Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Maj 2018, 15:54:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ocena stanu zachowania boratynki  (Przeczytany 1006 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Stanisław
Stały bywalec
Poland Poland

« Odpowiedz #15 : 28 Kwiecień 2018, 16:01:34 »

Wiem ze w sklepach numizmatycznych i na aukcjach są zawyżone stany zachowania monet,nieraz bardzo znacznie. Dzisiaj liczy się tylko zysk, aby, jak najwięcej zarobić. No cóż mamy kapitalizm. Myślę ze to wszystko poszło w złym kierunku.
TomekP
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 95
Zainteresowania:
Monety wielkopolskie i dla Wielkopolski bite, monety antyczne

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 28 Kwiecień 2018, 16:48:23 »

Fajna skala Duży uśmiech
Ja według tej skali:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet    oceniłem stan tej monety na III.Przeglądając ofertę GNDM na najbliższą aukcję zerknąłem na boratynki np tę:  https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/6576/id/68304/   której stan oceniono na II  mimo,ze czyszczona z licznymi wżerami i wytarciami.i w kropce jestem,czy GNDM stan zawyżył,a może ja oceniłem swoją zbyt nisko.

Tak nawiązując do tego posta - stan tej akurat monety będzie na pewno zmieniony, na razie wciąż tworzymy katalog, więc wpisywane w niektórych przypadkach stany zachowania mogą jeszcze ulegać zmianom podobnie jak ceny i opisy (sporo zmieni się w najbliższym tygodniu) Uśmiech

zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe ziem polskich XX wieku monety zastępcze Zielonej Góry,boratynki

« Odpowiedz #17 : 28 Kwiecień 2018, 18:20:30 »

O!Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość bo , przynajmniej jeśli chodzi o monety które mnie interesują,GNDM postępuje na tle innych sprzedawców przyzwoicie. Uśmiech
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #18 : 28 Kwiecień 2018, 20:32:42 »

Generalnie nie ma miedzy nami sporu.
I takich dyskusji nam tutaj potrzeba :-)

(...) trudności z oceną znalezionych monet mają młodzi zbieracze.Jak wytłumaczyć komuś,że ma monetę w stanie V,a on powołuje się na jakiś sklep numizmatyczny (...)
Abstrahując od tego czy - jakby nas nie nazwał - środowisko bardziej doświadczonych numizmatyków ma większy wpływ zarówno na zachowanie młodych adeptów, jak i na sklepy numizmatyczne... Czy przypadkiem zdrowsze nie będzie przekonywanie młodych "a machnijcie ręką na te numerki ze stanami" niż przekonywanie nastawionych na zysk sklepów do rzetelnego numerowania stanów? (wiem, można robić i to i to, poza tym prawie każdy zaczyna od "mam monetę wartą x złotych", więc bardziej pożądane jest "mam monetę wartą 2x" i tego się nie zmieni).

A tak już zupełnie na marginesie - jeśli ktokolwiek ma jakieś przełożenie na dane w katalogach aukcyjnych (wiem, że niektóre duże firmy korzystały z pomocy niektórych kolegów z forum), to może odkładając na bok numerki zacząć kłaść duży nacisk, by wszystkie pozycje były opisane wagą, średnicą (nawet w przypadku koślawych tworów) i osią? Niestety zdarzają się bardzo poważne katalogi pozbawione częściowo lub całkowicie tych danych.

Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM