Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:25:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROBUS Atrybucje  (Przeczytany 62035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #150 dnia: 17 Kwietnia 2019, 21:54:56 »
Pan Lech probusów nie odnotowuje. szybciej Pan Barnaba
No właśnie , jak będzie zainteresowany , to dam namiary.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #151 dnia: 17 Kwietnia 2019, 22:03:54 »
Do Not IN RIC pana Lecha się nie wpisuję , mnie nie stać na niego /około 6 tys zł/ więc wrzucę go tu niech zwolennicy Probusa nacieszą oczy  ;), bo to ładna monetka.
Quadrans 15mm , 1,7 grama
Quinarius
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #152 dnia: 17 Kwietnia 2019, 22:06:25 »
niech zwolennicy Probusa nacieszą oczy  ;), bo to ładna monetka

To nie jest ładna monetka, ale ohydny, ordynarny fals, który pojawia się ma rynku  gdzieś tak raz w miesiącu, raz w srebrze, raz w brązie a raz w złocie (ta sama para stempli:)  Wiec Oczy zwolenników Probusa nie cieszą się na widok tego, ale raczej płaczą i wołają o pomstę do nieba.


ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #153 dnia: 17 Kwietnia 2019, 22:20:06 »
niech zwolennicy Probusa nacieszą oczy  ;), bo to ładna monetka

To nie jest ładna monetka, ale ohydny, ordynarny fals, który pojawia się ma rynku  gdzieś tak raz w miesiącu, raz w srebrze, raz w brązie a raz w złocie (ta sama para stempli:)  Wiec Oczy zwolenników Probusa nie cieszą się na widok tego, ale raczej płaczą i wołają o pomstę do nieba.
Skoro pan to mówi , to zapewne tak jest , ale tacy amatorzy jak ja, dali by się zwieść  >:(,dobrze że dał taką zaporową cenę  ;), to przynajmniej palce mnie nie świerzbiły ;)


ps. okejos - masz rację , w tej kwestii , to mój lapsus

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #154 dnia: 17 Kwietnia 2019, 22:35:46 »
(...) ale ohydny, ordynarny fals, (...)
Tu poniżej nie taki ohydny i nie ordynarny, moim zdaniem. Też opisany jako quinarius. Skoro Ekspert twierdzi, że podróba, to cóż.. należy raczej uwierzyć....
https://www.worthpoint.com/worthopedia/probus-ae-quinarius-felicia-tempora-1913302483
 
pro_Q_a.jpgPROBUS Atrybucje

 
pro-Q_r.jpgPROBUS Atrybucje


ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #155 dnia: 18 Kwietnia 2019, 07:20:28 »
no tak , tyle że w wypadku tych dwóch egzemplarzy , to nie jest ta sama para stempli , ten z linku kolegi Jack wygląda naprawdę przyzwoicie  , nie wiem czy nie należało by się zestawić kilka takich egzemplarzy / skoro się pojawiają/ i trochę im się przyjrzeć w zestawieniu , może nie do końca wszystko to falsy ?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #156 dnia: 18 Kwietnia 2019, 10:37:45 »
Panowie,

Już o tych "kwinarach" dyskutowaliśmy jakiś czas temu (niestety większość zdjęć jest już niedostępna, łącznie z monetą wycofaną z aukcji Roma Numismatics):

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12211.0.html

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4667&category=134490&lot=3845486

Ale zachował się jeszcze identyczny "kwinarek w złocie":):

https://www.ebay.pl/itm/PROBUS-GOLD-MUNZE-ZIRKA-3-gr-wunderschon/253498771786?hash=item3b05b4494a:g:CBQAAOSweUFajtUp

Nie mam czasu ani odpowiednich narzędzi photoshopowych, aby zrobić drobiazgową analizę porównawczną stempli akurat dwóch podanych przez Panów przykładów, ale nawet na pierwszy rzut jak dla mnie na 95% to jest ta sama para stempli, tyle że jedna monetka została zrobiona na "wytartą obiegiem", a druga na quasi "menniczą". Krążki mają różny kształt i nieco odmienne jest na nich odbicie stempla (nieco bardziej centryczne na tym drugium egzemplarzu). Zupełnie inne jest też oświetlenie i jakość obu zdjęć, stąd może powstać (raczej mylne) wrażenie, że to różne stemple. Ale niewątpliwie te obie "monety" (w tym ta złota) pochodzą z tego samego warsztatu (nawet jeśli nie z tej samej pary stempli), tyle że współczesnego, a nie antycznego:)

Te "monety" - abstrahując od skrajnie wątpliwych okoliczności w jakich regularnie wypłwywają na rynek w różnych metalach, głównie na aukcjach ebay od sprzedawców z Bałkan, dyskwalifikuje przede wsystkim ich jarmarczny styl! Tak po prostu nie wyglądają autentyczne, okolicznościowe medaliony Probusa (do jakich należą tzw. "kwinary", "denary", "asy", "złote kwinary" czy też duże medaliony)!

To nie jest żadna wiedza tajemna, ale żeby wyrobić sobie pogląd na to jak wygląda autentyczny styl tych monet, trzeba najpierw przejrzeć możliwie dużo ezgemplarzy niewątpliwie autentycznych, zebrać i przeczytać całą dostępną literaturę, w tym wszelkie publikacje skarbów, kolekcji muzelanych itd. Wtedy naprawdę (prawie) wszystko staje się jasne. 

Ja nie mam wątpliwości że to falsy, nota bene Sylviane Estiot, Jean Guillemain czy Grzegorz Kryszczuk, także nie. Ale mogą Panowie wierzyć w co chcą. Nie mam żadnego interesu, aby szczególnie przekonywać Panów do mojego stanowiska.   
« Ostatnia zmiana: 18 Kwietnia 2019, 11:07:49 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #157 dnia: 18 Kwietnia 2019, 10:40:57 »
 jak pan Barnaba powie ze fake to fake... i nie ma co dywagowac ... :D :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #158 dnia: 18 Kwietnia 2019, 10:49:04 »
Poniżej dla celów edukacyjnych jedyny dostępny na rynku oryginalny egzemplarz (dużego) medalionu Probusa z popiersiem upozorowanym na Herkulesa z głową w skalpie lwa:

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4004&category=104190&lot=3303685

Nie są natomiast znane ani nigdzie odnotowane oryginalne ezgemplrze tego popiersia z rewersem Felicia Tempora.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #159 dnia: 18 Kwietnia 2019, 10:52:24 »
A tutaj wariant tego popiersia w lewo (także z rewersem MONETA AVG)  odnotowany pierwotnie - o ile mnie pamięć nie myli - w katalogu medialionów rzymskich Gnecchiego (i reprodukowany na stronie Probvs.net autorstwa Grzegorza Kryszczuka):

https://probvs.net/probvs/busts/bus-lionskin-L.PNG
« Ostatnia zmiana: 18 Kwietnia 2019, 11:12:18 wysłana przez barnaba »

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #160 dnia: 18 Kwietnia 2019, 15:30:04 »
Dziękuję Panu Barnabie za te wszystkie dodatkowe informacje i linki. Jestem już na 100% przekonany, że to lewizna.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #161 dnia: 18 Kwietnia 2019, 19:45:41 »
Po takiej prezentacji zagadnienia , to i ja muszę złożyć ukłon panu Barnabie , tym bardziej że to ja narobiłem zamieszania , a i po pojawieniu się tej drugiej monety , miałem jeszcze mieszane odczucia , czy aby na pewno , nie było jakiegoś pierwowzoru , nawet nieoficjalnego z epoki . Ponieważ ta moneta z linku kolegi ,wyglądała naprawdę nieżle , bo moje fotki to Bałkan ,więc na wstępie szybko przyjąłem do wiadomości że fals i nie miałem zastrzeżeń  , podejrzenia pojawiły się w momencie gdy wypłynął link kolegi Jack, a pan napomknął że pochodzą z jednego stempla , a ja spostrzegłem że te stemple się różnią / najłatwiej dostrzegalny przykład jest w napisie Felicia - chodzi o literę E , u kolegi Jack jest zapisana normalnie , a u mnie jak Epsilon , zresztą to nie jest jedyna różnica , jest jeszcze kilka drobniejszych/. Ale po przeanalizowaniu pańskich wpisów już jestem przekonany że w obu przypadkach chodzi o współczesne falsy :o.
Pozdrawiam Waldek

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #162 dnia: 30 Kwietnia 2019, 18:51:19 »
Populares, ale ładny. Do kupienia na aukcji.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #163 dnia: 23 Maja 2019, 10:52:04 »
To nie jest ładna monetka, ale ohydny, ordynarny fals, który pojawia się ma rynku  gdzieś tak raz w miesiącu, raz w srebrze, raz w brązie a raz w złocie (ta sama para stempli:)

Okazja do kupienia omawianego niedawno "Probusa" za jedyne 50 EUR, ale tym razem złoto-elektronowego:)

https://www.ebay.pl/itm/Probus-19-August-232-October-282AD-ROMAN-GOLD-ELECTRON-QUINARIUS-1-88gr/333204744805?hash=item4d948cea65:g:6bAAAOSwIxhc4wHc


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: PROBUS Atrybucje
« Odpowiedź #164 dnia: 23 Maja 2019, 11:46:43 »
ten wpis wystarcza za wszystko
Ich kann keine Garantie oder Zertifizierung.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet