Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Luty 2018, 06:05:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Numizmatyk wolnomularz zamordowany  (Przeczytany 897 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Obolvs
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 079

Zobacz profil WWW
« : 08 Luty 2018, 22:25:47 »

Nie będę się specjalnie rozpisywał, wszystko krótko i zwięźle opisałem chwilę wcześniej.

https://www.facebook.com/Zapiski.ze.Starej.Lesniczowki/posts/413145032475977

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 08 Luty 2018, 22:44:52 »

Ale profani też mogą się przydać, czy chodzi o to, żeby wolnomularze z tego forum się ujawnili?

Do mnie, Dzieci Wdowy!

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Obolvs
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 08 Luty 2018, 23:37:34 »

Niech Pan już nie czyta tych książek.

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 08 Luty 2018, 23:44:14 »

Niech Pan już nie czyta tych książek.

Dobrze. Na dziś już koniec z czytaniem. A może mi Pan zdradzić, skąd ten "wolnomularz"?

Rzadko się zdarza czytać o życiowych perypetiach numizmatyków (okradzionych, uhonorowanych, zmarłych...) z takimi dopiskami. Np. "okradziony numizmatyk katolik" albo "zmarł numizmatyk komunista".

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Obolvs
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 08 Luty 2018, 23:49:05 »

A może mi Pan zdradzić, skąd ten "wolnomularz"?

Z Ameryki.

cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #5 : 09 Luty 2018, 02:51:40 »

Chodzi o to, ze zlodziej zdjal mu z palca sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
PREM
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
Średniowiecze bardzo szeroko pojęte, mennictwo Wazów

« Odpowiedz #6 : 09 Luty 2018, 07:28:27 »

sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz Język
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #7 : 09 Luty 2018, 08:18:27 »

Wolnomularz? - pewnie tak. Ale numizmatyk? Przykład pokazuje, jak bardzo można rozszerzyć to pojęcie.
Przejrzałem sobie te listy zagrabionego mienia. Spodziewałem się różnych "amerykańskich ciekawostek", jakichś wczesnych centów, dolarówek z początku XIX w. itp., ale nie. Starszy pan miał spory zbiorek, jednak przede wszystkim okazów, które na tym forum określilibyśmy jako "złom numizmatyczny": większość z tego to srebrny i złoty amerykański "bullion" z 2. poł. XX i pocz. obecnego wieku ("Eagles").
Z drugiej strony pewna refleksja: większość tego była w slabach. Jeśli złoczyńca / -czyńcy będą na tyle głupi, aby swój łup  w tych slabach sprzedawać, to szanse ich wykrycia znacznie wzrosną! Jestem wrogiem "trumienek", ale w tym przypadku mogą się do czegoś przydać.

Dorzucam też linka do Numismatic Crime Information Center
https://www.facebook.com/pg/NumismaticCrimeInfo/posts/
Taka organizacja musi być miła każdemu, komu kiedykolwiek ukradziono monety.

ZM
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 09 Luty 2018, 15:05:26 »

Dalej nie rozumiem sensu tej informacji i co ma do rzeczy ten "wolnomularz".

Jest wybitnie niewyraźne zdjęcie jakiegoś sygnetu, podobno wolnomularskiego, ale ja nawet nie widzę, co tam na nim wyobrażono. Cyrkiel? Nie wydaje się, by był to wyrób unikalny, mogący pomóc w namierzeniu mordercy. Tak samo - jak już zauważył Pan Zenon - nie nadają się do tego monety, w istocie inwestycyjne, których nie sposób odróżnić od tysięcy podobnych.

Chyba że morderca okaże się idiotą i osobiście wystawi na eBayu numerowane pudełka, a komuś będzie się chciało te numerki porównywać, będzie miał szczęście i trafi.

Morderstwo - przykra sprawa, ale od strony numizmatycznej ani to ciekawostka (bo nie skradziono nic specjalnego), ani szansa na namierzenie tą drogą mordercy. Szczególnie w Polsce, poprzez forum, na którym nie ma chyba nikogo, kto zbierałby taki właśnie inwestycyjny złom i jeszcze miał manię rejestrowania numerów na pudełkach.

Teraz doczytałem, że ciekawy jest ten Ephraim Brasher Half Doubloon, ale to, co miał pan-podobno-mason, to, zdaje się, tylko współczesna kopia. Nb. widzę tam ten sam numer, co w podanym rejestrze.

https://www.govmint.com/1787-ephraim-brasher-half-doubloon-gem-bu

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 09 Luty 2018, 15:07:32 »

Numismatic Crime Information Center

Nie przeglądałem tej strony wnikliwie, ale czy gdzieś chwalą się sprawami, które zakończyły się choćby częściowym sukcesem dzięki ich informacjom?

zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #10 : 09 Luty 2018, 15:31:02 »

Tak. Chwalą się.
Co do tego półdublon to tak, to musi być kopia. Inaczej ta jedna moneta byłaby warta wielokrotnie więcej niż cała reszta...

ZM
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #11 : 09 Luty 2018, 15:31:36 »

sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz Język
Zastanowił się Pan, że tak powiem?

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
dusiolek
Użytkownik
**
United States United States

Zainteresowania:
monety Polskie

« Odpowiedz #12 : 09 Luty 2018, 15:39:12 »

Numismatic Crime Information Center

Nie przeglądałem tej strony wnikliwie, ale czy gdzieś chwalą się sprawami, które zakończyły się choćby częściowym sukcesem dzięki ich informacjom?
Dostaje czasopismo z TNA (Texas Numismatic Association) - pod koniec zawsze publikuja "kradzieze/napady/proby oszustw dealerow" oraz "sukcessy" (czyli zlapanie przestepncy itd). Na szczescie wielu przestepcow nie zalicza sie do madrych, i czesto probuja sprzedac "lupy" jak najszybciej i dalej w slabie.
Z drugiej strony jakby byli [przestepcy] troche bardziej inteligetni to moze wlasciciel dalej by zyl.

Czy jest cos takiego na sieci - nie mam pojecia

Tomek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 09 Luty 2018, 15:55:25 »

czesto probuja sprzedac "lupy" jak najszybciej i dalej w slabie.

To chyba powinna być gdzieś baza tych numerów pudełek z przestępstw. Bo w dzisiejszych czasach każdorazowe przeglądanie takich spisów (nawet w PDF) jest też trochę bez sensu.

dusiolek
Użytkownik
**
United States United States

Zainteresowania:
monety Polskie

« Odpowiedz #14 : 09 Luty 2018, 16:12:35 »

czesto probuja sprzedac "lupy" jak najszybciej i dalej w slabie.

To chyba powinna być gdzieś baza tych numerów pudełek z przestępstw. Bo w dzisiejszych czasach każdorazowe przeglądanie takich spisów (nawet w PDF) jest też trochę bez sensu.
Mozliwe, choc nie slyszalem (i jakos watpie by istniala) - mysle, ze glownie polega to na tym, ze wiadomosc jest rozpowszechniona przez fora i znajomych numizmatykow aby uwazac na ludzi, ktorzy nagle chca sprzedac duza ilosc monet. Wtedy robi sie to podejrzane i mozna sprawdzic czy aby nie kradzione.

Tomek

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM