Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:29:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #75 dnia: 11 Sierpnia 2018, 13:54:11 »
Cytuj
Poza tym katalog jest - jak się zdaje - tylko w PDF-ie, więc miłośnicy papieru i tak niczego na półkę nie postawią  Smutny

Znając aukcje i k katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką :)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Sierpnia 2018, 10:35:12 »

Znając aukcje i katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką :)

Tak, na pewno będzie również wersja papierowa.


(...) Ale w takim razie nie wygląda specjalnie zachwycająco. Zdjęcia monetek będą realnie w skali 1:1. Malutkie.

Faktycznie, katalogi Jacquiera to nie jest mistrzostwo świata i daleko im do jakości katalogów chociażby NAC czy Leu Numismatik, ale mimo wszystko to jest pomnik dla kolekcjonera i każdemu z nas życzę, aby jego kolekcji był poświęcony kiedyś cały odrębny katalog aukcyjny, chociażby na miarę katalogu Jacquiera (jeżeli już taki kolekcjoner podejmie decyzję sprzedaży swej kolekcji).


To już lepiej na własną rękę zapisać to, co wisi w Internecie.


Jedno nie wyklucza drugiego. Niezależnie, po kolekcji Gysena zostaną nie tylko katalogi Jacquiera, ale i jego własna strona internetowa probus1.com. Dodatkowo większość jego monet Probusa jest również dostępna na probuscoins.fr i probvs.net, zaś monet od Klaudiusza II Gockiego po Floriana na ric.mom.fr Wreszcie, wiele jego monet jest zilustrowana w artykułach numizmatycznych (m.in. autorstwa Sylviane Estiot oraz jego własnego).   

 
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:44:54 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #77 dnia: 26 Sierpnia 2018, 22:53:55 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #78 dnia: 27 Sierpnia 2018, 11:37:06 »
Czy ta moneta jest notowana?

Tak, RIC V.2 366 (G)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #79 dnia: 27 Sierpnia 2018, 14:57:35 »
Dzięki.Trochę zle zapytałem. Wiedziałem, że ten typ jest notowany w RIC, ale tam jest popiersie z aegis -radiate, heroically nude bust left, holding spear and aegis, seen from back, i nawet kilka takich monet było na acsearch, ale takiego z tarczą i Fides  z tym układem legend awersu i rewersu nie znalazłem.


Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Sierpnia 2018, 14:58:25 »
Wracając do aukcji kolekcji Gysena, muszę wyznać, że ten wielomiesięczny okres wyczekiwania na nią niemiłosiernie mi się dłuży. Tyle razy widziałem już siebie oczami wyobraźni w ferworze licytacyjnej walki, że aż trudno mi uwierzyć, że jeszcze ponad 2 tygodnie zostało do aukcji :(To jest po prostu udręka!

Z drugiej strony, już teraz żałuję, że sama aukcja rozstrzygnie się zapewne w dwie godziny albo mniej (myślę tu tylko o monetach Probusa). Tyle miesięcy przygotowań, przemyśleń, analiz, strategii, a na końcu decyzje trzeba będzie podejmować błyskawicznie, często w kilka sekund na daną pozycję. To też przecież straszne! Ah, ciężkie jest życie kolekcjonera. Niby nihil novum sub sole, ale za każdym razem te odwieczne dylematy przeżywam na nowo i równie intensywnie!


Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Sierpnia 2018, 15:16:17 »
Wiedziałem, że ten typ jest notowany w RIC, ale tam jest popiersie z aegis -radiate, heroically nude bust left, holding spear and aegis, seen from back, i nawet kilka takich monet było na acsearch, ale takiego z tarczą i Fides  z tym układem legend awersu i rewersu nie znalazłem.

RIC pod numerkiem 366 wymienia 3 typy popiersia, w tym popiersie "G" (E1 w klasyfikacji Bastiena), które jest właśnie tym popiersiem z zamieszczonego przez Pana zdjęcia, ale akurat popiersia heroicznego z aegis RIC nie wymienia pod analizowanym numerem. Tego rodzaju popiersie z aegis (F19 według klasyfikacji Bastiena) byłoby zatem RIC 366 VAR.

Jeżeli chodzi o mennictwo Probusa, bardziej niż acsearch.info polecam wyszukiwarkę probuscoins.fr, zwłaszcza z uwagi na dużą liczbę kryteriów wyszukiwania, w tym np. według numeracji RIC. Wstukując numerek 366 RIC wyskakuje nam 14 monet, w tym cztery z takim układem awersu i rewersu, jak na zdjęciu zamieszczonym przez Pana, przy czym na jednej z nich na tarczy widoczna jest rozeta, zaś na drugiej mamy małą, okrągłą tarczę typu "Parma". W obu ostatnich przypadkach dla mnie to już w sumie odrębny typ w stosunku do wariantu ze "zwykłą" tarczą bez żadnych dekoracji, ale RIC nie różnicuje monet z uwagi na typ tarczy i ewentualne dekoracje na nim występujące, więc wszystkie te cztery monety należałoby zakwalifikować jako RIC V.2 366 (G).

 https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=366&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Tu są te cztery, o których wspominam powyżej:

https://probuscoins.fr/coin?id=350 (z rozetą na tarczy)

https://probuscoins.fr/coin?id=987

https://probuscoins.fr/coin?id=2435 (z mojej kolekcji)

https://probuscoins.fr/coin?id=3173 (b. rzadka dla Ticinum i poszukiwana mała tarcza typu "Parma" i to w dodatku dekorowana trzema rzędami żołnierzy z tarczami)

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2018, 16:50:52 wysłana przez barnaba »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Sierpnia 2018, 16:37:41 »
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Widzę, że mennictwo za panowania Probusa jest dużo bardziej obfitujące w mnogość wariantów niż u Aureliana.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia 14 września.
 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #83 dnia: 27 Sierpnia 2018, 16:49:22 »
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Widzę, że mennictwo za panowania Probusa jest dużo bardziej obfitujące w mnogość wariantów niż u Aureliana.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia 14 września.
 

Oj tak, wariantów monet Probusa jest z pewnością znaczniej więcej niż monet Aureliana. Alexander Missong zebrał w XIX wieku ponad 11 tyś (rożnych) wariantów monet Probusa!

Dzięki za życzenia powodzenia. Na pewno przydadzą się!

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #84 dnia: 30 Sierpnia 2018, 13:41:48 »

Znając aukcje i katalogi aukcyjne Jacquiera, zakładam, że lada moment pojawi się również wersja papierowa i zapuka do drzwi pan listonosz z przesyłką :)

Tak, na pewno będzie również wersja papierowa.


JUŻ JEST!!! - listonosz dziś przyniósł.

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #85 dnia: 30 Sierpnia 2018, 19:06:27 »
Cytuj
JUŻ JEST!!! - listonosz dziś przyniósł.

Jest i cieszy, gdyż jakość ilustrowanych monet miła jest dla oka.
Szkoda tylko, że tak mało  krążków ukazano w lekkim powiększeniu.

Pozdrowionka,

 T.

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Września 2018, 20:11:00 »
Jest i cieszy, gdyż jakość ilustrowanych monet miła jest dla oka.
Szkoda tylko, że tak mało  krążków ukazano w lekkim powiększeniu.

Nie mówię, że drukowane katalogi są już przestarzałe, ale przecież powiększenia w elektronicznej aukcji powinny zawsze tą lukę uzupełnić.

G/<
.

P.S. Co do powiększeń Gysenowkiego Probusa, to ja mam spokój... ;)

Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Września 2018, 08:14:28 »
Cytuj
P.S. Co do powiększeń Gysenowkiego Probusa, to ja mam spokój... Mrugnięcie

Grzegorzu, czy z kontekstu wypowiedzi, w połączeniu z załączonym obrazkiem, mam wnioskować, że ten unikatowy denar Probusa  pofrunie do Kanady? Jeśli tak, to bardzo gratuluję!!!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #88 dnia: 17 Września 2018, 13:58:11 »
Cytuj
P.S. Co do powiększeń Gysenowkiego Probusa, to ja mam spokój... Mrugnięcie

Grzegorzu, czy z kontekstu wypowiedzi, w połączeniu z załączonym obrazkiem, mam wnioskować, że ten unikatowy denar Probusa  pofrunie do Kanady? Jeśli tak, to bardzo gratuluję!!!

Tomku, ten wspaniały abschlag aureusa Probusa powędrował akurat do Szwajcarii:-)

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #89 dnia: 18 Września 2018, 04:13:00 »
Grzegorzu, czy z kontekstu wypowiedzi, w połączeniu z załączonym obrazkiem, mam wnioskować, że ten unikatowy denar Probusa  pofrunie do Kanady? Jeśli tak, to bardzo gratuluję!!!

No, nie... To trochę był niewypał w wypowiedzi, bo TPZN obrazka nie wziął w pełnej rozdzielczości. Obrazki prawie wszystkich monet Gysena mam w formacie 600 dpi, co faktycznie jest lepsze niż to co w katalogu.

Abschlag jedzie do Simona.

G/<
.
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

 

R E K L A M A
aukcja monet