Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:13:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz 1537 Albert Hohenzollern  (Przeczytany 9522 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

orrm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« dnia: 06 Września 2017, 19:22:13 »
Witam,

To moj pierwszy post na tym forum, decyzja o rejestracji powodowana ciekawoscia czy ktos bedzie mogl przedstawic opinie w sprawie monety z zalaczonego zdjecia, Grosz, Albert Hohenzollern, 1537. Monete nabylem jakis czas temu, pomiar wagi wskazal na znaczna niedowage a moneta rzucona o stol nie brzmi zbyt 'szlachetnie'. Ostatnio nabylem dwa inne grosze Prus (1539, 1541) i ich waga wydaje sie w normie (2,02g / 2,04g), monety dzwiecza poprawnie a wiec moglem zestawic z groszem 1537 - jego waga to 1,32g, brzmienie w porownaniu z nowymi nabytkami nijakie, bezdzwieczne, jakby to nie byl wrecz metal.

Patrzac z grubsza na rysunek egzemplarzy tego rocznika ostatnio w sprzedazy zauwazam pewne roznice, ale jako laik nie znam zapewne roznych wariantow stempla, ponadto w otoku na dole awersu w moim egzemplarzu jakby zdwojenie bicia co dodaje autentycznosci.

Niemniej z ta waga i dzwiekiem nie wierze ze to pelnowartosciowa moneta. Czy ktos pokusi sie o opinie co zacz?

Pozdrawiam,
Krzysztof
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2017, 19:25:45 wysłana przez kptm »

Numizmat 21

  • Gość
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Września 2017, 21:58:17 »
Czasem choć moneta jest piękna z wierzchu od środka jest niszczona przez korozję.
Tu masz przykład

Według mnie to oryginał ale nie jestem specem od monet Prus więc nie daję gwarancji. Poczekajmy aż wypowie się ktoś kto ma o tym jakieś pojęcie.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Września 2017, 22:02:44 »
Moneta jest oryginalna. Obniżona waga oraz bezdźwięczność spowodowana jest wytrawieniem jej w jakimś związku chemicznym. Spotkałem się już z conajmniej kilkunastoma monetami z tym samym defektem. Każda z nich była w wizualnie pięknym stanie, ale miała zaniżoną wagę oraz wydawała głuchy dźwięk, dwie z nich rozwarstwiły mi się w rękach.  
Qui Non Proficit, Deficit.

Numizmat 21

  • Gość
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Września 2017, 22:25:35 »
Moneta jest oryginalna. Obniżona waga oraz bezdźwięczność spowodowana jest wytrawieniem jej w jakimś związku chemicznym. Spotkałem się już z conajmniej kilkunastoma monetami z tym samym defektem. Każda z nich była w wizualnie pięknym stanie, ale miała zaniżoną wagę oraz wydawała głuchy dźwięk, dwie z nich rozwarstwiły mi się w rękach.  
Mam trojaka Zygmunta III z takim defektem stan jest wręcz okrutny.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Września 2017, 22:58:49 »
Posiłkując się na literaturze opisującej fałszowanie monet polskich w XIX wieku, podzielam opinię twierdzące,
że znaczna niedowaga i głuchy dźwiek sa wyraźnymi przesłankami na to... że (mimo lamentów) moneta jest fałszywa.
Piekny wygląd w połaczeniu z w/w cechami tylko potwierdza tę tezę.

Nie spodziewacie sie nawet ile w XIX i XX wieku natłuczono falsów... które obecnie mamy za świetnie zachowane oryginały.
Szczerze polecam, choćby pozycję Henryk Mańkowski „ Fałszywe monety polskie” gdzie autor bardzo dokładnie rozprawia się z tym tematem.
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Września 2017, 03:33:38 »
Henryk Mańkowski „ Fałszywe monety polskie” gdzie autor bardzo dokładnie rozprawia się z tym tematem.

Ksiazka niewatpliwie wartosciowa, jesli idzie o opis technik falszerskich oraz najlepiej znanych falszerstw cennych i rzadkich monet, mniej tych pospolitych. Napisana jednak prawie 90 lat temu i nie obejmujaca najnowszych technologii. Jesli jednak idzie o falszerstwa XIX-wieczne bardzo dobra.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Września 2017, 08:52:49 »
Ten grosz na podstawie zdjęcia ma wszystkie cechy oryginału.
W Królewcu nie trzymano się tak dokładnie grzywny krakowskiej - to raz a po drugie
drobna moneta była bita "al marco" czyli mogły sie zdarzać sztuki niedoważone.

Bardzo często spotyka się grosze z tych lat z wagą ~1,4 grama, wiec 1,32 też można zaakceptować.
Głuchy dźwięk może wynikać ze źle wytrawionego krążka.
jarek

orrm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Września 2017, 18:34:30 »
Pieknie dziekuje. Odpowiedzi prowokuja do dalszych pytan, jak to sie dzieje, ze wytrawienie zmienia dzwiek monety? Jakim sposobem powstaje niekiedy wewnetrzna korozja (wg info z filmiku) jesli korozja to przede wszystkim reakcja powierzchni z otoczeniem, ale to chyba zagadnienia bardziej z dziedziny chemii..

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Września 2017, 19:51:56 »
Korozja ma miejsce tam, gdzie sa: elektrolit, metal i tlen. Znana jest korozja miedzykrystaliczna, ktora wystepuje w srodku.
Mysle jednak, ze w przypadku monet nie jest to stricte korozja, lecz powodem uszkodzenia sa zanieczyszczenia znajdujace sie pod powierzchnia.
Na przyklad wtracenia niemetaliczne moga spowodowac gluchy dzwiek.
Moze to byc rowniez segregacja metali o mniejszej szlachetnosci, ktore koroduja szybciej niz srebro.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

adamoantos

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Grosz 1537 Albert Hohenzollern
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maja 2018, 19:21:25 »
Bardzo ładnie się prezentuje :)

 

R E K L A M A
aukcja monet