Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:59:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pax Romana - Adrian Goldsworthy  (Przeczytany 6349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Pax Romana - Adrian Goldsworthy
« dnia: 10 Kwietnia 2018, 19:37:50 »
Ukazała się po polsku kolejna pozycja A. Goldsworthy'ego - "Pax Romana". Tym razem autor odchodzi nieco od tematów stricte wojskowych i próbuje zmierzyć się z rozwojem i administracją Imperium. Jak dla mnie podobnie do poprzednich książek, jest to rzecz jedna z lepszych, jeśli chodzi o pozycje popularnonaukowe. Autor nie wydziwia, nie sili się na przeforsowywanie własnych koncepcji (jak np. gwiazdorząca Maryi Beard), pisze jasno i przejrzyście, ma dokładnie przemyślaną spójną wizję świata, który opisuje. Rzymianie nie są dla niego ani bladymi młodzieńcami w togach, podbijającymi świat rytmicznie cytując poezje Wergiliusza czy Horacego, ale nie są też brutalami z "krwi i seksu" (cyt. autor), serwowanymi nam przez współczesną kulturę popularną.

Jak ktoś zna autora - polecam, jak ktoś nie znam - polecam zacząć od wcześniejszych, stricte wojskowych pozycji. Tutaj trochę czuć, że autor zaczął żyć ze swojego pisarstwa i w związku z tym wykorzystuje partie przerobionego już materiału (vide zbyt szczegółowe jak na syntezę opisy podboju Galii przez Cezara).

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Pax Romana - Adrian Goldsworthy
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Kwietnia 2018, 12:42:16 »
Tydzień temu kupiliśmy teściowi w prezencie. Nazwisko kojarzyłem, stąd jak magnes mnie ciągnęło do tej książki. A że teść ma podobne co i ja zainteresowania historyczne, a ja akurat dodatkowo mieszkam zaledwie 3km w linii prostej od limesu (po właściwej stronie  :D) i też znanego, odbudowanego fortu rzymskiego, to i wybór dla mnie był jasny... Żona się trochę wahała, ale uległa ;-)

To jak rozumiem dobrego dokonaliśmy wyboru Panie Pawle? :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Pax Romana - Adrian Goldsworthy
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Kwietnia 2018, 14:43:39 »
To jak rozumiem dobrego dokonaliśmy wyboru Panie Pawle? :-)
A to już zależy, jak się Panom będzie czytać ;-) Mam nadzieję, że dobrze :-)

 

R E K L A M A
aukcja monet