Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:27:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Marca 2018, 17:23:01 »
dziekuje za wyjaśnienie,jak zwykle można na Pana liczyc:)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Marca 2018, 09:51:10 »
co ma probus za petle na prawym ramieniu ...
 niestsy w tej mnie przebili ... ostatnio tłuką we mnie jak w kaczy kuper
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Marca 2018, 10:08:08 »
Gdyby to był oszczep to powiedziałbym amentum ale to chyba włócznia.
Też strzelałem do niego ,bo widać jak wykonawca stempla dbał o szczegóły wyposażenia.
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2018, 10:10:17 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Marca 2018, 10:15:43 »
A może to amentum?  Byłby to następny dowód  po charakterystycznych "paluszkach" .Oczywiście widzę co chcę... ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Marca 2018, 18:05:09 »
Probusologia stosowana nie jest moją domeną, ale że na monetach Probusa pojawiają się budowle, to czasem zwracam uwagę na aukcje z takowymi rewersami. Kilka dni temu zakończyła się aukcja jednej z takich monet, gdzie w naiwności swojej wielkiej liczyłem na przejęcie sisciańskiej odmiany rewersu ROMAE AETERNAE. Oczywiście z mizernym wynikiem. Nie o tym jednak rzecz.

Świątynie Probusa kojarzę zazwyczaj ze świątynią Romy. Siscia emitowała takie warianty z Romą przedstawioną w świątyni w pozycji siedzącej.
Na monecie oferowanej kilka dni temu przez jednego z monachijskich potentatów mamy dziwny wariant. Klasyczna smukła świątynia sześciokolumnowa, z tympanonem zdobionym wieńcem i wysokimi stopniami schodów. Nie pasuje tylko stojąca postać wewnątrz. Już sam fakt, że jest to stojąca postać, odbiega od sisciańskiego schematu. W prawej ręce trzyma pałeczkę skierowaną w stronę czegoś, co wygląda na ołtarz, a z drugiej strony ma długie berło. Ołtarz i pałeczka w dłoni kojarzą mi się bardziej z wizerunkiem Prowidentii, a nie Romy.

Coś tam jest namieszane, czy mam luki w wiedzy na temat wizerunków świątynnych na monetach Probusa?

Monetka z aukcji eBay nr 263516001210 (Savoca Coins)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Marca 2018, 23:06:54 »
co ma probus za petle na prawym ramieniu ...
 niestsy w tej mnie przebili ... ostatnio tłuką we mnie jak w kaczy kuper

Według mnie to wstęga od Paludamentum.
« Ostatnia zmiana: 07 Listopada 2018, 12:29:01 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Marca 2018, 23:19:35 »
Probusologia stosowana nie jest moją domeną, ale że na monetach Probusa pojawiają się budowle, to czasem zwracam uwagę na aukcje z takowymi rewersami. Kilka dni temu zakończyła się aukcja jednej z takich monet, gdzie w naiwności swojej wielkiej liczyłem na przejęcie sisciańskiej odmiany rewersu ROMAE AETERNAE. Oczywiście z mizernym wynikiem. Nie o tym jednak rzecz.

Świątynie Probusa kojarzę zazwyczaj ze świątynią Romy. Siscia emitowała takie warianty z Romą przedstawioną w świątyni w pozycji siedzącej.
Na monecie oferowanej kilka dni temu przez jednego z monachijskich potentatów mamy dziwny wariant. Klasyczna smukła świątynia sześciokolumnowa, z tympanonem zdobionym wieńcem i wysokimi stopniami schodów. Nie pasuje tylko stojąca postać wewnątrz. Już sam fakt, że jest to stojąca postać, odbiega od sisciańskiego schematu. W prawej ręce trzyma pałeczkę skierowaną w stronę czegoś, co wygląda na ołtarz, a z drugiej strony ma długie berło. Ołtarz i pałeczka w dłoni kojarzą mi się bardziej z wizerunkiem Prowidentii, a nie Romy.

Coś tam jest namieszane, czy mam luki w wiedzy na temat wizerunków świątynnych na monetach Probusa?

Monetka z aukcji eBay nr 263516001210 (Savoca Coins)

Tomku, jak zwykle jesteś na właściwym tropie. To jest niepublikowany i unikatowy wedle mojej wiedzy wariant rewersu romae aeternae z Siscii. Być moze to błąd rytownika, ktory zamiast Romy umieścił Providentie albo jeszcze kogoś innego. Bo ta postać faktycznie nie wyglada jak Roma. W każdym razie na wszystkich 4 wariantach tego rewersu odnotowanych przez Alfoldiego Roma siedzi na tronie. Nigdy nie stoi. Była to wiec bardzo ciekawa moneta do zdobycia.

Licytowałem, ale byłem drugi, bo kolejny raz pobił mnie Vosper niestety. Moze mogłem dać więcej, ale jakoś nie miałem weny, nie podobało mi sie to wyszczerbienie na monecie, a poza tym Koncentrowałem sie na dzisiejszym Obolosie, gdzie tez niestety uległem Vosperowi. W przypadku Obolosa jednak postawiłem sie zdecydowanie mocniej i nie oddałem popiersia H7 bez walki, wiec żalu nie ma, a w każdym razie jest mniejszy niż ten po trochę niedocenionej przeze mnie 'Romie'.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Marca 2018, 20:06:13 »
Po obejrzeniu innych egzemplarzy monet Probusa też jestem skłonny do opinii ,że to Paludamentum.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Kwietnia 2018, 20:25:48 »
tak sobie przegladam ta stronę
http://probvs.net/probvs/
i pod zakładką denominations widzę rozdzielnie na rózne  nomonały ... aureusy ok  ale skad denary, asy semisy??
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #39 dnia: 04 Kwietnia 2018, 20:41:57 »
Panie Pawle,

jakby doczytał Pan zakładkę "denominations" do samego końca to na dole strony znalazłby Pan taki oto komentarz Ph. Gysena, który wyczerpująco i precyzyjnie wyjaśnia, czym w istocie były i jaki charakter miały wszystkie nominały Probusa, niebędące "antoninianami" oraz aureusami (podkreślenia są moje):

"There are no dupondii - and no sestertii - which have been struck under Probus. Of copper denominations there are only "semis" or "as" (laurate crown, average weight between 5.5 and 6.5 g) but not really as such. These coins must be considered instead as little medallions intended for civil or military dignitaries at some festive occasions, such as Probus' triumph in Rome in 281. All these donativa coins (semis=as=little medallion, denarii, AE quinarii, big medaillons with several weights and dimensions, aurei and AV quinarii) have been struck at the same time for the same occasions but for personages of varying rank.

The reason why there were no real asses, dupondii or sestertii, is that the metal value (5.5 - 6.5 g of copper) of these little denominations (fractions of denarii) was higher than that of antoniniani (3.1 g of copper). Thus they must be considered as donativa and not normal money.

Philippe Gysen; epistolar communication".

Wspominałem też o kwestii nominałów Probusa w swoim wykładzie na temat mennictwa Probusa...

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 04 Kwietnia 2018, 20:46:08 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #40 dnia: 04 Kwietnia 2018, 21:15:27 »
jak zwykle nie doczytałem :D :D  dzieki
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Kwietnia 2018, 21:17:33 »
to odskoczmy do aleksandrii.
 czy tetradrachmy były srebrzone, bo wpadła mi taka i widze slady srebrzenia, podobne jak na innych monetach
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #42 dnia: 04 Kwietnia 2018, 21:42:54 »
Za czasów Probusa tetradrachmy nie były srebrzone.

Trudno mi zawyrokować na podstawie zdjęcia, co jest na Pana monecie, ale wątpię, aby to było srebrzenie.   

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #43 dnia: 04 Kwietnia 2018, 21:52:25 »
to odskoczmy do aleksandrii.
 czy tetradrachmy były srebrzone, bo wpadła mi taka i widze slady srebrzenia, podobne jak na innych monetach
Ze srebrzeniem czy bez ale monetka godna uwagi i całkiem sympatyczna.Gratuluje nabytku

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Kwietnia 2018, 07:43:26 »
Za czasów Probusa tetradrachmy nie były srebrzone.

Trudno mi zawyrokować na podstawie zdjęcia, co jest na Pana monecie, ale wątpię, aby to było srebrzenie.  
no własnie to co widac to wyglada tak samo jak resztki srebrzenia spotykane na innych monetach
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet