Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:25:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2018  (Przeczytany 86444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #120 dnia: 08 Kwietnia 2018, 10:25:55 »
Pawle, już się cieszę na nasze toruńskie oficjalne i nocne rozmowy do białego rana :)
Ja również Tomku, tym razem jadę rodzinnie bo zabieram moje dziewczyny i zostajemy do niedzieli  :) 

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #121 dnia: 08 Kwietnia 2018, 12:38:52 »
probus z sisci z 6 oficyny ale VI na dole ... jakie popiersie bo dla mnie zbroja

RIC popiersie F, Bastien B, Brytyjskie Muzeum B1

"Radiate, cuirassed bust right."
"Popiersie w koronie promienistej, w kirysie, w prawo."
"Buste radié à droite avec cuirasse."

Niestety, żadne z tych opracowań nie zaznacza faktycznie rodzaju zbroi, a określenie "cuirassed/cuirasse" jest bardzo nieprecyzyjne biorąc pod uwagę, że występują co najmniej trzy podstawowe rodzaje zbroi.

Na tej monecie Probus jest w kolczudze tj. tak zwanej lorica hamata.

"kirys" stał się słowem zbyt generycznym, bo jest to jednak specyficzny rodzaj zbroi, oryginalnie z utwardzonej skóry.

Cuirasse <- od późno-łacińskiego coriaceus (skórzany).

Naprawdę lepiej byłoby używać armour (zbroja) i armoured (w zbroi).
Ale chyba na usunięcie tego wypaczenia jest już za późno.



G/<
.
dzięki wielkie
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #122 dnia: 08 Kwietnia 2018, 16:08:22 »
Właściwie, to monety które zamierzam pokazać, powinny znaleźć się w zimowym wątku sezonowym, ale że przeleżały kilka miesięcy w "punkcie spedycyjnym" i dotarły do mnie dopiero wczoraj, to okraszą wiosenną galerię osobliwości.

1) Pospolity dla tej mennicy Jowisz, z mniej pospolitym awersem z Maksymianem Herkuliuszem w stroju konsularnym i z globem w prawicy -  symbolem władzy nad światem.

mennica Lugdunum; VII emisja z lat 290-291;  RIC Vii 384; Bastien 337

oś 7 h;  średnica 21,2-22,9 mm;  waga 4,15 g

2) Fine fleur - ponownie Herkuliusz z mennicy w Lugdunum, ale tym razem w unikatowym wydaniu. Wojownicza Minerwa jako Pax w połączeniu z rzadkim militarnym wizerunkiem popiersia na awersie. Tego wariantu kompletnie nie odnotowują katalogi: RIC V, a zwłaszcza katalog Bastiena i suplementy do niego. Złowić lugduński okaz którego nie ma u Bastiena i w suplementach, to gratka nie lada.

mennica Lugdunum; IX emisja z wisny 293 r.; RIC Vii -; Bastien -

oś 7 h; 20,7-22,3 mm;  waga 3,45 g

3) Jeszcze jeden osobliwy okaz. Młodszy z Maksymianów - Galeriusz z personifikacją bezpieczeństwa na rewersie. W przypadku tej monetki miałem mały dylemat interpretacyjny. Na rewersie w odcinku znajduje się znak, który ciężko do końca ocenić, czy jest to II, czy A. Wariant rewersu znany z XII emisji w Lugdunum z 294 r., gdzie w drugiej oficynie oznaczanej dla tej emisji literką B, wybijano ten konkretny rewers.
Pierwsza oficyna (A) takowego wariantu nie emitowała. Na mojej monetce znajduje się prawdopodobnie pierwowzór tego typu, emitowany w XI serii emisyjnej (listopad - grudzień 293 r.), gdzie drugą oficynę oznaczono rzymską cyfrą II.

mennica Lugdunum; XI seria emisyjna z końca 293 r.; RIC Vii 691 var; Bastien -

oś 6 h;  średnica 21,8-23,1 mm;  waga 3,67 g

Wszystkie trzy monetki mogłem nabyć dzięki naszemu forumowemu koledze Barnabie, który wspaniałomyślnie wystawił mi je na złotej tacy, umożliwiając zakup i sprowadzenie z dalekiego kraju.


TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #123 dnia: 08 Kwietnia 2018, 17:43:32 »
To ja się pochwalę takim nabytkiem z ostatniej aukcji WDA i MiM.
Denar Septymiusza Sewera wybity około 200-201 roku. Według RIC i współczesnych badaczy emisja ta była związana z rozbudową Rzymu za czasów władcy i planami wystawienia szeregu budynków publicznych.
Innym, nie branym pod uwagę powodem, mógł być według mnie również moment odbudowy Byzantionu jako Augusty Antonii.
Sam motyw rewersu jest prócz legendy przepełniony symboliką mogącą wskazywać na obydwa warianty - mamy tu cesarza w stroju wojskowym, a więc symbol z jednej strony Septymiusza jako cesarza legionów, z drugiej jako zwycięskiego wodza, który ukarał zbuntowane miasto.
Sama scena składania ofiary nad trójnożnym ołtarzem również jest tu bardzo wymowna - mamy nawiązanie do przestrzegania nakazów religii rzymskiej, ale i poświęcenie siebie jak i miasta opiece bóstw. Sam tego typu motyw może być więc z łatwością powiązany i z odbudową miasta i jego poświęcenie opiece bóstw.
Jednocześnie obrócenie włóczni ku ziemi może tu być symbolem pokojowych zamiarów w stosunku do rzeczonego Urbis.

Jedna mała moneta, a tyle symboliki :)

Awers: głowa władcy, w wieńcu laurowym, w prawo, w otoku legenda: SEVERVS AVG(ustus) PART(icus) MAX(imus)
Rewers: Cesarz w stroju militarnym stojący na wprost, z głową w lewo, trzyma odwróconą włócznię i dokonuje złożenia ofiary z patery nad trójnożnym ołtarzem., w otoku legenda: RESTITVTOR VRBIS

Waga 3.12 g, średnica 19 mm, oś 6h

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #124 dnia: 08 Kwietnia 2018, 19:21:28 »
Również i mi udało sie powiekszyć swoją skromną kolekcję Probusów.

1)Data: 278
Mennica : Ticinum
Emisja : 4
Officina :2
Tytulatura : VIRTVS PR - OBI  - AVG
Legenda :  ERCVL – I - PACIF
Popiersie: E1
N° RIC : 376 ;
Moneta nie grzeszy uroda ale z tych rzadszych,ponoć R2:)), moneta ma dekorowaną tarczę w postaci dwóch rzędów żołnierzy

2)Data: 276/77
Mennica : Cyzicus
Emisja : 2
Officina : 5
Tytulatura : VIRTVS P - ROBI  - AVG
Legenda :  ADVENTVS PROBI AVG
Popiersie: E1
N° RIC : 904 ;
Typ tarczy z wizerunkiem cesarza na koniu zawsze rozchwytywany,dodatkowo Epsilon jako 5 oficyna:)

3)Data: 282
Mennica : Rzym
Emisja : 7
Officina : 7
Tytulatura : PROBV – S P F AVG
Legenda :  AETER – N – ITAS AVG
Popiersie: B
N° RIC : 168 ; Guilemain 500
moneta z kodowanej serii rzymskiej aeqviti- litera I

4)Data: 281
Mennica : Ticinum
Emisja : 9
Officina :5
Tytulatura : VIRTVS PROBI INVICTI AVG
Legenda :  PAX – AVG - VSTI
Popiersie: E1
N° RIC : 518
Legenda z Invicti wszystko tłumaczy,moneta nabyta dzięki uprzejmości Pana Barnaby

5)Data: 280
Mennica : Cyzicus
Emisja : 3
Officina : Brak
Tytulatura : IMP C M AVR PROBVS P F AVG
Legenda :  VIRTV – S PROBI AVG
Popiersie: E1
N° RIC : 913var ;
Tarcza z cesarzem na koniu i żołnierzami w tle,poza tym RIC nie wymienia w odcinku C(yzici)XXIM(oneta), moneta nabyta dzieki uprzejmości Pana Barnaby:)

Pozdrawiam Maciej
« Ostatnia zmiana: 09 Kwietnia 2018, 06:40:19 wysłana przez nosfer3 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #125 dnia: 08 Kwietnia 2018, 22:56:01 »
Właściwie, to monety które zamierzam pokazać, powinny znaleźć się w zimowym wątku sezonowym, ale że przeleżały kilka miesięcy w "punkcie spedycyjnym" i dotarły do mnie dopiero wczoraj, to okraszą wiosenną galerię osobliwości.

Tomku, cieszę się że monetki w końcu szczęśliwie trafiły do Twojej kolekcji. Wygląda na to, że są o wiele rzadsze i ciekawsze aniżeli moje pierwotne wyobrażenia o nich ;)   

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #126 dnia: 08 Kwietnia 2018, 23:04:22 »
Również i mi udało sie powiekszyć swoją skromną kolekcję Probusów.

Panie Macieju, gratulacje! Moich (byłych) monet nie wypada mi szczególnie wychwalać, więc skomplementuje naprawdę ładnego, głęboko wybitego i rzadziej pojawiającego się na rynku Aeternitas Avg z Rzymu. Warto dodać przy opisie monety, że jest to moneta z kodowanej serii rzymskiej aeqviti. Nawet zastanawiałem się, czy jej nie licytować i nie podmienić z moim dotychczasowych (gorszym egzemplarzem), ale ostatecznie wycofałem się, bo były inne priorytety. Cieszę się, ze moneta trafiła do Pana.     

Co do tego R2, to w tym przypadku Christophe przesadził. To maksymalnie "R" według jego klasyfikacji (czyli 16-20 znanych egzemplarzy). To jednak i tak dość mało. Warto odnotować, że monetka ma dekorowaną tarczę w postaci dwóch rzędów żołnierzy. 

Trzymam kciuki za dalsze ciekawe nabytki!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #127 dnia: 08 Kwietnia 2018, 23:06:39 »
To ja się pochwalę takim nabytkiem z ostatniej aukcji WDA i MiM.
Denar Septymiusza Sewera wybity około 200-201 roku

Fajny denar Tomku! gratuluję!

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #128 dnia: 08 Kwietnia 2018, 23:09:21 »
Drogi Barnabo! Czy mi się wydaje, czy zaszczepiłeś miłość do Probusa u niektórych forumowiczów?  ;) Już teraz cieszę się na nasze spotkanie w Toruniu...

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #129 dnia: 08 Kwietnia 2018, 23:13:45 »
Drogi Barnabo! Czy mi się wydaje, czy zaszczepiłeś miłość do Probusa u niektórych forumowiczów?  ;) Już teraz cieszę się na nasze spotkanie w Toruniu...

Zaszczepić miłości to się chyba nie da, ale ułatwić warunki do jej rozwoju już tak i wygląda na to, że w tym zakresie trochę pomogłem :)

Ja też się cieszę na nasze spotkanie!

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #130 dnia: 10 Kwietnia 2018, 00:37:49 »
Salvete!

Widzę, że dyskusja na temat XVI edycji TWNA zaczęła się w wątku o nowych nabytkach. Zatem ciesząc się na Waszą obecność w Toruniu, pozwolę sobie zamieścić też coś, co, być może, ucieszy oczy kogoś z Was - na początek sesterce Gordiana III z IV emisji datowanej na rok 242 - RIC IV 303 (a) z siedzącym Apollinem na rew. (waga: 26,48 g) oraz Filipa I Araba z piątej emisji datowanej na rok 246 - RIC IV 168 (a) z Annoną na rew. (waga: 19,46 g) - proweniencja całkiem zacna: zbiór dra Waltera Stoecklina z Amriswil w Szwajcarii... Do tego dorzucę antoniniana tegoż samego Filipa z rew. FIDES EXERCITVS ze sztandarami i orłami legionowymi - RIC IV 62 (waga: 4,22 g) - tym razem pochodzącego z Niemiec...

Pozdrawiam cordialiter

B.A.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #131 dnia: 10 Kwietnia 2018, 19:07:13 »
I jeszcze w ramach łączenia rodzin dorzucę sesterc Otacylii Sewery - Av. MARCIA OTACIL – SEVERA AVG, popiersie w diademie i drapowanej szacie w prawo. Rv. CONCORDIA AVGG, Concordia siedząca w lewo, trzymająca paterę i róg obfitości - RIC IV 203a (waga: 15,20 g).

W Toruniu te i wiele innych monet będzie można zobaczyć na żywo ;)

Serdeczności!

B.A.

TomekP

  • Gość
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #132 dnia: 10 Kwietnia 2018, 20:13:43 »
Skoro już tak wszyscy kupują te Probusy to i ja się przyznam do małych zakupów z ostatniej aukcji Savoci :)

Pax z Lugdunum - Bastien 422 (20 egz.)

Sol z Cyzicus bez oznaczeń menniczych RIC 911 var. w kolekcji Barnaby są dwa egzemplarze, jednak z innych par stempli.

Na koniec (mimo, że jest jako pierwszy) całkiem przyzwoity sesterc Aleksandra Sewera z Marsem Ultorem. Co prawda populares, ale to mój pierwszy sesterc tego władcy, więc cieszy :)

Tym razem się nie rozpisuję, ponieważ niewiele więcej ponad rzeczy oczywiste mogę o tych trzech skromnych zakupach powiedzieć...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #133 dnia: 10 Kwietnia 2018, 22:55:45 »
Cytuj
Filipa z rew. FIDES EXERCITVS ze sztandarami i orłami legionowymi

Bartku, ten Filip ze sztandarami bardzo miodziaśny :) Nie mój okres, ale z tym konkretnym motywem, to sam bym monetkę przytulił ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2018
« Odpowiedź #134 dnia: 10 Kwietnia 2018, 23:15:24 »
Cytuj
Skoro już tak wszyscy kupują te Probusy

Tomku, Tobie akurat się nie dziwię. Wszak tyle obcujesz z Probusami Barnaby, że w końcu i Tobie musiało się udzielić ;)

Ostatnia aukcja Savoca Coins, cóż i ja coś tam nabyłem. Staram się być wierny wytyczonym granicom ogródka, więc tradycyjnie waliłem
po Herkuliuszach. Tym razem dwa kolejne okazy z sisciańskiej kodowanej serii HPKOYΛI. Zaparłem się na te konkretne krążki, ale przypomina to trochę walkę z wiatrakami. Mam na chwilę obecną szesnaście monet Herkuliusza z serii HPKOYΛI, z dziesięciu rozpoczętych
czystych serii ( ten sam typ popiersia i legendy awersu, z identycznym rozmieszczeniem oznaczeń na rewersie). Na szesnaście monet i dziesięć wydzielonych (rozpoczętych) serii, na chwilę obecną udało mi się skompletować zaledwie jedną czystą serię. Podobnie jest z Dioklecjanem i analogiczną serią IOBI. Na dwanaście posiadanych monet, mam zaledwie dwie czyste serie z siedmiu rozpoczętych.

Sens życia, aby ciągle ganiać za króliczkiem...

 

R E K L A M A
aukcja monet