Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:59:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Która mennica  (Przeczytany 3733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Która mennica
« dnia: 16 Kwietnia 2018, 18:11:43 »
Panowie  która to mennica  Kraków  czy Sandomierz ??
TPZN nr 49

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Która mennica
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudnia 2018, 14:33:34 »
Odgrzewam temat bo coś  już  wiem :) Po konsultacji z  Profesorem Paszkiewiczem uzyskałem taką odpowiedz :) >  przypomina mi to znany w kilku egzemplarzach denar z orłem po jednej i lwem po drugiej stronie ,znany paru skarbów w nowej Marchii , skarb z Hrabuszic , pojedynczo z starego Miasta pod Koninem i bodaj z Poznania .Jego pochodzenie nie jest Jasne .Łatwiej określić z grubsza czas ( 3 ćwierć XIV wieku) niż  miejsce. Moim zdaniem najprawdopodobniej jest to denar na stopę słowiańską ( finkenauge, ziębie oczko ) część Nowej Marchii odzyskanej przez Kazimierza Wielkiego , to znaczy ziemi Wałeckiej. Jest za to kłopot , bo ten egzemplarz jest wraźnie lżejszy od dotychczas znanych więc to jest bardziej zagadkowe  -  czy to półdenar , czy jakieś  naśladownictwo . A wymiary i waga  denarka są  takie  > średnicy 10 mm i wadze 0.14 grama. Zachęcam do dyskusji i ewentualnych sugestii .
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2018, 14:43:07 wysłana przez meko »
TPZN nr 49

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Która mennica
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:04:53 »
Witam,
Odpowiedź profesora znacznie zawęża możliwości interpretacyjne  ;) , to przecież najlepszy specjalista mennictwa polskiego XII-XV w. Moneta ciekawa, szkoda, że czytelna w zasadzie jedna strona. Ale może ktoś z Kolegów ma podobny egzemplarz i zechciałby podzielić się nim na forum?
Wkrótce (mam nadzieję) ma się ukazać praca prof. Paszkiewicza na temat monet śląskich i łużyckich XIV i XV wieku, może i o Nową Marchię profesor zahaczy?
A tak na marginesie - gratuluję ciekawej monety, też przymierzałem się do zakupu tej trzykrajcarówki :)

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

meko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 230
Odp: Która mennica
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:28:06 »
Dzięki :)
Co do moniaka  to co jest na AW i RW to już  oczywiste  ale ta  waga i rozmiar jest ciekawostką no i czy to półdenar (obol) czy naśladownictwo  ? :)
TPZN nr 49

 

R E K L A M A
aukcja monet