Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:40:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stany zachowania  (Przeczytany 60363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #90 dnia: 17 Kwietnia 2018, 23:13:44 »
Dodam jeszcze, że stempel rewersu był już na tyle stary, że zdążył pęknąć (widać to lepiej na zdjęciu z WCN-u).
ZM

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #91 dnia: 18 Kwietnia 2018, 06:28:34 »
Rozumiem to dążenie do wprowadzenia ścisłych reguł oceny stanu zachowania monety. Ocena stanu zachowania zawiera w sobie jednak elementy subiektywizmu,tak jak każda ocena czegokolwiek.Im więcej doświadczenia i przestrzegania ustalonych reguł tym subiektywizmu mniej.Im reguły prostsze tym lepiej.Dla mnie bardzo dobra jest ta skala:
1 - sm - STAN MENNICZY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia.
Komentarz: Stan I to moneta która nie była w obiegu.Czyli ktoś ją zabrał spod stempla i położył w szufladzie gdzie przeleżała kilkaset lat.W żaden sposób nie była czyszczona,ma naturalną gabinetową patynę.Nie jest możliwym aby moneta wybita kilkaset lat temu nie miała patyny.Bez znaczenia czy mówimy o monecie prawidłowo wybitej czy destrukcie.
2 - zn - ZNAKOMITY - bez żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia - dopuszczalne drobne uszkodzenia powstałe w mennicy na skutek normalnego postępowania z wybijanymi monetami i naturalna patyna; tło ze śladem połysku stempla.
Komentarz:Stan II to moneta którą razem z innymi w mennicy wsypano do worków lub skrzyń,wysłano do skarbca,podzielono i rozesłano do miejsc dystrybucji.Ktoś ją otrzymał jako zapłatę i schował do szuflady albo wpadła pod podłogę gdzie przeleżała kilkaset lat.Taka moneta ma niewielkie skaleczenia, obtarcia z transportu i dystrybucji.Nigdy nie była czyszczona,ma naturalną patynę...
Witam,
Nie jestem pewien skąd pochodzą te definicje, ale wydaje mi się, że stan I lub 1 zezwala na drobne uszkodzenia mennicze, przy zderzeniu monet w pojemnikach i workach. To, co Pan nazwał 2-3-4 odpowiada raczej 1-2-3 w skali amerykańskiej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #92 dnia: 18 Kwietnia 2018, 08:56:56 »
Definicje stanów zachowania pochodzą stąd:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet    plus moje uszczegółowienia.
W moim rozumieniu destrukt,to moneta nieprawidłowo wybita i oczywiście może być w stanie menniczym.Dla mnie defekt,to np.ślady korozji,pęknięcia,odłamania,zgięcia,wykruszenia,wszelkiego rodzaju naprawianie,poprawianie itp
Pozdrawiam. zdzicho

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #93 dnia: 18 Kwietnia 2018, 20:43:34 »
Definicje stanów zachowania pochodzą stąd:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet plus moje uszczegółowienia.
Jest to troche inne niz stany wedlug Sheldona, gdzie monety otarte i obite w workach sa nadal uwazane za mennicze dopoki nie byly w obiegu.
Uncirculated grades
Mint State refers to a coin minted for regular distribution that was never actually put into circulation, i.e., it was never used for daily commerce; it is uncirculated.[4] Since individuals never used these coins to purchase goods or services, the coins were not handed from one person to another; they were not jumbled up with other coins in pockets or purses; and they were not repeatedly counted—and touched—by retailers and bank personnel. Consequently, uncirculated coins should not show signs of wear.[α]

In modern-day United States numismatics, collectors, coin dealers, and third-party grading services grade mint state coins using a number from 60 to 70 inclusive, with 70 representing a perfect coin with no visible blemishes. Coins in the lower grade range (60-63), although unworn, may suffer from weak striking, bag marks and other defects that make them less attractive to the collector. Some early coins appear quite worn-looking in mint state, due to striking problems or problems with the coin's planchet or metal quality—in other words, they look worn, but they are actually uncirculated coins. There are a few United States coins for which no mint state specimens exist,[10][11] e.g., the 1792 silver disme,[12] and the 1802 Draped Bust (Heraldic Eagle reverse) silver half dime.[13][14]
W moim rozumieniu destrukt, to moneta nieprawidłowo wybita i oczywiście może być w stanie menniczym. Dla mnie defekt, to np.ślady korozji, pęknięcia, odłamania, zgięcia, wykruszenia, wszelkiego rodzaju naprawianie, poprawianie itp
Tu ma Pan racje, destrukt moze miec stan menniczy ale tu upadaja wszelkie skale, gdyz destrukt moze miec uszkodzenia, ktore nie pozwola prawidlowo ocenic stanu zuzycia.
Destrukty powstaja przypadkowo w mennicy i sa skutkiem blednej techniki, lub bledow w przygotowaniu materialu. Wszystko, co powoduje uszkodzenie monety po opuszczeniu mennicy jest albo zwyklym zuzyciem w obiegu, badz uszkodzeniem. Czyszczenie monety traktowane jest jako uszkodzenie, podobnie jak inne zabiegi "upiekszajace", jak dolutowanie uszka, przerobienie na broszke, spinki do mankietow, schowek na pigulki, ramke do zdjecia, pokrycie emalia, wybicie lub wywiercenie dziury, wyciecie czesci monety laubzega, graffitti, obrobienie czesci pol lub rantu w celu usuniecia uszkodzen, itp.
Inne uszkodzenia to: obicie rantu, korozja, oberzniecie czesci monety w celu pozyskania kruszcu, przelamanie monety, zgiecie, naprawa dziury przez zalutowanie, badz zanitowanie, usuniecie czesci legendy lub znakow, dodanie czesci legendy lub znakow, zmiana takowych, dodanie sztucznej patyny, uszkodzenie w ogniu itp. Wszystkie te widzialem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #94 dnia: 18 Kwietnia 2018, 23:18:57 »
https://aukcjamonet.pl/product/10382/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1616-gdansk
Czy taką monetę możem nazwać "bardzo ładną", patyne zaś nazwać piękną i ocenić monetę na poziomie 1-/2+
Co myślicie koledzy?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Kwietnia 2018, 04:23:52 »
https://aukcjamonet.pl/product/10382/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1616-gdansk
Czy taką monetę możem nazwać "bardzo ładną", patyne zaś nazwać piękną i ocenić monetę na poziomie 1-/2+
Co myślicie koledzy?


Moneta jest podrapana, choc np. wlosy sa bardzo wyrazne. Wedlug mnie, to moze byc sztuczna patyna by pokryc wady.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Gojk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #96 dnia: 19 Kwietnia 2018, 11:23:22 »
Ja nie nazwałbym tej monety bardzo ładną. Jak dla mnie ta moneta jest zniszczona poprzez nałożenie na nią sztucznej patyny.
No ale cóż, kwestia gustu.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Kwietnia 2018, 12:38:24 »
Rzeczywiście gust to trzeba mieć aby zdecydować się na /mówiąc językiem młodzieżowym/ na taki hardkor:
Pozdrawiam. zdzicho

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #98 dnia: 19 Kwietnia 2018, 12:40:12 »
Rzeczywiście gust to trzeba mieć aby zdecydować się na /mówiąc językiem młodzieżowym/ na taki hardkor:
I to jeszcze na KOPII  :D
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #99 dnia: 19 Kwietnia 2018, 13:06:27 »
Rzeczywiście gust to trzeba mieć aby zdecydować się na /mówiąc językiem młodzieżowym/ na taki hardkor:
Unikat! Poza tym benzynka kosztuje - niezabenzynkowany Chińczyk tego typu idzie na all. od 2,99 za sztukę :-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #100 dnia: 19 Kwietnia 2018, 20:50:50 »
No to ja wsadzę kij w mrowisko. A przynajmniej zadam pytanie wychodząc naiwnie z założenia, że nie głupich pytań :) Czasem zdarza się moneta z jedną stroną ładną a drugą już niekoniecznie jak tu:
http://numimarket.pl/zygmunt-iii-waza-gdansk-ort-1618-staniii-patyna-m325u_470070
Ok, tutaj to już jest strup ale jedną stronę jeszcze można odcyfrować, druga zaś to jedna plama.
Jak lege artis opisuje się takie monety? Bierze się "najniższy" stan? Czy określa stany dla każdej strony osobno? Trochę to dziwnie, bo z jednej strony auto może być nienaruszone a z drugiej porysowane więc... Są jakieś sztywne wytyczne dla takich "Jekyllów i Hyde'ów"?
Abstrahujac od tego przykladu z linka, ktory osobiscie opisuje jako stan "oplakany", w przypadku monety o wyraznie roznych stanach zuzycia od 1 do 3, proponowalbym opisac kazda strone osobno, ale wartosc przyporzadkowywac wedlug skali "od najgorszeej oceny do max sredniej z dwu". Przy czym nizsza ocena jest bardziej realna.
A swoja droga, to ktos mial fantazje oceniajac to jako stan 3.

Ja nie nazwałbym tej monety bardzo ładną. Jak dla mnie ta moneta jest zniszczona poprzez nałożenie na nią sztucznej patyny.
No ale cóż, kwestia gustu.
Jest to subiektywna ocena, wiec nie podlegajaca dyskusji, co najwyzej popukaniu sie w czolo.
Parafrazujac wieszcza: "kazda moneta jest piekna, ale nie na kazda da sie patrzec bez bolu".
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2018, 20:53:34 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #101 dnia: 21 Kwietnia 2018, 10:24:11 »
GCN sam sobie wystawił opinię oceniając tak optymistycznie tego orta. :-X

Nie uczestniczyłem do tej pory w tej dyskusji, ale z dużym zainteresowaniem "przysłuchiwałem się" wymianie uwag. Firmy zbyt łaskawie oceniają monety, których wygląd aż boli od patrzenia.
https://aukcjamonet.pl/product/9056/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-1594-malbork-ngc-au
Cytuj
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadszy w takim stanie zachowania.

Też tak myślę, że to wielka rzadkość ;) Oprócz zacytowanego opisu przed wejściem w aukcję na miniaturce był jeszcze napis reklamujący tego trojaka -
Cytuj
Efektowna patyna
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #102 dnia: 21 Kwietnia 2018, 15:47:31 »
Zwracam uwagę, że nawet NGC gradując tę monetę uznał ją za uszkodzoną opisując "AU details, atificial toning" czyli "sztuczna patyna".
Ocena detali w gradingu wskazuje na monetę uszkodzoną, pozastanową i niegradowalną.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #103 dnia: 21 Kwietnia 2018, 20:26:59 »
https://aukcjamonet.pl/product/10382/zygmunt-iii-waza-ort-18-groszy-1616-gdansk
Czy taką monetę możem nazwać "bardzo ładną", patyne zaś nazwać piękną i ocenić monetę na poziomie 1-/2+
Co myślicie koledzy?


Moneta jest podrapana, choc np. wlosy sa bardzo wyrazne. Wedlug mnie, to moze byc sztuczna patyna by pokryc wady.
To na pewno jest sztuczna patyna... doskonale wiesz jak prosto ją zrobić. :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #104 dnia: 21 Kwietnia 2018, 20:37:33 »
w przypadku monety o wyraznie roznych stanach zuzycia od 1 do 3, proponowalbym opisac kazda strone osobno, ale wartosc przyporzadkowywac wedlug skali "od najgorszeej oceny do max sredniej z dwu". Przy czym nizsza ocena jest bardziej realna.
A swoja droga, to ktos mial fantazje oceniajac to jako stan 3.
Pełna zgoda..., ale jak podpowiada mi doświadczenie, zwykle niższa ocena jest bardziej wiarygodna.
« Ostatnia zmiana: 20 Października 2018, 21:44:50 wysłana przez cancan62 »
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet