Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
22 Maj 2018, 21:53:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stany zachowania  (Przeczytany 8238 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #75 : 17 Kwiecień 2018, 20:53:24 »

Rozumiem to dążenie do wprowadzenia ścisłych reguł oceny stanu zachowania monety. Ocena stanu zachowania zawiera w sobie jednak elementy subiektywizmu,tak jak każda ocena czegokolwiek.Im więcej doświadczenia i przestrzegania ustalonych reguł tym subiektywizmu mniej.Im reguły prostsze tym lepiej.Dla mnie bardzo dobra jest ta skala:
Rzeczywiście im zasady są prostsze tym lepiej. Skala, którą Pan przedstawił jest mi i dobrze znana, przyznam że lubię z niej korzystać, jednak brakuje mi tej szczegółowości. Uśmiech
1 - sm - STAN MENNICZY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.
Komentarz: Stan I to moneta która nie była w obiegu.Czyli ktoś ją zabrał spod stempla i położył w szufladzie gdzie przeleżała kilkaset lat.W żaden sposób nie była czyszczona,ma naturalną gabinetową patynę.
Tak się zastanawiam, po co w takim razie wskazywać kryterium - "bez żadnych defektów"? Przy monetach bitych w okresie nowożytnym, nie wspomnę już o średniowieczu, będziemy mieli duży problem ze znalezieniem menniczych blaszek bez tzw. defektów, ze względu na ówczesną technologię, jaką były wytwarzane monety.
Nie jest możliwym aby moneta wybita kilkaset lat temu nie miała patyny.Bez znaczenia czy mówimy o monecie prawidłowo wybitej czy destrukcie.
Wszystko zależy od rodzaju kruszcu i mikroklimatu otoczenia monety..., wszyscy doskonale wiemy, jaki wpływ ma wilgoć na nasze numizmaty. Następnym czynnikiem powodującym powstawanie patyny np. na srebrze jest dwutlenek siarki, który na dużą skalę pojawił się w atmosferze w okresie tzw. epoki węgla i stali, czyli w XIX w.
Osobiście wadziłem parę średniowiecznych denarów, jak i trojaków bez patyny..., zapewniam, że moneta nie była poddawana żadnym zabiegom czyszczącym. Uśmiech

Marcin
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM