Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:07:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena stanu zachowania boratynki  (Przeczytany 18363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Ocena stanu zachowania boratynki
« dnia: 26 Kwietnia 2018, 08:16:39 »
Bardzo proszę o ocenę stanu zachowania poniższej boratynki.Dodam,ze oryginalna patyna,moneta nie była czyszczona.Ciekaw jestem Waszych  opinii,bo chyba zbyt surowy jestem jak na obecne czasy
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwietnia 2018, 09:21:26 »
Do oceny stanu zachowania monet całkiem niezła jest skala sześciostopniowa:

I – moneta zachwycająca
II – moneta piękna
III – nada się do kolekcji
IV – nada się ale ledwo, ledwo
V – no niestety
VI – trup

Twoja boratynka to jak dla mnie stan II.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwietnia 2018, 10:19:50 »
Fajna skala ;D
Ja według tej skali:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet    oceniłem stan tej monety na III.Przeglądając ofertę GNDM na najbliższą aukcję zerknąłem na boratynki np tę:  https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/6576/id/68304/   której stan oceniono na II  mimo,ze czyszczona z licznymi wżerami i wytarciami.i w kropce jestem,czy GNDM stan zawyżył,a może ja oceniłem swoją zbyt nisko.
Pozdrawiam. zdzicho

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwietnia 2018, 11:17:07 »
Jak to zwykle bywa  ile osób tyle będzie zdań gdyż każdy inwidualnie interpretuje stany zachowania. Dla mnie prezentowana moneta jest w stanie I.Wszystkie detale w pełni czytelne,brak obcych ingerencji,piękna prezentacja z patyną. Dla upartych oceniłbym na nie mniej niż II+. Co do monety z aukcji to stan III+/II-.Mam tu na mysli że moneta daje sie w pełni zidentyfikować,legenda awersu i rewersu oraz portret też zadowalający (daleko mu do wycierucha).

Pozdrawiam Maciej

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:30:38 »
Bardzo dziękuję za opinię.Być może się czepiam ale dostrzegam na mojej monecie wytarcia na czubku fryzury,w okolicach daty,rozety i korony.Oceniając stany zachowania monet z mojej kolekcji kieruję się tym wzorcem/zdjęcie/. Może jestem zbyt surowy w ocenie ale jeśli omawiana moneta jest w stanie I/II,to w jakim stanie są monety,których stan ja opisałem jako I i II?
Pozdrawiam. zdzicho

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:40:36 »
Bardzo dziękuję za opinię.Być może się czepiam ale dostrzegam na mojej monecie wytarcia na czubku fryzury,w okolicach daty,rozety i korony.Oceniając stany zachowania monet z mojej kolekcji kieruję się tym wzorcem/zdjęcie/. Może jestem zbyt surowy w ocenie ale jeśli omawiana moneta jest w stanie I/II,to w jakim stanie są monety,których stan ja opisałem jako I i II?
:-[
zdecydowanie zbyt surowo
Twoje 4, to 3
3, to 2
2, to 1-
a 1 to 1+
pierwszy raz widzę tak doskonałą boratynkę.
Gratulacje
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Kwietnia 2018, 13:59:21 »
Bardzo dziękuję za opinię.Być może się czepiam ale dostrzegam na mojej monecie wytarcia na czubku fryzury,w okolicach daty,rozety i korony.Oceniając stany zachowania monet z mojej kolekcji kieruję się tym wzorcem/zdjęcie/. Może jestem zbyt surowy w ocenie ale jeśli omawiana moneta jest w stanie I/II,to w jakim stanie są monety,których stan ja opisałem jako I i II?
Moneta nr 1 stan menniczy (nic dodać ,nic ując),naprawdę piękna moneta, boratynka nr2 to jak mój przedmówca I-

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwietnia 2018, 15:51:04 »

 :-[
zdecydowanie zbyt surowo
Twoje 4, to 3

stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu,
Zgodnie z powyższą definicją?Brak oczu,nosa,widoczny tylko kontur rycerza,konia i snopka.Dla mnie moneta po prawej to ewentualnie stan III.Widać przynajmniej grzywę konia,tarczę i twarz,ze o Snopku nie wspomnę :)
Pozdrawiam. zdzicho

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwietnia 2018, 10:58:31 »


stan III - BARDZO PIĘKNY (BP) - dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu,
Zgodnie z powyższą definicją?Brak oczu,nosa,widoczny tylko kontur rycerza,konia i snopka.Dla mnie moneta po prawej to ewentualnie stan III.Widać przynajmniej grzywę konia,tarczę i twarz,ze o Snopku nie wspomnę :)

Do oceny stanu zachowania monet całkiem niezła jest skala sześciostopniowa:

I – moneta zachwycająca
II – moneta piękna
III – nada się do kolekcji
IV – nada się ale ledwo, ledwo
V – no niestety
VI – trup

Twoja boratynka to jak dla mnie stan II.


Stan III - obiegowy, moneta nadająca się do zbioru.
Dla mnie satysfakcjonujący w przypadku rzadkiego wariantu/odmiany.

Moneta z przyjemną prezencją. Dobre detale (wieniec, włosy, korona, herby); bardzo dobra czytelność i pełna identyfikowalność, co do "kropki". Prawie centryczne bicie, ładna równomierna patyna, zdrowy krążek.
Brak niektórych detali raczej wynika z procesu produkcji (zużyty stempel przy "C" w CAS, punktowe niedobicia w centrum), niż długotrwałego obiegu.
Jedyne do czego można się przyczepić przy technicznej ocenie, to nieznaczna korozja.

zgodziłbym się nawet z III+ ;)

W końcu to ręcznie, masowo klepany siedmnastowieczny miedziak!

« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2018, 11:07:15 wysłana przez dukatkg »
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Kwietnia 2018, 16:41:49 »
zgodziłbym się nawet z III+ ;)
W końcu to ręcznie, masowo klepany siedmnastowieczny miedziak!
Pozostanę przy swoim.Kiedyś na forum PS napisałem:
Odnoszę wrażenie,że detektoryści i kolekcjonerzy posługują się różnymi skalami stanów zachowania.
Kolekcjonerzy mają 7 stanów podstawowych,a poszukiwacze 4:
1/ moneta błyszczy i wszystko na niej widać,to stan I
2/nie błyszczy i sporo widać,to stan II
3/niewiele widać ale da się zidentyfikować,to stan III
4/nic nie widać stan IV :)
Uważam,że po to jest skala stanów zachowania aby jej przestrzegać.Masowość i jakość bicia nie ma tu nic do rzeczy.Problem jest w tym,że monet w stanie I i II jest mikroskopijnie mało.Wedle moich obserwacji 80% boratynek to złom,kolejne 10% stan IV,7% stan III,a tylko Około 3% przypada na stan II i I.Z tym,ze stan I to jakieś promile.Kolekcjonerzy pragnący dowartościować swoje kolekcje zawyżają stany,sprzedawcy tym bardziej.Tak to się kręci i póżniej rzeczywiście normą si staje.że"da się zidentyfikować,to stan III"Oceniając monetę najlepiej porównać ją z możliwie najlepiej zachowaną.Zerknij na ten egzemplarz w pięknej patynie. Niestety krążek wygięty wzdłuż tej czerwonej kreski i przesuniecie stempla ale moim zdaniem spokojnie I/II :)
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Kwietnia 2018, 21:10:08 »
Uważam,że po to jest skala stanów zachowania aby jej przestrzegać.
Przestrzegać to należy przepisów drogowych (hehe) a skala stanów zachowania IMHO służy tylko i wyłącznie jako sugestia a nie niezmienny wyznacznik. Generalnie została wprowadzona bardziej dla monet współczesnych niż ręcznie bitych na przysłowiowym kolanie. Oczy i umysł każdy ma (przynajmniej w teorii) i widzi co che kupić a abstrakcyjne nieraz opisy i stany zachowania można potraktować jako żałosne próby naciągnięcia nas przez nie do końca rzetelnego sprzedającego.
Masowość i jakość bicia nie ma tu nic do rzeczy.
No jednak raczej ma. Grading np. boratynek czy półtoraków czy monet średniowiecznych/antycznych to jakaś abstrakcja. Bo tu jest niedobicie, tu uszkodzony stempel, podwójne bicie, etc.
Kolekcjonerzy pragnący dowartościować swoje kolekcje zawyżają stany,sprzedawcy tym bardziej.
Panie samochód igła, lakier jak z fabryki. Ale tu ma wgniecenie. Panie, tak woskowałem, że aż wgniotłem!
Do oceny stanu zachowania monet całkiem niezła jest skala sześciostopniowa:

I – moneta zachwycająca
II – moneta piękna
III – nada się do kolekcji
IV – nada się ale ledwo, ledwo
V – no niestety
VI – trup
I to powinna być uniwersalna skala.
Jak dla mnie gdybanie nad tym jaki stan ma moneta to problem czysto akademicki. Bo stawia się przy niej cyferkę, która z jednej strony nie zadowala sprzedającego (bo ten dałby jej wyższą) ani kupującego (bo dla niego za tą cenę moneta nie zasługuje na to co ma). Co z tego, że moneta jest w stanie III jak znane jest 2 czy 3 sztuki w handlu? Głupie pytanie, oczywiście, że chcę ją do kolekcji! Reasumując - są  monety, które chcemy mieć w kolekcji pomimo ich słabego stanu i takie, które pomimo nawet zachwycających detali nas nie ruszają bo jest ich na rynku sporo. Idealnym połączeniem jest oczywiście wyjątkowej urody i rzadkości okaz, czego każdemu życzę.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2018, 21:23:30 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Kwietnia 2018, 10:16:29 »
1/"Przestrzegać to należy przepisów drogowych"
Oczywiście,ze ocena stanu monety podobnie jak ocena czegokolwiek ma charakter subiektywny.Skale stanów zachowania,bo jest ich trochę,zwracają uwagę na obiektywne cechy monety,na które powinniśmy zwracać uwagę.Jeśli w/g Kopickiego stan I  dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania,to moneta ze zdegradowaną powierzchnią,czyszczona i wytarta obiegiem nie spełnia tych kryteriów
2/"Grading np. boratynek czy półtoraków czy monet średniowiecznych/antycznych to jakaś abstrakcja".Grading czyli ocena stanu zachowania może dotyczyć każdej monety.Czyż moneta wybita nieprawidłowo/podwójne bicie,przesuniecie stempla,itp./nie może być w stanie menniczym?Trzeba mieć wiedzę aby odróżnić uszkodzenie stempla od uszkodzenia monety obiegiem,niedobicia od wytarcia,justunku od rys spowodowanych sprzętem rolniczym itp.Tak na marginesie,to strasznie się te niedobicia rozmnożyły :)
3/"I to powinna być uniwersalna skala". Dla poszczególnych kolekcjonerów bardzo proszę ale dla numizmatyki nie.To,ze jakaś moneta dla mnie jest piękna wcale nie oznacza,ze dla Pana też.Brak w tej skali obiektywnych cech.
4/"jaki stan ma moneta to problem czysto akademicki". Niestety również finansowy.
5/" są  monety, które chcemy mieć w kolekcji pomimo ich słabego stanu ". Oczywiście.Tez mam takie monety.Ale nie ma związku miedzy rzadkością a stanem zachowania.Unikatu w obiektywnie stanie V nie określi Pan jako stan II tylko dlatego,ze jest unikatem
Na zdjęciu bardzo rzadki egzemplarz boratynki z Krakowa z błędem SOLDVS zamiast SOLIDVS. Obiektywnie stan IV/V ale bardzo mnie cieszy
Pozdrawiam. zdzicho

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Kwietnia 2018, 11:41:40 »
Nie sądzę, żebym kogokolwiek przekonał do własnego zdania, bo za długo się to już tutaj kitłasi, żeby na koniec każdy nie pozostał przy swoim, ale mimo to pobełtam jeszcze w tym garnku :-)

2/"Grading np. boratynek czy półtoraków czy monet średniowiecznych/antycznych to jakaś abstrakcja".Grading czyli ocena stanu zachowania może dotyczyć każdej monety.
Tak samo może dotyczyć każdego innego rękodzieła nie wykonywanego mechanicznie. Weźmy np. popiersia antyczne, w przypadku pewnych postaci produkowane w dość dużych ilościach. Jaki stan będzie miało świetnie zachowane popiersie bez żadnych widocznych ubytków, ale z utłuczonym nosem? ;-)

4/"jaki stan ma moneta to problem czysto akademicki". Niestety również finansowy.
Jakoś niespecjalnie żałuję ludzi, którzy przepłacają daną monetę dlatego że widzą przy jej opisie wyższą cyferkę niż wynika z takiej czy innej skali. Widzimy zdjęcie, szacujemy ile możemy za to dać i tyle. A czy Akademik A wystawi JK-4b/8, a Akademik B JL-5b/7, jest naprawdę zagadnieniem akademickim :-)

Całą sytuację dobrze kiedyś opisał Pan Lech, niestety nie mogę znaleźć tego wątku - generalnie chodziło o to, że stany miały sens w przypadku handlu monetami za pomocą spisów bez ilustracji bądź z bardzo słabymi ilustracjami. Obecnie, kiedy możemy doskonale obejrzeć sobie dany egzemplarz przed zakupem, wystarczy opis "stan jak na zdjęciu" i niech sobie każdy rozumie przez to, co chce.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2018, 11:43:43 wysłana przez DzikiZdeb »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Kwietnia 2018, 13:50:30 »
" Jaki stan będzie miało świetnie zachowane popiersie bez żadnych widocznych ubytków, ale z utłuczonym nosem? ;-) "
Odnosząc tę sytuację do monet,to :UNC Details  z wyjaśnieniem Mechanical Damage  :D

Generalnie nie ma miedzy nami sporu.Tez mi nie żal kolekcjonerów kolekcjonerów trumienek z napisami MS.Mam oczy i trochę się znam na monetach które zbieram.Przez ładnych parę lat byłem aktywny na forum Poszukiwanie Skarbów i widziałem jakie trudności z oceną znalezionych monet mają młodzi zbieracze.Jak wytłumaczyć komuś,że ma monetę w stanie V,a on powołuje się na jakiś sklep numizmatyczny,który monetę w podobnym stanie opisuje jako stan III.Jak wytłumaczyć komuś aby nie usuwał patyny z monety skoro on powołuje się na jakiś sklep numizmatyczny gdzie monetę po elektrolizie albo po chemicznym czyszczeniu ocenia się jako stan II.Pewnie jestem idealistą ale wkurza mnie takie oszukiwanie ludzi.Wiem,ze dla wielu liczy się tylko kasa ale przynajmniej od "renomowanych"w Polsce sklepów numizmatycznych bym oczekiwał rzetelności
Pozdrawiam. zdzicho

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Kwietnia 2018, 15:49:16 »
Całkowicie zgadzam się z Dzikim Zdebem w ocenie stanu zachowania monet. Ja monety kupuje giełdach kolekcjonerskich, lub na aukcjach stacjonarnych. Monety oglądam na żywo. Na giełdzie jeśli moneta jest ładnie wybita z patyna,to jestem zainteresowany i się targuje. Jeszcze nigdy żaden sprzedawca nie mówił mi jaki stan ma dana moneta. Tylko moneta w takim stanie kosztuje tyle a tyle. Jeżeli dobijemy targu to kupuje. Myślę ze takie podejście, jest bardziej uczciwe. Na allegro licytuje tylko monety rzadkie. Myślę ze w oceny stanów zachowania możemy się bawić w stosunku do monet bitych maszynowo, np.Polski Międzywojennej.

 

R E K L A M A
aukcja monet