Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:32:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62046 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #180 dnia: 05 Października 2020, 13:19:35 »
Ja tam widzę literkę A , a nie R .
Pozdrawiam
Karol

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #181 dnia: 05 Października 2020, 13:27:09 »
Witam
Przygarnałem taką monetę.W opisie aukcji widnieje Mennica Rzym,w odcinku R.Mam jednak wątpliwości czy to poprawny opis.Zarówno styl odcinka jak i styl popiersia (charakterystyczne kanciate Pectoral Aegis) oraz tarcza udekorowana jeźdzcem z żołnierzami spawia że bliżej mi do sugesti o mennicy w Serdica i literze A w odcinku.Jakie Wasze zdanie?;czy w odcinku R (Rzym) czy A (Serdica)
Aw.VIRTVS PROBI AVG
Rw. ADVENTVS PROBI AVG

Pozdrawiam Maciej

Gratulacje Panie Macieju! To bardzo rzadka sztuka z Serdyki z pierwszej oficyny (litera "A" w odcinku) wybita podczas (niepublikowanej) pierwszej fazy emisji nr 3.

Chyba nie tylko tę sztukę Pan przygarnął, bo - o ile się orientuję - to była ona oferowana ostatnio w grupowym locie:)

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #182 dnia: 05 Października 2020, 13:51:52 »
Zgadza się.Wczoraj przygarnąłem lota od Neumana;zaryzykowałem bo nie byłem pewien tej litery a pamietałem że kiedyś prawie od Pana takową kupiłem:).W sumie wyszło uśrednione 50 euro wiec chyba nie tak źle

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #183 dnia: 05 Października 2020, 15:00:05 »
Zgadza się.Wczoraj przygarnąłem lota od Neumana;zaryzykowałem bo nie byłem pewien tej litery a pamietałem że kiedyś prawie od Pana takową kupiłem:).W sumie wyszło uśrednione 50 euro wiec chyba nie tak źle

Po doliczeniu młotkowego i prowizji wyjdzie bliżej 60 euro za sztukę, ale to nadal atrakcyjna cena za monety z tego lotu, zwłaszcza że bardzo rzadka jest także Felicitas z Siscji z popiersiem "A" i tytulaturą INV[ictvs]. Szkoda tylko tego uszkodzenia blachy. Pozostałe trzy balszki częściej można spotkać, ale są bardzo ładnie zachowane.

W każdym razie na Pana miejscu byłbym zadowolony!   

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #184 dnia: 12 Lutego 2022, 19:48:21 »
Odświeżam ten bardzo ciekawy wątek (ileż jeszcze na tym forum jest ciekawych rzeczy do poczytania) z powodu monety, którą ostatnio otrzymałem. Atrybucja nie sprawia dużego problemu: RIC V2 661 z 7 emisji z Siscii z 280 roku z popiersiem typu G (E1 wg Bastiena) z trzeciej officyny. Moneta dość ładnie zachowana, z praktycznie pełnym srebrzeniem, z małymi grudkami grynszpanu, nad którym trzeba będzie popracować. Problem w tym, że nie mogę namierzyć innego egzemplarza tego wariantu awersu i rewersu:
A/IMP PROBVS PF AVG, Buste radié, casqué et cuirassé de Probus à gauche, vu de 3/4 en avant, une lance sur l'épaule droite et un bouclier couvrant l'épaule gauche. (Code buste Bastien : E1)
R/ CONCORDIA AVG /-/T//XXI, Em. 7 (phase a), 3e off., La Concorde (Concordia) debout à gauche, tenant une patère de la main droite et une double corne d'abondance de la main gauche. (Type B)
..  (albo nie umiem szukać). Może szanowni pomogą. Pozdrawiam.


Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #185 dnia: 14 Lutego 2022, 11:34:47 »
(...) Problem w tym, że nie mogę namierzyć innego egzemplarza tego wariantu awersu i rewersu:(albo nie umiem szukać). Może szanowni pomogą. Pozdrawiam.

Gratuluję nowego nabytku!

Gdzie Pan szukał? Faktycznie na probuscoins.fr tego konkretnego egzemplarza RIC 661 nie ma odnotowanego. Jest jednak na stronie probvs.net autorstwa naszego rodaka Grzegorza Kryszczuka - proszę spojrzeć pod RIC 661; poniżej link do zdjęcia:

probvs.net/probvs/R661/R661.080302.GK.JPG

Proszę nie przejmować się ostrzeżeniami systemowymi, że strona jest niebezpieczna. Trzeba wejść mimo ostrzeżenia i wtedy strona działa poprawnie. Obecnie Grzegorz poszukuje nowej domeny / serwera dla strony, stąd pewne utrudnienia.

Alfoldi notuje Pana wariant pod numerem 22.46 (i cytuje 4 ezgemplarze).

Nie szukałem na acsearch.info, sixbid archive, coinarchives, wildwinds etc., coryssa.org itd., ale zakładam, że również tam znalazlby Pan kolejne egzemplarze tego wariantu.     
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2022, 15:01:49 wysłana przez barnaba »

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #186 dnia: 14 Lutego 2022, 15:57:37 »
Dziękuję bardzo, na Pana można liczyć :). Nie znałem strony Pana Kryszczuka (bardzo dziękuję na namiary), nie zdawałem sobie sprawy, że wsród naszych rodaków są tak wybitni specjaliści od mennictawa Aureliana i Probusa. Swoją drogą ciekawe, dlaczego w tej emisji mennice  1-4 oznaczono literami, a 5-7 cyframi rzymskimi, w sumie to trochę wiecej pracy dla minc-majstrów, a więc mniejsza wydajność. Znając pragmatyzm rzymian domyślam się, że istnieje  jakieś logiczne wytłumaczenie takich praktyk.
Serdecznie pozdrawiam

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #187 dnia: 14 Lutego 2022, 16:14:25 »
Swoją drogą ciekawe, dlaczego w tej emisji mennice  1-4 oznaczono literami, a 5-7 cyframi rzymskimi, w sumie to trochę wiecej pracy dla minc-majstrów, a więc mniejsza wydajność. Znając pragmatyzm rzymian domyślam się, że istnieje  jakieś logiczne wytłumaczenie takich praktyk.
Serdecznie pozdrawiam

Nie tyle mennice, ale tzw. oficyny (niezależne warsztaty z własnym personelem i stemplami) w ramach danej mennicy oznaczano odpowednio literami rzymskimi dla oficyn 1-4: P (prima), S (secunda), T (tertia) i Q (quarta) oraz cyframi rzymskimi dla oficyn 5-7 (V, VI, VII). Taki sposób oznaczana oficyn fukcjonował nie tylko w tej konkretnej emisji, ale także podczas większości pozostałych emisji Probusa, jak również za ponowania innych cesarzy. To była praktyka mająca bardzo proste praktyczne i logiczne wytłumaczenie: otóż piąta po łacinie to quinta, zaś szósta i siódma to odpowiednio sexta i septima. Gdyby stosować konwencję jednej (pierwszej) litery na oznaczenie oficyny to litera "S" mogła by oznaczać zarówno oficynę 2 (secunda), jak i szóstą (sexta) czy siódmą (septa). Zaś literka Q mogła by oznaczać zarówno oficynę 4 (quarta) jak i 5 (quinta). To by wprowadzało w błąd albo wymagało użycia co najmniej trzech pierwszych liter. Dlatego właśnie dla oznaczenia oficyny nr 5 i kolejnych zwykle stosowano cyfry rzymskie.

pozdrawiam!     

Nie znałem strony Pana Kryszczuka (bardzo dziękuję na namiary), nie zdawałem sobie sprawy, że wsród naszych rodaków są tak wybitni specjaliści od mennictawa Aureliana i Probusa.

Cieszę się, że mogłem podsunąć Panu tę stronę. Przez wiele lat to była jedyna strona o mennictwie Probusa na świecie. Powstała na wiele lat przed stroną probuscoins.fr Christophe'a Olivy. Grzegorz zaczął nad nią pracę ok. 2001 i aktywnie rozwijał ją do ok. 2006 r. Potem miał ok. 10 lat przerwy, i wrócił do pracy nad aktualizacją strony w latach 2017-2020, z moją skromną pomocą.  Od prawie 2 lat niestety strona znowu nie jest aktualizowana z rozmaitych przyczyn, w tym z uwagi na problemy ze znalezieniem (i opłaceniem) nowego serwera i domeny.  To jest jednak nadal kopalnia wiedzy o mennictwie Probusa! Ja swoją naukę o mennictwie Probusa (jak i z pewnością wiele innych osób) rozpocząłem właśnie od tej strony. Polecam szczególnie zakładkę "bibliografia". gdzie odnotowana jest większość najistotniejszych publikacji na temat Probusa i jego mennictwa.             
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2022, 16:29:10 wysłana przez barnaba »

Ebenezer Cooke

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #188 dnia: 14 Lutego 2022, 16:43:09 »

Nie tyle mennice, ale tzw. oficyny (niezależne warsztaty z własnym personelem i stemplami) w ramach danej mennicy oznaczano odpowednio literami rzymskimi dla oficyn 1-4: P (prima), S (secunda), T (tertia) i Q (quarta) oraz cyframi rzymskimi dla oficyn 5-7 (V, VI, VII). Taki sposób oznaczana oficyn fukcjonował nie tylko w tej konkretnej emisji, ale także podczas większości pozostałych emisji Probusa, jak również za ponowania innych cesarzy. To była praktyka mająca bardzo proste praktyczne i logiczne wytłumaczenie: otóż piąta po łacinie to quinta, zaś szósta i siódma to odpowiednio sexta i septima. Gdyby stosować konwencję jednej (pierwszej) litery na oznaczenie oficyny to litera "S" mogła by oznaczać zarówno oficynę 2 (secunda), jak i szóstą (sexta) czy siódmą (septa). Zaś literka Q mogła by oznaczać zarówno oficynę 4 (quarta) jak i 5 (quinta). To by wprowadzało w błąd albo wymagało użycia co najmniej trzech pierwszych liter. Dlatego właśnie dla oznaczenia oficyny nr 5 i kolejnych zwykle stosowano cyfry rzymskie.
       

Wspaniale, właśnie za to kocham rzymian, po co komplikować coś prostego, logika, pragmatyzm, ekonomia i zysk - chyba właśnie te cechy doprowadziły rzymian na szczyt łańcucha pokarmowego.


Cieszę się, że mogłem podsunąć Panu tę stronę. Przez wiele lat to była jedyna strona o mennictwie Probusa na świecie. Powstała na wiele lat przed stroną probuscoins.fr Christophe'a Olivy. Grzegorz zaczął nad nią pracę ok. 2001 i aktywnie rozwijał ją do ok. 2006 r. Potem miał ok. 10 lat przerwy, i wrócił do pracy nad aktualizacją strony w latach 2017-2020, z moją skromną pomocą.  Od prawie 2 lat niestety strona znowu nie jest aktualizowana z rozmaitych przyczyn, w tym z uwagi na problemy ze znalezieniem (i opłaceniem) nowego serwera i domeny.  To jest jednak nadal kopalnia wiedzy o mennictwie Probusa! Ja swoją naukę o mennictwie Probusa (jak i z pewnością wiele innych osób) rozpocząłem właśnie od tej strony. Polecam szczególnie zakładkę "bibliografia". gdzie odnotowana jest większość najistotniejszych publikacji na temat Probusa i jego mennictwa.             

Jeszcz raz bardzo dziękuję, widać jaki ogrom pracy autor musiał włożyć w ten projekt. Będę goraco kibicował autorowi w rozwoju strony, wydaje się, że tak ambitny projekt powinien mieć możliwość dofinansowania z grantów MK lub ME. Może w tym kierunku trzeba skierować aktywność, wiem, że niektórzy mają z tym problem, ale czy RICV online powstałby bez takiego wsparcia finansowego?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #189 dnia: 14 Lutego 2022, 17:19:30 »
czy RICV online powstałby bez takiego wsparcia finansowego?

Nie, z pewnością nie powstałby bez ogromnego wsparcia finansowego. Zawodowi akademicy rzaczej nie podejmują się takich przedsięwzięć bez solidnych grantów. Na tym tle tym bardziej należy podziwiać i szanować prywatne inicjatywy pasnonatów-amatorów, którzy tworzą specjalistyczne, merytoryczne strony na wysokim poziomie bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Przychodzi mi tu na myśl np. probvs.net Grzegorza Kryszczuka czy Not in Ric autorstwa Lecha Stępniewskiego. Wyobraźni nie starcza, jak bardzo autorzy ww. stron mogliby je dalej rozwinąć, gdyby otrzymali chociażby 10% dofinansowania udzielonego projektowi RIC V online! 

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #190 dnia: 02 Marca 2022, 20:01:33 »
Atelier : Ticinum

Emission : 3

Officine : 2

Titulature : VIRTVS PROBI AVG

Légende : FELICITAS SEC

Buste ? : E1

N° RIC : 361
dobrze?
Wiem że odgrzewam wątek i odpowiadam na post w zasadzie z innej epoki (przedpandemiczny i przedwojenny i w ogóle) ale ja bym popatrzył czy to nie jest lewizna z kraju Zastavy. Rant jest podejrzany, moneta taka..płynna. No, ale to Pan ją ma w ręcę i może obejrzeć.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #191 dnia: 10 Marca 2022, 14:40:42 »
Atelier : Ticinum

Emission : 3

Officine : 2

Titulature : VIRTVS PROBI AVG

Légende : FELICITAS SEC

Buste ? : E1

N° RIC : 361
dobrze?
Wiem że odgrzewam wątek i odpowiadam na post w zasadzie z innej epoki (przedpandemiczny i przedwojenny i w ogóle) ale ja bym popatrzył czy to nie jest lewizna z kraju Zastavy. Rant jest podejrzany, moneta taka..płynna. No, ale to Pan ją ma w ręcę i może obejrzeć.

Patryk ma rację. To ten sam warsztat, który od jakiegoś czasu rozprowadza falsy z UK m.in. pod następującymi nickami:

https://www.ebay.pl/sch/m.html?item=313892439518&_ssn=vintage_items925&_osacat=0&_odkw=&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=probus&_sacat=0 (vintage_items925)

https://www.ebay.pl/sch/m.html?item=175186595724&_ssn=b-antiques&_osacat=0&_odkw=&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=probus&_sacat=0 (b-antiques)

https://www.ebay.pl/sch/m.html?item=353945463074&_ssn=vetoni86&_osacat=0&_odkw=&_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=probus&_sacat=0  (Vetoni86)

Prośba Do Patryka o zamieszczenie tu lub w oddzielnym wątku zdjęć tych falsów Probusa ku przestrodze, bo aktualna oferta ww. nicków niedługo się skończy.   

 

R E K L A M A
aukcja monet