Aktualności: Wybory do triumwiratu TPZN XIII kadencji - zgłaszanie kandydatów!!!

 • 26 Marzec 2019, 00:47:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Not in RIC - 4500 odmian już za mną  (Przeczytany 1734 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 394
  • NOT IN RIC
Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« dnia: 03 Kwiecień 2018, 15:16:01 »
Miło mi poinformować, że mój suplement do tomów VI i VII RIC liczy już ponad 4500 odmian, większych i mniejszych, oficjalnych i nieoficjalnych. Do tego jeszcze prawie 500 poprawek i dlatego aktualna wersja nosi dumny numer 5.000

Niektóre z tych nowych odmian zarejestrowano już wcześniej (ale często w rozproszonych artykułach i starych katalogach aukcyjnych), jednak wiele jest takich, które zobaczyć można wyłącznie na mojej stronie.

Gdyby więc znikła, nie będzie ich można zobaczyć nigdzie. Dlatego tradycyjnie zachęcam do ściągnięcia całej strony w jednym skompresowanym pliku. Całkowicie bezpiecznie, darmowo i bez żadnych rejestracji:

https://drive.google.com/uc?id=1-2bwnQMyGOiPnqh-Us16aj-xV-9yyljQ&export=download

To wciąż jakieś ćwierć DVD, więc archiwizacja będzie kosztować grosze.

Tym razem pozwoliłem sobie na osobny wątek, bo następna pięćsetka będzie dopiero (jeśli będzie) za kilka lat. Już od dawna bowiem znacznie łatwiej o kolejny egzemplarz już zarejestrowanego wariantu, niż o nową odmianę.

Nie muszę dodawać, że w obecnej wersji są znów dziesiątki poprawek, uzupełnień i zmian. Do tego często lepsze zdjęcia, bo ze starych udało się więcej wycisnąć.

Ostatnio też cały Londyn został przejrzany pod kątem zgodności z "The London Mint of Constantius and Constantine" panów Cloke'a i Toone'a i każdy typ przez nich odnotowany ma dodatkowo ich numerek. Naturalnie nawet w tym wypadku znajdą się monety, których panowie C&T nie odnotowują albo nie ilustrują. Natomiast cała reszta praktycznie zawsze jest u mnie zilustrowana lepiej. To jednak co innego oglądać kolorowe zdjęcie monetki na pół ekranu lub cały ekran niż czarno-białe kółeczko o średnicy 2 centymetrów.

To równocześnie dodatkowy powód, by stronę ściągnąć, rozpakować i oglądać off-line startując z pliku index.html, bo wtedy nawet bardzo duże zdjęcie załaduje się błyskawicznie.

Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim za pomoc w wyszukiwaniu nowych odmian. Będę też wdzięczny za wskazanie wszelkich błędów, literówek, niejasności etc.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

barnaba

 • Stały bywalec
 • ***
 • Wiadomości: 454
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Kwiecień 2018, 15:56:41 »
Panie Lechu:

serdeczne gratulacje!

Pana strona jest dla nas wszystkich niedościgłym wzorem. Tylko Pan jeden wie, ile kosztowała Pana pracy i wyrzeczeń!

pozdrawiam,

Barnaba

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 394
  • NOT IN RIC
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Kwiecień 2018, 16:42:49 »
Tylko Pan jeden wie, ile kosztowała Pana pracy i wyrzeczeń!

Bardzo dziękuję za gratulacje, Panie Barnabo!

Natomiast z tą pracą i wyrzeczeniami jest dziwnie. Oczywiście, jest część, nazwijmy to, koncepcyjna, która wymaga bystrego oka i umysłu, ale jest też część bardziej techniczna, trochę rutynowa, którą zazwyczaj wykonuję, gdy zdrowie mi podupada i czuję się do niczego. Niektórzy w takich sytuacjach układają pasjanse, grają w mało wyrafinowane gry, czytają kryminały etc. A ja robię stronę. Jest to zarazem niezły antydepresant, bo świadomość, że ktoś z tej dłubaniny będzie miał choć trochę pożytku lub przyjemności bardzo podtrzymuje na duchu.

Dlatego zachęcam wszystkich do podobnych przedsięwzięć, choćby o skromniejszym zakresie: władca, mennica, jakaś bardziej urozmaicona emisja czy choćby własna kolekcja.

Pana naturalnie do niczego zachęcać nie muszę, bo opisy Pana wspaniałej kolekcji Probusa są wzorowe.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

ddudekk

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • http://fitnesshealthpros.com
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwiecień 2018, 09:42:10 »
To ogromy sukces! pozdrawiam serdecznie

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 820
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Kwiecień 2018, 14:51:59 »
Cytuj
aktualna wersja nosi dumny numer 5.000

MMMMM - ładna cyfra :) Gratuluję osiągnięcia tak spektakularnego pułapu (wyniku)  :)

Przy okazji tej okrągłej, wysokiej cyfry, może podzieli się Pan jakimiś refleksjami  i spostrzeżeniami jakie mogły przewinąć się w myślach w trakcie wielu lat pracy nad tropieniem braków i błędów w RIC? Np., które mennice Pana zdaniem były pierwotnie w miarę dobrze opracowane, a które potraktowano po macoszemu? Jaki wpływ na braki w katalogach RIC i podawaną tam statystykę stopnia rzadkości występowania miała żelazna kurtyna, a co za tym idzie, brak swobodnego dostępu do kolekcji muzealnych bloku wschodniego?

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 394
  • NOT IN RIC
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Kwiecień 2018, 15:37:06 »
Np., które mennice Pana zdaniem były pierwotnie w miarę dobrze opracowane, a które potraktowano po macoszemu? Jaki wpływ na braki w katalogach RIC i podawaną tam statystykę stopnia rzadkości występowania miała żelazna kurtyna, a co za tym idzie, brak swobodnego dostępu do kolekcji muzealnych bloku wschodniego?

Osobiście żadnych radykalnych różnic jeśli chodzi o opracowanie mennic nie dostrzegłem. Nie jest tak, że gdzieś prawie wszystkie klocki są poukładane, a gdzie indziej są głównie białe plamy.

Sama liczba uzupełnień może być trochę myląca, bo to zależy też od rozmiarów produkcji mennicy i jej zróżnicowania. Na przykład Trewir to mennica zarazem nieźle opracowana i wciąż wymagająca uzupełnień (oraz odsiewania/dołączania emisji o wątpliwym statusie), bo produkcja wielka i wiele osobnych emisji. Natomiast Heraklea opracowana jest słabiej, ale produkowała mniej.

Z tym dostępem do bloku wschodniego też było w kratkę. Jugosławia była całkiem nieźle dostępna i sreberka pierwszej tetrarchii są przecież opracowane głównie na podstawie Jeločnika.

Jeśli idzie o statystykę rzadkości, to gdy się zrozumie, o co w tym chodzi, nadal generalnie prezentuje się ona całkiem nieźle, zwłaszcza w tomie VII. Rozczarowania biorą się głównie z nadinterpretacji tych - w końcu orientacyjnych - danych. Z drugiej strony, w tomie VI niektóre rzadkości są wzięte kompletnie z sufitu, bo np. Sutherland nie widział ani jednego egzemplarza danego typu, słyszał o jednym i jednocześnie uznał, że głupio będzie zaraz wpisywać R5, więc wpisał R3. Raczej więc OBNIŻAŁ rzadkości niż je podbijał. Np. wielu typów oznaczonych u niego C prawie (albo wcale) nie widać na rynku (choć może to być też moje skrzywienie perspektywy, bo przecież monet odnotowanych w RIC nie śledzę systematycznie).

Z mojego punktu widzenia najbardziej kłopotliwe są nie tyle braki, bo te się uzupełnia najłatwiej, ile monety-widma. Ktoś gdzieś widział podobno jakąś odmianę, ktoś to potem zapisał, ktoś przepisał i tak to trafiło do RICa. I jak teraz udowodnić, że tej odmiany nie ma? Może jednak była, ale się zmyła? Może gdzieś się schowała w czeluściach muzeum, w którym ją ostatnio podobno widziano? Może tam jest na wierzchu, ale została źle opisana (jak wiele odmian "odkrytych" przeze mnie w internecie w zbiorach bardzo szacownych muzeów).

Na szczęście nadchodzi pełną parą epoka internetowych katalogów w pełni ilustrowanych, w których będzie obowiązywać twarda zasada "pics or it doesn't exist" i zarazem na bieżąco będzie można na podstawie tych zdjęć korygować wszelkie omyłki, literówki, omsknięcia oka i ręki etc.

Papier naprawdę się w tym wypadku nie sprawdza, o czym miałem się okazję teraz przekonać uzgadniając moją stronę z dziełem panów C-T. Pracowali nad tym przez chyba kilkanaście lat, Lee Toone ogłaszał różne "preliminary studies" etc., a w niecałe trzy lata po wydaniu już trzeba dodać ponad pół setki nowych odmian. No i te malutkie szare zdjęcia...
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2018, 15:42:57 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Tomanek

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 820
 • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Kwiecień 2018, 16:22:34 »
Dostrzegam w Panu spore pokłady skumulowanej energii i skoro zasoby łowieckie nowych okazów z zakresu tamów VI i VII uległy znacznemu przetrzebieniu, to szkoda aby taka energia, a zwłaszcza wiedza, nie znalazła kolejnego pola do działania. Mennictwo tetrarchów z zakresu V tomu jest kolejnym wzburzonym oceanem do okiełznania...

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 394
  • NOT IN RIC
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Kwiecień 2018, 16:50:45 »
Panie Tomaszu! Tam jest jeszcze tyle do roboty, że nie ma najmniejszych szans, bym dał radę rozszerzyć pole działania. Przecież nawet nie wykorzystałem dotąd wszystkich materiałów, które Pan mi uprzejmie podesłał (i jeszcze mam nadzieję podeśle). A energii raczej ubywa niż przybywa...
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

DzikiZdeb

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 3 244
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Kwiecień 2018, 16:54:24 »
(...) monety-widma. Ktoś gdzieś widział podobno jakąś odmianę, ktoś to potem zapisał, ktoś przepisał i tak to trafiło do RICa. I jak teraz udowodnić, że tej odmiany nie ma? Może jednak była, ale się zmyła? Może gdzieś się schowała w czeluściach muzeum, w którym ją ostatnio podobno widziano?
Cuda jednak się zdarzają. Rzadko, bo rzadko, ale jednak. Tak jak z sestercem Trajana RIC II 448, który Woytek uznał w 2010 w swoim korpusie za nieistniejący, a w 2012 znalazł się ten jeden jedyny egzemplarz... :-)

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 6 394
  • NOT IN RIC
Odp: Not in RIC - 4500 odmian już za mną
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Kwiecień 2018, 17:06:23 »
Cuda jednak się zdarzają.

I to właśnie jest najgorsze!  :) Niby biorąc na rozum monety nie ma. Empirycznie też nikt nie stwierdza. A tu pac - i jest!

Potem przy innych tego typu zagadkach coś człowiekowi w głowie gada "nie skreślaj! może też się znajdzie!"
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII