Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:49:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena  (Przeczytany 7990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Szanowni,

Polecam waszej uwadze nową stronę internetową z przepiękną kolekcją monet antycznych Philippe Gysena, liczącą 3,7 tys. egzemplarzy.

https://www.probus1.com/

Trzon kolekcji (1177 monet) stanowi kolekcja monet Probusa.

Jest to m.zd. obecnie druga najwspanialsza kolekcja prywatna Antoninianów Probusa na świecie. Strona ta jest zatem obowiązkową pozycją dla kolekcjonerów monet Probusa.

Pokaźna i bardzo ciekawa jest też kolekcja monet Gysena począwszy od Klaudiusza Gockiego do Dioklecjana i Maksymiana (antoniniany sprzed reformy).

Wreszcie coś dla siebie znajdą też miłośnicy I, II czy IV wieku.

Jakkolwiek większość monet Probusa z kolekcji Ph. Gysena jest już opublikowana na stronie probuscoins.fr, zaś większość jego monet od Klaudiusza Gockiego po Floriana na stronie ric.mom.fr, to plusem jego nowej strony internetowej jest, że jego przepiękne monety są zebrane w jednym miejscu, i są uporządkowane według emisji, w ramach poszczególnych mennic. Gysen zdecydował się na taki sposób prezentacji kolekcji, gdyż uważał że jest on najbardziej dydaktyczny i może przynieś najwięcej pożytku innym, mniej doświadczonym kolekcjonerom, z czym w pełni się zgadzam.

Miłego oglądania!
« Ostatnia zmiana: 31 Stycznia 2018, 19:07:44 wysłana przez barnaba »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Stycznia 2018, 18:32:04 »
Wreszcie coś dla siebie znajdą też miłośnicy I, II czy IV wieku.
Prawdę mówiąc szału nie ma, nie wiem, czy nie lepiej byłoby, gdyby autor zrezygnował z publikacji zdjęć monet nie będących głównym obiektem jego zainteresowań. Przeklikałem kilka panowań z I/II w. i jest tego co kot napłakał, z reguły rzeczy bardzo popularne. Poza tym jeśli autor chciał nadać swojej stronie walor edukacyjny, powinien zadbać, aby monety były jakoś bardziej opisane - podstawowe referencje katalogowe, waga, oś...

Oczywiście moje subiektywne zdanie nie odnosi się do kluczowej dla całego zbioru epoki schyłku III w., leżącego poza zakresem moich zainteresowań.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Stycznia 2018, 19:07:16 »
Prawdę mówiąc szału nie ma, nie wiem, czy nie lepiej byłoby, gdyby autor zrezygnował z publikacji zdjęć monet nie będących głównym obiektem jego zainteresowań.
Panie Pawle,

Nigdzie nie wskazywałem, że jego monety z I lub II wieku są szałowe. Jak słusznie Pan zauważył, głównym obszarem zainteresowań Gysena jest schyłek III wieku, a zwłaszcza Probus. I te monety są zdecydowanie szałowe. Pisałem jedynie, że "coś dla siebie znajdą" też miłośnicy pozostałych okresów dziejów cesarstwa.

Zaprawdę surowym jest Pan recenzentem, żeby posunąć się do sugestii, że Gysen powinien wręcz był zrezygnować z publikacji zdjęć monet, niebędących głównym obiektem jego zainteresowań. Ja tego stanowiska nie podzielam. Niby dlaczego? Gysen zbierał monety grubo ponad 40 lat, a teraz postanowił - przed rozproszeniem i wyprzedażą swojej kolekcji - ją w całości opublikować. Nie widzę powodów, aby miał się autocenzurować i pomijać część swoich monet nienależących do głównego nurtu jego kolekcji, tylko dlatego że są pospolite (choć trudno m.zd. mówić - przynajmniej z kolekcjonerskiego punktu widzenia - że  denary np. Pesceniusza, Dydiana Juliana, Klaudiusza, Othona czy Kaliguli są pospolite).  

Poza tym, o ile dla Pana, jako prawdziwego specjalisty okresu I i II wieku, faktycznie nic ciekawego może tam nie być, o tyle optyka mniej wtajemniczonych miłośników tego okresu, w tym kolekcjonerów którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w tej epoce, może być nieco inna. Założę się, że niejeden forumowicz chętnie przytuliłby także jego monety z I, II czy IV wieku.  

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 01 Lutego 2018, 14:58:13 wysłana przez barnaba »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Stycznia 2018, 20:59:14 »
zaintrygowały mnie monety pod Hasłem Imitacje..... juz od pewnego czasu sie zastanawiam dlaczego spotyka sie tak mało (ja jeszcze na ebay nie widzialem) monet probusa, które okreslamy Barbarzynskie.... a innych władców jest tych monet duzo.
w folderze imitacje faktyczne monet tych jest mało
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Stycznia 2018, 22:12:21 »
Zajrzałem - na razie na tylko na chybił-trafił. Wypadło na Galliena. Bardzo ciekawe! Już na pierwszej stronie znalazłem kilka BARDZO ciekawych obrazków!
To dobrze zwiastuje.
Atrybucje mnie akurat nie aż tak bardzo interesują, bo w razie czego sam sobie je znajdę...

ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lutego 2018, 11:22:50 »
a teraz postanowił - przed rozproszeniem i wyprzedażą swojej kolekcji - ją w całości opublikować.

Za to cześć i chwała - i oby wszyscy tak robili. Publikowania prywatnych zbiorów w Internecie nigdy za wiele.
.

Pełna zgoda. I chyba to jest właśnie najważniejsze!


Natomiast Pan Paweł ma trochę racji grymasząc na szczątkowe opisy etc. Chyba że to będzie teraz sukcesywnie uzupełniane.

Zgoda, opisy mogłyby być bardziej rozbudowane. O ile mi wiadomo, autor ma jednak intencję sukcesywnie je uzupełniać i dodawać literaturę, ale zobaczymy czy, w jakim zakresie i ewentualnie kiedy ostatecznie do tego dojdzie. Poniżej deklaracja autora w tym temacie:

"Ce site est maintenant terminé en ce qui concerne les transferts de photos.
La suite va être axée sur la documentation numismatique ... et le fignolage de la mise en forme."



Ponieważ jednak kilka monet mnie zainteresowało, bardziej mnie zraził niewygodny sposób ich prezentowania. Nie można na przykład prosto kopiować zdjęć.

Fakt, szkoda że nie można prosto kopiować zdjęć. Być może wynika to z ograniczeń technicznych strony. Wiem, że Philippe korzystał z dostępnego na rynku, darmowego "gotowca", nie projektował zaś ani nie zlecał projektowania tej strony pod jego indywidualne potrzeby. Ponadto, na wstępie wyjaśnia, że to jego pierwsza próba stworzenia strony internetowej i w związku z powyższym prosi czytelników o wyrozumiałość:

"Amis visiteurs, soyez indulgents pour cette modeste approche de construction d'un website. Je découvre la chose avec enthousiasme mais je sais combien ce  site est encore imparfait".

Bądźmy zatem wyrozumiali i cieszmy się, że mamy dostęp do 3,7 tys. zdjęć monet antycznych zamiast krytykować i zwracać jedynie uwagę na mankamenty strony. Wszystkim życzę, aby mogli kiedyś pochwalić się taką kolekcją i ją opublikować, nawet w takiej formie i z takimi ograniczeniami!
 
« Ostatnia zmiana: 01 Lutego 2018, 11:24:31 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lutego 2018, 11:29:38 »
Super strona,wszystko bardzo obrazowo pokazane i poukładane.Bardzo przejrzysta i czytelna strona. Warto ją mieć na uwadze:)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lutego 2018, 11:44:09 »
cieszmy się, że mamy dostęp do 3,7 tys. zdjęć monet antycznych zamiast krytykować i zwracać jedynie uwagę na mankamenty strony.
Ponieważ argumentacja z Pana strony powoli zmierza w kierunku osławionego trzydziestego ósmego punktu Erystyki Schopenhauera, pozwolę sobie tylko zaznaczyć, że na chwilę obecną mimo wszystko strona nadal mnie nie zachwyca. Autor być może wielkim numizmatykiem jest, natomiast w epoce znacznie potężniejszych baz zdjęć monet antycznych dostępnych online w obecnej, bezopisowej formie jest (mówię o emisjach wcześniejszych niż właściwe jądro kolekcji) dla mnie ciekawostką jedną z wielu, mającą dopiero potencjał na solidny materiał edukacyjny.

Mam nadzieję, że w przyszłości strona osiągnie standard uzyskany chociażby na stronie http://trajancoins.info, będącej także opisem prywatnego zbioru.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lutego 2018, 15:25:50 »
A tu dwie monety ze zbioru Gysena będące odmianami, których nie miałem dotąd na swojej stronie:

Cieszę się, że pośrednio pomogłem, aby te dwie ciekawe monety ostatecznie trafiły na Pana wspaniałą stronę! Dla tych monet to niewątpliwy "renesans":)

Nb. trzecia monetka od góry, też oznaczona jako inédit, została błędnie opisana; to nie Londyn ale Lyon, odnotowany i dość popularny)

Zachęcam Pana do zwrócenia autorowi bezpośrednio uwagi na ten błąd (jak i na wszystkie inne, które Pan znajdzie). Autor sam zresztą deklaruje, że wszelkie uwagi i sugestie będą mile widziane: 

"Vos suggestions sont évidemment les bienvenues ; n'hésitez donc pas à me contacter : philippe.gysen@skynet.be"

Ja też dostrzegłem kilka błędów lub nieścisłości w przypadku monet Probusa, na co zwróciłem autorowi uwagę, za co był mi on wdzięczny i niezwłocznie te błędy poprawił.


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Lutego 2018, 09:05:37 »
(...) na stronie British Museum (...) sporo monet da się tam wyszukać WYŁĄCZNIE przez numer inwentarzowy.
Zgłaszał im Pan to? Jakoś mimo wszystko mam dużą wiarę w tę instytucję i może coś poprawią, jak im zwrócić uwagę.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:27:31 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lutego 2018, 16:56:11 »
Cytuj
mimo wszystko strona nadal mnie nie zachwyca. Autor być może wielkim numizmatykiem jest, natomiast w epoce znacznie potężniejszych baz zdjęć monet antycznych dostępnych online w obecnej, bezopisowej formie jest (mówię o emisjach wcześniejszych niż właściwe jądro kolekcji) dla mnie ciekawostką jedną z wielu, mającą dopiero potencjał na solidny materiał edukacyjny.

Pawle, prawdę mówiąc, dziwię się Twoim utyskiwaniom pod adresem strony Gysena. Jak sam autor wyraźnie zaznaczył na swojej stronie i podkreślił to tutaj Barnaba, jest to dziecko w trakcie wzrostu i dopiero trzeba uszyć dla niego wdzianko. Etap pierwszy - wstawienie zdjęć, a kolejnym posunięciem będą opisy.

W mojej ocenie, zapowiada się bardzo fajna baza zdjęciowa i już sam fakt podziału chronologicznego wg serii emisyjnych czyni ją bardzo atrakcyjną i liczę na rozszerzenie tego wątku opisowego, z podaniem lat poszczególnych emisji.

Rozumiem, że możesz odczuwać niedosyt z powodu skromnych ilości monet z I i II, ale nie jest to powodem aby autor (właściciel) chował je przed światem do szuflady. Są tłem dla zasadniczego zbioru monet Probusa i nie widzę powodu, aby właściciel miał się wstydzić skromnych przykładów innych panowań. Ja osobiście ślinię się niesamowicie na widok kilku rzadkich monet tetrarchów i mam nadzieję, że będzie mi kiedyś dane wejść w ich posiadanie.

Z utęsknieniem czekam na rozwój tej strony, ale zdaję sobie doskonale sprawę, że przy takiej ilości monet i słabym (jak sam autor przyznaje) obyciu informatycznym, może to trochę potrwać.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lutego 2018, 20:15:49 »
Autor chyba intensywnie pracuje nad rozwojem strony bo często jest strona niedostępna. Najłatwiej chyba wejść po 22 ;),za dnia udaje mi się sporadycznie

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Maja 2019, 17:40:27 »


Drodzy,

Philippe Gysen zmarł 4 maja br. w wieku 68 lat, o czym dowiedziałem się dopiero dzisiaj:

https://necro.funeralys.be/P1240.aspx?IdPer=559250&IdEsp=1049746

Odszedł naprawdę wielki człowiek, numizmatyk i kolekcjoner, mój mistrz i mentor.

To naprawdę wielka strata dla numizmatyki rzymskiej końca III wieku, a zwłaszcza dla wszystkich miłośników Probusa!

Jaka szkoda, że Gysen nie dożył aukcji pozostałej części jego wspaniałej kolekcji, która była planowana na jesień tego roku. 

W tej sytuacji obawiam się, że strona internetowa poświęcona kolekcji Gysena nie dość że nie będzie dalej rozbudowywana, na co wszyscy po cichu liczyliśmy, ale nie zdziwiłbym się, gdyby kiedyś po prostu zniknęła wobec nieprzedłużenia przez spadkobiorców opłaty za domenę itd. Proponuję zatem wszystkim zainteresowanym zarchiwizować sobie stronę dopóki jest taka możliwość.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Maja 2019, 18:27:32 »
VN - MR

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Nowa strona internetowa z kolekcją monet antycznych Ph. Gysena
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Stycznia 2020, 16:32:20 »
W tej sytuacji obawiam się, że strona internetowa poświęcona kolekcji Gysena nie dość że nie będzie dalej rozbudowywana, na co wszyscy po cichu liczyliśmy, ale nie zdziwiłbym się, gdyby kiedyś po prostu zniknęła wobec nieprzedłużenia przez spadkobiorców opłaty za domenę itd. Proponuję zatem wszystkim zainteresowanym zarchiwizować sobie stronę dopóki jest taka możliwość.

Niestety stało się dokładnie to, czego się obawiałem, i strona poświęcona kolekcji Gysena zniknęła (nie jest już dostępna). Swego czasu zapisałem sobie większość zdjęć monet Probusa, ale bez opisów i bez zdjęć monet pozostałych cesarzy.

Mam zatem uprzejmą prośbę do bardziej zorientowanych informatycznie Kolegów o namiary do specjalizowanych stron archwizujących strony internetowe na daną datę z przeszłości. Mam bowiem nadzieję, że w ten sposób będę mógł dotrzeć do archiwalnej wersji, zapisanej gdzieś strony Gysena (probus1.com).

 

R E K L A M A
aukcja monet