Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:17:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Numizmatyk wolnomularz zamordowany  (Przeczytany 14171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« dnia: 08 Lutego 2018, 22:25:47 »
Nie będę się specjalnie rozpisywał, wszystko krótko i zwięźle opisałem chwilę wcześniej.

https://www.facebook.com/Zapiski.ze.Starej.Lesniczowki/posts/413145032475977

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lutego 2018, 23:37:34 »
Niech Pan już nie czyta tych książek.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lutego 2018, 23:49:05 »
A może mi Pan zdradzić, skąd ten "wolnomularz"?

Z Ameryki.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lutego 2018, 02:51:40 »
Chodzi o to, ze zlodziej zdjal mu z palca sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lutego 2018, 07:28:27 »
sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz :P

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lutego 2018, 08:18:27 »
Wolnomularz? - pewnie tak. Ale numizmatyk? Przykład pokazuje, jak bardzo można rozszerzyć to pojęcie.
Przejrzałem sobie te listy zagrabionego mienia. Spodziewałem się różnych "amerykańskich ciekawostek", jakichś wczesnych centów, dolarówek z początku XIX w. itp., ale nie. Starszy pan miał spory zbiorek, jednak przede wszystkim okazów, które na tym forum określilibyśmy jako "złom numizmatyczny": większość z tego to srebrny i złoty amerykański "bullion" z 2. poł. XX i pocz. obecnego wieku ("Eagles").
Z drugiej strony pewna refleksja: większość tego była w slabach. Jeśli złoczyńca / -czyńcy będą na tyle głupi, aby swój łup  w tych slabach sprzedawać, to szanse ich wykrycia znacznie wzrosną! Jestem wrogiem "trumienek", ale w tym przypadku mogą się do czegoś przydać.

Dorzucam też linka do Numismatic Crime Information Center
https://www.facebook.com/pg/NumismaticCrimeInfo/posts/
Taka organizacja musi być miła każdemu, komu kiedykolwiek ukradziono monety.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lutego 2018, 15:31:02 »
Tak. Chwalą się.
Co do tego półdublon to tak, to musi być kopia. Inaczej ta jedna moneta byłaby warta wielokrotnie więcej niż cała reszta...

ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lutego 2018, 15:31:36 »
sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz :P
Zastanowił się Pan, że tak powiem?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lutego 2018, 15:39:12 »
Numismatic Crime Information Center
Taka organizacja musi być miła każdemu, komu kiedykolwiek ukradziono monety.

Nie przeglądałem tej strony wnikliwie, ale czy gdzieś chwalą się sprawami, które zakończyły się choćby częściowym sukcesem dzięki ich informacjom?
Dostaje czasopismo z TNA (Texas Numismatic Association) - pod koniec zawsze publikuja "kradzieze/napady/proby oszustw dealerow" oraz "sukcessy" (czyli zlapanie przestepncy itd). Na szczescie wielu przestepcow nie zalicza sie do madrych, i czesto probuja sprzedac "lupy" jak najszybciej i dalej w slabie.
Z drugiej strony jakby byli [przestepcy] troche bardziej inteligetni to moze wlasciciel dalej by zyl.

Czy jest cos takiego na sieci - nie mam pojecia

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lutego 2018, 16:12:35 »
czesto probuja sprzedac "lupy" jak najszybciej i dalej w slabie.

To chyba powinna być gdzieś baza tych numerów pudełek z przestępstw. Bo w dzisiejszych czasach każdorazowe przeglądanie takich spisów (nawet w PDF) jest też trochę bez sensu.
Mozliwe, choc nie slyszalem (i jakos watpie by istniala) - mysle, ze glownie polega to na tym, ze wiadomosc jest rozpowszechniona przez fora i znajomych numizmatykow aby uwazac na ludzi, ktorzy nagle chca sprzedac duza ilosc monet. Wtedy robi sie to podejrzane i mozna sprawdzic czy aby nie kradzione.

Tomek

Pozdrowienia, Tomasz

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Lutego 2018, 16:13:22 »
Czerwony kapelusz to znak-sygnał. Nie wolno nosić czerwonych kapeluszy bo cień podejrzenia zawsze pada na nosiciela kapelusza w takiej barwie, o czym przekonała się kiedyś biedna i Bogu ducha winna staruszka.

Te spisy są niepełne z tego co się orientuję i stale uaktualniane, a nieboszczyk już nie powie co miał dokładnie w kolekcji i co mu zagrabiono. Jeśli jednak już ugryźliśmy numizmatykę amerykańską to w "czerwonej książeczce" specjalnie dużych ilości rzadkich monet nie sposób znaleźć.
Zdziwiłby się Pan, Panie Zenonie, ale za wielką wodą nie muszą się numizmatycy specjalnie wysilać. Nie dalej jak dziesięć lat temu do płatków śniadaniowych, której marki nie wymienię, losowo producent wrzucał dwa rodzaje monet obiegowych w blistrach. Jeden z nich okazał się próbą technologiczną US Mint...
Nie zaryzykowałbym więc porównania europejskiej numizmatyki z amerykańską. Zupełnie inna specyfika.

Na koniec taka uwaga do Miłościwego Pana L.S. Człowiek jest na boskim sądzie, a Pan się tu wydzicza od wczoraj na forum i usilnie szuka czarnego kota tam, gdzie go nie ma. Darowałby Pan sobie.

PREM

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
    • https://orderyprzemekzieba.blogspot.com/
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lutego 2018, 17:12:47 »
sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz :P
Zastanowił się Pan, że tak powiem?
;D ;D

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Lutego 2018, 17:21:10 »
sygnet wolnomularski i ma on byc glownym znakiem rozpoznawalnym.
Ja wychowany na PRL owskiej klasyce uważam, że głównym znakiem rozpoznawalnym może okazać się jednak czerwony kapelusz :P
Zastanowił się Pan, że tak powiem?
;D ;D
Ukryj go, nikomu nie mów! Nie dowie się nikt! Zakop! Nie dowie się nikt!

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lutego 2018, 17:25:11 »
Jest (...) zdjęcie jakiegoś sygnetu, podobno wolnomularskiego, ale ja nawet nie widzę, co tam na nim wyobrażono. Cyrkiel? Nie wydaje się, by był to wyrób unikalny
Taki, Panie, wolnomularski pierścień, to sobie można kupić w każdym sklepie z wolnomularskimi pierścieniami.

Np. tu: https://www.masonicsupplyshop.com/masonic-rings/

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Numizmatyk wolnomularz zamordowany
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lutego 2018, 17:36:13 »
Jeśli jednak już ugryźliśmy numizmatykę amerykańską to w "czerwonej książeczce" specjalnie dużych ilości rzadkich monet nie sposób znaleźć.
(...)
Nie zaryzykowałbym więc porównania europejskiej numizmatyki z amerykańską. Zupełnie inna specyfika.
Czy ja wiem... Ja bym może zaryzykował.
To w sumie dość logiczne: krótki okres czasu (dobrze udokumentowany) i duża ilość obiegowej "masówki" - co z kolei wymusza koncentrację na stanach zachowania (konsekwencją czego są "trumienki"...) i rozdrobnienie na szczegóły wariantów emisji poszczególnych roczników.  ;)
Proszę np. spróbować upolować tanio "dużego centa" w znakomitym stanie zachowania. To niemal niemożliwe. W każdym razie mi się jeszcze ta sztuka nie udała! Ten aspekt jest naprawdę bardzo specyficzny, ale to już nie specyfika materii numizmatycznej, ale raczej amerykańskiego rynku...

Pozdrawiam
Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2018, 17:47:16 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet