Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 07:39:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: VGGMZBRDHRRECVC/ZMIPZGCBSPCWISZCVIHBZNFZHVM czyli konkurs :-)  (Przeczytany 3252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Przeglądając sobie niezobowiązująco monety luźno z Polską związane natknąłem się na dwugroszówkę brandenburską z 1656, kraju jakby nie było połączonego podówczas unią personalną z księstwem Prus, będącym jeszcze polskim lennem. Coś takiego, tylko inny rocznik i brzydsze, przez co kropki między literkami mało widoczne:

Pruski orzeł, dwa lwy czy gryfy, czwarty herb na razie nie wiem jaki, na środku snopek Wazów?? (to sobie kiedyś na spokojnie rozgryzę) - już samo to było ciekawe. Natomiast jeszcze ciekawszy był tytuł Fryderyka Wilhelma. Patrzyłem się jak zaczarowany w to VGGMZBRDHRRECVC/ZMIPZGCBSPCWISZCVIHBZNFZHVM i nijak nie mogłem dojść, jak to ugryźć. Ani chybi barbarus bity u Kiemliczów w smolarni. Jakież było moje zdziwienie, że ona tytulatura ma swój głęboki sens i znaczy mniej więcej tyle, co "Von Gottes Gnaden Markgraf Zu Brandenburg Des Heiligen Römischen Reichs Erzkämmerer Und Churfürst / Zu Magdeburg, In Preussen, Zu Gülich, Cleve, Berg, Stettin, Pommern, Cammin, Wenden, In Schlesien, Zu Crossen Und Iägerndorf, Herzog Burggraf Zu Nürnberg, Fürst Zu Halberstadt Und Minden". Johann Gambolputty z Monty Pythona jako żywy.

A teraz konkurs bez nagród: czy może ktoś z Szacownego Grona zna monetę z dłuższą i mniej intuicyjną legendą? ;-)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: VGGMZBRDHRRECVC/ZMIPZGCBSPCWISZCVIHBZNFZHVM czyli konkurs :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marca 2018, 17:21:32 »
Co do herbów:orzeł Brandenburski czerwony, lew w bodiurze to herb Norymbergi, gryf - Pomorze i szachownica - herb Hohezollernów. Buława cesarska w tarczy sercowej to symbol Arcykomornika  - tytuł elektorów brandenburskich. Tak przy okazji to symbolem elektorów saskich są dwa skrzyżowanie miecze- symbol Arcymarszałka

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: VGGMZBRDHRRECVC/ZMIPZGCBSPCWISZCVIHBZNFZHVM czyli konkurs :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Marca 2018, 09:38:31 »
orzeł Brandenburski czerwony, lew w bodiurze to herb Norymbergi, gryf - Pomorze i szachownica - herb Hohezollernów. Buława cesarska w tarczy sercowej to symbol Arcykomornika  - tytuł elektorów brandenburskich.
Bóg zapłać za rozszyfrowanie, gdybym to rozczytywał herb po herbie na pewno bym poległ na Arcykomorniku i pewnie na Norymberdze :-)

Co do tytulatury, to wyobraźmy sobie monetę, na której władca przedstawia się jako VGGKVÖAKVUKVBVDKSGLUIKVJEVÖGVTUKHVLVSSKKUDBGVSMVMHVOUNSVMPPUGVAUZVTFRUZGGVHUTVKGUGFVTUBMVOUNLUIIGVHFBSHVTVCUADWMGDWS, w końcu to taki sam patent :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet