Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:27:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2018  (Przeczytany 86447 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Marca 2018, 19:33:00 »
Mnie udało się dzisiaj wylicytować między innymi taką oto monetkę Probusa z Antiochii.

Dlaczego ją kupiłem?

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Marca 2018, 19:48:58 »
Ponieważ mimo kiepskiego stanu zachowania rewersu ma wspaniały portret?  ;)

A tak serio gratuluję Ci wyłapania kolejnego spektakularnego błędu! :) Nie mogę się doczekać, aż zobaczę go na żywo ;)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Marca 2018, 20:03:28 »
Widzę ciemność...
A może obaj panowie na rewersie trzymają po globie???

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Marca 2018, 20:30:30 »
Cytuj
Widzę ciemność...

Nie martw się Zenku, ja również wytrzeszczałem oczy i dopiero za którymś tam razem dostrzegłem w czym rzecz i to pomimo wpisu mojego imiennika o błędzie menniczym. Legenda awersu AVR P PROBVS

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #49 dnia: 22 Marca 2018, 20:32:18 »
Barnabo, gratuluję wytrawnego oka, bo w schematycznym czytaniu legend, dojrzeć taką kukułkę nie jest łatwo.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Marca 2018, 20:58:56 »
Może to zabrzmi mało skromnie ale ja od razu wychwyciłem to podwójne P, problem w tym że skoro Pan Zenon tego nie wychwycił stwierdziłem że hmm może to nic nadzwyczajnego :P
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Marca 2018, 21:25:10 »
W moim przypadku to chyba już ślepota starcza...
 :'(
ZM

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Marca 2018, 07:37:47 »
Też mi się wydaje że "dodatkowe" P w tytulaturze jest tym czynnikiem wyróżniającym.Gratuluję sokolego oka i udanego zakupu.
Też próbuje coś trafic na ebay ale tam ostatnio cuda się dzieją,mam tu na mysli napaleńców którzy do samego końca czekaja by na koniec dowalić cenę zaporową w stylu "nie wiem za ile ale kupię"

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Marca 2018, 08:35:24 »
oj tak :(
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Marca 2018, 09:17:23 »
Tak, cała radość wynika właśnie w tego dodatkowego "P", przed PROBUS. Jest to błąd grawera, bo w tym miejscu, to "P" nie ma żadnego sensu. Jest to całkowicie nieopisany w literaturze błąd i jedyny znany mi egzemplarz monety Probusa z takim błędem.

W Antiochii bito antoniniany Probusa tylko z dwiema tytulaturami:

1. IMP C M AVR PROBVS AVG
2. IMP C M AVR PROBVS P[ivs] F[elix] AVG

Wyjątkowo, spotyka się tytulaturę IMP C M AVR PROBVS P AVG, ale ona w sumie traktowana jest w literaturze jako błędna (uważa się, że grawer zapomniał dodać F po prostu). Literka "P" po PROBVS to skrót od Pivs (felix). Ale ta sama literka przed PROBVS nie ma już żadnego sensu i nie powinna się tam znaleźć.

Inny, trochę podobny błąd w tytulaturze Probusa spotyka się w Serdyce: IMP R PROBVS P AVG (gdzie to "R" też nie ma żadnego sensu).    

http://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=84&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Jak widać, trzeba być bardzo czujnym, bo w oceanie popularesów z Antiochii można czasem wyłowić całkowicie nienotowane perełki.
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2018, 09:36:26 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Marca 2018, 09:35:45 »
Też próbuje coś trafic na ebay ale tam ostatnio cuda się dzieją,mam tu na mysli napaleńców którzy do samego końca czekaja by na koniec dowalić cenę zaporową w stylu "nie wiem za ile ale kupię"

Panie Macieju, to nie cuda, i wcale nie występujące jedynie "ostatnio", tylko od dawna utrwalona, standardowa praktyka licytacyjna doświadczonych kolekcjonerów, którzy nie chcą ujawniać swego zainteresowania na wcześniejszym etapie po części w obawie, aby nie być sztucznie podbijanym przez sprzedawcę, a po części w celu uśpienia czujności konkurencji, która może byłaby gotować dać więcej za daną monetkę, gdyby miała na to czas i szansę (czyli widziała w miarę wysoką cenę monety już na kilka dni przed końcem aukcji i zdążyłaby sobie przemyśleć w duchu i sercu, czy może warto jeszcze trochę więcej zalicytować). Wysoki limit składany przez doświadczonego kolekcjonera na kilka sekund przed końcem aukcji ma jednak z założenia pozbawić konkurencję właśnie tej szansy na "przemyślenie" sprawy.

Wielu kolegów z pewnością licytuje w ten właśnie sposób (sam do nich należę). Podejrzewam też, Panie Macieju, że prędzej czy później też Pan tak zacznie licytować :)

Nie ma co zatem się oburzać, tylko zaakceptować, że tak właśnie jest. Zresztą, analizowany fenomen ma pewne pozytywy w postaci nieustającego dreszczyku emocji towarzyszącego kolekcjonerowi do ostatnich sekund każdej licytacji: czy wygram tą monetkę (jestem przecież już tak blisko...), czy jednak nie...., no i za ile wygram, jeżeli wygram? Jaka to przecież radość wygrać np. za 10-20% limitu. Jakaż to z kolei wściekłość wygrać za np. 99% limitu, gdy dwie sekundy wcześniej cena monety wynosiła zaledwie 10% limitu... W tym właśnie rzecz. Tak wyglądają licytacje.

  
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2018, 10:06:44 wysłana przez barnaba »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Marca 2018, 10:27:35 »
Prawda najprawdziwsza. Tak się (niestety?) poprawnie na eBayu - i nie tylko, bo np. w wcn jest tak samo - licytuje.
Z drugiej strony jest to w miarę uczciwe. Rozważamy sobie:
a) chcę mieć i tyle maksymalnie zapłacę, plus "margines bezpieczeństwa" i na dwie sekundy przed końcem strzelamy - z różnym wynikiem;
b) chcę mieć za wszelką cenę, i na dwie sekundy przed końcem detonujemy atomówkę - zazwyczaj funkcjonuje, chyba że ktoś inny odpali jeszcze większą atomówkę...
 ;)
ZM

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Marca 2018, 18:24:07 »
Z tym detonowaniem atomówek też trzeba ostrożnie,bo można zniszczyć sobie konto ;)

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Marca 2018, 18:35:06 »
Nie należy też się poddawać przed bitwą,odpuściłem sobie licytacje ,spodziewając się  bitwy,a tu masz...
https://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID=1138356&AucID=2266&Lot=632&Val=46d540da5f2caea90a8c2f48b7c7f4db

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Marca 2018, 19:42:06 »
Nie należy też się poddawać przed bitwą,odpuściłem sobie licytacje ,spodziewając się  bitwy,a tu masz...

Nigdy nie należy się poddawać z góry! Zawsze trzeba walczyć, bo nigdy nie wiadomo, czy będzie opór:)

 

R E K L A M A
aukcja monet