Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Październik 2018, 09:14:45


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena  (Przeczytany 1902 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
barnaba
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

Wiadomości: 378Zobacz profil
« : 31 Styczeń 2018, 18:41:17 »

Szanowni,

Polecam waszej uwadze nową stronę internetową z przepiękną kolekcją monet antycznych Philippe Gysena, liczącą 3,7 tys. egzemplarzy.

https://www.probus1.com/

Trzon kolekcji (1177 monet) stanowi kolekcja monet Probusa.

Jest to m.zd. obecnie druga najwspanialsza kolekcja prywatna Antoninianów Probusa na świecie. Strona ta jest zatem obowiązkową pozycją dla kolekcjonerów monet Probusa.

Pokaźna i bardzo ciekawa jest też kolekcja monet Gysena począwszy od Klaudiusza Gockiego do Dioklecjana i Maksymiana (antoniniany sprzed reformy).

Wreszcie coś dla siebie znajdą też miłośnicy I, II czy IV wieku.

Jakkolwiek większość monet Probusa z kolekcji Ph. Gysena jest już opublikowana na stronie probuscoins.fr, zaś większość jego monet od Klaudiusza Gockiego po Floriana na stronie ric.mom.fr, to plusem jego nowej strony internetowej jest, że jego przepiękne monety są zebrane w jednym miejscu, i są uporządkowane według emisji, w ramach poszczególnych mennic. Gysen zdecydował się na taki sposób prezentacji kolekcji, gdyż uważał że jest on najbardziej dydaktyczny i może przynieś najwięcej pożytku innym, mniej doświadczonym kolekcjonerom, z czym w pełni się zgadzam.

Miłego oglądania!
Zapisane
DzikiZdeb
Gaduła
****

Wiadomości: 2 901


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 31 Styczeń 2018, 19:32:04 »

Wreszcie coś dla siebie znajdą też miłośnicy I, II czy IV wieku.
Prawdę mówiąc szału nie ma, nie wiem, czy nie lepiej byłoby, gdyby autor zrezygnował z publikacji zdjęć monet nie będących głównym obiektem jego zainteresowań. Przeklikałem kilka panowań z I/II w. i jest tego co kot napłakał, z reguły rzeczy bardzo popularne. Poza tym jeśli autor chciał nadać swojej stronie walor edukacyjny, powinien zadbać, aby monety były jakoś bardziej opisane - podstawowe referencje katalogowe, waga, oś...

Oczywiście moje subiektywne zdanie nie odnosi się do kluczowej dla całego zbioru epoki schyłku III w., leżącego poza zakresem moich zainteresowań.
Zapisane
barnaba
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

Wiadomości: 378Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 31 Styczeń 2018, 20:07:16 »

Prawdę mówiąc szału nie ma, nie wiem, czy nie lepiej byłoby, gdyby autor zrezygnował z publikacji zdjęć monet nie będących głównym obiektem jego zainteresowań.
Panie Pawle,

Nigdzie nie wskazywałem, że jego monety z I lub II wieku są szałowe. Jak słusznie Pan zauważył, głównym obszarem zainteresowań Gysena jest schyłek III wieku, a zwłaszcza Probus. I te monety są zdecydowanie szałowe. Pisałem jedynie, że "coś dla siebie znajdą" też miłośnicy pozostałych okresów dziejów cesarstwa.

Zaprawdę surowym jest Pan recenzentem, żeby posunąć się do sugestii, że Gysen powinien wręcz był zrezygnować z publikacji zdjęć monet, niebędących głównym obiektem jego zainteresowań. Ja tego stanowiska nie podzielam. Niby dlaczego? Gysen zbierał monety grubo ponad 40 lat, a teraz postanowił - przed rozproszeniem i wyprzedażą swojej kolekcji - ją w całości opublikować. Nie widzę powodów, aby miał się autocenzurować i pomijać część swoich monet nienależących do głównego nurtu jego kolekcji, tylko dlatego że są pospolite (choć trudno m.zd. mówić - przynajmniej z kolekcjonerskiego punktu widzenia - że  denary np. Pesceniusza, Dydiana Juliana, Klaudiusza, Othona czy Kaliguli są pospolite).  

Poza tym, o ile dla Pana, jako prawdziwego specjalisty okresu I i II wieku, faktycznie nic ciekawego może tam nie być, o tyle optyka mniej wtajemniczonych miłośników tego okresu, w tym kolekcjonerów którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w tej epoce, może być nieco inna. Założę się, że niejeden forumowicz chętnie przytuliłby także jego monety z I, II czy IV wieku.  

pozdrawiam,

Barnaba
Zapisane
Lech Stępniewski
Gaduła
****

Wiadomości: 6 184Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 31 Styczeń 2018, 21:34:36 »

a teraz postanowił - przed rozproszeniem i wyprzedażą swojej kolekcji - ją w całości opublikować.

Za to cześć i chwała - i oby wszyscy tak robili. Publikowania prywatnych zbiorów w Internecie nigdy za wiele.

Natomiast Pan Paweł ma trochę racji grymasząc na szczątkowe opisy etc. Chyba że to będzie teraz sukcesywnie uzupełniane.

Sam zajrzałem naturalnie do monet podpadających pod VI i VII tom i nawet w tych szczątkowych opisach natknąłem się na bałamuctwa. Ponieważ jednak kilka monet mnie zainteresowało, bardziej mnie zraził niewygodny sposób ich prezentowania. Nie można na przykład prosto kopiować zdjęć. Dlatego chyba nie napiszę do p. Gysena z uprzejmą prośbą o ich udostępnienie, ale wykorzystam je na prawach cytatu - naturalnie podając źródło i właściciela.
Zapisane

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 059

Wiadomości: 2 968Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 31 Styczeń 2018, 21:59:14 »

zaintrygowały mnie monety pod Hasłem Imitacje..... juz od pewnego czasu sie zastanawiam dlaczego spotyka sie tak mało (ja jeszcze na ebay nie widzialem) monet probusa, które okreslamy Barbarzynskie.... a innych władców jest tych monet duzo.
w folderze imitacje faktyczne monet tych jest mało
Zapisane

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

Wiadomości: 3 272Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 31 Styczeń 2018, 23:12:21 »

Zajrzałem - na razie na tylko na chybił-trafił. Wypadło na Galliena. Bardzo ciekawe! Już na pierwszej stronie znalazłem kilka BARDZO ciekawych obrazków!
To dobrze zwiastuje.
Atrybucje mnie akurat nie aż tak bardzo interesują, bo w razie czego sam sobie je znajdę...

ZM
Zapisane
barnaba
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

Wiadomości: 378Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01 Luty 2018, 12:22:50 »

a teraz postanowił - przed rozproszeniem i wyprzedażą swojej kolekcji - ją w całości opublikować.

Za to cześć i chwała - i oby wszyscy tak robili. Publikowania prywatnych zbiorów w Internecie nigdy za wiele.
.

Pełna zgoda. I chyba to jest właśnie najważniejsze!


Natomiast Pan Paweł ma trochę racji grymasząc na szczątkowe opisy etc. Chyba że to będzie teraz sukcesywnie uzupełniane.

Zgoda, opisy mogłyby być bardziej rozbudowane. O ile mi wiadomo, autor ma jednak intencję sukcesywnie je uzupełniać i dodawać literaturę, ale zobaczymy czy, w jakim zakresie i ewentualnie kiedy ostatecznie do tego dojdzie. Poniżej deklaracja autora w tym temacie:

"Ce site est maintenant terminé en ce qui concerne les transferts de photos.
La suite va être axée sur la documentation numismatique ... et le fignolage de la mise en forme."Ponieważ jednak kilka monet mnie zainteresowało, bardziej mnie zraził niewygodny sposób ich prezentowania. Nie można na przykład prosto kopiować zdjęć.

Fakt, szkoda że nie można prosto kopiować zdjęć. Być może wynika to z ograniczeń technicznych strony. Wiem, że Philippe korzystał z dostępnego na rynku, darmowego "gotowca", nie projektował zaś ani nie zlecał projektowania tej strony pod jego indywidualne potrzeby. Ponadto, na wstępie wyjaśnia, że to jego pierwsza próba stworzenia strony internetowej i w związku z powyższym prosi czytelników o wyrozumiałość:

"Amis visiteurs, soyez indulgents pour cette modeste approche de construction d'un website. Je découvre la chose avec enthousiasme mais je sais combien ce  site est encore imparfait".

Bądźmy zatem wyrozumiali i cieszmy się, że mamy dostęp do 3,7 tys. zdjęć monet antycznych zamiast krytykować i zwracać jedynie uwagę na mankamenty strony. Wszystkim życzę, aby mogli kiedyś pochwalić się taką kolekcją i ją opublikować, nawet w takiej formie i z takimi ograniczeniami!
 
Zapisane
nosfer3
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
trojaki krakowskie, Probus

Wiadomości: 108Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01 Luty 2018, 12:29:38 »

Super strona,wszystko bardzo obrazowo pokazane i poukładane.Bardzo przejrzysta i czytelna strona. Warto ją mieć na uwadze:)
Zapisane
DzikiZdeb
Gaduła
****

Wiadomości: 2 901


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 01 Luty 2018, 12:44:09 »

cieszmy się, że mamy dostęp do 3,7 tys. zdjęć monet antycznych zamiast krytykować i zwracać jedynie uwagę na mankamenty strony.
Ponieważ argumentacja z Pana strony powoli zmierza w kierunku osławionego trzydziestego ósmego punktu Erystyki Schopenhauera, pozwolę sobie tylko zaznaczyć, że na chwilę obecną mimo wszystko strona nadal mnie nie zachwyca. Autor być może wielkim numizmatykiem jest, natomiast w epoce znacznie potężniejszych baz zdjęć monet antycznych dostępnych online w obecnej, bezopisowej formie jest (mówię o emisjach wcześniejszych niż właściwe jądro kolekcji) dla mnie ciekawostką jedną z wielu, mającą dopiero potencjał na solidny materiał edukacyjny.

Mam nadzieję, że w przyszłości strona osiągnie standard uzyskany chociażby na stronie http://trajancoins.info, będącej także opisem prywatnego zbioru.
Zapisane
Lech Stępniewski
Gaduła
****

Wiadomości: 6 184Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 01 Luty 2018, 15:21:02 »

i cieszmy się

Ja tam się cieszę. Choćby w ramach popierania prywatnego.  Uśmiech

By zachować równowagę w grymaszeniu, dodam, że ostatnio na stronie British Museum wyszukiwanie często szwankuje i wyrzuca błąd serwera.

Ponadto już jakiś czas temu stwierdziłem, że sporo monet da się tam wyszukać WYŁĄCZNIE przez numer inwentarzowy. Kto zatem wie (bo np. znalazł numer przez OCRE), temu będzie dane. A kto nie wie, ten nawet nie zauważy, co traci.

***

A tu dwie monety ze zbioru Gysena będące odmianami, których nie miałem dotąd na swojej stronie:

Konstantyn Wielki z Londynu.
Popiersie i legenda awersu nie odnotowane dla tego typu rewersu również w monografii o londyńskiej mennicy (Cloke, H. J., Toone, L., "The London Mint of Constantius and Constantine")
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6lon-141_1h_j.html

(tu na samej górze oryginał: https://www.probus1.com/37-famille-de-constantin/constantin-i/
Nb. trzecia monetka od góry, też oznaczona jako inédit, została błędnie opisana; to nie Londyn ale Lyon, odnotowany i dość popularny)


Jego syn, Konstantyn II z Trewiru
Nie odnotowana dla tej emisji legenda awersu, którą wprawdzie wcześniej już miałem, ale nie z tym typem popiersia.
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7tri-155_a4.html
(Oryginał, u góry z prawej, tu: https://www.probus1.com/37-famille-de-constantin/constantin-ii/)


Czyli jak poszperać, to zawsze coś miłego się znajdzie...  Uśmiech
Zapisane

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
barnaba
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

Wiadomości: 378Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 01 Luty 2018, 16:25:50 »

A tu dwie monety ze zbioru Gysena będące odmianami, których nie miałem dotąd na swojej stronie:

Cieszę się, że pośrednio pomogłem, aby te dwie ciekawe monety ostatecznie trafiły na Pana wspaniałą stronę! Dla tych monet to niewątpliwy "renesans"Uśmiech

Nb. trzecia monetka od góry, też oznaczona jako inédit, została błędnie opisana; to nie Londyn ale Lyon, odnotowany i dość popularny)

Zachęcam Pana do zwrócenia autorowi bezpośrednio uwagi na ten błąd (jak i na wszystkie inne, które Pan znajdzie). Autor sam zresztą deklaruje, że wszelkie uwagi i sugestie będą mile widziane: 

"Vos suggestions sont évidemment les bienvenues ; n'hésitez donc pas à me contacter : philippe.gysen@skynet.be"

Ja też dostrzegłem kilka błędów lub nieścisłości w przypadku monet Probusa, na co zwróciłem autorowi uwagę, za co był mi on wdzięczny i niezwłocznie te błędy poprawił.

Zapisane
Lech Stępniewski
Gaduła
****

Wiadomości: 6 184Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 01 Luty 2018, 16:32:27 »

Cieszę się, że pośrednio pomogłem

To ja jestem Panu wdzięczny, bo materiałów do przejrzenia jest tyle, że gdyby nie Pana zachęta, to niewątpliwie stronę w domenie probus1.com odkładałbym ad calendas graecas.
Zapisane

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła
****

Wiadomości: 2 901


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 02 Luty 2018, 10:05:37 »

(...) na stronie British Museum (...) sporo monet da się tam wyszukać WYŁĄCZNIE przez numer inwentarzowy.
Zgłaszał im Pan to? Jakoś mimo wszystko mam dużą wiarę w tę instytucję i może coś poprawią, jak im zwrócić uwagę.
Zapisane
Lech Stępniewski
Gaduła
****

Wiadomości: 6 184Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 02 Luty 2018, 15:07:25 »

Zgłaszał im Pan to?

Oni wiedzą, że mają permanentne kłopoty z serwerami, bo nawet wyświetlają na tę okoliczność obrazek popękanego starożytnego garnka. Być może to drugie jakoś się z tym wiąże i jest np. próbą ograniczenia ruchu na stronie.

Jeśli przez miesiąc mi żaden garnek nie wyskoczy, a wyszukiwanie mimo to się nie zmieni, to napiszę.
Zapisane

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Tomanek
Gaduła
****
Poland Poland


Wiadomości: 3 759


Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 04 Luty 2018, 17:56:11 »

Cytuj
mimo wszystko strona nadal mnie nie zachwyca. Autor być może wielkim numizmatykiem jest, natomiast w epoce znacznie potężniejszych baz zdjęć monet antycznych dostępnych online w obecnej, bezopisowej formie jest (mówię o emisjach wcześniejszych niż właściwe jądro kolekcji) dla mnie ciekawostką jedną z wielu, mającą dopiero potencjał na solidny materiał edukacyjny.

Pawle, prawdę mówiąc, dziwię się Twoim utyskiwaniom pod adresem strony Gysena. Jak sam autor wyraźnie zaznaczył na swojej stronie i podkreślił to tutaj Barnaba, jest to dziecko w trakcie wzrostu i dopiero trzeba uszyć dla niego wdzianko. Etap pierwszy - wstawienie zdjęć, a kolejnym posunięciem będą opisy.

W mojej ocenie, zapowiada się bardzo fajna baza zdjęciowa i już sam fakt podziału chronologicznego wg serii emisyjnych czyni ją bardzo atrakcyjną i liczę na rozszerzenie tego wątku opisowego, z podaniem lat poszczególnych emisji.

Rozumiem, że możesz odczuwać niedosyt z powodu skromnych ilości monet z I i II, ale nie jest to powodem aby autor (właściciel) chował je przed światem do szuflady. Są tłem dla zasadniczego zbioru monet Probusa i nie widzę powodu, aby właściciel miał się wstydzić skromnych przykładów innych panowań. Ja osobiście ślinię się niesamowicie na widok kilku rzadkich monet tetrarchów i mam nadzieję, że będzie mi kiedyś dane wejść w ich posiadanie.

Z utęsknieniem czekam na rozwój tej strony, ale zdaję sobie doskonale sprawę, że przy takiej ilości monet i słabym (jak sam autor przyznaje) obyciu informatycznym, może to trochę potrwać.
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM