Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:32:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stany zachowania  (Przeczytany 60360 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #105 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:09:26 »
Witam ,
moje skromne pytanie czy dla tej monety zamiast II- nie powinno być III- ?? :o
https://aukcjamonet.pl/product/11493/ii-rp-proba-srebro-10-zlotych-1925-warszawa-bez-napisu-proba

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #106 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:49:24 »
Myślę, że to ten sam dylemat znów. Moneta była w dobrym stanie, ale skorodowała, lub została wytrawiona kwasem. Jeśli idzie o obiegowe zużycie, to być może jest to II-, ale cała powierzchnia jest zniszczona. Mnie zawsze rzuca na kolana ten "połysk menniczy" na kompletnie zeżartej powierzchni.

To jakby ktoś sprzedawał ten samochód i w opisie podał jedynie "niski przebieg, nowe opony".
« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2018, 13:53:38 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #107 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:57:02 »


To jakby ktoś sprzedawał ten samochód i w opisie podał jedynie "niski przebieg, nowe opony".

Albo jak tu : http://allegro.pl/mega-kuriozum-wielka-stopa-40-cm-niesamowity-antyk-i7307007724.html

Fragment opisu:- Stan zachowania: brak rąk a poza tym bardzo dobry, ślady podkładu pod złocenie, które zeszło dawno temu bo drewno jest pięknie spatynowane.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #108 dnia: 06 Maja 2018, 15:34:16 »
Ocena stanu zachowania na pewno różni się od tego, czy monetę sprzedajemy, czy kupujemy. 
Przy okazji aukcji z trojakiem "szyderczym" chciałbym poruszyć ważną, ale do tej pory nie omówioną sprawę monet z oznaczeniem własności. Oczywiście monety ze starymi puncami Czapskiego, Potockiego zyskują na wartości. Z drugiej strony, czy moneta jednak nie jest w pewien sposób uszkodzona...
Norbert

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #109 dnia: 06 Maja 2018, 16:05:18 »
Ocena stanu zachowania na pewno różni się od tego, czy monetę sprzedajemy, czy kupujemy. 
Przy okazji aukcji z trojakiem "szyderczym" chciałbym poruszyć ważną, ale do tej pory nie omówioną sprawę monet z oznaczeniem własności. Oczywiście monety ze starymi puncami Czapskiego, Potockiego zyskują na wartości. Z drugiej strony, czy moneta jednak nie jest w pewien sposób uszkodzona...
I jedno i drugie jest prawdą. Dobra proweniencja jest uwielbiana przez wielu kolekcjonerów. Ingerencja w monetę jest jednak faktem więc współcześnie raczej punc już nikt nie robi.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #110 dnia: 06 Maja 2018, 16:57:30 »
Cytuj
więc współcześnie raczej punc już nikt nie robi
No, prawie nikt.
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2014/07/zaiste-wariat-na-swobodzie-najwieksza.html

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #111 dnia: 06 Maja 2018, 21:48:47 »
Cytuj
więc współcześnie raczej punc już nikt nie robi
No, prawie nikt.
https://zbierajmymonety.blogspot.com/2014/07/zaiste-wariat-na-swobodzie-najwieksza.html
W sumie to skończyło się lepiej niż myślałem, kiedy zaczął niszczyć te obiegówki byłem pewien że - jak to bywa w dobie powszechnego internetu - znajdzie jakiś naśladowców. A o dziwo od tego nie widziałem kolejnego takiego "kolekcjonera". Co nie znaczy, że w zaciszu domowym ktoś takich "AD" jak na obrazku powyżej nie nabija, ale czy to już skutek Pana Macieja czy własnego zobaczenia w sobie kolejnego Czapskiego, tego już nie dojdziemy.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #112 dnia: 07 Maja 2018, 23:29:43 »
Tamta sprawa, to już były wyższe Himalaje... ;) Oprócz znakowania, właściciel próbował sprzedawać te monety, jako swego rodzaju unikaty za kolosalnie wysokie ceny.
Ale odeszliśmy od sedna tematu. Czy taka punca na tym trojaku obniża stan zachowania tej monety?
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #113 dnia: 08 Maja 2018, 08:03:06 »
...Oczywiście monety ze starymi puncami Czapskiego, Potockiego zyskują na wartości. Z drugiej strony, czy moneta jednak nie jest w pewien sposób uszkodzona...
I jedno i drugie jest prawdą. Dobra proweniencja jest uwielbiana przez wielu kolekcjonerów. Ingerencja w monetę jest jednak faktem więc współcześnie raczej punc już nikt nie robi.
Zgadzam się z Kolegą Pabloss. Punca kolekcjonera jest uszkodzeniem monety. Jest to uszkodzenie celowe, więc nie wpada w kategorię destruktu, jednak może być traktowane podobnie jak destrukt, gdyż może oznaczać ciekawą proweniencję. Wchodzimy więc znów w strefę monet, które muszą być traktowane jednostkowo i subiektywnie.

Osobiście, sprawdzone punce znanych kolekcjonerów traktuję jakby ich nie było, czyli stan monety pozostawiam, jakby była bez puncy. Nie dodaję premium za puncę i proweniencję. Mam chyba jedną monetę z puncą Potockich, którą traktuję jako ciekawostkę.

Punce dominialne i mennicze (np. jefimok) to zupełnie inny temat. To są nowe monety.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2018, 03:10:36 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jurek555

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #114 dnia: 03 Lipca 2018, 23:44:43 »
1,2,3 to jeszcze niewiele a wrecz nic. Wezmy dla przykladu najbardziej markowa firme z ju-es-ej I porownajmy monety - niby te same - tak samo ocenione. Co gradier to inna ocena z kapelusza. Nie podoba sie nota, slabik ciach i wysylamy do drugiej firmy,nieco slabszej. I juz o dwie oceny wyzej. Spogladam na orla na jednej z niedawnych aukcji opakowanej zlotowki niklowej w tej slabszej firmie. No nie moge uwiezyc, MS64 a orzel wyglada jakby mu oczy pilnikiem wydlubali. No to porazka. Zartem mowie pamietny tekst z Barei "wypadlo oczko temu misiu"...Trzeba dobrze ogladac co sie kupuje zeby nie podpalic ok. 4 tys. jak ten "Nowak" ktory sie na em-esa 64 rzucil. Teraz niech to wyjmie ze slabu i sprzeda korzystnie. Zaplacil wiecej za opakowanie i papierek bo moneta to pomimo polysku w stanie "wskazujacym na zajechanie"...
 https://onebid.pl/pl/auction/391/lot/490/1-zloty-1929-nominal-mennicza
dla porownania
https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1865/1-zloty-1929-ngc-ms64
a to dla porownania 130 PLN
https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1867/1-zloty-1929 ...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #115 dnia: 04 Lipca 2018, 08:33:03 »
Podsumowując.
Slaby miały być dla określenia stanów (zamysł sam w sobie dobry) a teraz są po prostu maszynką do zbijania kasy na frajerach, którzy nie potrafią sami ocenić stanu zachowania monety. I teraz chcąc kupić ciekawy walor zapakowany w trumienkę trzeba szykować 200%-XXXX(?)% więcej kasy bo od razu rzuci się na niego zgraja zombie, którzy widzą tylko MS64...
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2018, 08:34:58 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #116 dnia: 05 Lipca 2018, 20:36:03 »
Podsumowując.
Slaby miały być dla określenia stanów (zamysł sam w sobie dobry) a teraz są po prostu maszynką do zbijania kasy na frajerach, którzy nie potrafią sami ocenić stanu zachowania monety. I teraz chcąc kupić ciekawy walor zapakowany w trumienkę trzeba szykować 200%-XXXX(?)% więcej kasy bo od razu rzuci się na niego zgraja zombie, którzy widzą tylko MS64...
Coś w tym jest...  ;D
Marcin

medieval K

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #117 dnia: 20 Października 2018, 22:47:13 »
Co sadzicie o tej monecie https://allegro.pl/wladyslaw-jagiello-1386-1434-kwartnik-ruski-st-1-i7621601473.html ? Jedynie do zapuszkowania , a do kolekcji lepiej dobrze wybita z lekka patyna w stanie 2 a nawet w stanie 3 mogłaby być -byle nie zniszczona i nie ze sztuczna patyna .Ciekawi mnie co koledzy o takich monetach sadzicie??

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #118 dnia: 21 Października 2018, 08:22:28 »
Na tej monecie nie ma połysku menniczego, nawet śladowego. Jest jedynie białego koloru , bez patyny. Jest nierówno wybita.W przypadku oceny stanu zachowania starych monet ,powinno się liczyć jakość bicia i naturalna patyna. Czyli ogólny wygląd monety.

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Stany zachowania
« Odpowiedź #119 dnia: 04 Kwietnia 2020, 21:58:01 »
Szanowni Koledzy
Trochę jest to moje powitanie. Co prawda na Forum jestem od 2 miesięcy, ale do tej pory, onieśmielony świadomością jak ogromnym doświadczeniem numizmatycznym dysponujecie, nie odważałem się odzywać. Za to z wielkim zapałem i zaciekawieniem przewertowałem sporą część Forum, które widzę, że stanowi potężny samouczek - co najcenniejsze napisany przez pryzmat Waszej praktyki i doświadczenia. I przyznaję, ze wciągnęło mnie to bardzo.
W numizmatyce ciągle jeszcze szukam swojej drogi. I choć zakochany jestem we wczesnym średniowieczu, to kiedy czytam Wasze dywagacje o talarach, półtorakach, groszach i półgroszach, o srebrze i złocie Wazów i Jagielonów, nie ukrywam, że wtedy myśl o denarach i brakteatach na chwilkę przygasa...
Mam nadzieję, że w tak szacownym gronie, przy Waszej pomocy uda mi się ukierunkować ostatecznie.

Zbieranie pięknych kawałków metalu to dla mnie trochę mało... Chcę wiedzieć co mam, czego szukam, zbierać świadomie, a nie przypadkowo.
Z góry przepraszam za moje zbyt jeszcze małe opierzenie, ale bardzo chcę się uczyć.
Nieustannie uzupełniam moją bibliotekę numizmatyczną, czasem kosztuje to więcej niż monety, ale myślę, że jedynie tędy droga.
Mam już sporo literatury, ale ciągle szukam np. ładnego CNP - jeśli komuś z Szanownych Kolegów wpadnie gdzieś w oko, to będę niezwykle wdzięczny za powiadomienie.
Powoli dojrzewa we mnie decyzja o rozpoczęciu kompletowania archiwalnych numerów Wiadomości Numizmatycznych i Biuletynu Numizmatycznego. Czy to dobry pomysł?

Chciałbym też na początek poprosić o ocenę jednej z monet, na punkcie której oszalałem podczas ostatniej aukcji u pana Damiana Marciniaka. Kupiłem tam kilka monet, ale tą zachwyciłem się tak bardzo, że mimo ostrej walki, szaleństwa kwotowego... nie odpuściłem i cieszy mnie nieustannie kiedy biorę ją w rękę (nie kupuję tak starych monet w plastiku - może nakrzyczycie na mnie, ale po prostu NIE MOGĘ ścierpieć takiego połączenia).
Proszę o jakieś refleksje na temat poniższej monety, która na aukcji została oceniona na okrągłe 1. Za wysoko? Czy zdobywając monetę, proweniencja kolekcji, z której pochodziła też ma znaczenie i jesteście wtedy gotowi zapłacić za nią więcej niż normalnie?
Nie oszczędzajcie mnie jeśli zbłądziłem  :D
https://onebid.pl/pl/auction/739/lot/232
« Ostatnia zmiana: 04 Kwietnia 2020, 22:23:02 wysłana przez LATARNIK »

 

R E K L A M A
aukcja monet