Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 10:30:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena stanu zachowania boratynki  (Przeczytany 18456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Kwietnia 2018, 16:01:34 »
Wiem ze w sklepach numizmatycznych i na aukcjach są zawyżone stany zachowania monet,nieraz bardzo znacznie. Dzisiaj liczy się tylko zysk, aby, jak najwięcej zarobić. No cóż mamy kapitalizm. Myślę ze to wszystko poszło w złym kierunku.

TomekP

  • Gość
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Kwietnia 2018, 16:48:23 »
Fajna skala ;D
Ja według tej skali:  https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/stan-zachowania/stan-zachowania-monet    oceniłem stan tej monety na III.Przeglądając ofertę GNDM na najbliższą aukcję zerknąłem na boratynki np tę:  https://aukcje.gndm.pl/auction/5/category/6576/id/68304/   której stan oceniono na II  mimo,ze czyszczona z licznymi wżerami i wytarciami.i w kropce jestem,czy GNDM stan zawyżył,a może ja oceniłem swoją zbyt nisko.

Tak nawiązując do tego posta - stan tej akurat monety będzie na pewno zmieniony, na razie wciąż tworzymy katalog, więc wpisywane w niektórych przypadkach stany zachowania mogą jeszcze ulegać zmianom podobnie jak ceny i opisy (sporo zmieni się w najbliższym tygodniu) :)

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Kwietnia 2018, 18:20:30 »
O!Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość bo , przynajmniej jeśli chodzi o monety które mnie interesują,GNDM postępuje na tle innych sprzedawców przyzwoicie. :)
Pozdrawiam. zdzicho

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Kwietnia 2018, 20:32:42 »
Generalnie nie ma miedzy nami sporu.
I takich dyskusji nam tutaj potrzeba :-)

(...) trudności z oceną znalezionych monet mają młodzi zbieracze.Jak wytłumaczyć komuś,że ma monetę w stanie V,a on powołuje się na jakiś sklep numizmatyczny (...)
Abstrahując od tego czy - jakby nas nie nazwał - środowisko bardziej doświadczonych numizmatyków ma większy wpływ zarówno na zachowanie młodych adeptów, jak i na sklepy numizmatyczne... Czy przypadkiem zdrowsze nie będzie przekonywanie młodych "a machnijcie ręką na te numerki ze stanami" niż przekonywanie nastawionych na zysk sklepów do rzetelnego numerowania stanów? (wiem, można robić i to i to, poza tym prawie każdy zaczyna od "mam monetę wartą x złotych", więc bardziej pożądane jest "mam monetę wartą 2x" i tego się nie zmieni).

A tak już zupełnie na marginesie - jeśli ktokolwiek ma jakieś przełożenie na dane w katalogach aukcyjnych (wiem, że niektóre duże firmy korzystały z pomocy niektórych kolegów z forum), to może odkładając na bok numerki zacząć kłaść duży nacisk, by wszystkie pozycje były opisane wagą, średnicą (nawet w przypadku koślawych tworów) i osią? Niestety zdarzają się bardzo poważne katalogi pozbawione częściowo lub całkowicie tych danych.


zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Maja 2018, 09:56:39 »
Do napisania tego postu sprowokowało mnie to:
https://aukcjamonet.pl/product/10109/polskaczechy-waclaw-ii-1300-1305-grosz-praski   i to:
http://allegro.pl/jan-kazimierz-ort-1658-krakow-r2-bardzo-ladny-i7363918585.html
Moim zdaniem na tych monetach jest sztuczna/czytaj fałszywa/patyna.Jako,ze patyna jest istotnym elementem przy ocenie stanu zachowania monet,to kilka zdań w tym wątku.Jak już rzeczywiście trzeba monetę wyczyścić aby usunąć grynszpan,to sztuczne patynowanie jest zwykłym fałszowaniem stanu zachowania monety.Już dzisiaj zdobycie monety z prawdziwą patyną jest wyzwaniem.Namnożyło się durnych porad jak fałszować patynę,handel fałszywymi patynami kwitnie i jak tak dalej pójdzie,to monety z prawdziwą patyna spotkamy tylko w starych kolekcjach,bo na rynku ich nie będzie.
Kiedyś na forum Poszukiwanie Skarbow napisałem,ze patyna to wspaniała szata,w którą natura ubiera monetę.Na boratynkach pięknie te szaty widać.
Na zdj.1 u góry;patyna złocista,brązowa,zielona i czarna- oczywiście odcieni jest mnóstwo.Dolny rząd,to prawdziwe kolorowe patyny.
Nie patynujcie monet czyszczonych i nie lakierujcie.Póżniej tego dziadostwa nie można usunąć.Na zdj.2 i 3 monety wyczyszczone,które w spokoju odpoczywają po czyszczeniu i patynują
Pozdrawiam. zdzicho

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Maja 2018, 12:14:14 »
Podzielam pogląd, że ocenianie numizmatów w skali IV, czy V stopniowej nie ma obecnie większego znaczenia praktycznego. Każdy ma dzisiaj możliwość wykonania dobrego zdjęcia choćby podstawowym telefonem. Obserwując numizmatykę nieco z boku mam wrażenie, że podawanie stanów zachowania jest głęboko zakorzenionym obyczajem. Obecnie bardziej praktyczne wydaje się pokazanie możliwie dobrych zdjęć i podanie w formie opisowej tego, czego na zdjęciach z różnych powodów wprost nie widać. Jeśli jestem początkującym numizmatykiem, to bardziej będę potrzebował informacji, że moneta posiada sztuczną patynę (czego sam nie zrozumiem, nawet jeśli będę patrzał na świetne zdjęcia) niż to, że jest w stanie III.

Druga sprawa do daleko idące uproszczenie pięciostopniowej skali. Potrafię sobie też łatwo wyobrazić sytuację w której jeden numizmat w rzeczywistym stanie II będę chciał wymienić na inny numizmat w rzeczywistym stanie II, bo uznam go za ładniejszy. To też jakoś świadczy o nieprzydatności tego typu skali.

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Czerwca 2018, 20:38:13 »
Witam Szanowne grono kolegów z forum oraz Pana Zdzisława eksperta od szelągów Jana Kazimierza. Skoro istnieje już taki wątek pozwolę sobie podłączyć się, oczywiście  jeśli można. Załączyłem zdjęcie boratynki i prosiłbym o określenie stanu zachowania jeśli to możliwe. Dziękuję za komentarze

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Czerwca 2018, 10:19:32 »
Ja jestem zwykły zdzicho  :)
Do prawidłowej oceny stanu zachowania potrzebuję zdjęć na wprost i w świetle dziennym aby uchwycić prawdziwy kolor monety.Fotograf ze mnie marny ale takie zdjęcie jak niżej zupełnie wystarczy.
Według skali kol.dariusza.m  to stan II. :)
Bardzo ładnie zachowane detale.Trochę niewielkich wżerów i widzę strupa grynszpanu na policzku.Na tych zdjęciach widzę też bardzo kruchą,czarną łuszczącą się patynę i pod nią czerwony kolor miedzi albo to sztuczna patyna?
Na podstawie tych zdjęć skłaniam się do oceny stanu tej monety III z ewentualnym +
Pozdrawiam. zdzicho

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Czerwca 2018, 21:44:54 »
Witam Zdzicho:) moneta była fotografowana w świetle dziennym, ale bardzo ciezko znaleac odpowiednie swiatlo dla niej. jest ona w takiej ciemnej patynie, i patyna jest jak najbardziej naturalna. Tak jak piszesz spod patyny wybija kolorek miedzi.Czy patyna jest krucha? Raczej wątpie, wyglada jak solidna przytwierdzona do monety. Od macania monety spod patyny w niektorych miejscach wychodzi czerwona miedź,  albo patyna sie tak nierownomiernie umiejscowiła. Na policzku to raczej jakis bród, lub wada.

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Lipca 2018, 20:56:32 »
Wracając do tematu co oceniamy stan monety (szczegóły) jakość wybicia (centralne itp.) zachowanie patyny czy wreszcie osiągnięty połysk ( i tu mam wątpliwości, czy miedziana kilkusetletnia moneta może jeszcze zachowa połysk) ;)
Dla przykładu która ładniejsza i która ma lepszy stan :)
« Ostatnia zmiana: 05 Lipca 2018, 21:09:31 wysłana przez rom57 »

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Lipca 2018, 00:14:57 »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Lipca 2018, 07:41:39 »
Szeląg Sasa boratynką nie jest,no i młodszy  o 100 lat. ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2018, 08:30:58 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

su-22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Lipca 2018, 18:55:21 »
Masz racje Zdzicho;)) myślałem że autor ma na mysli jakąkolwiek kilkusetletnią monetę:) ale fakt temat dotyczy boratynek:)

TomekP

  • Gość
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Lipca 2018, 19:27:11 »
Jak dla mnie najładniejszy egzemplarz to ten ostatni, zwłaszcza pióra na szyi orła są urzekające. :)

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Ocena stanu zachowania boratynki
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Lipca 2018, 20:43:56 »
Proszę ocenić stan zachowania

 

R E K L A M A
aukcja monet