Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:42:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy byłbyś zainteresowany przechowywaniem monet w specjalnych kopertkach?

Tak
18 (69.2%)
Nie
5 (19.2%)
Nie mam zdania
3 (11.5%)

Głosów w sumie: 25

Autor Wątek: Kopertki vol. II  (Przeczytany 16015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Kopertki vol. II
« dnia: 19 Listopada 2009, 13:41:50 »
Witam
Mam teraz czas i wracam do
http://www.tpzn.fora.pl/wymiana,7/kopertki,167.html
Znalazłem w końcu firmę w Polsce, która posiada wszystkie potrzebne certyfikaty i referencje i zajmuje się również tego typu wyrobami. Próbujemy ustalić jaki mniej więcej mógłby być popyt na tego typu rzeczy. Co prowadziłoby do ustalenia ceny i wymagań dotyczących samych kopert. Wykonne one są ze specjalnego bawełnianego papieru o wysokiej gramaturze, sklejane klejem, który nie miałby wpływu na numizmaty. Jak dla mnie jest to idealne rozwiązanie, nie lubię trzymać starszych monet (sprzed 1949r.) w holderach bo pozbawia mnie to przyjemności z "macania" ich, przeszkadza też w robieniu dobrych zdjęć. Koperty można dodatkowo opisać, i wiedzieć dokładnie co znajduje się w środku. Miałem problem gdzie przechowywać zbiory, np. małe monety miedziane, palety do tego się zbytnio nie nadają, bo kolekcja zajmowałaby za dużo miejsca. Na kopertki przewiduję opakowania zbiorcze z tworzywa sztucznego, bądź lepiej pudełek również "klasy muzealnej" takich, w których można przechowywać np. starodruki. Czas ich użytkowaia sięga nawet 100lat. Cena kopertki wstępnie wynosiłaby 30-40groszy, przy większych zamówieniach oczywiście mniej. Produkcja w Polsce tak jak już wspominałem zgodnie z zachowaniem bardzo wysokich standardów (firma współpracuje z Archiwami Państwowymi czy Archiwum PAN)
Co Panie i Panowie sądzą na temat takiego przechowywania monet ? Jakie plusy/minusy?
Wygląd kopert: http://img9.imageshack.us/img9/539/koperta1.jpg
Kopertki vol. II

Przykładowy wzór opakowania zbiorczego: http://img9.imageshack.us/img9/8816/pudelko1.jpg
Kopertki vol. II

« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 13:02:30 wysłana przez TomekP »

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Listopada 2009, 19:46:00 »
Kilka pytań:
1. czy kopertki byłyby w różnych rozmiarach?
2. jaka byłaby cena pudełka?
3. jeśli kopertki różnorozmiarowe, to rozumiem, że pudełka też?
4. czy i w jaki sposób kopertki byłyby zabezpieczone (a właściwie monety), aby nie latały w pudełku - w pudełku na holdery każdy ma swoje miejsce i nawet jak się nosi pudełko z holderami wypełnione monetami nie ruszają się?

Generalnie pomysł mi się podoba, a nawet bardzo, ale kilka wątpliwości mam.

Plus holderka jest fakt, że monetkę zawsze widać (nie muszę jej wyciągać), minus - nie można macać, a zdjęcia wychodzą słabe.
Jeszcze jedna uwaga holder zabezpiecza przed wilgocią, kopertka nie.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Listopada 2009, 19:52:17 »
Dołączam się do pytań Kolegi i mam jeszcze jedno. jaki byłby wymiar kopertki ?
Pozdrawiam,
Michał

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Listopada 2009, 21:29:45 »
Wymairy kopertek to:
25x25 mm
30x30 mm
40x40 mm
50x50 mm
60x60 mm
Jeżeli uda się to zrealizować dostosowanie wielkości nie będzie kłopotem. Obejmą one najpopularniejsze monety obecne na rynku. (nie chodzi mi o GN'y ;] )
Na razie nie ma zaprojektowanych pudełek specjanie na te kopertki, ich projekt jest dosłownie dowolny jeżeli chodzi o wymiary i wykonanie. Wszystkie z tektury bezkwasowej o wysokiej gramaturze, kształt będzie dostosowany do kopert, myślałem o przekładkah blokujących np. co 10 cm, nie wiem czy będzie możliwe wykonanie nacięć/przegródek tak aby każda koperta miała swoje miejsce, bardziej prawdopodobne wydaje mi się umieszczanie w jednym pedełku mniejszych podłużnych, tak, aby kopertki trzymały się nawzajem, a na nich tekturowe "wieczko" Cena zapewne w okolicach 20zł. Tyle kosztuje u nich pudełko o wymiarach 550 x 320 x 120mm, my nie potrzebowalibyśmy tak wysokiego. Pudełka to dodatek, bardzo potrzebny, ale nie najwazniejszy, jeżeli byliby chętni zostałyby wykonywane na rozmiar jaki tylko się podoba, nawet od 1sztuki.
Co do ochrony przed wilgocią, do tego służyłyby pudełka, "Pudła chronią dokumenty przed wilgocią, owadami, grzybami oraz są trudno zapalne."

Wymieniam maile z firmą i zobaczymy o z tego wyjdzie :)

Pozdrawiam

Zorro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Listopada 2009, 13:11:02 »
Ile kopert wchodzi do pudełka ?
Czy pudełka są tak jak koperty w różnych rozmiarach ?

Z pozdrowieniami Zorro

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Listopada 2009, 14:34:26 »
Oczywiście w czasach "przedholderowych" taki sposób przechowywania monet był na porządku dziennym. Ponadto najczęsciej na kopercie zamieszczany był opis danego numizmatu, tak więc w jakiś sposób był to też sposób katalogowania zbioru.
Ostatnio zetknąłem się z takim "starym" zbiorem. Niestety wszystkie monety miały bardzo brzydki - spowodowany właśnie niekorzystnymi właściwościami kleju lub papieru - nalot.
Osobiście nie jestem zwolennikiem holderów, ale czy kopertki mają szansę powrócić do łask ? Poza holderami jest przecież wiele innych sposobów przechowywania numizmatów (np. kasety, czy walizki).
Wg mnie za wadę kopert można uznać:
- niemożność obejrzenia monety bez jej wcześniejszego wyciągnięcia
- niebezpieczeństwo obijania się monet o siebie w przypadku, gdy pudełko jest niepełne
- raczej niezbyt łatwy dostęp do konkretnej monety

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Marca 2010, 15:26:55 »
Witam po dłuższym czasie. Jeden z kolegów przypomniał mi o tym wątku. Postanowiłem odpowiedzieć w nim, a nie prywatnie.
Doszedłem do porozumienia z firmą produjkującą koperty. Ceny jednostkowe wynoszą:

(Wymiar kopertki    cena za sztukę)
25x25 mm - 0,37zł
30x30 mm - 0,40zł
40x40 mm - 0,44zł
50x50 mm - 0,49zł
60x60 mm - 0,55zł

Skąd taka cena? Koperty wykonane z papieru bawełnianego (obojętnego chemicznie) o gramaturze 90g/m². Koperty sklejane specjalnym klejem introligatorskim Planatol. Firma posiada referencje Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Archiwum Państwowego.

Opakowania zbiorcze na koperty będą wykonywane na prywatne zamówienie, w dowolnym wymiarze tachnikami introligatorskimi bądź na ploterze. Zainteresowanych proszę o kontakt. Ceny przy większych zamówieniach do negocjacji, to samo dotyczy pudełek zbiorczych, jeżeli ktoś byłby zainteresowany postarałbym się o projekt i rabat w firmie je produkującej. Tak, aby były dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Pozdrawiam

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marca 2010, 15:44:57 »
witam :)
przy wszelkich wadach holderów , jednak z nich nie zrezygnuję ; jeśli trzeba zrobic lepsze zdjęcie , trudno , poświęce jeden holder i moge zrobić "na goło" a potem zapakować, w klaserze mam wgląd w posiadane zasoby i nie muszę wszystkiego wywalac by sprawdzić co mam a co nie , czego sie pozbyć a co dokupić lub wymienic na lepszy stan zachowania, nie obraź sie ale by obejrzeć swoje monety twoim sposobem musiałbym poświęcic kilkakrotnie wiecej czasu , torebeczki po iluś tam otwarciach , wyciągnięciach z pudełka wyglądałyby jak psu....
sądzę , że rozwiązaniem byłby holder wielokrotnego użytku - co prawda są bezklejowce - na zszywki , ale wole zakleić i spokój
pozdrowionka
Wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Marca 2010, 16:08:39 »
Ja się nie obrażam, bo nie mam o co:) oferuję rozwiązanie obecnie na polskim rynku niedostępne. Co do holderów i ich wpływu na monety wystarczy jedno pytanie. Czy muzea używają holderów? Kopertki są przeznaczone raczej do specjalizowanych zbiorów, gdzie nie wyciąga się monet codziennie, jeżeli ktoś chce "zmacać" to nie ma problemu, opisanie kopert i wyszukanie odpowiedniej sztuki, jeżeli ktoś prowadzi zbiór systematycznie, nie powinno sprawiać kłopotu. Sam używam albumów, albumów na holdery i teraz czekam na pierwszą partię kopert, będą w nich starsze monety, które lubię pooglądać bez udziału folii, mam w planie w kopertach trzymać również wszystkie boratynki, bo w holderach moim zdaniem nie prezentują się ładnie, za mało monety a za dużo tła, a zważywszy na to że awers/rewers bite pod różnumi kątami, muszę wyciągać holder z albumu, albo przekręcać album A4 żeby popatrzeć na monetę, co mi osobiście przeszkadza. Jak ogarnę "kolekcję" wrzucę jakieś zdjęcia.

Pozdrawiam

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Marca 2010, 16:23:04 »
witam
pewnie jest w tym jakaś metoda i masz z pewnośćia racje ale , tu zgadzam sie z Tobą , dla monetek starszych , bardziej wartościowych trzeba czegoś innego , bardziej "dostojnego" , tak by można było ją "pomacać"i się nacieszyć. Co do boratynek czy denarków ( mniej więcej jednakowa wielkośc , to faktycznie powinni wymyśleć inny rozmiar holderu i klaseru , bo tło zajmuje zbyt wiele miejsca , a co do wyciągania z klaseru , no cóż , czasem trzeba
pozdrawiam
Wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Eothain

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 125
Odp: Kopertki vol. II
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Marca 2010, 17:29:20 »
Dziękuję za informacje! Będę musiał się zastanowić, bo to do monet Zygmunta III kopertki dużo lepiej pasowałoby niż holdery, które trzeba ciągle przekręcać.

Poczekam na Twoje zdjęcia i spostrzeżenia z trzymanych w ręku kopertek ;)

Pozdrawiam
Michał
Pozdrawiam,
Michał

 

R E K L A M A
aukcja monet