Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
13 Grudzień 2018, 13:40:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Medal Nagalski - identyfikacja  (Przeczytany 680 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
karolio007
Użytkownik
**

« : 22 Luty 2018, 16:30:28 »

Poszukuje informacji na temat tego medalu
Średnica ok.:62 mm., waga ok.: 65 gramów

zdjęcia pochodzą z allegro
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #1 : 22 Luty 2018, 16:37:35 »

Wizerunek niemal z pewnością nawiązuje do strof z "Beniowskiego", wyrytych na grobie matki Piłsudskiego na wileńskiej Rossie, w którym złożono jego serce.

"Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem"

Co do samego twórcy medalu itp. nic Panu nie podpowiem. Ze względu na powyższe analogie być może wybity po śmierci Marszałka.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 22 Luty 2018, 18:04:42 »

Kolejne dzieło firmy Adama Nagalskiego "Pierwsza Krajowa Fabryka Medali i Nagród Sportowych". Podobno istniała w latach 1894-1951 przy Bielańskiej 16 w Warszawie, ale znalazłem też daty 1920-1944, więc może te pierwsze dotyczą lat życia samego właściciela.

Nagalski robił sporo różnych odznak dla wojska. W 1935 roku mieszkał podobno przy ulicy Mokotowskiej 29. Firma wcześniej nazywała się "NAGALSKI I PSYK" i taką puncą sygnowała swoje wyroby. Robiła wszystko: platery, srebro... także np. ozdobne okucia do żydowskich modlitewników. I jednak te wcześniejsze daty są prawdopodobne, bo Antoni Psyk zmarł w 1917 i wtedy Adam Nagalski przejął całą firmę na własność. Ale znalazłem też informację, że firma "NAGALSKI I PSYK" działała w latach 1884-1917.

I jeszcze inna informacja: że w latach 1907-1913 roku firma działała pod szyldem: Riedl A., Nagalski i Psyk, bo do spółki włączyła się wytwórnia Riedla, istniejąca od 1877.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
mike79
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP + medale

« Odpowiedz #3 : 22 Luty 2018, 19:21:06 »

Witam

Kolekcjonuje polskie medale wybite przed 1945 rokiem i obserwowałem tą aukcję. Strzałkowski nie notuje takiego medalu ale to akurat nie wyrok. Mi osobiście nie podoba się w nim kilka rzeczy. Medal jest podwójnie uderzony co na medalach nie zdarza się często,  dziwne nadlewki przy rancie, brak oznaczenia mennicy, dziwna stylistyka napisów i samego rysunku, sama punca A.Nagalski tak mocno walnięta że doprowadziło to do odkształcenia samego medalu i co najdziwniejsze, pod koroną widoczne są ślady usunięcia napisu, podejrzewam że nazwiska prawdziwego twórcy tego dzieła. Ogólnie uważam ze to wyrób prywatny, możliwe że wybity w USA a sama punca Nagalskiego wybita została wtórnie.

Pozdrawiam Michał
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM