Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:52:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwadrans Memmia RRC 5 ?  (Przeczytany 5026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« dnia: 24 Marca 2018, 21:05:51 »
Jakiś czas temu pokazywałem w wątku "łowieckim"kwadransa z czasów republiki.Kupiona przypadkiem w zestawie gdzie były monety Wandalów i  inne.
Wydaje mi się ,że jest to RRC 5 Memmia.
Pytanie czy to rzadka monetka i czy można coś więcej o niej powiedzieć? Opisana jako R ale nie wszystko R co się świeci.

« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2018, 21:20:28 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Marca 2018, 10:09:10 »
RRC 5 Memmia.
Ja tylko w kwestii technicznej - jak RRC to 313/4, bo referencja Memmia 5 pochodzi z XIX wiecznego katalogu Babelona Monnaies de la Republique Romaine, przejęta przez serię Roman Silver Coinage Seaby'ego - Seara.

Co do rzadkości to nic mądrego nie potrafię powiedzieć, chyba tyle, że w ogóle tych brązów nie ma jakoś dużo na rynku. Być może były przetapiane już w epoce - w końcu były to duże ilości brązu uwięzione w relatywnie niskich nominałach.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Marca 2018, 15:08:33 »
No cóż numerek przypisałem za  http://wildwinds.com/coins/rsc/memmia/t.html   i chyba popełniłem błąd.
Za dużo z republiką nie miałem do tej pory styczności.
Sporadycznie coś przygarnę albo tak jak ten kwadrans trafi się w zestawach.
Ogólnie wydaje mi się o ile miarodajny jest ,Ebay że kwadransów anonimowych z czasów republiki jest malutko a takiego jeszcze nie widziałem.
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2018, 15:10:34 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Marca 2018, 18:11:41 »

Ogólnie wydaje mi się o ile miarodajny jest ,Ebay że kwadransów anonimowych z czasów republiki jest malutko a takiego jeszcze nie widziałem.
Nie jest anonimowy, Memmius Galeria był odpowiedzialny za emisję denara 313/1, asa 313/2, semisa 313/3 i kwadransa 313/4. Prawdą jest, że nominały z brązu są rzadsze, a co za tym idzie droższe od denarów. Polecam pomocną stronę do identyfikacji monet republiki ułożonych w porządku RRC.
http://davy.potdevin.free.fr/Site/crawford1.html
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2018, 18:41:24 wysłana przez Julek C »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Marca 2018, 18:39:36 »
Oczywiście, że nie jest anonimowy.Troszkę źle to napisałem.Chodziło mi ,że anonimowych jest mało a takiego z rodu Memia nie widziałem wcale  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marca 2018, 18:59:13 »
No ładnie wg tej stronki 800 $ za podobny w troszkę lepszym stanie kiedy ja za cały zestaw dałem 44 Euro.
A polowałem na monetki Wandalów.
To ładny traf kupić coś wartościowego i ciekawego przypadkiem.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marca 2018, 19:25:06 »



To ładny traf kupić coś wartościowego i ciekawego przypadkiem.

Tym bardziej gratuluję, na planowane zakupy wystarczy zasobna kieszeń, a do takich niespodzianek potrzeba trochą szczęścia i dobrego oka :).

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marca 2018, 19:37:32 »
Dziękuję.Bardzo mnie ta monetka zaintrygowała.Jak coś mnie zaciekawi zaczynam szukać co to za ród? Jakieś budowle po nim itd.
Dlaczego tych monet jest relatywnie mniej do denarów ...?  ;) Same pytania .I tak monetka wciąga mnie do swojego świata i przenosi w czasie  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marca 2018, 20:16:48 »
Same pytania .I tak monetka wciąga mnie do swojego świata i przenosi w czasie  :)

Też uwielbiam ten dreszczyk emocji, kiedy z kawałka metalu można czytać dzieje ludzi sprzed 2 tys. lat. Przecież pomimo upływu czasu tak bardzo się nie zmieniliśmy, tzw. nadwyżki kapitału gromadzimy w bankach, wirtualnej walucie, nieruchomościach, kruszcach i cholera wie jeszcze w czym. Wbrew pozorom antyczni rzymianie osiągneli ten sam lub zbliżony poziom edukacji ekonomicznej do naszych wspólczesnych wilków biznesu. Czasy były niebezpieczne, wiec najpewniejszym sposobem lokowania nadwyżek była tzw. skarpeta. W roku 106  przed Chrystusem, za konsulatu Kwintusza Serwiliusza Cepiona, z całą pewnością bardziej opłacało się pakować do skarpety srebrne denary, niż zwykłe wycieruchy z brązu. Już nawet mi nie starcza wyobrazni, gdzie te skarpety były schowane;)
 
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2018, 20:20:15 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Marca 2018, 21:48:49 »
pomimo upływu czasu tak bardzo się nie zmieniliśmy
Mimo wszystko jakieś tam zauważalne różnice są :-) Mówię to właśnie pod kątem używania drobnej monety. My jesteśmy przyzwyczajeni, że drobna moneta danego systemu walutowego jest spójna z obiegiem wyższych nominałów; u antycznych to tak nie bardzo szło... Jak się popatrzy na wykopaliska z Pompejów, to oni tam jako pieniądza zdawkowego używali często nieprawdopodobnych (z naszego punktu widzenia) rupieci - jakieś brązy miast połodniowoitalskich, połoudniowogalijskich, nie mówiąc o pojedynczych przypadkach jeszcze odleglejszych emisji. Kursy tych drobiazgów musiały być ściśle określone w rzymskiej walucie, inaczej sobie tego nie wyobrażam, ale ich obieg jest faktem. A przecież to miasto oddalone od stolicy o raptem 240 km, od setek lat pod panowaniem Rzymu, co się działo na wschodzie widać po grubości kolejnych tomów RPC.

Reasumując - ciężko jest stwierdzić, jaki był rzeczywisty zasięg (i wynikające z niego nakłady) monety brązowej, szczególnie w czasach późnej republiki - wydaje się, że znacznie mniejszy od srebrnych denarów.
« Ostatnia zmiana: 25 Marca 2018, 21:52:08 wysłana przez DzikiZdeb »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marca 2018, 08:10:42 »

Reasumując - ciężko jest stwierdzić, jaki był rzeczywisty zasięg (i wynikające z niego nakłady) monety brązowej, szczególnie w czasach późnej republiki - wydaje się, że znacznie mniejszy od srebrnych denarów.

Zgoda, ale na przykładzie Pompejów, trudno wyciągnąć jakieś dalekosiężne wnioski, przecież do I wieku p.n.e miasto było bardzo luzno z Rzymem związane, nawet jeszcze w 89 p.n.e Sulla oblegał miasto, kiedy poparło zwąizek miast południowoitalskich przeciwko Republice.Dopiero w 80 r.p.n.e miasto zostało całkowicie podporządkowane Rzymowi jako Colonia Veneria Cornelia Pompeianorum. Więc wydaje się, że w skarbach z Pompejów naturalna może być przewaga drobnicy miast południowoitalskich. Zresztą nawet w Rzymie przed wprowadzeniem reformy denarowej ok 200 p.n.e, w obiegu były monety lepiej rozwiniętych gospodarczo regionów: Kampanii, czy Apulii, od których tak naprawdę rzymianie zaczęli kopiować i wytwarzać pierwsze swoje monety. Wystarczy spojrzeć na pierwszą monetę w RRC1 (zd.1), aby stwierdzić, że jest kopią monety bitej w Kampanii w 4 w p.n.e.(zd 2). , ze zmienionym podpisem Neapolis na Romanom. Inne pierwsze rzymskie brązy jawnie skopiowano z monet bitych w 3 w.p.n.e w  Apulli ( Teate  zd.3). Jednak mimo tego zachowało się dużo więcej monety srebrnej, bo jako moneta bardziej wartościowa dużo szybciej ulegała tezauryzacji.
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2018, 09:28:20 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marca 2018, 09:44:51 »
Zgoda, ale na przykładzie Pompejów, trudno wyciągnąć jakieś dalekosiężne wnioski, przecież do I wieku p.n.e miasto było bardzo luzno z Rzymem związane,(...) nawet w Rzymie przed wprowadzeniem reformy denarowej ok 200 p.n.e, w obiegu były monety lepiej rozwiniętych gospodarczo regionów: Kampanii, czy Apulii (...)
Wydaje mi się, że mówimy to samo :-) - wiadomo, że Pompeje są przypadkiem jednostkowym, ale skoro w ponad sto lat od rozpoczęcia pryncypatu obiegały tam dalej różne drobiazgi lokalne, to mówi nam to sporo o ograniczonym zasięgu brązów Republiki. Takich luźno związanych z Rzymem obszarów na terenie Italii było więcej; prowincje dopiero zaczynały pączkować i znacznie łatwiej było tam zawieźć monetę kruszcową niż zajmującą wiele miejsca i mało wartą drobnicę, więc łatwiej było pozostawić tu i ówdzie obiegające emisje lokalne niż na siłę zastępować je centralnymi. Stąd też nakłady wczesnych brązów były zapewne niezbyt duże, mało kto je tezauryzował, i mamy obecnie efekt rzadkości jaki mamy.

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Kwadrans Memmia RRC 5 ?
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Kwietnia 2018, 21:49:22 »
Salvete,

Co do rzadkości monet republiki mam listę denarów raczej, ale na stronie Andrew McCabe’a - „Roman Republican Coins and Books by Andrew McCabe”  http://andrewmccabe.ancients.info/  jest fajna lista rzadkości republikańskich nominałów brązowych w porządku Crawforda – stopień rzadkości wg skali rzadkości Sydenhama i proponowana wg skali rzadkości uniwersalnej http://andrewmccabe.ancients.info/RomanRepublicBronzeRarities.html , choć niestety nie wszystkie emisje tu są, to ten akurat rodzaj Cr. 313/4 jest.
Tutaj mamy wg. skali Sydenhama rzadkość R1 oraz uniwersalną Scarce. Zdaje się, ze ta strona od 2014 nie była updatowana, a szkoda, bo kawał dobrej roboty człowiek zrobił.

Vale

Andrzej

 

R E K L A M A
aukcja monet