Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 07:54:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: July  (Przeczytany 2127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
July
« dnia: 10 Kwietnia 2018, 18:20:49 »
Witam.
Ostatnio oglądałem ciekawy program w telewizji o Cesarstwie rzymskim. Była tam mowa o Juliuszu Cesarze który jako pierwszy zaczął tytułować się jako boski (August). Jego postać to dobry przykład narcystycznego człowieka za co  wsród poddanych miał zarówno wielbicieli jak i przeciwników. Jednym z przykładów jego samouwielbienia było nazwanie swoim imieniem jednego z miesięcy.Mowa o Lipcu- July. I tu moje pytanie do forumowiczów,jaką nazwę nosił uprzednio lipiec zanim stał się lipcem w nazwie zachowanej do dzisiejszych czasów

Pozdrawiam Maciej

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: July
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwietnia 2018, 18:48:44 »
Quintilis albo Quinctilis.

ZM

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: July
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2018, 19:24:13 »
o Juliuszu Cesarze który jako pierwszy zaczął tytułować się jako boski (August). (...) nazwanie swoim imieniem jednego z miesięcy.
Mam nadzieję, że to Pan pomieszał, a nie że tak w filmie było :-)

Juliusz Cezar nie tytułował się boskim. Ubóstwienie nastąpiło pośmiertnie, a ręce w tym maczał w dużej mierze jego cioteczny wnuk, a zarazem przybrany syn, Oktawian.

August nie znaczy "boski". Pierwszy tytuł ten zaczął używać rzeczony Oktawian.

Cezar sam nie nazwał miesiąca, zrobił to Senat. Trudno dzisiaj oddzielić, które z hołdów składanych Cezarowi przez senatorów wynikało z jego inicjatywy, a które były zwykłym wyrazem lizusostwa.

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 266
Odp: July
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwietnia 2018, 13:38:32 »
Załączam skan z książki G. J. Whitrow "Czas w dziejach", gdzie jest to opisane.

 

R E K L A M A
aukcja monet