Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:06:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #105 dnia: 16 Października 2018, 21:38:02 »
spaprali literke P w PF czy to efekt czyszczenia
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #106 dnia: 17 Października 2018, 12:42:03 »
spaprali literke P w PF czy to efekt czyszczenia

To raczej efekt wykruszonego lub zapchanego stempla, do czego nie przywiązywałbym większej wagi (podobnie rzecz zresztą wygląda z literką "B" w PROBVS).
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2018, 15:51:18 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #107 dnia: 29 Października 2018, 18:46:38 »
Witam.
Tym razem moją kolekcję uzupełnił zestaw z Trypolisu z tym że co do jednej monety chciałbym sie upewnić.
Aw. IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Rw. CLEMENTIA T - EMP
Odcinek: wieniec //XXI

Jeżeli się nie jestem w błędzie to RIC 927

Niestety zdjęcia w moim wykonaniu pozostawiaja dużo do życzenia i wyszły mocno za ciemne.

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #108 dnia: 31 Października 2018, 11:19:57 »
Tym razem moją kolekcję uzupełnił zestaw z Trypolisu z tym że co do jednej monety chciałbym sie upewnić.
Aw. IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Rw. CLEMENTIA T - EMP
Odcinek: wieniec //XXI

Jeżeli się nie jestem w błędzie to RIC 927

Niestety zdjęcia w moim wykonaniu pozostawiaja dużo do życzenia i wyszły mocno za ciemne.

Chociaż na zdjęciach naprawdę niewiele widać, to tak, to faktycznie RIC 927, przy czym nie wiadomo - z uwagi na marną jakość zdjęć - czy jest kropka po TEMP (istnieją odmiany z kropką i bez kropki, ale nie ma to wpływu na atrybucję w RIC). 

W każdym razie nie widzę, co tu mogło budzić Pana wątpliwości w zakresie atrybucji.

Jest to moneta z drugiej emisji, z drugiej oficyny, która charakteryzuje się tym, że oznaczenie drugiej oficyny (wieniec) nie znajduje się w polu bezpośrednio nad odcinkiem (jak we wszystkich pozostałych przypadkach monet Probusa z Tripolis), ale - wyjątkowo - na górze, bezpośrednio nad berłem cesarza.  

Tu przykładowe egzemplarze tego typu z lepszymi zdjęciami:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=9&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=2&officineID=3&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=


« Ostatnia zmiana: 31 Października 2018, 11:26:49 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #109 dnia: 01 Listopada 2018, 12:59:38 »
Tym razem moją kolekcję uzupełnił zestaw z Trypolisu z tym że co do jednej monety chciałbym sie upewnić.
Aw. IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Rw. CLEMENTIA T - EMP
Odcinek: wieniec //XXI

Jeżeli się nie jestem w błędzie to RIC 927

Niestety zdjęcia w moim wykonaniu pozostawiaja dużo do życzenia i wyszły mocno za ciemne.

Chociaż na zdjęciach naprawdę niewiele widać, to tak, to faktycznie RIC 927, przy czym nie wiadomo - z uwagi na marną jakość zdjęć - czy jest kropka po TEMP (istnieją odmiany z kropką i bez kropki, ale nie ma to wpływu na atrybucję w RIC). 

W każdym razie nie widzę, co tu mogło budzić Pana wątpliwości w zakresie atrybucji.

Jest to moneta z drugiej emisji, z drugiej oficyny, która charakteryzuje się tym, że oznaczenie drugiej oficyny (wieniec) nie znajduje się w polu bezpośrednio nad odcinkiem (jak we wszystkich pozostałych przypadkach monet Probusa z Tripolis), ale - wyjątkowo - na górze, bezpośrednio nad berłem cesarza.  

Tu przykładowe egzemplarze tego typu z lepszymi zdjęciami:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=9&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=2&officineID=3&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=




Dziekuje za odpowiedź.Nad jakością zdjęć muszę mocno popracować. W rzeczywistości moneta pieknie sie prezentuje,po TEMP nie widnieje kropka.

Pozdrawiam Maciej

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Probus
« Odpowiedź #110 dnia: 16 Listopada 2018, 18:26:42 »
Witam , i pytam
Kupiłem dziś , takiego Probusika , rewers słabiutki , ale że nie mogłem go namierzyć w necie , to go sobie klepnąłem , niestety fotka rewersu to miniaturka , nie mogłem ściągnąć większej.
Rev. Conservat Avg / P / w odcinku zapewne XXI , chyba ,ale czy samo ? to na razie się nie dowiemy
Podejrzewam że to Siscia , ale jak wspomniałem , nie morę takiego znaleźć , czyżby coś rzadkiego ?
Widzę że wisi jeszcze , w numimarkiet , więc dam linka , będzie łatwiej spojrzeć na ten rewers
https://numimarket.pl/f20092-probus-antoninian_532202

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Probus
« Odpowiedź #111 dnia: 16 Listopada 2018, 20:15:57 »
Proszę tego nie odebrać jako złośliwość, ale co stało na przeszkodzie, aby to pytanie zadać w tym wątku : http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12071.0.html , gdzie nasi Koledzy, nb świetni specjaliści od mennictwa Probusa chętnie udzielają porad i odpowiedzi na pytania. Takie mnożenie bytów i wątków niczemu nie służy.
Pozdrawiam.

[ZAŁATWIONE, ZM]
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2018, 08:43:23 wysłana przez zenonmoj »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Probus
« Odpowiedź #112 dnia: 16 Listopada 2018, 20:54:32 »
Proszę tego nie odebrać jako złośliwość, ale co stało na przeszkodzie, aby to pytanie zadać w tym wątku : http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12071.0.html , gdzie nasi Koledzy, nb świetni specjaliści od mennictwa Probusa chętnie udzielają porad i odpowiedzi na pytania. Takie mnożenie bytów i wątków niczemu nie służy.
Pozdrawiam.
Witam , ma pan uzasadniona rację  , że tam to powinienem wstawić , ale w chwili wrzucania tego posta , gonił mnie trochę czas i zwyczajnie nie pomyślałem , ale może jest jeszcze jakaś możliwość , przerzucenia tego , do tamtego działu ?
Pozdrawiam

[ZAŁATWIONE, ZM]
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2018, 08:43:58 wysłana przez zenonmoj »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Probus
« Odpowiedź #113 dnia: 18 Listopada 2018, 10:39:11 »
Kupiłem dziś , takiego Probusika , rewers słabiutki , ale że nie mogłem go namierzyć w necie , to go sobie klepnąłem (…).
Rev. Conservat Avg / P / w odcinku zapewne XXI , chyba ,ale czy samo ? to na razie się nie dowiemy
Podejrzewam że to Siscia , ale jak wspomniałem , nie morę takiego znaleźć , czyżby coś rzadkiego ?

To RIC V.2 670; Siscia, pierwsza oficyna (-/P//XXI). Raczej rzadszy, niż pospolity wariant, ale nie jakoś szczególnie poszukiwany.   

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #114 dnia: 18 Listopada 2018, 12:13:51 »
Witam , i dziękuję za dopasowanie Ric,a , lubię na bieżąco mieć opisane monety, bo póżniej są nowe nabytki i o takim biedaku się zapomina , a pomimo słabego rewersu / może się uda go trochę podratować / monetka dość przyjemna , mimo że pospolito -rzadsza  ;), choć nie jestem nastawiony na Probusy , coś mnie w niej urzekło , że zdecydowałem się ją klepnąć - i nie była to cena  :).


 Raczej rzadszy, niż pospolity wariant, ale nie jakoś szczególnie poszukiwany.   
Dziwnie to wybrzmiało  ;) , skoro ja pół-laik , a zapewne nie tylko ja , nie mogliśmy go namierzyć  ;).
Jeszcze tylko taka prożba , jak bym mógł prosić , o jakiś link do katalogu, gdzie jest ta monetka z fotką .lub sama fotka, bo sam naprawdę sporo za nim kopałem i mi się nie udało  >:( :(
Pozdrawiam Waldek

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #115 dnia: 18 Listopada 2018, 13:26:43 »
Zabrzmiało to jak zabrzmiało, bo trudno jest adekwatnie w jednym słowie (rzadki, popularny itd.) opisać kwestię rzadkości poszczególnych typów i wariantów monet Probusa, jeżeli zważyć że istnieje co najmniej ok. 5-6 tysięcy różnych wariantów monet Probusa, zaś istniejąca literatura nt. monet Probusa jest przestarzała i pozostawia wiele do życzenia.

Zresztą, nie istnieje katalog, który dawałby rzetelną ocenę rzadkości każdego z osobna z tych wielu tysięcy odmian. Co więcej, istniejące katalogi są bez zdjęć, więc nie jest możliwe odesłanie Pana do "katalogu ze zdjęciem z tą monetą".

Np. specjalistyczny katalog Alfoldiego dot. monet Probusa z Siscji z lat 30 XX wieku odnotowuje 3 egzemplarze Pana monety pod numerkiem 27.83 (przy czym autor ten głównie skupiał się na kolekcjach muzealnych, a nie prywatnych).

Faktem jest, że identycznego wariantu konkretnie z oficiny "P" jak Pana egzemplarz nie ma na probuscoins.fr ani na probvs.net. Więc nie jest to z pewnością pospolita moneta. Ale już wariantów z innych oficyn (z tym samym popiersiem, rewersem i tytulaturą) jest np. na probuscoins.fr 5 egzemplarzy:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=7&dateID=-1&titulatureID=7&legendeID=42&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=26&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=)

Z drugiej strony, na ww. stronach nie ma jeszcze wieli, wielu typów, niekoniecznie rzadkich, bo po prostu autorzy nie zdążyli ich jeszcze dodać, a różnych typów jest - jak już wspominałem - wiele, wiele tysięcy.

Pana moneta nie jest "zbytnio poszukiwana", bo ani typ popiersia sam w sobie nie jest rzadki, ani typ rewersu, ani tytulatura. Po prostu ta konkretnie kombinacja popiersia, rewersu, tytulatury i oficyny (jedna z wielu tysięcy) jest dość rzadka, ale mało który kolekcjoner to jakoś szczególnie doceni. Bo każdy woli np. rzadki typ rewersu, czy rzadki typ popiersia itd.

Ja na własne potrzeby, po przejrzeniu minimum 70-80 tyś monet Probusa, stworzyłem bazę danych rzadkich i ciekawych typów monet Probusa liczącą ponad 5 tyś egzemplarzy. Ona obejmuje jednak jedynie "ciekawe" (w mojej ocenie) typy. Pana monety tam nie ma, bo to nie jest dla mnie (jakoś szczególnie) interesujący typ, więc przy przeglądaniu ww. tysięcy monet do bazy, nie zwróciłbym na taką monetę uwagi. Nie mam jednak wątpliwości, że przy głębszych poszukiwaniach, można by natrafić na kilka takich egzemplarzy jak Pana moneta. Wybaczy Pan jednak, że nie będę podejmował teraz takiego trudu, tylko po to aby udowodnić Panu rację i wykonać to ćwiczenie za Pana.

Moja wiedza o Probusie i o dostępnych wielu stronach internetowych i publikacjach (np. skarbów) ze zdjęciami monet Probusa każe mi z góry założyć, że gdzieś tam te kilka (choć nie więcej niż kilka) egzemplarzy identycznych do Pana jest, skoro ALFOLDI już w latach 30 doszukał się 3 identycznych egzemplarzy w kolekcjach muzealnych. Dlatego też mogę w miarę adekwatnie powiedzieć że jest to dość rzadki wariant, na pewno nie pospolity, ale nie szczególnie poszukiwany. Mam nadzieję, że teraz bardziej Pan rozumie moją początkową, bardziej syntetyczną ocenę.  

 



 
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2018, 13:29:01 wysłana przez barnaba »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #116 dnia: 18 Listopada 2018, 15:09:17 »
Nie mam jednak wątpliwości, że przy głębszych poszukiwaniach, można by natrafić na kilka takich egzemplarzy jak Pana moneta. Wybaczy Pan jednak, że nie będę podejmował teraz takiego trudu, tylko po to aby udowodnić Panu rację i wykonać to ćwiczenie za Pana

Rozumiem teraz  zaistniałą sytuację , i nie mam co wybaczać  ;), zresztą sam lubię trochę pokopać , ale w mojej naiwności wydawało mi się, że przy tak dużej bazie własnego archiwum i zasobie znanych katalogów ,itp., jest to operacja ciut łatwiejsza dla pana niż dla mnie , ale teraz rozumiem że mimo wszystko mogłaby pochłonąć mnóstwo czasu , tak że oczywiście wycofuję tą prożbę.
Ps. Pański wpis pozwolił mi też szerzej spojrzeć , na zagadnienie jednego , kilkuletniego panowania , które nie było jakoś w kręgu moich zainteresowań.
Pozdrawiam Waldek

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #117 dnia: 18 Listopada 2018, 15:25:15 »
prosze uwazac.. ja tez zacząłem od jednego probusa, a teraz chyba trzeba na odwyk isć :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #118 dnia: 20 Listopada 2018, 06:30:26 »
"zacząłem od jednego probusa, a teraz chyba trzeba na odwyk iść"

Panie Pawle,

Odwyk nie jest możliwy.

U mnie, po dziesięcioletniej przerwie, drugi atak probus-choroby jest jeszcze silniejszy niż poprzednio. 
Silnie nadrabiam stracony czas!;)


G/<
.
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #119 dnia: 20 Listopada 2018, 06:47:46 »
no bo tu tez jak z choroba alkoholową nie ma wyleczonych, sa tylko alkoholicy co nie piją a wystarczy jeden kieliszek ......... :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet