doszedłem do tego.
Lampę już mam..., to jeszcze tylko zapytam jaki kolor blendy polecasz?

Na alle.. zakupiłem z metra białe płótno do namiotów bezcieniowych ( kilka PLN + wysyłka ) .
To jeszcze jeden portrecik - tym razem Zygmunta Wazy
Kupione.:)
Portrecik ładny!


Teraz zaskoczyłem , że być może  mówimy o różnych sprawach. To co odbija pod kątem światło to oczywiście szkło.
Płótno tylko do zmiękczenia światła lampy.
Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  :)
Będę wdzięczny za więcej zdjęć, jak konkretnie ustawione jest szkło (pod jakim kątem)?
Marcin

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #124 dnia: 17 Lutego 2018, 20:19:05 »
Efekty sa tak dobre, ze mam ochote zrezygnowac z mojego projektu RTI. Ale juz wszystko w drodze, wiec chyba poprobuje.

Jacku , nie porzucałbym tego projektu. Efekty jakie możesz uzyskać mogą być zaskakujące.
Dobrze aby była możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych diod z osobna.



chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #125 dnia: 17 Lutego 2018, 20:21:51 »
Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  :)
Będę wdzięczny za więcej zdjęć, jak konkretnie ustawione jest szkło (pod jakim kątem)?

Teoretycznie jak na obrazku kąt 45 stopni powinien odbić najwięcej swiatła . Jednak  dużo nie znaczy lepiej. W zależności od powierzchni monety wystarczy muśnięcie swiatem. Trzeba się trochę pobawić aby wstępnie ustawić szkło . Trochę góra lub dół , prawo lub lewo aby równo doświetlić CAŁĄ powierzchnię. Co ważne ustawione parametry nie zawsze pasują do tej samej monety z drugiej strony.

W większosci przypadków mam stałą przysłonę 7 ( jest zakres dla którego  mój obiektyw ma największą rozdzielczość ) i zmieniam tylko czas naświetlania. ISO oczywiscie 100 -  najmniejsze ziarno.

Nie wiem co jeszcze można by dodać.
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2018, 22:20:49 wysłana przez chyl »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #126 dnia: 17 Lutego 2018, 20:39:48 »
Jacku , nie porzucałbym tego projektu. Efekty jakie możesz uzyskać mogą być zaskakujące.
Dobrze aby była możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych diod z osobna.
Dowcip polega na tym, ze kazda dioda musi byc wlaczona z osobna i obraz uzyskuje sie przez nakladke 36 do 48 zdjec. Nie wiem skad te liczby ale mam w drodze dwa przelaczniki: dwunasto i cztero-polozeniowe.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #127 dnia: 17 Lutego 2018, 20:48:54 »
Jacku , nie porzucałbym tego projektu. Efekty jakie możesz uzyskać mogą być zaskakujące.
Dobrze aby była możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych diod z osobna.
Dowcip polega na tym, ze kazda dioda musi byc wlaczona z osobna i obraz uzyskuje sie przez nakladke 36 do 48 zdjec. Nie wiem skad te liczby ale mam w drodze dwa przelaczniki: dwunasto i cztero-polozeniowe.

Jak duża będzie ta kopuła ? Diody nie powinny być zbyt blisko ponieważ może być  widać ich punktowe odbicie na powierzchni monety. Światło powinno być bardzo delikatne , miękkie . Może potrzebna będzie kolejna kopuła jako dyfuzor. Powinieneś pomyśleć też o możliwości regulowania mocy.

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #128 dnia: 17 Lutego 2018, 21:24:56 »
Przyciemniłem trochę drugą fotkę. Lepiej widać powierzchnię.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #129 dnia: 17 Lutego 2018, 21:53:34 »
Jak duża będzie ta kopuła ? Diody nie powinny być zbyt blisko ponieważ może być  widać ich punktowe odbicie na powierzchni monety. Światło powinno być bardzo delikatne , miękkie . Może potrzebna będzie kolejna kopuła jako dyfuzor. Powinieneś pomyśleć też o możliwości regulowania mocy.

Na poczatek najdrozsza z moich zon dala mi polkulista miske o srednicy 310mm. Dyfuzor nie wchodzi, niestety w gre, gdyz oprogramowanie wymaga odbiornika w formie kulki (w moim przypadku 12mm srednicy), w ktorej maja sie odbijac swiatla w celu analizy padania. Regulacja mocy ma sens. Mam zamiar uzyc rezystora, ale najpierw bedzie wiele prob.

Chyba napisze doktorat, jak juz to dopracuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #130 dnia: 17 Lutego 2018, 21:59:57 »
Chyba napisze doktorat, jak juz to dopracuje.

Uważaj bo to wciąga  :)

Bardzo jestem ciekaw jakie będą efekty. Trzymamy kciuki  :)

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #131 dnia: 17 Lutego 2018, 22:15:00 »
Dzięki za wyjaśnienie, a rzeczywiście na Twoim szkicu jest szkło, a ja myślałem o blendzie  :)
Będę wdzięczny za więcej zdjęć, jak konkretnie ustawione jest szkło (pod jakim kątem)?

Teoretycznie jak na obrazku kąt 45 stopni powinien odbić najwięcej swiatła . Jednak  dużo nie znaczy lepiej. W zależności od powierzchni monety wystarczy muśnięcie swiatem. Trzeba się trochę pobawić aby wstępnie ustawić szkło . Trochę góra lub dół , prawo lub lewo aby równo doświetlić CAŁĄ powierzchnię. Co ważne ustawione parametry nie zawsze pasują do tej samej monety z drugiej strony.

W większosci przypadków mam stałą przysłonę 7 ( jest zakres dla którego  mój obiektyw ma największą rozdzielczość ) i zmieniam tylko czas naświetlania. ISO oczywiscie 100 -  najmniejsze ziarno.

Nie wiem co jeszcze możnaby dodać.
Dzięki już wszystko jasne. :)

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem kilka ciekawych linków dla zainteresowanych tematem:
http://www.dipacedigitalmedia.com/coins/numismatics.php
https://www.diyphotography.net/use-mirrors-get-perfect-axial-lighting-macro-subjects/
https://www.dpreview.com/forums/post/53807943
Marcin

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #132 dnia: 17 Lutego 2018, 22:24:26 »
Szczególnie ten link fajny.

https://www.diyphotography.net/use-mirrors-get-perfect-axial-lighting-macro-subjects/

Bardzo ładnie pokazane jak z przeciwnej strony żródła zastosowano czarny materiał aby  uniknąć refleksów do obiektywu ( o czym zapomniałem wspomnieć )

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #133 dnia: 27 Lutego 2018, 20:58:29 »
Dziś powróciłem do fotografowania  monet w slabach. Które ze zdjęć najbardziej Wam się podoba ? Będę wdzięczny za Wasze uwagi.
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2018, 20:09:36 wysłana przez chyl »

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Zmagania z oświetleniem
« Odpowiedź #134 dnia: 03 Marca 2018, 21:08:43 »
Dziś powróciłem do fotografowania  monet w slabach. Które ze zdjęć najbardziej Wam się podoba ? Będę wdzięczny za Wasze uwagi.
Drugie i trzecie zdjęcie jest b. dobre..., a które zdjęcie wg Ciebie odzwierciedla, lub jest zbliżone do rzeczywistego wyglądu monety?
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet