Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:40:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2018  (Przeczytany 86431 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Marca 2018, 19:45:01 »
Prawda najprawdziwsza. Tak się (niestety?) poprawnie na eBayu - i nie tylko, bo np. w wcn jest tak samo - licytuje.
Z drugiej strony jest to w miarę uczciwe. Rozważamy sobie:
a) chcę mieć i tyle maksymalnie zapłacę, plus "margines bezpieczeństwa" i na dwie sekundy przed końcem strzelamy - z różnym wynikiem;
b) chcę mieć za wszelką cenę, i na dwie sekundy przed końcem detonujemy atomówkę - zazwyczaj funkcjonuje, chyba że ktoś inny odpali jeszcze większą atomówkę...
 ;)
ZM

Jak bardzo mi zależy to właśnie tak robię, czyli jak znam wartość tego co licytuję a cena jest niska to na 4-6 sek przed walę stawkę 3 razy wyższą, ale i to czasem nie pomaga :P Generalnie niemal zawsze wbijam swoją kwotę tuż przed końcem, ewentualnie jak jest niski bid na kilka godzin wcześniej to podbijam sobie tak żeby go okreslić i wiedzieć gdzie zaczyna się zabawa, albo że od razu można aukcje odpuścić. Czasem cos zobacze co mnie zainteresuje i wbijam kwote o kilka funtów wyższą i... bum kupiłem choć nie do końca zamierzałem, jak np. tą monetkę kilka dni temu. Nie to, żebym miał wyrzuty sumienia bo nie mam :P A monetka to tetradrachma z Pergamonu, krótki opis jeszcze od sprzedawcy i nieweryfikowany przeze mnie tzn. waga itd.:

Mysia
Pergamon.
AR Cistophoric Tetradrachm.

25mm // 12,30g.

Circa 92-88 BC.

Obv: Cista mystica with serpent; all within ivy wreath.
Rev: Bow-case with serpents; monogram to left, snake-entwined staff to the right, AS and monogram above.

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #61 dnia: 23 Marca 2018, 21:27:15 »
Date : 277/278

Atelier : Ticinum

Emission : 3

Officine : 2

Titulature : VIRTVS PROBI AVG

Légende : FELICITAS SEC

Buste ? : E1

N° RIC : 361

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #62 dnia: 23 Marca 2018, 22:03:54 »
U mnie do gromadki Soli dołączy niedługo kolejny Lugduńczyk.
Oczywiście trzeba go będzie doczyścić, ale moim zdaniem warto - ślad "po łopatce" na twarzy niestety raczej zostanie.
Popiersie tego egzemplarza (laureate, draped, cuirassed r.) jest w przypadku tej edycji dużo rzadsze od popularnego "widzianego od tyłu" i wygląda w sumie dość interesująco (duża ilość detali). Także przedstawienie Sola na rewersie, z wyraźnie zaznaczoną muskulaturą ciała, jest całkiem obiecujące.

aw.: IMP CONSTANTINVS P F AVG (bust C)
rew.: SOLI INVI-C-TO COMITI
F/T//PLG
RIC VI Lugdunum 309 (R)

ZM

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Marca 2018, 18:21:17 »
Witam grono forumowiczów.
Wszystkim gratuluje udanych nabytków i rozszerzenia swoich kolekcji.Również i mi udało się powiększyć mój skromny zbiór Probusów.Małymi kroczkami kolekcja się rozwija:)
 
1) Data: 281
Mennica : Ticinum
Emisja : 9
Officina : 3
Tytulatura : IMP C PROBVS P F AVG
Legenda : SALVS AVG   V/-/TXXI
Popiersie: H2
N° RIC : 498
Moneta urzekła mnie detalami rysunku popiersia władcy,element serii EQVITI - V

2) Data: 276
Mennica : Kyzikos
Emisja : 1
Officina : 1
Tytulatura : IMP C M PROBVS AVG
Legenda : CLEMENTIA TEMP   /P/XXI
Popiersie: A2
N° RIC : 905
Moneta bita w pierwszym roku panowania władcy..Popiersie A2 wg Bastiena jednak nie jestem do końca pewien czy aby na 100%,bliżej mi z nim do C1 lub C2 z British Museum classification

3)Data: 281
Mennica : Kyzikos
Emisja : 4
Officina : 1
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Legenda : SO – LI INVICT - O  /CM/XXIA
Popiersie: H2
N° RIC : 911
Popularna moneta,ale takiego rewersu nie miałem jeszcze,miałem tu dylemat czy to 4 emisja czy 3,ostatecznie skłaniałbym się ku 4,moja wiedza nadal się uzupełnia więc jeśli błędna interpretacja to wybaczcie:)

4)Data: 281
Mennica : Antiochia
Emisja : 4
Officina : 6
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Legenda :  RESTITVT OR - BIS     / ζ  / XXI/
Popiersie: A2
N° RIC : 925
Również popularna moneta,ale urzekła mnie ostrość rysunku awersu.W pierwszym momencie myślałem że na rewersie jest litera S ale takich w Antiochi nie było,ostatecznie RIC zweryfikował że to  ζ  .Tu popiersie w porównaniu z monetą z Sisci zdecydowanie na A2 wg Bastiena (mówię na to popiersie spięte płaszczem:))

Pozdrawiam Maciej
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2018, 18:42:39 wysłana przez nosfer3 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #64 dnia: 25 Marca 2018, 23:05:33 »
Małymi kroczkami kolekcja się rozwija:)
 

2) Data: 276
Mennica : Siscia
Emisja : 1
Officina : 1
Tytulatura : IMP C M PROBVS AVG
Legenda : CLEMENTIA TEMP   /P/XXI
Popiersie: A2
N° RIC : 644
Moneta bita w pierwszym roku panowania władcy.Powołując się na stronę http://www.probuscoins.fr rzadkośc określona została na R2 co zapewne nijak ma się do rzeczywistości,ale na tle innych monet cieszy.Popiersie A2 wg Bastiena jednak nie jestem do końca pewien czy aby na 100%,bliżej mi z nim do C1 lub C2 z British Museum classification


Gratuluje nowych nabytków! Tak trzymać, jeżeli chodzi o standard stanu zachowania!

Moneta nr 2 nie jest z Siscii, ale z Kyzikos (RIC 905). To ogromny Populares. clementia z oznaczeniem łacińskim 'P' z Siscii jest rzadka i zasługuje na ocenę R2. Proszę sobie ja dokładnie porównać z monetami RIC 905. Różnią sie kilkoma co najmniej elementami.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #65 dnia: 26 Marca 2018, 08:48:17 »
Faktycznie.Na monetach z Kyzikos najbardziej uwage zwraca obecnośc Scipio.Dziekuje za uwagę:).Juz wprowadzam korektę

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #66 dnia: 26 Marca 2018, 18:38:45 »
A u mnie dzięki giełdzie w Łodzi pojawiło się towarzystwo do kiedyś zakupionego brązu z Pantikapajonu :)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #67 dnia: 26 Marca 2018, 19:42:38 »
Gratulacje Tomku!

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Marca 2018, 21:30:35 »
Gratuluję wszystkim pięknych monetek.

Mi ostatnio wpadł na rodzimym serwisie taki zdechlaczek za dwadzieścia parę złotych.

Delmacjusz 335-337 r., mennica Cyzicus (SMKA), RIC VII 132 A, R2
Awers: FL IVL DELMATIVS NOB C
Rewers: GLOR-IA EXERC-ITVS

Jeśli się mylę proszę mnie poprawić  ;)

Pozdrawiam

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #69 dnia: 28 Marca 2018, 21:58:01 »
nowy probuski rzym w kolekcji,
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #70 dnia: 29 Marca 2018, 10:32:28 »
Gratuluje nowego nabytku  z ciekawym popiersiem:)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #71 dnia: 29 Marca 2018, 23:12:53 »
Zakup dość spontaniczny. Piękny portret Dioklecjana z jego patronem, Jowiszem na rewersie. Mennica: Lyon.
W międzyczasie doczytałem, że ten typ popiersia: w koronie promienistej i szatach konsularnych w prawo z berłem zwieńczonym orłem (H4) jest najrzadszym występującym w tej mennicy. Co do detali (tzn. relatywnej rzadkości z rewersem IOVI AVGG) bedę musiał pewnie w końcu zajrzeć do Bastiena.
Przede mną też zapewne bardzo ciekawe - i ze względu na srebrzenie raczej skomplikowane - czyszczenie...

ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #72 dnia: 30 Marca 2018, 07:52:38 »
Gratuluję rzadkiej monety!
Wczoraj a właściwie dzisiaj w nocy dokonałem zakupu bardzo ciekawego sesterca.
Nie był tani ale to R4. Nie mogę znaleźć zdjęć innego w celu porównania.
Jest to Marek Aureliusz RIC 1046.
Na uwagę zasługuje rewers na którym widać skierowanego do zebranych żołnierzy,stojącego na platformie M Aureliusza i Kommodusa.
Moneta wybijana w 171/172 roku n.e ,czyli w okresie wojen markomańskich .
Co do postaci Kommodusa mam wątpliwości. Czy to naprawdę jego sylwetka? Miał w tym czasie 10 lat a współwładcą został dopiero w roku 176. Postać to raczej dorosły mężczyzna a nie dziecko.
Czas emisji sesterca odpowiada końcowi pierwszego etapu wojen markomańskich kiedy Rzymianom udało się opanować sytuację i pokonać najeźdźców oraz początkowi  drugiego kiedy walki przenoszą się na terytorium Markomanów.Cesarz mógł mówić do legionistów: "Tak pokonaliśmy wrogów ale teraz czas uderzyć na ich ziemie i zlikwidować zagrożenie jakie stanowią ,by sytuacja się nie powtórzyła."
Stąd też PROVIDENTIA AVG.

 
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2018, 08:38:21 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #73 dnia: 30 Marca 2018, 08:14:46 »
Cytuj
Zakup dość spontaniczny. Piękny portret Dioklecjana z jego patronem, Jowiszem na rewersie. Mennica: Lyon.
W międzyczasie doczytałem, że ten typ popiersia: w koronie promienistej i szatach konsularnych w prawo z berłem zwieńczonym orłem (H4) jest najrzadszym występującym w tej mennicy.

Zenku, gratuluję spontanicznej decyzji i odwagi w chęci zmierzenia się z tą zieleniną.
Od kilku tygodni miałem ten okaz zaznaczony w obserwowanych i z uwagi na te koszmarne pokłady zielonego nalotu, jakoś nie potrafiłem przekonać się do tej monety. Jestem ogromnie ciekaw, czy uda Ci się coś z tym zrobić nie niszcząc odsłoniętej powierzchni...

Czy jest to najrzadszy portret występujący wśród emisji w Lugdunum? Tu bym polemizował...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #74 dnia: 30 Marca 2018, 08:24:45 »
Cytuj
rewers na którym widać skierowanego do zebranych żołnierzy,stojącego na platformie M Aureliusza i Kommodusa.
Moneta wybijana w 171/172 roku n.e ,czyli w okresie wojen markomańskich .
Co do postaci Kommodusa mam wątpliwości. Czy to naprawdę jego sylwetka? Miał w tym czasie 10 lat a współwładcą został dopiero w roku 176. Postać to raczej dorosły mężczyzna a nie dziecko.

Podzielam Pana wątpliwości. Marek Aureliusz pojawia się na sestercach w scenie  adlocutio i zazwyczaj występuje tam w towarzystwie oficerów, a nie dzieci. Proszę odszukać do porównania sesterc z legendą w odcinku ADLOCVT AVG, gdzie na podeście stoi Marek Aureliusz w towarzystwie dwóch oficerów (RIC 973, BMC RE 1372).

Gratuluję rzadkiego i wymownego okazu!

 

R E K L A M A
aukcja monet