Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Kwiecień 2018, 10:57:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kwadrans Memmia RRC 5 ?  (Przeczytany 640 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« : 24 Marzec 2018, 22:05:51 »

Jakiś czas temu pokazywałem w wątku "łowieckim"kwadransa z czasów republiki.Kupiona przypadkiem w zestawie gdzie były monety Wandalów i  inne.
Wydaje mi się ,że jest to RRC 5 Memmia.
Pytanie czy to rzadka monetka i czy można coś więcej o niej powiedzieć? Opisana jako R ale nie wszystko R co się świeci.

* DSC06752.JPG (56.39 KB, 800x600 - wyświetlony 42 razy.)

* DSC06751.JPG (52.81 KB, 800x600 - wyświetlony 47 razy.)

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #1 : 25 Marzec 2018, 10:09:10 »

RRC 5 Memmia.
Ja tylko w kwestii technicznej - jak RRC to 313/4, bo referencja Memmia 5 pochodzi z XIX wiecznego katalogu Babelona Monnaies de la Republique Romaine, przejęta przez serię Roman Silver Coinage Seaby'ego - Seara.

Co do rzadkości to nic mądrego nie potrafię powiedzieć, chyba tyle, że w ogóle tych brązów nie ma jakoś dużo na rynku. Być może były przetapiane już w epoce - w końcu były to duże ilości brązu uwięzione w relatywnie niskich nominałach.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 25 Marzec 2018, 15:08:33 »

No cóż numerek przypisałem za  http://wildwinds.com/coins/rsc/memmia/t.html   i chyba popełniłem błąd.
Za dużo z republiką nie miałem do tej pory styczności.
Sporadycznie coś przygarnę albo tak jak ten kwadrans trafi się w zestawach.
Ogólnie wydaje mi się o ile miarodajny jest ,Ebay że kwadransów anonimowych z czasów republiki jest malutko a takiego jeszcze nie widziałem.

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3 : 25 Marzec 2018, 18:11:41 »

Ogólnie wydaje mi się o ile miarodajny jest ,Ebay że kwadransów anonimowych z czasów republiki jest malutko a takiego jeszcze nie widziałem.
Nie jest anonimowy, Memmius Galeria był odpowiedzialny za emisję denara 313/1, asa 313/2, semisa 313/3 i kwadransa 313/4. Prawdą jest, że nominały z brązu są rzadsze, a co za tym idzie droższe od denarów. Polecam pomocną stronę do identyfikacji monet republiki ułożonych w porządku RRC.
http://davy.potdevin.free.fr/Site/crawford1.html
Pozdrawiam.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 25 Marzec 2018, 18:39:36 »

Oczywiście, że nie jest anonimowy.Troszkę źle to napisałem.Chodziło mi ,że anonimowych jest mało a takiego z rodu Memia nie widziałem wcale  Uśmiech

Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 25 Marzec 2018, 18:59:13 »

No ładnie wg tej stronki 800 $ za podobny w troszkę lepszym stanie kiedy ja za cały zestaw dałem 44 Euro.
A polowałem na monetki Wandalów.
To ładny traf kupić coś wartościowego i ciekawego przypadkiem.

* s-l1600 (16).jpg (320.69 KB, 1600x1170 - wyświetlony 44 razy.)

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #6 : 25 Marzec 2018, 19:25:06 »

To ładny traf kupić coś wartościowego i ciekawego przypadkiem.

Tym bardziej gratuluję, na planowane zakupy wystarczy zasobna kieszeń, a do takich niespodzianek potrzeba trochą szczęścia i dobrego oka Uśmiech.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 25 Marzec 2018, 19:37:32 »

Dziękuję.Bardzo mnie ta monetka zaintrygowała.Jak coś mnie zaciekawi zaczynam szukać co to za ród? Jakieś budowle po nim itd.
Dlaczego tych monet jest relatywnie mniej do denarów ...?  Mrugnięcie Same pytania .I tak monetka wciąga mnie do swojego świata i przenosi w czasie  Uśmiech

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #8 : 25 Marzec 2018, 20:16:48 »

Same pytania .I tak monetka wciąga mnie do swojego świata i przenosi w czasie  Uśmiech

Też uwielbiam ten dreszczyk emocji, kiedy z kawałka metalu można czytać dzieje ludzi sprzed 2 tys. lat. Przecież pomimo upływu czasu tak bardzo się nie zmieniliśmy, tzw. nadwyżki kapitału gromadzimy w bankach, wirtualnej walucie, nieruchomościach, kruszcach i cholera wie jeszcze w czym. Wbrew pozorom antyczni rzymianie osiągneli ten sam lub zbliżony poziom edukacji ekonomicznej do naszych wspólczesnych wilków biznesu. Czasy były niebezpieczne, wiec najpewniejszym sposobem lokowania nadwyżek była tzw. skarpeta. W roku 106  przed Chrystusem, za konsulatu Kwintusza Serwiliusza Cepiona, z całą pewnością bardziej opłacało się pakować do skarpety srebrne denary, niż zwykłe wycieruchy z brązu. Już nawet mi nie starcza wyobrazni, gdzie te skarpety były schowane;)

DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #9 : 25 Marzec 2018, 21:48:49 »

pomimo upływu czasu tak bardzo się nie zmieniliśmy
Mimo wszystko jakieś tam zauważalne różnice są :-) Mówię to właśnie pod kątem używania drobnej monety. My jesteśmy przyzwyczajeni, że drobna moneta danego systemu walutowego jest spójna z obiegiem wyższych nominałów; u antycznych to tak nie bardzo szło... Jak się popatrzy na wykopaliska z Pompejów, to oni tam jako pieniądza zdawkowego używali często nieprawdopodobnych (z naszego punktu widzenia) rupieci - jakieś brązy miast połodniowoitalskich, połoudniowogalijskich, nie mówiąc o pojedynczych przypadkach jeszcze odleglejszych emisji. Kursy tych drobiazgów musiały być ściśle określone w rzymskiej walucie, inaczej sobie tego nie wyobrażam, ale ich obieg jest faktem. A przecież to miasto oddalone od stolicy o raptem 240 km, od setek lat pod panowaniem Rzymu, co się działo na wschodzie widać po grubości kolejnych tomów RPC.

Reasumując - ciężko jest stwierdzić, jaki był rzeczywisty zasięg (i wynikające z niego nakłady) monety brązowej, szczególnie w czasach późnej republiki - wydaje się, że znacznie mniejszy od srebrnych denarów.
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #10 : 26 Marzec 2018, 08:10:42 »

Reasumując - ciężko jest stwierdzić, jaki był rzeczywisty zasięg (i wynikające z niego nakłady) monety brązowej, szczególnie w czasach późnej republiki - wydaje się, że znacznie mniejszy od srebrnych denarów.

Zgoda, ale na przykładzie Pompejów, trudno wyciągnąć jakieś dalekosiężne wnioski, przecież do I wieku p.n.e miasto było bardzo luzno z Rzymem związane, nawet jeszcze w 89 p.n.e Sulla oblegał miasto, kiedy poparło zwąizek miast południowoitalskich przeciwko Republice.Dopiero w 80 r.p.n.e miasto zostało całkowicie podporządkowane Rzymowi jako Colonia Veneria Cornelia Pompeianorum. Więc wydaje się, że w skarbach z Pompejów naturalna może być przewaga drobnicy miast południowoitalskich. Zresztą nawet w Rzymie przed wprowadzeniem reformy denarowej ok 200 p.n.e, w obiegu były monety lepiej rozwiniętych gospodarczo regionów: Kampanii, czy Apulii, od których tak naprawdę rzymianie zaczęli kopiować i wytwarzać pierwsze swoje monety. Wystarczy spojrzeć na pierwszą monetę w RRC1 (zd.1), aby stwierdzić, że jest kopią monety bitej w Kampanii w 4 w p.n.e.(zd 2). , ze zmienionym podpisem Neapolis na Romanom. Inne pierwsze rzymskie brązy jawnie skopiowano z monet bitych w 3 w.p.n.e w  Apulli ( Teate  zd.3). Jednak mimo tego zachowało się dużo więcej monety srebrnej, bo jako moneta bardziej wartościowa dużo szybciej ulegała tezauryzacji.

* cr1-1_3500$.jpg (34.54 KB, 500x227 - wyświetlony 34 razy.)

* 2740631.m.jpg (23.02 KB, 400x203 - wyświetlony 34 razy.)

* 406884.m.jpg (18.67 KB, 400x198 - wyświetlony 34 razy.)
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #11 : 26 Marzec 2018, 09:44:51 »

Zgoda, ale na przykładzie Pompejów, trudno wyciągnąć jakieś dalekosiężne wnioski, przecież do I wieku p.n.e miasto było bardzo luzno z Rzymem związane,(...) nawet w Rzymie przed wprowadzeniem reformy denarowej ok 200 p.n.e, w obiegu były monety lepiej rozwiniętych gospodarczo regionów: Kampanii, czy Apulii (...)
Wydaje mi się, że mówimy to samo :-) - wiadomo, że Pompeje są przypadkiem jednostkowym, ale skoro w ponad sto lat od rozpoczęcia pryncypatu obiegały tam dalej różne drobiazgi lokalne, to mówi nam to sporo o ograniczonym zasięgu brązów Republiki. Takich luźno związanych z Rzymem obszarów na terenie Italii było więcej; prowincje dopiero zaczynały pączkować i znacznie łatwiej było tam zawieźć monetę kruszcową niż zajmującą wiele miejsca i mało wartą drobnicę, więc łatwiej było pozostawić tu i ówdzie obiegające emisje lokalne niż na siłę zastępować je centralnymi. Stąd też nakłady wczesnych brązów były zapewne niezbyt duże, mało kto je tezauryzował, i mamy obecnie efekt rzadkości jaki mamy.
Mutaxi
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 045
Zainteresowania:
Denary - Rzym Republika

Cicer cum Caule

« Odpowiedz #12 : 08 Kwiecień 2018, 21:49:22 »

Salvete,

Co do rzadkości monet republiki mam listę denarów raczej, ale na stronie Andrew McCabe’a - „Roman Republican Coins and Books by Andrew McCabe”  http://andrewmccabe.ancients.info/  jest fajna lista rzadkości republikańskich nominałów brązowych w porządku Crawforda – stopień rzadkości wg skali rzadkości Sydenhama i proponowana wg skali rzadkości uniwersalnej http://andrewmccabe.ancients.info/RomanRepublicBronzeRarities.html , choć niestety nie wszystkie emisje tu są, to ten akurat rodzaj Cr. 313/4 jest.
Tutaj mamy wg. skali Sydenhama rzadkość R1 oraz uniwersalną Scarce. Zdaje się, ze ta strona od 2014 nie była updatowana, a szkoda, bo kawał dobrej roboty człowiek zrobił.

Vale

Andrzej

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM