Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:27:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62053 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #120 dnia: 22 Listopada 2018, 18:23:40 »
Dotarł  mój rzadszy pospolity  ;), poświęciłem też trochę czasu nad poprawą tego rewersu , no i teraz tak to wygląda , chyba wyszło  nie tak żle , więcej chyba nie będę go już męczył . 

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #121 dnia: 10 Grudnia 2018, 13:37:47 »
odebrałem od pana Barnaby mój album z probusami... w koncu mam logiczny porządek... do tego exell dzieku któremu kolekcja jest usystematyzowana, i unikam kupowania dubletów, ktróych pan Barnaba nazbierał 19 na 230 monet ... (nawet nie zdawałem sobie sprawy)
no i 30 minutowy wykład, co musze przyznać, te 30  minut dąło mi wiecej jak godzinne studiowania lektur... prosto i łopatologicznie :D
 Panie Barnabo - dzieki wielkie. co prawda widzę ze bramki posżły trochę na boczny tor przez Probusy, ale co tam :D :D
na zdjeciu czesc dubletów
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #122 dnia: 11 Grudnia 2018, 12:49:20 »
(...) co prawda widzę ze bramki posżły trochę na boczny tor przez Probusy, ale co tam :D :D
na zdjeciu czesc dubletów

Ja tam się cieszę, że Probus wyparł u Pana na boczny tor bramki. Powodzenia w dalszym rozwoju kolekcji!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #123 dnia: 13 Grudnia 2018, 12:39:05 »
Nie mam jednak wątpliwości, że przy głębszych poszukiwaniach, można by natrafić na kilka takich egzemplarzy jak Pana moneta. Wybaczy Pan jednak, że nie będę podejmował teraz takiego trudu, tylko po to aby udowodnić Panu rację i wykonać to ćwiczenie za Pana

Rozumiem teraz zaistniałą sytuację , i nie mam co wybaczać  ;), zresztą sam lubię trochę pokopać , ale w mojej naiwności wydawało mi się, że przy tak dużej bazie własnego archiwum i zasobie znanych katalogów ,itp., jest to operacja ciut łatwiejsza dla pana niż dla mnie , ale teraz rozumiem że mimo wszystko mogłaby pochłonąć mnóstwo czasu , tak że oczywiście wycofuję tą prożbę.

Przeglądając dzisiaj rutynowo bazę probuscoins.fr zauważyłem przypadkiem, że w ostatnim tygodniu Christophe dodał do niej zdjęcie analogicznego egzemplarza Probusa jak Pana nowy nabytek.

https://probuscoins.fr/coin?id=4703

Niewątpliwie jest to egzemplarz z innej pary stempli (stąd drobne różnie stylistyczne), ale typologicznie wszystko się powtarza (popiersie, tytulatura, typ rewersu, oficyna, emisja, mennica itd.). Ma Pan zatem obecnie tak upragnione zdjęcie kolejnego egzemplarza:) Mówiłem, że jest kwestią czasu, aż wypłyną kolejne:)




ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #124 dnia: 13 Grudnia 2018, 18:52:48 »
Podziękował  :), nie mogę się tylko nadziwić jak pan zapamiętał  po tylu dniach o czyimś przypadku , mając przecież na uwadze bardziej swoje przypadki do odszukiwania , czyżby włączał się panu jakiś siódmy zmysł zapamiętywania , gdy pojawia się rzadziej pojawiająca się moneta w necie  :o
jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Waldek

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #125 dnia: 13 Grudnia 2018, 21:04:35 »
pan Barnaba moze zapomnieć Ojcze nasz, ale probusów .... w życiu :D :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #126 dnia: 28 Grudnia 2018, 10:33:50 »
takie pytanie.
 ta moneta to RIC V-2 Serdica 878
to ze nie ma jej na znanych stronach probusowych nie oznacza ze jest rzadsza? bo spotykam KAB natomiast KA*B(*)
jakos ne widzę, a w ric jest jako C rzadkosc
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #127 dnia: 29 Grudnia 2018, 20:17:05 »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #128 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:23:37 »
uciekło mi
concor milit

Szkoda, bo to b. rzadki wariant napisowy (standardowy to CONCORD MILIT). W mojej bazie danych Probusa mam tylko jeden taki egzemplarz odnotowany (skarb Rogiet nr 644). Widzę, że co raz bardziej wyrabia się Panu oko do rzadkich Probusików. Gratuluję! Tak trzymać!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #129 dnia: 30 Grudnia 2018, 12:38:30 »
takie pytanie.
 ta moneta to RIC V-2 Serdica 878
to ze nie ma jej na znanych stronach probusowych nie oznacza ze jest rzadsza? bo spotykam KAB natomiast KA*B(*)
jakos ne widzę, a w ric jest jako C rzadkosc

Oznaczenia KA*B* albo KAB* są dość rzadkie. Kropki zdecydowanie częścięj występują przy pozostałych trzech oficynach w Serdyce (KA*A*, KA*Gamma* i KA*Delta*), zaś druga oficyna z reguły nie jest kropokowana (KAB). To jest jednak tak mały detal, że nie podniecałbym się nim zbytnio. Oznaczenie rzadkości "C" dla nr 878 w RIC nic nie wnosi do sprawy, bo pod tym numerem RIC odnotowuje 3 typy popiersia dla 4 oficyn i to w dwóch wariantach (kropokowanym i niekropokowanym), czyli teoretycznie RIC wyróżnia 24 warianty pod jednym numerkiem 878, dla którego daje jedno "zbiorcze" oznaczenie rzadkości "C", co jest dużym przekłamaniem. O ile bowiem niektóre warianty RIC 878 faktycznie są bardzo popularne, o tyle inne są rzadsze.


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #130 dnia: 05 Marca 2019, 06:20:23 »
Stan nie powala, a przede wszystkim zdjęcie nad wyraz paskudne (ten sprzedawca niestety już tak ma).
Za to moneta chyba z tych rzadszych.

PERPETVO IMP C PROBO AVG / PROVIDEN DEOR (* // KAA?)

ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #131 dnia: 05 Marca 2019, 10:31:27 »
Za to moneta chyba z tych rzadszych.

PERPETVO IMP C PROBO AVG / PROVIDEN DEOR (* // KAA?)

Gratulacje! Tak, to rzadka sztuka (jak zresztą właściwie każda z tytulaturą PERPETVO). Odcinek jest mało czytelny, ale stawiam raczej na KAdelta aniżeli KAA, tym bardziej że jedyne dwa pozostałe znane mi egzemplarze tego typu (w tym egzemplarz z mojej kolekcji) są niewątpliwie z oficyny Delta:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=50&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=4&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #132 dnia: 05 Marca 2019, 19:43:53 »
Jak zwykle: mała rzecz, a cieszy...  ;)
Mam nadzieję, że w ręku całość będzie czytelniejsza - przynajmniej przy moim ostatnim zakupie od tego sprzedawcy tak było.
Ten mały brązik Aleksandra w ręku i pod lupą jest bardzo fajny, a zdjęcie aukcyjne było fatalne:
 
alexander eagle 0.jpgPROBUS Atrybucje

Nawet moje własne, robione na szybko i bardzo "niedopieszczone" zdjęcie jest lepsze:
 
alexander eagle 1.jpgPROBUS Atrybucje

Dodam jeszcze, że w rzeczywistości kolor patyny jest taki, jak na moim zdjęciu, do tego można też odczytać na rewersie większość liter legendy AΛEΞANΔPOY...

ZM
« Ostatnia zmiana: 05 Marca 2019, 19:51:19 wysłana przez zenonmoj »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #133 dnia: 05 Marca 2019, 20:03:42 »
tylko co ma z probusem wspólnego :D :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #134 dnia: 05 Marca 2019, 20:07:08 »
tylko co ma z probusem wspólnego :D :)
To, że ilustruję, jak zdjęcie aukcyjne ma się do rzeczywistości - ni mniej, ni więcej...
ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet