Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:26:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rozważania przy porannej kawie...  (Przeczytany 8319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Rozważania przy porannej kawie...
« dnia: 20 Czerwca 2008, 11:09:28 »
Rzadko się udzielam, zdecydowanie rzadziej niż kiedyś. Spowodowane jest to nie tyle znudzeniem numizmatyką i monetkami, ale dodatkowymi obowiązkami, które mnie obarczyły :( Niestety do końca roku raczej będzie mnie mniej niż więcej na forum.

Dziś jednak pozwoliłem sobie nie pójść do pracy, spokojnie piję kawę i przegląda zaniedbane strony - nasze forum, e-numizmatyka, allegro, ebay itd...
Cieszę się, że nasze forum się rozwija, miałem pewne obawy czy przeprowadzka wpłynie korzystnie na ilość uczestników i postów, ale widzę, że jest coraz lepiej. Kolega Robert (bobi68) pokazuje nam w dziale Polska Królewska kilka naprawdę ładnych monet... Jest co podziwiać i zazdrościć.
Kwitną zagadki, w których zdecydowany prym wiedzie kolega Wrocek, poza tym wrzuca nowe opracowania sporządzone przez Dariusza Ejzenharta. Wielkie dzięki mu za to.
Nie wchodzę na starożytność, to nie moja działka (jak na razie) i czas mi nie pozwala na pełne czytanie wszystkich wątków...

Ale nie o podsumowanie tego forum chodzi...
Niedawno upłynął rok, od kiedy zająłem się monetkami, a dokładnie rok od dziś kupiłem pierwszą monetę nieXX-wieczną.
Półtorak 1621 zajmuje szczególne miejsce w mojej skromniutkiej kolekcji...
Kolekcja jest skromniutka, bo i kwestie finansowe nie pozwalają rozwinąć skrzydeł ;)
Poza tym skupiłem się na literaturze numizmatycznej. Z rzeczy tanich, powszechnie dostępnych wydaje mi się, że mam sporo. Teraz uzupełniam kolejne roczniki Biuletynów (został mi okres najgorszy i najdroższy roczniki - 1965-1974). Ostatnio na allegro Damian Marciniak wystawił pełny komplet roczników 1965-1983 - poszedł za 600 zł niestety nie byłem w stanie licytować, poza tym interesowała mnie tylko połowa tego kompletu...

Poza literaturą zbieram monety dla Prus Południowych, właściwie to chyba powoli kończę, gdyż łatwo dostępne zebrałem (typy podstawowe), zaś odmiany z błędem rzadko pojawiają się na rynku. Staję teraz przed dylematem, co dalej począć, na czym się skoncentrować... oto ostatnio wpadła mi w ręce w Bibliotece Narodowej książka M. Gumowskiego - Mennica Wileńska - i chyba w tym zakresie będę kierował swoje dalsze zainteresowania.
Temat oczywiście zbyt obszerny, dlatego należy go zawęzić do poszczególnych królów. Zacznę od Aleksandra Jagiellończyka, którego półgrosze wileńskie nie są drogie, a ich zebranie zajmie mi kilka miesięcy (oby).

Wobec powyższego zainicjowałem nowy kierunek pierwszym półgroszem:


Ot takie myśli mam przy porannej kawie... :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Czerwca 2008, 11:20:26 »
Sporo półgroszy litewskich zauważyłem ostatnio na amerykańskim ebayu. Może to ułatwi kompletowanie zbioru?
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Czerwca 2008, 12:28:49 »
Bardzo dziękuję za rady - odnośnie słów Pana Lecha - ostatnio pojawił mi się mały "zajobek" na punkcie osoby Witolda Kiejstutowicza - niestety ceny jego monet nie są dla mnie osiągalne (mam nadzieję, że tylko na razie).
A generalnie, to relacje polsko - litewskie przed unią lubelską są moim konikiem historycznym.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Czerwca 2008, 14:42:41 »
Na wstępie bardzo gorąco pozdrawiam !
Nic dodać, nic ująć - do tego co pisze Pan Lech Stępniewski. Muszę przyznać, że moja pasja do historii Polski oraz w szczególności do historii polskiej monety polega nie na kolekcjonerstwie, ale właśnie na zgłębianiu literatury na ten temat. Mogę całymi godzinami siedzieć w czytelni Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i osobiście obcować z żywą historią - tu nie tylko treść danej pozycji, którą przeglądam jest dla mnie pasjonująca, ale także fakt, iż mam np. w ręce oryginalne dzieło hrabiego Stanisława Walewskiego, a na dodatek z ekslibrisem Józefa Szwagrzyka !!!
Z pewnością swój urok ma także posiadanie numizmatów z minionych epok, ale jak się nie ma co się lubi, to mozna znaleźć coś innego, co daje nie mniejszą satysfakcję.
Za dwa tygodnie zaczynam urlop. Ponieważ nigdzie w tym roku nie będę wyjeżdżał, przez chwilę zastanawiałem się, czy nie wydać kilku złotych na jakąś monetę, ale szybko wpadł mi do głowy inny pomysł, jak wykorzystać te pieniądze. Postanowiłem wybrać się na dwa dni do Warszawy, żeby przede wszystkim zwiedzić Gabinet Numizmatyczny w Zamku Królewskim oraz tylko obejrzeć dawne i rzadkie monety w firmach numizmatycznych (np. w WCN). Być może też uda mi się też kupić coś nowego z literatury ...

Jeszcze raz pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033

« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2008, 15:05:06 wysłana przez Wrocek »
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwca 2008, 17:41:03 »
XV wiek w numizmatyce, jest bardzo ciekawy.
Myślę że czytałeś klasyczne już dzieło numizmatyczne, Moneta w kulturze wieków średnich, Ryszarda Kiersnowskiego, tu przypomniał mi się fragment na temat genezy podwójnego krzyża; Prawdopodobnie z Węgier podwójny krzyż został przejęty przez Jagiellonów jako ich godło dynastyczne[..] centralny emblemat na niektórych denarach, ternarach i szelągach, a później też na tarczy rycerza wyobrażonego w godle Pogoń. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogo%C5%84_(herb)
Jest to ciekawy temat do rozwijania :)

Ostatnio nawet nie mam czasu na zaglądanie do swojej kolekcji. Jakoś Saturn mi nie sprzyja w ostatnich dniach ;)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwca 2008, 17:55:34 »
Oczywiście Pogoń często wystepowała (i to nie tylko na monetach) obok stosowanego także przez Jagiellonów herbu Słupy Giedymina: http://akromer.republika.pl/poczet_litwa.html

Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

kujol

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lipca 2008, 10:04:58 »
Co do porannej kawy właśnie dopijam. Mój zajobek od jakiegos czasu to destrukty PRL nie wiem dlaczego chyba ze wzglęgu na róznorodność.
Taka refleksja do kawy :)
Serdelecznie Pozdrawiam :)

TPZN 026

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Rozważania przy porannej kawie...
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lipca 2008, 10:09:28 »
Fajna sprawa, dobrze jak ma się dojście do miejsca, gdzie jest dużo monet - znajomy kioskarz, brat proboszczem, kumpel obsługujący automaty do kawy lub tym podobne - można wtedy szukać szukać szukać i czasami się znajduje.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet