Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:09:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kodowana seria EQVITI Probusa  (Przeczytany 4361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Kodowana seria EQVITI Probusa
« dnia: 28 Marca 2018, 17:03:57 »
Jak wiadomo miłośnikom mennictwa Probusa ostatnie emisje antoninianów Probusa bite w Rzymie oraz Ticinum to monety należące do zagadkowej, kodowanej serii (A)EQVITI, odkrytej w 1873 r. przez Alexandra Missonga - największego kolekcjonera monet Probusa wszech czasów, który zgromadził kolekcję ok. 14.000 monet Probusa (znajdującą się obecnie w Muzeum w Wiedniu).

Więcej na temat tej zagadkowej serii można dowiedzieć się z poniższego artykułu Gerta Boersema:

http://forumancientcoins.com/Articles/Codeword_Translation.htm

jak również z mojego wykładu nt. mennictwa Probusa wygłoszonego podczas XIV edycji Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej (mniej więcej od godz. 1.20):



Wiele monet z tej serii, zwłaszcza monety z dziewiątej i dziesiątej emisji Ticinum (według klasyfikacji Pinka), są bardzo pospolite i bez trudu oraz większych kosztów można skompletować całą serię. Na dalszym stopniu wtajemniczenia można zbierać analizowaną serię na komplety z poszczególnymi typami popiersia, tytulaturą awersu itd.

Miałem już kilka takich kompletów analizowanej serii, ale stosunkowo niedawno udało mi się skompletować dość trudny do zdobycia komplet serii EQVITI z dość rzadką i pożądaną tytulaturą awersu VIRTVS PROBI INVICTI AVG[vsti]. Właśnie tym "osiągnięciem" chciałem się pochwalić, zakładając ten wątek. Poniżej fotki pacjentów (w dwóch postach z uwagi na ograniczenia co do liczby zdjęć w jednym poście).


EQV



« Ostatnia zmiana: 29 Marca 2018, 11:17:22 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2018, 17:05:39 »
ITI
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 17:07:17 wysłana przez barnaba »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2018, 20:22:58 »
Cytuj
trudny do zdobycia komplet serii EQVITI z dość rzadką i pożądaną tytulaturą awersu VIRTVS PROBI INVICTI AVG

Zestaw robi wrażenie - GRATULUJĘ ! ! !

Teraz do meritum, bo zastanawia mnie w tym układzie ostatnia moneta - SECVRIT PERP  - EQVITI.
Czy istnieje ten wariant monety z literką "I" w lewym polu rewersu, czyli umieszczona identycznie jak pozostałe znaki kodowanej frazy tego zestawienia? Wg zestawienia w RIC powinna być, ale już w tym samym katalogu, na tablicy III mamy małe zaprzeczenie.

Pytam o ten drobny szczegół, bo wg mnie powinien taki wariant występować dla zachowania czystości rasy (czytaj serii).
Moim zdaniem czysta seria kodowana to taka, gdzie mamy zachowany ten sam układ wszystkich elementów. Na awersie ten sam typ popiersia i identyczna legenda, a na rewersie rozmieszczenie kodowanych liter w tym samym miejscu pola. Tak przynajmniej ja to rozumuję i tak zbieram kodowane monety serii IOBI i HPKOYΛI.

Z drugiej strony dopuszczam błąd we własnym rozumowaniu i zastanawiam się nad celowym przeniesieniem tej ostatniej litery "I" na prawą stronę pola rewersu, tak aby była w widoczny sposób odróżniona od czwartej litery frazy EQVITI.

Oświeć mnie proszę, gdyż jak dobrze wiesz, kodowane serie bardzo łaskoczą moje podniebienie :-*

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marca 2018, 20:52:20 »
Z drugiej strony dopuszczam błąd we własnym rozumowaniu i zastanawiam się nad celowym przeniesieniem tej ostatniej litery "I" na prawą stronę pola rewersu, tak aby była w widoczny sposób odróżniona od czwartej litery frazy EQVITI.

Tomku, przy braku jakichkolwiek źródeł dot. organizacji mennic rzymskich z końca III wieku, w tym źródeł wyjaśniających cel, przeznaczenie i okoliczności wybicia kodowanej serii (a)eqviti, nie sposób popełnić "błędy w rozumowaniu" dot. poprawnego miejsca ulokowania liter kodu aeqviti. Obracamy się dzisiaj wyłącznie w sferze lepiej lub gorzej uzasadnionych spekulacji.

Faktycznie podnosi się dzisiaj w literaturze, że litera "I" na rewersie Secvrit Perp celowo była umieszczona w prawym polu, aby ją odróżnić od czwartej litery "i" (występującej na rewersie Marti Pacif) frazy eqviti. Takie wyjaśnienie wydaje mi się sensowne. Jest też poparte liczbami, bo zdecydowana większość monet z kodowanej serii eqviti z rewersem Secvrit Perp ma "I" w prawym polu, chociaż zdarzają się monety, które mają literkę "I" w lewym polu. Wydaje się, że te ostatnie są efektem błędu, a nie jakiegoś zamierzonego działania grawerów.

Mam jedną monetkę z liteką "I" w lewym polu (zamieszczam zdjęcie), ale z inną tytulaturą i popiersiem. Nie spotkałem jeszcze wariantu z "I" w lewym polu i tytulaturą VIRTVS PROBI INVICTI AVG. Być może nigdy nie był wybity. Jeśli go spotkam, to będą o niego walczył rzecz jasna, ale do tego czasu będę uważać mój komplet za "czysty rasowo" :)

« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 20:54:03 wysłana przez barnaba »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marca 2018, 21:03:37 »
GRATULACJE!!!
Piękna seria!

Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Marca 2018, 21:39:36 »
Cytuj
Faktycznie podnosi się dzisiaj w literaturze, że litera "I" na rewersie Secvrit Perp celowo była umieszczona w prawym polu, aby ją odróżnić od czwartej litery "i" (występującej na rewersie Marti Pacif) frazy eqviti. Takie wyjaśnienie wydaje mi się sensowne. Jest też poparte liczbami, bo zdecydowana większość monet z kodowanej serii eqviti z rewersem Secvrit Perp ma "I" w prawym polu, chociaż zdarzają się monety, które mają literkę "I" w lewym polu. Wydaje się, że te ostatnie są efektem błędu, a nie jakiegoś zamierzonego działania grawerów.

Dzięki za rzeczowe dopowiedzenie tematu.

P.s.
Monetka z "I" jaką zamieściłeś jako dodatek, hmm - wielce urokliwa :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Marca 2018, 21:40:51 »
Piękne. Proszę o linka do pańskiej kolekcji, bo jakoś nie mogę odnaleść, a chcę sprawdzić tę monetę:
https://www.ebay.de/itm/PROBUS-MAGNIFICO-Y-ESCASO-ANTONINIANO-ADVENTVS-AVG-PLATEADO-ORIGINAL/263557220700?hash=item3d5d3c095c:g:4UoAAOSwL3JarsYw

« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 21:47:51 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Marca 2018, 21:55:53 »
Piękne. Proszę o linka do pańskiej kolekcji, bo jakoś nie mogę odnaleść, a chcę sprawdzić tę monetę:

Tego akurat konkretnego wariantu nie znalazłby Pan w mojej kolekcji, bo go (jeszcze) nie mam. Ja także przymierzam się do tej monetki:)


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Marca 2018, 21:57:52 »
To życzę powodzenia, chciałem tylko zasygnalizować, gdyby Pan wcześniej nie namierzył :). Mam nadzieję, że Vosper już ma ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2018, 22:01:01 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Marca 2018, 22:16:58 »
Niestety byłem drugi :( Szkoda bo wariant z tej oficyny nie jest odnotowany u Alfoldiego, a monetka była w pięknym stanie. Będą jednak inne okazje.

Loginy licytujących zostały utajnione, więc nie wiadomo kto wygrał, chociaż bardzo możliwe że Vosper. 

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Marca 2018, 10:29:23 »
Gratuluje pięknej serii.
Monety naprawdę w ładnych stanach co cieszy podwójnie.

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Kwietnia 2018, 22:33:01 »
Gratuluję kompletu i dziękuję za ułatwienie mi pracy, bo chciałem zawsze pokazać każdy komplet w całej swojej krasie.

Uffff, jeszcze jeden projekt!

G/<
.
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Kwietnia 2018, 22:52:45 »
Dziękuję kolegom za gratulacje !

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Kodowana seria EQVITI Probusa
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Kwietnia 2018, 22:53:22 »
Co do SECVRIT PERP i kodowej litery I, proszę zwrócić uwagę na tabelkę P. Gysena na tej stronie, poniżej 10 emisji:

http://probvs.net/probvs/e-equiti.html#10th

Fakt, że ta strona ma już ponad 10 lat, i trzeba ją chyba trochę odkurzyć...


G/<
.
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

 

R E K L A M A
aukcja monet