Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:10:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2018  (Przeczytany 86427 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #75 dnia: 30 Marca 2018, 08:36:18 »
Dziękuję! Co do zielonego nalotu na monecie z Dioklecjanem to raczej da się go bezproblemowo usunąć.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #76 dnia: 30 Marca 2018, 09:06:31 »
Scenę  z przemową cesarza do legionistów przed wyprawą ,można konkretnie umieścić w Carnuntum, skąd wyruszyła ofensywa na terytorium German.
Następny w numeracji RIC jest sesterc z mostem a to już można zobaczyć na kolumnie.
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2018, 09:18:05 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #77 dnia: 30 Marca 2018, 10:18:38 »
Zenku, gratuluję spontanicznej decyzji i odwagi w chęci zmierzenia się z tą zieleniną.
Od kilku tygodni miałem ten okaz zaznaczony w obserwowanych i z uwagi na te koszmarne pokłady zielonego nalotu, jakoś nie potrafiłem przekonać się do tej monety. Jestem ogromnie ciekaw, czy uda Ci się coś z tym zrobić nie niszcząc odsłoniętej powierzchni...
Czy jest to najrzadszy portret występujący wśród emisji w Lugdunum? Tu bym polemizował...
Dzięki serdeczne!
Co do rzadkości portretu - tak przeczytałem, a do tego egzemplarza z taką kombinacją elementów nigdzie Myślę, że będziemy mieli okazję porozmawiać sobie na temat monet "przedreformowych" Dioklecjana i jego kombatantów w Toruniu. Zaczynam zwracać na nie coraz większą uwagę...
A czyszczenie pewnie się oda. Na pewno nie wrzucę całej monety do jakiegoś roztworu, tylko będę tę "zielonkę" usuwał sukcesywnie: mechanicznie oraz ewentualnie stosując małe kropelki roztworów. Mam już z tym trochę doświadczenia: trenowałem na lugduńskich Probusach...
 ;)

ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #78 dnia: 30 Marca 2018, 10:50:56 »
Mam drugi egzemplarz.Pomogli mi na FAC  https://www.acsearch.info/search.html?id=257895
Stan co prawda troszkę lepszy ale cena też  ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2018, 11:03:40 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #79 dnia: 30 Marca 2018, 11:29:31 »
Zakup dość spontaniczny. Piękny portret Dioklecjana z jego patronem, Jowiszem na rewersie. Mennica: Lyon.
W międzyczasie doczytałem, że ten typ popiersia: w koronie promienistej i szatach konsularnych w prawo z berłem zwieńczonym orłem (H4) jest najrzadszym występującym w tej mennicy. Co do detali (tzn. relatywnej rzadkości z rewersem IOVI AVGG) bedę musiał pewnie w końcu zajrzeć do Bastiena.
Przede mną też zapewne bardzo ciekawe - i ze względu na srebrzenie raczej skomplikowane - czyszczenie...

ZM

Gratuluje,wygląda obiecująco :).Całkiem niedawno zakupiłem tą odmianę, z portretem w lewo,jak dojdzie zaprezentuje.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #80 dnia: 30 Marca 2018, 11:36:44 »
ten typ popiersia: w koronie promienistej i szatach konsularnych w prawo z berłem zwieńczonym orłem (H4)

Gratulacje! Popiersia H4 są zawsze b. ciekawe, u Probusa także :)

Trzymam kciuki za udaną konserwację!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #81 dnia: 30 Marca 2018, 11:39:20 »
Wczoraj a właściwie dzisiaj w nocy dokonałem zakupu bardzo ciekawego sesterca.
Nie był tani ale to R4. Nie mogę znaleźć zdjęć innego w celu porównania.
Jest to Marek Aureliusz RIC 1046.

Gratulacje! Bardzo ciekawy sesterc!

Podobnie jak Tomek, również uważam, że to nie dziecko (Kommodus) stoi razem z Markiem, ale oficer, analogicznie jak na scenie ADLOCVTIO.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #82 dnia: 30 Marca 2018, 11:45:22 »
Już chyba domyślam się kto może stać za Markiem Aureliuszem.
Dwa korpusy,dwóch dowódców -Tyberiusz Klaudiusz Pompejanus zięć  cesarza lub Publiusz Helwiusz Pertynaks.
Cesarza i zięcia widzimy podczas  adlocutio na panelu z łuku Konstantyna (M.Aureliusz ogolony ;)  ).
Tak więc dwie ewentualności ze  wskazaniem na pierwszą. Podsumowując zięć a nie syn.
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2018, 18:31:23 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #83 dnia: 30 Marca 2018, 17:34:43 »
ten ustrzelony probusik ucieszył mnie....
Date : 280

Atelier : Cyzique

Emission : 3

Officine : 2

Titulature : IMP C M AVR PROBVS PF AVG

Légende : VIRTVS PROBI AVG

Buste : E1

N° RIC : 913
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #84 dnia: 30 Marca 2018, 19:18:30 »
Gratulacje ! Też trochę trzeba poczyścić.  ;)

Tyberiusz Klaudiusz Pompejanus,którego postać prawdopodobnie stoi za Markiem Aureliuszem znany jest ze słów, kiedy próbował odwieść Kommodusa od porzucenia dalszego prowadzenia wojny.

„Jest to rzecz zrozumiała, moje dziecko i panie
mój, że tęsknisz za ojczyzną, bo i my sami ogarnięci jesteśmy podobnym
pragnieniem zobaczenia swoich, pozostałych w domu. Ale tęsknotę naszą
hamuje wzgląd na większą wagę zadań, jakie tu mamy przed sobą, i większą
ich pilność. Bo tamtych przyjemności będziesz zażywał i potem do
najpóźniejszego wieku, a co się Rzymu tyczy, to jest on tam, gdzie cesarz
się znajduje. Zostawić zaś wojnę nie dokończoną nie uchodzi, a przy tym
jest to rzecz niebezpieczna. Rozbudzimy bowiem tylko zuchwalstwo u barbarzyńców,
którzy w postąpieniu naszym nie będą widzieli tęsknoty za
powrotem, lecz ucieczkę i trwogę. Będzie to przecież zaszczytne dla ciebie
podbić ich wszystkich i oprzeć granice państwa o Ocean Północny, a następnie
wrócić do domu w triumfie, wiodąc w kajdanach wziętych do
niewoli królów i satrapów barbarzyńców. Takimi bowiem czynami dawniejsi
Rzymianie zdobywali sobie wielkość i sławę. O to zaś, że tam ktoś
sięga po władzę, nie potrzebujesz się obawiać. Najwybitniejsi członkowie
senatu są bowiem tu z tobą, cała zgromadzona koło ciebie siła zbrojna
stanowi tarczę osłaniającą twą władzę; tutaj są wszystkie kasy z pieniędzmi
cesarskimi, a pamięć o twym ojcu zapewniła ci na zawsze wierność
i miłość poddanych".

No ewentualnie jak nie Tyberiusz Klaudiusz Pompejanus lub Pertynaks to może tam stać... ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #85 dnia: 31 Marca 2018, 20:30:57 »
Wczoraj a właściwie dzisiaj w nocy dokonałem zakupu bardzo ciekawego sesterca.
Heh, taki fajny temat, a by mi umknął, przez to że tkwi w rzadko przeze mnie odwiedzanym wątku zakupowym, może by go wydzielić?

Nie był tani ale to R4. Nie mogę znaleźć zdjęć innego w celu porównania.
Służę w załączniku. Po wgraniu nowej wersji acsearch (albo jakoś bez związku z tym) zniknęły monety sprzedane na FAC, a tam był pod numerkiem 14452 inny egzemplarz tego sesterca, stąd średnia kopia z mojego lokalnego dysku. Niestety egzemplarz udostępniony przez BM to lewizna: http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details/collection_image_gallery.aspx?assetId=670434001&objectId=1197528&partId=1

Na uwagę zasługuje rewers na którym widać skierowanego do zebranych żołnierzy,stojącego na platformie M Aureliusza i Kommodusa.
Co do postaci Kommodusa mam wątpliwości. Czy to naprawdę jego sylwetka? Miał w tym czasie 10 lat a współwładcą został dopiero w roku 176. Postać to raczej dorosły mężczyzna a nie dziecko.
Na tym sestercu z FAC mimo iż postać nie ma głowy jest z pewnością sporo niższa od Marka - przynajmniej tak mi się wydaje. Trzeba znaleźć trzeci egzemplarz. Generalnie Providentia zbyt często odnosi się do boskiego przewidywania, które wspomaga przekazanie następstwa tronu odpowiedniej osobie, by można Kommodusa a priori odrzucić, nawet jeśli brakuje jeszcze parę lat do oficjalnego uznania go za formalnego następcę. Tylko czemu akurat wtedy to wybito? Bardziej sytuacja pasowałaby np. do zamętu z przełomu 174/5 z bardzo chorym Markiem, spanikowaną Faustyną, prężącym muskuły Pompejanusem i nadgorliwym Awidiuszem w rolach głównych. Może trzy zimy wcześniej Marek też się przechorował, ale nie aż tak obłożnie i wszystko wróciło szybko do normy, stąd mały nakład tego specyficznego sesterca?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #86 dnia: 31 Marca 2018, 20:48:07 »
Ten tutaj na FAC mi pokazali https://www.acsearch.info/search.html?similar=257895 Postać jest dorosła.
Tak jak sobie wykombinowałem sesterc z przełomu 171/172 idealnie pasuje do cesarza uzasadniającego powód podjęcia ofensywy(PROVIDENTIA).
Wychodzi na to że widzimy scenkę z Carnuntum z cesarzem mającym Tyberiusza Klaudiusza Pompejanusa za plecami i legionistami ,których niebawem zobaczymy na RIC 1047 jak przekraczają most pontonowy na Dunaju.
To jest właśnie TEN moment -początek drugiego etapu wojen markomańskich. POEZJA... ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #87 dnia: 31 Marca 2018, 21:20:57 »
Ten tutaj na FAC mi pokazali https://www.acsearch.info/search.html?similar=257895 Postać jest dorosła.
Egzemplarza z FAC tam nie ma. Mówi Pan o sestercu sprzedanym przez dom Gorny & Mosch? (https://www.acsearch.info/search.html?id=257895)

Jeśli tak, to jednak postać jest wyraźnie niższa, stoi znacznie wyżej, a i tak czubek jej głowy znajduje się na poziomie oczu Marka. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że na monecie, na której pokazujemy dziesięciolatka jako następcy tronu, naciągamy jego wzrost tak, żeby wyglądał prawie jak dorosły (vide załącznik).

Tak jak sobie wykombinowałem sesterc z przełomu 171/172 idealnie pasuje do cesarza uzasadniającego powód podjęcia ofensywy(PROVIDENTIA). Wychodzi na to że widzimy scenkę z Carnuntum z cesarzem mającym Tyberiusza Klaudiusza Pompejanusa za plecami i legionistami ,których niebawem zobaczymy na RIC 1047 jak przekraczają most pontonowy na Dunaju.
Tego momentu Pana wywodu nie do końca czuję. Providentia - tak jak ją rozumiem, może nie do końca dobrze, może nie we wszystkich aspektach - to coś boskiego, co emanując na władcę pozwala żeby jego decyzje powodowały pozytywne skutki w nieznanej nam jeszcze przyszłości. Przeważnie będzie to wybór następcy, czasem zabezpieczenie dobrobytu państwa (w dużej mierze przez rzeczony wybór następcy...) itp., w każdym razie coś co możemy oceniać raczej z perspektywy czasu. Pod koniec panowania Trajana nasila się bicie monet z Providentią jako znak oczekiwania, że mimo braku wskazania kolejnego władcy, wszystko przejdzie płynnie i nie zakończy się wojną domową, Hadrian okrzepnąwszy na tronie zaprzestał pokazywać na monetach swojego boskiego ojca i zaczął twierdzić, że jego władza (a także boskie natchnienie) pochodzi od Jowisza (https://www.acsearch.info/search.html?id=366653, tam jest orzeł zlatujący z berłem w szponach) itd.

Jeśli to miałby być Pompejanus, to też raczej w kontekście "uwaga, to może być mój następca", o ile oczywiście ta postać ma mieć konkretne odzwierciedlenie w rzeczywistości, jeśli to faktycznie dorosły mężczyzna, to może być po prostu anonimowy adiutant. Ale skąd wtedy Providentia, a nie zwykłe w takich wypadkach Adlocutio.

Ewentualnie, jeśli mamy rozumieć tą Providentię jako odniesienie do czynów cesarza, to bardziej wydaje mi się jako "patrzcie jak bogowie użyczyli swojego daru przewidywania naszemu cesarzowi! Tak świetnie prowadzi wojnę prowadzony ich ręką, że odzyskaliśmy wszystkie nasze terytoria i możemy wejść na teren wroga!"

To jest właśnie TEN moment -początek drugiego etapu wojen markomańskich. POEZJA... ;D
Trudno się nie zgodzić, most chyba jeszcze bardziej porusza moją wyobraźnię :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #88 dnia: 31 Marca 2018, 21:35:22 »
Postać z tyłu to naprawdę nie jest przerośnięty 10-latek  ;)
No cóż PROVIDENTIA która jest boskim natchnieniem cesarza w tym konkretnym przypadku mimo ciężkiej sytuacji państwa i zaleceniom Augusta ,przemawia poprzez niego "Przekroczcie Dunaj by przenieść wojnę na terytorium wroga(do Germanii) bo on tu wróci".
Przewidywał to już wtedy ale życia mu zabrakło... :(
Nie upieram się przy Pompejanusie, lecz to brzmi nawet dość prawdopodobnie.
« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2018, 22:08:37 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #89 dnia: 01 Kwietnia 2018, 10:31:47 »
Jeszcze jedno pytanko bo nie jestem pewien.Tam jest koń?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet