Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 05:39:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problematyczny Sesterc  (Przeczytany 3650 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Problematyczny Sesterc
« dnia: 22 Marca 2018, 18:32:49 »
Drodzy Koledzy,
Na ostatniej aukcji WDA, trochę przypadkiem, bo to "nie mój cesarz", nabyłem takiego oto sesterca. Niepokoją mnie miejsca z jaśniejszą zielenią. Konserwować, nie konserwować? Jeśli tak to jak i czym to czyścić? Załączam zdjęcia i film. Obawiam się, że moje fotografie niewiele wniosą. Fotki aukcyjne są jednak lepsze, choć odrobinę podkolorowane. Z góry dziękuję za wszystkie opinie.  ;)

Krótki film ----> https://youtu.be/2Z8O09rhrGw (opcja HD + "bezdźwięczny", przez co mało irytujący ;) )















Aw: Głowa w prawo i napis ANTONINVS AVG PIVS P P TR P XXIII;
Rw: Stojąca Pietas z niemowlęciem na ręku, po bokach dwoje stojących dzieci, litery S-C, wokoło napis PIETATI AVG COS IIII;
Średnica: 31.6 mm
Waga: 25.29g
RIC 1031
https://onebid.pl/pl/auction/391/lot/19/cesarstwo-rzymskie-antonin-pius-august-138-161-ne-sesterc-159-160-ne

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Problematyczny Sesterc
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marca 2018, 19:07:40 »
Wszystko zależy od tego, czy Kolega ma doświadczenie w czyszczeniu takich "pacjentów".
Jeśli nie, to lepiej nic nie robić. Na podstawie przedstawionych zdjęć trudno jednoznacznie ustalić, czy mamy tu do czynienia z "aktywną korozją".
Gdyby to była moja moneta, zapewne spróbowałbym trochę podłubać przy literkach, albo w jednej z tych dziur i od razy bym wiedział, czy trzeba coś z tym zrobić, czy nie. Jednak, powtarzam, jeśli Kolega czegoś takiego jeszcze nie czyścił, to lepiej wcale nie tykać. W sumie nie wygląda to źle (na drugim zestawie zdjęć ten kolor jest jaby mniej zielony, nie wiem, jak to wygląda w naturze).
A trenować czyszczenie, to można sobie na mniej ciekawych obiektach...
Sam czekoladowobrazowy kolor sugeruje, że moneta w tym stanie dość długo już sobie gdzieś bezpiecznie leżała - skoro do tej pory zaraza jej nie zeżarła, to pewnie i w najbliższym czasie nic dramatycznego się z nią nie stanie.

Pozdrawiam
Zenon M.

turpis

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Problematyczny Sesterc
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marca 2018, 22:18:18 »
Dziękuję za odpowiedź.
Czyściłem pod dużym powiększeniem, igłą, z twardych osadów kilka małych brązów. Ale też żaden nie był przeżarty przez grynszpan. Patyny nie uszkodziłem. Jakie byłyby objawy "aktywności" korozji? Mięciutki, łatwo odpadający osad?

 

R E K L A M A
aukcja monet