Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:46:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kaligula denar  (Przeczytany 8767 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Kaligula denar
« dnia: 10 Lutego 2018, 12:04:18 »
Ponieważ monetka w oryginale dość pożądana, więc na wszelki wypadek, jakby kogoś emocje miały ponieść :-)

allegro.pl/kaligula-i-agrypina-37-r-denar-nienotowany-piekny-i7172174719.html

Awersik stąd:
http://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=40&pos=375

Rewersik stąd:
http://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=40&pos=349

Prokopov do tej pory nie zanotował użycia obu tych stempli do jednego wyrobu.

Niestety większe obrazki na których było widać wszystko dużo lepiej mi ze względu na wielkość nie weszły, może czas pomyśleć o zwiększeniu limitu załączników?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lutego 2018, 12:39:09 »
Brzydki ten fals  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lutego 2018, 13:00:06 »
"ORYGINAŁ 100% - moneta znaleziona na terenie Serbii"

To zamiast uwiarygodnić powoduje wręcz  zapalenie się lampki alarmowej.
Za dużo ostatnio widziałem falsów z tego kraju.
Oto przykład.Tym razem V wiek Libiusz Sewer
http://www.ebay.pl/itm/263465428191
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2018, 13:09:14 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lutego 2018, 13:41:13 »
Nie psioczmy tak na Serbię (albo Bułgarię, bo sytuacja podobna)!
Często jest tak, że spomiędzy wielu falsów i zwykłego badziewia można wydłubać coś naprawdę ciekawego...
Przykład poniżej.

Zenon M.

PS. ... i ładnego.
PS2. Ja oferty z Serbii zazwyczaj przeglądam bardzo dokładnie - oczywiście regularnie zerkając do Prokopova.  ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2018, 13:43:24 wysłana przez zenonmoj »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lutego 2018, 13:51:01 »
Co do sprzedających z Serbii to już inna sprawa.
Mam przykre doświadczenie. Trafiłem na wyjątkowo bezczelnego i nieuczciwego sprzedawcę.
Przedstawiciele tego kraju lub jakakolwiek wzmianka o nim będzie  mnie wręcz zniechęcać od zakupu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lutego 2018, 14:03:44 »
Rozumiem, ale to w każdym kraju może się przydarzyć. Ja akurat najpaskudniejsze doświadczenia mam ze sprzedawcami polskimi (i z dwoma z UK)... Najbezczelniejszego sprzedawcę falsów spotkałem z kolei na niemieckim ebay-u.
ZM
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2018, 14:05:24 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lutego 2018, 20:10:37 »
"ORYGINAŁ 100% - moneta znaleziona na terenie Serbii"
Ale benzynka już krajowa. Na chwilę obecną zatrzymało się na czterech stówkach, ale obawiam się, że to cisza przed burzą :-(

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lutego 2018, 21:06:37 »
No cóż ...Mało opatrzonych ,nieczytających FAC i TPZN jeleni przy forsie pewnie nie zabraknie... ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lutego 2018, 11:05:41 »
Salvete,

długo nie odwiedzałem zacnego Forum TPZN, toteż dopiero teraz włączam się do dyskusji na temat "denara" Kaliguli. Oczywiście i mnie rzucił się w oczy znany stempel fałszywych awersów, a i modelunek rewersu, choć mniej znany, nie budzi zaufania. Napisałem zatem do Pa..., na jakich przesłankach opiera swoje gwarancje, że to w 100% oryginał. Może zna kontekst archeologiczny owego "znaleziska na terenie Serbii". Podałem również link do http://numismatics.org/ocre/, by wskazać na różnice stylistyczne typów RIC 2 (awers z Kaligują z legendą zakończoną na COS) i RIC 8 (rew. z Agryppiną) znanych ze zbiorów muzealnych i monety oferowanej na Allegro, a także link do FAC, gdzie w Fake Coins Reports publikowane są egz. z awersem i (osobno) rewersem z tego samego (wg mnie i, jak się okazuje nie tylko, współczesnego) stempla. A oto, jaką otrzymałem odpowiedź:

Cytuj
Szanowny Panie,
 
pierwszy link, który Pan mi przesłał niestety wymaga logowania, co wyklucza możliwość zapoznania się ze wspomnianym stemplem fałszerskim. Nie moge więc zweryfikować prawdziwości Pana sugestii.
Drugi link ma się zaś do sprawy jak pięść do nosa, bo to inne typy monet. Proszę się zapoznać ze zdjęciami monety z aukcji CNG, które zmieściłam. Liternictwo i detale włosów Agrypiny, a także wiele innych szczegółów wskazuje, że do wybicia obydwu rewersów użyto tego samego stempla. Monet z legendą zakończona na COS, bez cyfry IIII - ja nie znam. Jesli Pan zna, będę wdzięczna za zdjęcia.
 
Pozdrawiam,
AD

Szkoda, bo pani, która nie może / nie chce się zalogować na FAC, wystawia w większości jednak monety oryginalne, choć wśród nich regularnie wtyka jakieś falsy, choćby tego Wespazjana:

http://allegro.pl/wespazjan-ad-74-denar-ric-43-ladny-i7151904510.html#thumb/1

Pozdrawiam cordialiter

B. A.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2018, 11:08:20 wysłana przez Hermogenes »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lutego 2018, 16:36:34 »
Szanowny Panie Lechu,

oto druga odpowiedź pani podpisującej się inicjałami A.D.:

Cytuj
Szanowny Panie,
 
to co Pan pisze jest bardzo interesujące. Pańska skłonność do kwestionowania oryginalności mojej monety opiera się jednak na trzech błędnych przesłankach. Po pierwsze uznaje Pan za dogmat nieomylność I. Prokopova, chociaż istota ludzka omylną jest - co wpisane jest w specyfikę gatunku. Nie wiem, skąd Pan wie co i gdzie widział I. Prokopov, ale stwierdzenie "osoba, która widziała setki" postrzegam jako figurę retoryczną, której celem jest wzmocnienie wyrazu wypowiedzi. Po drugie myli się Pan twierdząc, że egzemplarz z CNG "jest bliski, choć nie identyczny" - rewers jest identyczny, to dokładnie ten sam rysunek. Po trzecie zaś wypowiada się Pan na temat monety, której nie oglądał Pan na żywo.
Jak się Pan zapewne domyśla, nie byłam świadkiem znalezienia monety. Nie można więc wykluczyć, że w rzeczywistości nie została ona znaleziona w Serbii - jak mnie zapewniono. Przesłankami, na podstawie których określiłam ją jako oryginał jest analogia z CNG oraz sam wygląd monety. Najsłabszą stroną falsyfikatów denarów rzymskich są krawędzie krążka, których odtworzenie sprawia współczesnym producentom spore trudności. Krawędzie mojego denara wyglądają bardzo dobrze. Do tego dodać należy niedoskonałości powierzchni - drobne uszkodzenia na portrecie cesarza, czy ślady korozji przed ustami Agrypiny widoczne na zdjęciu w postaci płytkiego wgłębienia. Żeby osiągnąć ten efekt trzeba by wiele zachodu. Czy opłaca się dla monety wartej w najlepszym przypadku 300 USD?
 
Pozdrawiam,
AD

Wybaczą Panowie, ale chyba wypada mi już zaprzestać tę dyskusję i oczekiwać tylko wyniku aukcji ("w najlepszym przypadku 300 USD"? ;) ).

Pozdrawiam cordialiter,

B.A.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2018, 17:52:16 wysłana przez Hermogenes »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lutego 2018, 17:34:03 »
w najlepszym przypadku 300 USD
No cóż, ten egzemplarz ludzki jest jako jedyny nieomylny. Pozostaje mieć nadzieję, że złapany jeleń nie będzie sugerował się ceną prawdziwych denarków Kaliguli i zmieści się w widełkach określonych przez panią AD.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Lutego 2018, 18:17:21 »
Aha, tak dla dopełnienia obrazu - pani AD coś tam jednak niewinności trzeba oddać. Nie przyglądałem się specjalnie wcześniej temu przykładowi z CNG, a to jest przecież ta produkcja:

http://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=40&pos=329

CNG wycofało go z aukcji, wyjściowa była faktycznie 300$ (kto ciekawy, niech szuka w ich archiwach, aukcja elektroniczna 413, lot 424, jak komuś się nie chce to dość trudny do znalezienia link wygląda tak: https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=353281), pozostaje pytanie o rzetelność CoinArchives - zapewne zrzucają monety zaraz po ukazaniu się aukcji i nie zauważają potem wycofanych lotów. Dziwne. Acsearch jeszcze CNG EA 413 nie zrzuciło (na razie kończą na EA 412), więc ciekawe, czy ujrzymy tam figlarną Agryppinę, czy też nie?
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2018, 18:39:02 wysłana przez DzikiZdeb »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Lutego 2018, 19:08:52 »
Cytuj
Szkoda, bo pani, która nie może / nie chce się zalogować na FAC, wystawia w większości jednak monety oryginalne, choć wśród nich regularnie wtyka jakieś falsy, choćby tego Wespazjana:
Najgorsza ewentualność z możliwych.Uśpić czujność ,zdobyć zaufanie i wepchnąć jakąś lewiznę ...
"Lajf is brutal end full zasadzkas"    ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Lutego 2018, 21:22:11 »
Mam pomysł: tak właściwie, to trzeba by nieprzytomnie wysoko ustawić limit, wylicytować tego paskuda, a potem donieść na panią P. do odpowiednich organów z powodu oszustwo. Ot tak, z czystej miłości bliźniego. A przy okazji dać "dobrej zmianie" możliwość zrobienia miłej pokazówki... Już widzę te "paski śmierci"!
 ;)

ZM

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kaligula denar
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lutego 2018, 08:03:59 »
Napisałem do pani AD i właśnie dostałem informację, że aukcja została już zakończona.
Ma Pan lepszy dar przekonywania :-) Ja napisałem do coinarchives, żeby to jakoś oznaczyli albo zdjęli i dopiero po ich reakcji chciałem napisać do pani z allegro. Na razie odpowiedzi z coinarchives brak.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:33:45 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet