Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
23 Wrzesień 2018, 04:27:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Stany zachowania  (Przeczytany 12459 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #45 : 08 Kwiecień 2018, 22:08:43 »

A jaki stan tego trojaka koledzy by widzieli? Bo jak dla mnie ocena prawidłowa, moneta ma wady blachy, wady bicia i uszkodzenie mechaniczne, ale z drugiej strony niewielkie ślady obiegu i piękne tło.
Niestety nie mogę się z Panem zgodzić..., zaznaczyłem na zdjęciu uszkodzenia mechaniczne, które dyskwalifikują tę ocenę. Będę wdzięczny też za informację, na podstawie jakiej skali oceniał Pan tę monetę?
Poniżej opis uszkodzeń, które zaznaczyłem na zdjęciu oferowanej monety:
1 - zarysowanie, wygląda na dość świeże,
2 - zarysowanie dość pokaźnych rozmiarów - ta wada moim zdaniem nie powstała na etapie produkcji..., i nie jest to wgniecenie, bo gdy powiększymy zdjęcie, widać jak metal płynie zgodnie z kierunkiem uszkodzenia,
3 - to rzeczywiście jest wada blachy, lub uszkodzenie stempla,
4 - najprawdopodobniej wykruszenie krążka,
5 - wyraźnie widać, że to uszkodzenie mechaniczne, na dodatek dość świeże,
6 - rzeczywiście wada blachy,
7 - zarysowanie ze wgnieceniem,
8 - uszkodzenie mechaniczne rantu monety??
Podsumowując, awers monety rzeczywiście jest przyjemny dla oka i mimo drobnych niedoskonałości oceniłbym go na 2-, ale rewers monety nie zasługuję na aż a tak wysoką notę, bo wady mechaniczne, które zaznaczyłem na zdjęciu wykluczają taką ocenę.

* 156951.jpg (491.29 KB, 1550x772 - wyświetlony 80 razy.)

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #46 : 08 Kwiecień 2018, 22:11:03 »

Będę bardzo wdzięczny za opinię Kolegów na temat stanu zachowania tej monety. Uśmiech

Marcin
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #47 : 09 Kwiecień 2018, 01:32:06 »

Moneta nie jest zla, co nie znaczy, ze jest dobra.
Oprocz wytarc na awersie i rewersie, ktore plasuja ja wedlug mnie w klasie II-/III+, ma ona liczne uszkodzenia na rewersie. W mojej praktyce nie traktuje uszkodzen jako powodu do obnizenia oceny stanu, ale do obnizenia estetyki i atrakcyjnosci, czyli wartosci.
Czerwone sa wytarcia, zielone uszkodzenia powierzchni, niebieskie nie do konca wiem co.
Jesli jednak mialbym okreslac wartosc tej monety uwzgledniajac wytarcia i uszkodzenia, to umiescilbym ja na poziomie stanu III/III-.

* 1594 trojak malborski.jpg (252.66 KB, 1024x507 - wyświetlony 54 razy.)

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #48 : 09 Kwiecień 2018, 07:34:02 »

Dzięki za rozbudowaną odpowiedź. Ja jestem bardziej zwolennikiem oceniania stanu w oparciu o stopień zużycia obiegiem, z dodatkowym komentarzem w przypadku uszkodzeń mechanicznych i innych wad. Dlatego tutaj zgodziłbym się z WCN, że to stan 2 czy też może faktycznie bardziej 2-, ale z dodatkową adnotacją o wspomnianych już uszkodzeniach, które nie są rezultatem obiegu.
Jarasek
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety rzymskie

« Odpowiedz #49 : 09 Kwiecień 2018, 07:36:39 »

Chce Pan powiedzieć, że moneta oceniona wg stanu zużycia na II, która będzie miała koszmarne, mechaniczne uszkodzenia dalej pozostaje stanem II?
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #50 : 09 Kwiecień 2018, 07:39:00 »

Nie, wtedy będzie bezstanowa czy tez pozastanowa.

Tak jeszcze trochę konkretniej uzupełnię - uważam, że jeśli to możliwe, to ocena stanu zachowania powinna dawać pewne wyobrażenie o tym, jak moneta wygląda. Jeśli przyjmujemy, że jakaś moneta jest w stanie 3, to standardowo wyobrażamy sobie nieco przytartą obiegówkę. Moneta, o której mowa, nie do końca się do tej szufladki łapie. Dlatego wydaję mi się, że dobrą praktyką w przypadku takich monet jest ocenianie stanu jako np. ~2-, gdzie ocena numeryczna odnosi się do stopnia zużycia obiegiem, a tylda informuje o dodatkowych uwagach w opisie monety.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #51 : 09 Kwiecień 2018, 12:10:55 »

Dzięki za rozbudowaną odpowiedź. Ja jestem bardziej zwolennikiem oceniania stanu w oparciu o stopień zużycia obiegiem, z dodatkowym komentarzem w przypadku uszkodzeń mechanicznych i innych wad. Dlatego tutaj zgodziłbym się z WCN, że to stan 2 czy też może faktycznie bardziej 2-, ale z dodatkową adnotacją o wspomnianych już uszkodzeniach, które nie są rezultatem obiegu.

Pan ze mną polemizuje a mnie się zdaje, że to co Pan pisze, to dokładnie to samo, co wcześniej ująłem. Jednak kupując monetę, trzeba jakoś ocenić jej wartość. Nie można przecież stanu II i stanu II z uszkodzeniami stawiać na tym samym poziomie cenowym. I podobnie jak Pan uważam, że dom aukcyjny powinien wyraźnie wyszczególnić uszkodzenia, by niedoświadczony klient nie opierał się na jedynie stanie obiegu, gdy decyduje ile jest gotowy za nią zapłacić.
Reasumując, uważam, że ocena jest nieco zawyżona i według mnie powinna być II-/III+, a cena jaką ewentualnie skłonny bym był za nią zapłacić byłaby w granicach III/III+.

khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #52 : 09 Kwiecień 2018, 12:22:33 »

Pan ze mną polemizuje a mnie się zdaje, że to co Pan pisze, to dokładnie to samo, co wcześniej ująłem. Jednak kupując monetę, trzeba jakoś ocenić jej wartość. Nie można przecież stanu II i stanu II z uszkodzeniami stawiać na tym samym poziomie cenowym. I podobnie jak Pan uważam, że dom aukcyjny powinien wyraźnie wyszczególnić uszkodzenia, by niedoświadczony klient nie opierał się na jedynie stanie obiegu, gdy decyduje ile jest gotowy za nią zapłacić.
Reasumując, uważam, że ocena jest nieco zawyżona i według mnie powinna być II-/III+, a cena jaką ewentualnie skłonny bym był za nią zapłacić byłaby w granicach III/III+.

Odnosiłem się do posta kolegi Marienburg, nie zacytowałem i stąd małe nieporozumienie.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #53 : 09 Kwiecień 2018, 12:25:58 »

Pan ze mną polemizuje...
Odnosiłem się do posta kolegi Marienburg, nie zacytowałem i stąd małe nieporozumienie.

Oczywiście, o tej porze (4 rano) jeszcze nie myślę jasno Uśmiech

Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #54 : 09 Kwiecień 2018, 12:57:45 »

Moneta nie jest zla, co nie znaczy, ze jest dobra.
Oprocz wytarc na awersie i rewersie, ktore plasuja ja wedlug mnie w klasie II-/III+, ma ona liczne uszkodzenia na rewersie.
Jacku dziękuję za Twoja opinię..., dobrze, że wspomniałeś jeszcze o wytarciach na lustrze monety.
W mojej praktyce nie traktuje uszkodzen jako powodu do obnizenia oceny stanu, ale do obnizenia estetyki i atrakcyjnosci, czyli wartosci.
Moim zdaniem wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń i procentu powierzchni, który zajmują na lustrze psując tym samym ogólną estetykę monety. Myślę, że nieważne jest czy to są uszkodzenia mechaniczne lub wytarcia na skutek obiegu..., ważne jest ile % lustra zostało uszkodzone.
Będę wdzięczny za odpowiedź, jaki procent uszkodzeń mechanicznych lustra monety według Ciebie dyskwalifikuję ww. ocenę?

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #55 : 09 Kwiecień 2018, 13:03:00 »

niebieskie nie do konca wiem co.
Myślę, że "kropka" przy III została wyżłobiona jakimś ostrym narzędziem np. gwoździem, wyraźnie widać ślady po zarysowaniu.

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #56 : 09 Kwiecień 2018, 13:19:35 »

Tak jeszcze trochę konkretniej uzupełnię - uważam, że jeśli to możliwe, to ocena stanu zachowania powinna dawać pewne wyobrażenie o tym, jak moneta wygląda. Jeśli przyjmujemy, że jakaś moneta jest w stanie 3, to standardowo wyobrażamy sobie nieco przytartą obiegówkę. Moneta, o której mowa, nie do końca się do tej szufladki łapie. Dlatego wydaję mi się, że dobrą praktyką w przypadku takich monet jest ocenianie stanu jako np. ~2-, gdzie ocena numeryczna odnosi się do stopnia zużycia obiegiem, a tylda informuje o dodatkowych uwagach w opisie monety.
Niestety nie mogę się z Panem zgodzić... zwykle po oględzinach nadajemy monecie konkretny stan zachowania, opierając się przy tym na określonej skali, a jeżeli stan monety nie spełnia ww. kryteriów, jedyne co nam pozostaję to postawić tzw. "-" i napisać np. ładny czy piękny połysk menniczy, liczne uszkodzenia powierzchni monety; mimo uszkodzeń atrakcyjna monet itp.

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #57 : 09 Kwiecień 2018, 13:28:16 »

Rozumiem Cię..., ale ja jestem jeszcze bardziej surowy ~II-/III. Uśmiech

Marcin
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:

« Odpowiedz #58 : 09 Kwiecień 2018, 13:39:04 »

Będę wdzięczny za odpowiedz..., jakby Pan ocenił monetę z pięknym wręcz nienaruszonym lustrem menniczy, bez zarysowań itd., ale posiadałaby małą wadę, a mianowicie byłaby przedziurawiona?

Marcin
khubeo
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #59 : 09 Kwiecień 2018, 13:54:42 »

Będę wdzięczny za odpowiedz..., jakby Pan ocenił monetę z pięknym wręcz nienaruszonym lustrem menniczy, bez zarysowań itd., ale posiadałaby małą wadę, a mianowicie byłaby przedziurawiona?

W większości przypadków jako pozastanowa, ~. Jeżeli jednak dziura byłaby niewielka, nieszpecąca, dopuszczałbym interpretację ~1.
Również mam pytanie - jak oceniłby Pan monetę absolutnie menniczą, ale z np. bardzo silnym jednostronnym niedobiciem, skutkującym nieczytelnością sporej części rysunku?
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM