Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:58:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tymfy Jana Kazimierza  (Przeczytany 27061 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Kwietnia 2018, 18:54:46 »
A skoro już jesteśmy w temacie tymfów bydgoskich (po analizie kolejnych stempli z Krakowa mam dość tej dość dziwnej mennicy), czas na małą zdobycz z giełdy w Łodzi - nieodnotowany dotychczas w katalogach, a mi znany 2 z rynku egzemplarz z legendą POLON

To ja się zapytam, czy w Twojej opinii tymf krakowski 1665 z legendą POLO jest rzadko spotykany?
« Ostatnia zmiana: 07 Maja 2018, 09:46:38 wysłana przez cancan62 »
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Kwietnia 2018, 19:21:09 »
Nie, nie jest to może "mega populares", ale nie jest też rzadkością. W przypadku tymfów dużym problemem obecnie przy szacowaniu rzadkości na rynku jest brak dobrego archiwum (archiwa firm aukcyjnych to mniej niż połowa rynku w przypadku tych monet).

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Kwietnia 2018, 21:28:43 »
Na dziś proponuję ciekawego tymfa bydgoskiego z 1665 roku z podwójną datą.
Ciekawy błąd, który dal fajny efekt.
Poprzez powtórzenie na stemplu awersu legendy rewersu powstał napis MONET NOV ARG REG POL 1665 POTIORQE METALLO EST, co pośrednio można dość zabawnie zinterpretować. Znaczy to bowiem ni mniej ni więcej tylko prawdę "Moneta nowa srebrna Królestwa Polskiego 1665 która jest więcej warta od metalu".
Mówiłem o tym w Łodzi, oczywiście żartobliwie można stwierdzić, że pracownik mennicy miał dość robienia swoich ziomków w konia...  ;)

Egzemplarz sprzedany dziś na aukcji WDA i MiM, a w zeszłym roku na WCN

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Kwietnia 2018, 20:51:03 »
Kolejny tymf dołączył parę dni temu o kolekcji :)

tym razem jest to odmiana z przebitym A na E w METALLO.
Dotychczas udało mi się znaleźć 4 sztuki z tą i ustalić dwa stemple rewersu w połączeniu z tym awersem...

Może ktoś z Was też taką posiada, do kolejnych porównań?

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Kwietnia 2018, 23:56:52 »
Czy aby na pewno ta "maksnota" pochodzi z Bydgoszczy? Chyba jednak z Krakowa.
https://aukcjamonet.pl/product/10308/jan-ii-kazimierz-tymf-zlotowka-1666-bydgoszcz-pcgs-ms62-max

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Kwietnia 2018, 06:18:38 »
Tak jest to Kraków, pisałem już m.in w tej sprawie do ANMN, na razie bez odzewu

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Kwietnia 2018, 22:08:58 »
Panie Tomaszu

Z uwagą wysłuchałem Pana wystąpienia w Łodzi. Gratuluję dobrej prezentacji. Nasuwa mi się kilka pytań po jej obejrzeniu:

1) Nie zauważyłem, żeby wspomniał Pan, że to wybrane błędy. Nic Pan nie wspomniał o np. POL POL, GOR, punca P zamiast R (APGEN PEG), etc.
2) Czasami stosuje Pan określenie " błąd" do prawidłowego skrócenia legendy np. SALV. choć w paru momentach Pan się poprawia.
3) Tymf wyrażony w groszach według ordynacji z 1659 to ok. 15,5 grosza; zatem bliżej orta niż dwóch szóstaków.
4) Z ostatnim zagadnieniem to mnie uprzedził pytający. Tymfów raczej nie bito na pniu/ręcznie: za mała siła nacisku. Kafar też chyba nie wchodzi w grę. Już prymitywna mennica lwowska z 1656-7 roku dysponowała kafarem. Mennica lwowska G.Amurettiego i Tymfa były dobrze zorganizowane. Z tej mennicy wyszły przecież duże srebra i dwudukaty. Użycie prymitywnych narzędzi powoduje dużo niedobić, lecz stosunkowo mniej przesunięć. Przesunięcia były znacznie częstsze, podczas stosowania prasy śrubowej. Było tak z prostego względu: śruba ze stemplem oprócz ruchu postępowego wykonywały ruch obrotowy, który ułatwia powstanie wszelkiej maści przesunięć.

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Kwietnia 2018, 23:13:04 »
Szanowny Panie,

Cieszę się, że znów Pana widzę w tym wątku :)
Na wstępie dziękuję za gratulacje.
Jeśli chodzi o pytania :
1. Na początku zaznaczyłem, że będą to różne błędy, ciekawsze skróty etc, jednak nie wspomniałem nigdzie że wszystkie, musiałem dokonać pewnej selekcji, żeby nie wyszedł z tego tasiemiec na kilka godzin. Jeśli chodzi o błąd POL POL to nie miałem dobrych zdjęć.
2. Fakt, jest to niekonsekwencja z mojej strony, jednak nie mogłem znaleźć dobrego słowa na różne odstępstwa od normy, ponieważ skróty nietypowe by nie szukać daleko najczęściej wynikają ze złego rozmieszczenia liter, a więc błędu rysownika i choć same błędami przeważnie nie są, to do tej pory nie mam na nie dobrego określenia.
3. Według ordynacji tak, jednak według relacji (nie pamiętam już czyich, być może wziąłem je z Kalkowskiego) realna zawartość srebra była na poziomie 12 groszy
4. Tutaj wciąż jeszcze nie jestem do żadnego sposobu przekonany. Wydaje mi się, że przy prasie śrubowej nie mielibyśmy tak częstych I licznych niedobić, ale tu przyznam bez bicia, nie wnikałem w to jeszcze zbyt mocno.

Od siebie dodam, że dziś, choć ogólnie jestem z prezentacji zadowolony, skonstruowałbym ją nieco inaczej. Trochę zawiódł mnie czas, stąd też jest trochę nieścisłości I paru ważnych rzeczy brak, ale myślę, że kiedyś to będzie do uzupełnienia.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Kwietnia 2018, 00:14:46 »
1. OK.
2. Ze złym rozmieszczeniem mogę się zgodzić w pewnych przypadkach, lecz na ogół nie znamy "normy" jak Pan to określił. Proszę zauważyć, że  np. skrócenie POL od POLONIAE nie wynika ze złego rozmieszczenia liter. Jest to zbyt daleko idące uproszczenie. Rozumiem co Pan ma na myśli, ale typowa legenda kładziona na monecie jest na ogół już istotnie skrócona.
3. Nie bardzo rozumiem w relacji do czego to 12 gr (do ceny samego srebra może). Wydaje mi się, że czytelniejsze jest odwoływanie się do obowiązującej ordynacji, gdzie szóstak=6 gr, ort=18 gr a tymf=15,5 gr. Pokazuje to chyba lepiej istotę rzeczy.
4. Przygotowanie blachy jest tu też istotne. Robione pośpiesznie mogło dać takie rezultaty.

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Kwietnia 2018, 11:02:10 »
Jeśli chodzi o "normę" to źle mnie Pan zrozumiał. Jako normę dla legend na tymfach z Krakowa i Bydgoszczy przyjmuję legendę w wariancie DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQ3 METALLO EST MONET NOV ARG REG POL data. W związku z tym wszelkie odstępstwa uważa za błędy rytowników w rozmieszczeniu danych liter i jakkolwiek standardowo błędem byśmy tego nie nazwali, tak tu nie mam dobrego słowa, stąd używam właśnie określenia "błąd"
3. 12 groszy jest wzięte od Kałkowskiego (już sprawdziłem), natomiast ta sama informacja jest też u Szłapińskiego i innych autorów i dotyczy realnej wartości srebra w monecie, a więc i jej wartości rynkowej.
4. przygotowanie blachy ma się nijak do niedobić według mnie. Ewentualnie same wady konstrukcyjne danej maszyny/maszyn. Blacha jest jednak +- tej samej grubości w każdym fragmencie danego tymfa

Ciąg dalszy dyskusji o niedobiciach monet można znaleźć tutaj. cancan62
« Ostatnia zmiana: 07 Maja 2018, 09:52:16 wysłana przez cancan62 »

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Maja 2018, 18:16:14 »
Taki przyjemniaczek właśnie poszedł na violity.

Jedna ze zdecydowanie rzadszych i ciekawszych odmian z użyciem punc P zamiast R na rewersie.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Maja 2018, 11:32:45 »
Nieco wyraźniejszy egzmeplarz GPO z archwium mojego dawnego zbioru tyfów i ciekawostka z odwórconą N w napisie rewersu, która jeszcze się w kolekcji ostała.

Co do wartości srebra w monecie to wynosiła ona 15 groszy, co wynika bezpośrednio z treści kontraktu Tymfa z Komisją Lwowską, gdzie stoi, że "Pomieniony Pan Tymph feinu generaliter wybić będzie powinien grzywien Sto tysięcy, z których każdey na Rzeczpospolitą zysku oddać ma złotych Dwadzieścia y siedm, czego aby dociągnął Grzywnę miedzi do każdey grzywny srebra mieszać będzie, aż obudwu tak zmieszanych petias Złotowe każdą po groszy trzydziestu biiąc, na grzywnie dwie tak zmieszane sześćdziesiąt sztuk osmey proby złotowych wystawi...", w: Declaratio de Officina Argentea Timphiana vna cum Contractu respectu eiusmodi initio, Druk ma 8 stron i znajduje się w dziale rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej nie pamiętam sygnatury.
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2018, 11:51:34 wysłana przez heniek151 »
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Maja 2018, 11:40:26 »
Ciekawe i całkiem ładne egzemplarze! Gratuluję i dziękuję za ich pokazanie! :)

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Czerwca 2018, 16:08:04 »
Robiąc ostatnio kwerendy w zbiorach muzealnych doszedłem do wniosku, że w katalogu Szłapińskiego i Biełopolskiego jest spora niedokładność w stopniach rzadkości. Np egzemplarz ze zdjęć poniżej mimo stopnia R2 znalazłem dotychczas tylko 1 w MNW (awers z mojej kolekcji, bo muzealny egzemplarz jest gorszy)... Czy ktoś ma podobne odczucia w innych przypadkach?

TomekP

  • Gość
Odp: Tymfy Jana Kazimierza
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Czerwca 2018, 17:58:43 »
Takiego śmiesznego koślawca ostatnio dorwałem. Strasznie podoba mi się styl, zwłaszcza orzeł  :-*

 

R E K L A M A
aukcja monet