Aktualności:

• 20 Sierpień 2019, 14:17:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 27988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barnaba

• Stały bywalec
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #135 dnia: 30 Grudzień 2018, 12:23:37 »
uciekło mi
concor milit

Szkoda, bo to b. rzadki wariant napisowy (standardowy to CONCORD MILIT). W mojej bazie danych Probusa mam tylko jeden taki egzemplarz odnotowany (skarb Rogiet nr 644). Widzę, że co raz bardziej wyrabia się Panu oko do rzadkich Probusików. Gratuluję! Tak trzymać!

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #136 dnia: 30 Grudzień 2018, 12:38:30 »
takie pytanie.
 ta moneta to RIC V-2 Serdica 878
to ze nie ma jej na znanych stronach probusowych nie oznacza ze jest rzadsza? bo spotykam KAB natomiast KA*B(*)
jakos ne widzę, a w ric jest jako C rzadkosc

Oznaczenia KA*B* albo KAB* są dość rzadkie. Kropki zdecydowanie częścięj występują przy pozostałych trzech oficynach w Serdyce (KA*A*, KA*Gamma* i KA*Delta*), zaś druga oficyna z reguły nie jest kropokowana (KAB). To jest jednak tak mały detal, że nie podniecałbym się nim zbytnio. Oznaczenie rzadkości "C" dla nr 878 w RIC nic nie wnosi do sprawy, bo pod tym numerem RIC odnotowuje 3 typy popiersia dla 4 oficyn i to w dwóch wariantach (kropokowanym i niekropokowanym), czyli teoretycznie RIC wyróżnia 24 warianty pod jednym numerkiem 878, dla którego daje jedno "zbiorcze" oznaczenie rzadkości "C", co jest dużym przekłamaniem. O ile bowiem niektóre warianty RIC 878 faktycznie są bardzo popularne, o tyle inne są rzadsze.

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #137 dnia: 05 Marzec 2019, 06:20:23 »
Stan nie powala, a przede wszystkim zdjęcie nad wyraz paskudne (ten sprzedawca niestety już tak ma).
Za to moneta chyba z tych rzadszych.

PERPETVO IMP C PROBO AVG / PROVIDEN DEOR (* // KAA?)

ZM

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #138 dnia: 05 Marzec 2019, 10:31:27 »
Za to moneta chyba z tych rzadszych.

PERPETVO IMP C PROBO AVG / PROVIDEN DEOR (* // KAA?)

Gratulacje! Tak, to rzadka sztuka (jak zresztą właściwie każda z tytulaturą PERPETVO). Odcinek jest mało czytelny, ale stawiam raczej na KAdelta aniżeli KAA, tym bardziej że jedyne dwa pozostałe znane mi egzemplarze tego typu (w tym egzemplarz z mojej kolekcji) są niewątpliwie z oficyny Delta:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=50&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=4&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #139 dnia: 05 Marzec 2019, 19:43:53 »
Jak zwykle: mała rzecz, a cieszy...  ;)
Mam nadzieję, że w ręku całość będzie czytelniejsza - przynajmniej przy moim ostatnim zakupie od tego sprzedawcy tak było.
Ten mały brązik Aleksandra w ręku i pod lupą jest bardzo fajny, a zdjęcie aukcyjne było fatalne:

alexander eagle 0.jpgPROBUS Atrybucje

Nawet moje własne, robione na szybko i bardzo "niedopieszczone" zdjęcie jest lepsze:

alexander eagle 1.jpgPROBUS Atrybucje

Dodam jeszcze, że w rzeczywistości kolor patyny jest taki, jak na moim zdjęciu, do tego można też odczytać na rewersie większość liter legendy AΛEΞANΔPOY...

ZM
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2019, 19:51:19 wysłana przez zenonmoj »

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #140 dnia: 05 Marzec 2019, 20:03:42 »
tylko co ma z probusem wspólnego :D :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #141 dnia: 05 Marzec 2019, 20:07:08 »
tylko co ma z probusem wspólnego :D :)
To, że ilustruję, jak zdjęcie aukcyjne ma się do rzeczywistości - ni mniej, ni więcej...
ZM

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #142 dnia: 05 Marzec 2019, 21:02:13 »
aaa oki :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

syl06

• Stały bywalec
« Odpowiedź #143 dnia: 10 Marzec 2019, 16:16:34 »
Dzień dobry.Taki Probus mi umknął na ebayu. Pytanie do znawców,co cesarz trzyma ,włócznie czy odchudzoną maczugę? Czy to jakiś rzadki  wariant? Pozdrawiam

syl06

• Stały bywalec
« Odpowiedź #144 dnia: 10 Marzec 2019, 16:18:32 »
revers

nosfer3

• Stały bywalec
« Odpowiedź #145 dnia: 10 Marzec 2019, 21:23:36 »
Witam.
Co do popiersia to typowe popiersie E1 wg Bastiena. Sama moneta bita w Sisci w 277r (4 emisja/officyna 1)

https://www.probuscoins.fr/coin?id=429

Pozdrawiam Maciej

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #146 dnia: 11 Marzec 2019, 10:07:15 »
Pytanie do znawców,co cesarz trzyma ,włócznie czy odchudzoną maczugę? Czy to jakiś rzadki  wariant?

Co do popiersia to typowe popiersie E1 wg Bastiena.

To faktycznie typowe popiersie E1 wg Bastiena, ale być może Kolega nie posługuje się na co dzień klasyfikacją popiersi Bastiena, więc odpowiadając na jego pytanie: cesarz trzyma włócznię, a nie żadną maczugę.

Wskazany wariant (zwłaszcza z końcówką P AVG a nie P F AVG) jest b. rzadki (choć nie ze względu na popiersie jako takie, ale kombinację rewersu, tytulatury i popiersia).

Jedyny typ popiersia Probusa z czymś co może na pierwszy rzut oka wyglądać jak maczuga (przy czym to raczej nie jest maczuga, a prawdopodobnie rodzaj dekoracyjnej buławy) wygląda tak:

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=5126&category=158574&lot=4278370

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2019, 10:51:24 wysłana przez barnaba »

Divusric

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
« Odpowiedź #147 dnia: 11 Marzec 2019, 18:16:43 »
Coś podobnego do tych po Maksencjuszu?Jedno berło było osadzone  chyba na czymś dłuższym.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

• Stały bywalec
« Odpowiedź #148 dnia: 11 Marzec 2019, 18:30:11 »

''To faktycznie typowe popiersie E1 wg Bastiena, ale być może Kolega nie posługuje się na co dzień klasyfikacją popiersi Bastiena, więc odpowiadając na jego pytanie: cesarz trzyma włócznię, a nie żadną maczugę. ''

Patrząc na monetę ,oczyma wyobrażni widziałem w dłoniach cesarza nowe uzbrojenie ;),a tak na serio to zgrubienie to pewnie skutek złego zachowania monety, korozja itp.Co do tytulatury, tu jak zawsze kolega Barnaba imponuje mi swoją wiedzą na temat mennictwa Probusa. Temat zamknięty,tym bardziej że monetka zasili zbiór kogoś innego.Dziękuje za odpowiedzi :)

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
« Odpowiedź #149 dnia: 15 Marzec 2019, 20:04:00 »
Takiego szrocika przytuliłem , chyba przez tego dziwnego Sola taki jakiś dziwny , w opisie stało że to Ric
 Probus 276-282 Siscia_ 277 antoninian , RIC_V-2_ 670P , niby pasuję , ale ten Sol , jak by ubrany ? to co zwisa mu z ręki , też tak dziwnie wygląda ? , może ktoś widział takiego dziwaka

R E K L A M A
aukcja monet