Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:35:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Konstantyn na wiosenne chłody  (Przeczytany 9864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus@

  • Gość
Konstantyn na wiosenne chłody
« dnia: 02 Kwietnia 2018, 00:24:12 »
Wprawdzie ciepło się robi, ale niektórzy jeszcze nie zdejmują czapek-futrzanek.

Fals z tych głupszych. Ale prezentować się będzie efektownie: prawie 6 gramów, 25 milimetrów.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 10:41:42 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwietnia 2018, 08:05:43 »
Duża sztuka, prawie as ;). Proponuję zgromadzić w tym wątku wszystkie znane egzemplarze tej monety ;). Ja mam 6.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwietnia 2018, 14:39:15 »
Te czapki utożsamiane były raczej z armią a nie pospólstwem.
Mam kilka zdjęć sarkofagów z tamtego czasu.Wszędzie żołnierze (oficerowie) w tych czapach.
Jest tego dużo więcej.
Wszędzie żołnierze ,żaden cywil...
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2018, 15:05:05 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwietnia 2018, 15:04:16 »
Oficerowie w czapce i to w realu  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwietnia 2018, 15:21:31 »
Pewnie że to przeróbka bo literki ledwo tam wlazły.Ale sama czapka była popularna w armii IV i V wieku.
Wysoka musiała być by zapewnić minimum bezpieczeństwa przy cięciu z góry.
To że raz była wyższa raz niższa nie przesądza o jej przeznaczeniu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwietnia 2018, 18:09:44 »

Cytuj
niektórzy jeszcze nie zdejmują czapek-futrzanek.

[...]

  W mojej wizji twórcą był ktoś, kto stracił, gdy mennica w Siscji przeszła z rąk Licyniusza do rąk Konstantyna, a więc niechętnie usposobiony do nowej władzy. Przerobił oryginalny stempel, być może już skasowany z ewidencji z powodu zużycia, w celu wyprodukowania monety szyderczej. Kapelusik nie jest żadnym nakryciem głowy liktorów, jak twierdzi cytowany wyżej artykuł, ale zwykłą ludową czapką, pospolitą na Bałkanach od czasów niepamiętnych, i ma sugerować plebejskie pochodzenie Konstantyna.

Widzę, że świąteczne nudy powodują wyciąganie z zakamarków starych demonów.

Wałkowaliśmy przecież ten temat dobre dziesięć lat temu i w ruch poszły wtedy różne hipotezy interpretacyjne oraz sporo materiału ilustracyjnego do porównań.

Link do starego wątku z 2008 roku:

  http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,430.0.html

Niestety brakuje tam obecnie sporej części ilustracji, która była podlinkowana i dzisiaj już tych zdjęć nie ma.

Mogę jednak uzupełnić temat o własne zdjęcia, które rzucają nieco światła dla ewentualnych dalszych interpretacji.

W Muzeum Narodowym w Niszu znajduje się uszkodzona głowa któregoś z tetrarchów, znaleziona na miejscu, w dawnym Naissus, czyli w domniemanym miejscu narodzin Konstantyna. Przed laty wklejałem zdjęcie wydłubywane z zabezpieczonego katalogu na CD, a później było mi dane stanąć przed tą czapką z pokorą.

Innym ciekawym eksponatem prezentującym cesarza w czapce jest płaskorzeźba przechowywana obecnie w Muzeum Narodowym w Zajacarze, gdzie eksponowane są zabytki z wykopalisk na terenie palatium Galeriusza.
Płaskorzeźba z Felix Romuliany ewidentnie dowodzi, że wizerunek cesarza w czapce mieści się w kanonie autoprezentacji w kontekście militarnym.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2018, 18:11:16 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwietnia 2018, 19:22:13 »
Cytuj
Na rozpatrywanej monecie czapka jest znacznie wyższa, nieco romboidalna i sięgająca ucha.

Na płaskorzeźbach i rzeźbach mamy przecież autentyczne czapki, na autentycznych zabytkach z epoki, a to co jest na monetce, to współczesny folklor.

Aby było bardziej na ludowo, zamieszczam czapkę z tego samego muzeum w Zajacarze, w którym znajdują się eksponaty z Felix Romuliany.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Kwietnia 2018, 17:29:16 »
Wstawię ten link, choć może niektórym z Panów jest on znany
http://whitemountainarmoury.com/magdalena/dura.php

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Kwietnia 2018, 18:08:24 »
Wstawię ten link, choć może niektórym z Panów jest on znany
http://whitemountainarmoury.com/magdalena/dura.php
No i to jest Coś przez duże C - fantazyjna czapa wzorowana na fantazyjnej monecie. Teraz czekamy na film, w którym wystąpią rekonstruktorzy ubrani w takie czapy - będzie fantazja do sześcianu :-)

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwietnia 2018, 19:00:43 »
Proponuję zgromadzić w tym wątku wszystkie znane egzemplarze tej monety ;). Ja mam 6.
Ale zdjęć wkleił Pan 5 (chyba, że jako szóstą traktował Pan sztukę z początku wątku), więc ja dodam ten szósty a i siódmy, więc w sumie (łącznie z egzemplarzem z pierwszego postu) będzie 8 (jak na razie)
Źródło: http://www.beastcoins.com/Topical/VLPP/Challenges/VLPP-Challenges.htm

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwietnia 2018, 19:40:23 »
Ten pierwszy to podobno prawdziwy. Tak mówią:

https://www.researchgate.net/publication/304025135_Methods_for_Authenticating_Ancient_Bronze_Coins_A_Case_Study_of_Constantine%27s_Pannonian_Cap_Coin

Wprawdzie wygląda na co najmniej retuszowany, ale ja mu daję szansę.



Według mnie oryginalne są te aniołki (5 zd.), no po prostu nie wyobrażam sobie jak coś takiego można by spreparować. Dalej idąc tym tropem, ten najsłynniejszy egzemplarz pochodzi z tego samego stempla (prywatna inicjatywa) i oczywiście był toolingowany do tego stopnia, że z T zrobiła się Γ. Nie wykluczam również, że szyderca wydłubał 2 stemple.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 10:42:29 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwietnia 2018, 06:38:29 »

Jest akurat odwrotnie. To z gammy zrobiło się T, choć Siscja obyczajem mennic wschodu używała greckich literek do oznaczania oficyn.


Tylko już dawno ustaliliśmy, że moneta nie powstała w oficjalnej emisji, a szyderca mógł i pewnie był łacinnikiem, bo co miałby jakiś  grek do Wielkiego Szefa. Mimo, że fałszywek się naoglądałem co niemiara, i przeważnie intuicja mnie nie zawodzi(choć nie zawsze) co do pochodzenia monety, na tej nie mogę się doszukać ani cech odlewu, ani tolingu, ani jakichkolwiek przeróbek, a sam krążek, patyna, korozja wygląda bardzo wiarygodnie. Zakładając, że do przeróbki użyto zużytych stempli  pochodzących z mennicy (widać nawet przypchane literki CO w legendzie awersu)szyderca nie mógł ich wybić tysiące i nie pusicił ich w obieg bo po co? Wiadomo, czym by ryzykował. Rozdał je tylko członkom tajnego stowarzyszenia TPWSZ -Towarzystwa Przeciwników Wielkiego Szefa  ;).
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 10:42:47 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Kwietnia 2018, 07:26:27 »
Podoba mi się pańska wizja, choć to raczej kwestia wiary, niż faktów.
1. Przy powiększeniu monety z aukcji Pegasusa nie jestem już tak pewny, że to T . Raczej jest to gamma(zd.1).
2. W 319 szwagrowie się pogodzili i Licyniusz był znowu na monetach w Siscii.
3. Szyderca znał się na dłubaniu w stemplach, a przeróbka  awersu była tak gruntowna( musiał pogłębić cały rysunek popiersia, spiłować ryty literek i wyryć nowe, że równie dobrze mógł wykorzystać stempel awersu z Liciniuszem (zd.2).
4. Gdyby szyderca puścił monety w obieg, szpiedzy Szefa szybko by ustalili, że inspiratorem i fundatorem całej operacji był Licyniusz, wybuchłaby druga wojna domowa z wiadomym skutkiem ;).

Przy okazji mam zapytanie w jaki sposób zamieszczać zdjęcia w tekście?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2018, 07:43:07 wysłana przez Julek C »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwietnia 2018, 07:35:37 »
w jaki sposób zamieszczać zdjęcia w tekście?
Musi Pan je mieć dostępne przez www, najlepiej na serwerze na którym nie znikną na drugi dzień :-) Potem jest całkiem prosto:

tekst tekst tekst [imh]http://www.adres.com/obrazek.jpg[/imh] tekst tekst tekst.

Oczywiście zamiast imh musi być img.


Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Konstantyn na wiosenne chłody
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Kwietnia 2018, 07:41:33 »

Oczywiście zamiast imh musi być img.


Dziękuję.

 

R E K L A M A
aukcja monet