Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 09:12:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dioklecjan - RIC 284 var(?)  (Przeczytany 828 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Dioklecjan - RIC 284 var(?)
« dnia: 26 Lutego 2022, 21:53:57 »
Hej, cześć wszystkim,
Pytanko z serii "skorygujcie laika". Czy to jest Diocletianvs RIC VB 284 var?
Tytulatura i popiersie nudne jak flaki z olejem, natomiast rewersik się robi ciekawszy. Ric listuje pod tym numerem CONCORDIA MILITVM,ale tutaj jest kropka po MILITVM.
No i teraz kwestia egzergi - RICk (ale bez Morty'ego  :) ) notuje je w 5 oficynach ale z dwiema kropkami (przed i po ) XXI, a tu mamy tylko jedną.
Czy moja atrybucja jest dobra?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Dioklecjan - RIC 284 var(?)
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lutego 2022, 23:09:14 »
Oj nie!
Jeśli mam podpowiedzieć coś w kwestii atrybucji tej monetki, to proponuję zwrócić uwagę na legendę awersu, a następnie na ową kropkę kończącą legendę rewersu. To nie jest RIC 284.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dioklecjan - RIC 284 var(?)
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lutego 2022, 23:12:34 »
Oj nie!
Jeśli mam podpowiedzieć coś w kwestii atrybucji tej monetki, to proponuję zwrócić uwagę na legendę awersu, a następnie na ową kropkę kończącą legendę rewersu. To nie jest RIC 284.
IMP CC VAL DIOCLETANVS AVG  - więc "3" wg RICa.
RIC 306 pasuje (kropka lub bez po tytulaturze), rewersik tez z kropka jest (lub nie), ale kropka po XXI...
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2022, 23:24:41 wysłana przez patrykoz »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Dioklecjan - RIC 284 var(?)
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lutego 2022, 10:30:21 »
Cytuj
RIC 306 pasuje

Zgadza się, tym razem jesteśmy po właściwej stronie morza.

Tymi kropkami po XXI ja bym się nie podniecał. Posiadam w zbiorze taki komplecik z kropkami dla trzech pierwszych oficyn i mam rozeznanie, że są one stosunkowo powszechne. To jest katalog z 1933 roku, więc jego dokładność na chwilę obecną pozostawia wiele do życzenia.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dioklecjan - RIC 284 var(?)
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lutego 2022, 13:22:04 »
Cytuj
RIC 306 pasuje

Zgadza się, tym razem jesteśmy po właściwej stronie morza.

Tymi kropkami po XXI ja bym się nie podniecał. Posiadam w zbiorze taki komplecik z kropkami dla trzech pierwszych oficyn i mam rozeznanie, że są one stosunkowo powszechne. To jest katalog z 1933 roku, więc jego dokładność na chwilę obecną pozostawia wiele do życzenia.
Wiem ;) Akurat ten tom RICa (oraz część A) zestarzały się bardzo mocno i zdeaktualizowały. Czasami nie da się przypisać monetki pod numer RIC bo np dana tytulatura czy rewers nie były w ogóle notowane.
EDIT: Oczywiście bardzo dziękuję Panu za edukacyjną pomoc i aktywność w wątku.
I tak, kropeczki,spacje i interpunkcja to taka sztuka dla sztuki, ale są zbieracze dla których to jest wążne. Niemniej - fajna ciekawostka.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2022, 13:36:38 wysłana przez patrykoz »

 

R E K L A M A
aukcja monet